روشهای ساده برای از بین بردن حشره برنج

روشهای ساده برای از بین بردن حشره برنج

در این مقاله با حشره برنج ,راه های پیشگیری از حشره برنج, راه های از بین بردن حشره برنج آشنا می شوید حشره برنج با نام علمی Sitophilus oryzaeسیتوفیلوس اوریزائه و نام عمومی Rice weevil که ما ایرانی ها به آن شپشک برنج می گوییم  طولی به انداره ۱ میلی متر و  دارای طول عمر بین ۶ الی ۸ ماه است. این حشره در هر روز حدود ۴ تخم و در کل طول عمر خود به طور میانگین ۳۰۰ تخم می گذارد.

حشره برنج دارای دماغ درازی است و رنگ آن مشکی با لکه های کم رنگ قرمز است. حشره برنج از مزرعه وارد برنج شده و در کنار آن باقی می ماند. اما قبل از رشد با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست.

بعد از اینکه برنج در شرایط مناسب برای رشد این حشره قرار گرفت شروع به رشد و تخم گذاری می کند و شروع به  خوردن دانه های برنج می کنند.راه های پیشگیری از حشره کردن برنج

در ادامه مقاله راه های از بین بردن حشره برنج کامل توضیح خواهیم داد که چگونه از شر شپشک برنج راحت شوید اما قبل از آن پیشنهاد می کنم با راه های راه های پیشگیری از حشره کردن برنج آشنا شوید

۱-قراردادن برنج در جای مناسب

اگر برنج در جای مناسبی قرار بگیرد حتی بعد از چند سال حشره نمی کند. اکثرا برنج در فصل تابستان شروع به حشره کردن می کند. چون در تابستان هوا گرم است و هوای گرم برای رشد این حشره بسیار مناسب است. محل مناسب برای برای نگه داری برنج باید دارای ۷ ویژگی باشد

۱٫گونی های برنج باید روی سطحی بلند تر از سطح زمین ترجیحا روی پالت های پلاستیکی قرار بگیرد.

۲٫تعداد زیادی گونی برنج نباید روی هم قرار بگیرد چون ایجاد گرما می کند و قضا برای رشد حشرات آماده می شود.


۳٫گونی های برنج باید از دیوار ۱۰ سانتی متر حداقل فاصله داشته باشند.

  1. محل نگه داری گونی برنج باید بدون رطوبت و خشک باشد در آشپزخانه و اتاق هایی که در آن درب حمام قرار دارند مناسب نگه داری برنج نیست.
  2. محل نگه داری برنج باید در جایی باشد که هوا در آن در جریان باشد یا دراری تهویه هوای قوی باشد فضا های بسته برای نگه داری برنج مناسب نیست.
  3. فضاهای تاریک مناسب نگه داری برنج نیست برنج باید در جایی نگه داری شود که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد
  4. به هیچ عنوان برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد این کار باعث صدمه زدن به برنج می شود

۸٫گونی های برنج نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرد باد کولر یا حتی باد طبیعی دشمن برنج هستند که باعث خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت می شود.

۲-جداسازی برنج های کهنه از برنج تازه

احتمال رشد حشرات در برنج های کهنه در چندین برابر برنج های تازه است. برنج کهنه به برنجی می گویند که برای سال زراعی گذشته و یا قدیمی تر باشند و برنج های تازه به برتج هایی میگویند که برای آخرین سال زراعی باشد. هر سال اواسط تابستان برنج برداشت می شود و یال زراعی جدید شروع می شود.

۳-شستوشو و ضدعفونی کردن محل نگهداری برنج 

مکان های نگه داری برنج باید هر ساله شستشو شود و در صورت مشاهده هرگونه حشره باید با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی گردد. البته بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود و بعد از آن نیز مجددا شستشو و ضد عفونی گردد. با این کار با خیال آسوده تا یک سال می توانید برنج های خود را با رعایت نکات بالا نگه داری کنید.

۴-قراردادن مقداری سیر در محل نگه داری برنج

حشره برنج نسبت به بوی سیر بسیار حساس است و در جایی که سیر وجود داشته باشد به راحتی نمی تواند رشد کند. برای اینکار چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید یا حتی میتوانید آن را درون گونی برنج قرار دهید.


راه های از بین بردن حشره برنج

قرار دادن در زیر آفتاب

اگر مقدار کمی برنج داریدکه حشره کرده است می توانید آنرا روی پارچه تمیزی بریزید و زیر آفتاب قرار دهید اما همانطور که قبلا گفتیم آفتاب می تواند باعث ترک دار شدن دانه های برنج شود پس نباید اینکار را چندین بار تکرار کنید. همچنین توجه داشته باشید که هنگامی که برنج را در هوای آزاد روی پارچه پهن می کنید باد تندی نوزد چون باد هم مانند آفتاب می تواند دانه های برنج را ترک دار کند. اگر برنج شما باز هم بعد از قرار دادن زیر آفتاب حشره داشت آن را در هوای آزاد به مدت یک روز قرار دهید تا باقی مانده حشرات هم از برنج خارج شوند.

شستشو با آب جوش

اگر برنجتان حشره کرده است هنگام شستن برنج آن را با آب تقریبا جوش بشویید چون آب جوش باعث مرگ حشرات می شوند و روی آب قرار می گیرند به این ترتیب می توانید با آبکشی برنج به راحتی آن را از برنج جدا کنید.


تعویض گونی های برنج

هنگامی در برنج حشره رشد می کند بر روی گونی برنج تخم گذاری می کنند. پس با یکی از روش های گفته شده حشره برنج را از بین بردید آن برنج را دیگر در گونی قبلی نریزید چون دوباره در آن حشره رشد می کند.

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

قرص سیر هم یکی از روش های از بین بردن حشره برنج است که اگر مقدار زیادی برنج دارید می توانید از آن استفاده کنید. قرص سیر یا ضد بید را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها خرید کنید.

استفاده از قرص برنج ممنوع

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم یک سم بسیار خطرناک است که به عنوان جونده کش تدخینی برای جلوگیری از آفت زدگی برخی محصولات استفاده می شود. قرص برنج در کشور ایران تولید نمی شود و واردات رسمی نیز ندارد و عرضه و فروش آن در تمام داروخانه ها و سم فروشی های سراسر کشور ممنوع اعلام شده است.  حتی استشمام بوی این قرص می تواند کشنده باشد پس فکر استفاده از قرص برنج را از سر خود بیرون کنید.


روش‌های مؤثر پیشگیری از تولید و پخش شدن شپشک برنج در خانه

همه ما می‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. بااین‌حال، بسیاری از ما تا پیش از رخداد اتفاقی خاص، به محیط اطراف‌مان بی‌توجهیم و اقدامی برای پیشگیری نمی‌کنیم. درباره شپشک برنج هم همین‌طور است: در گام نخست به اقدامات پیشگیرانه بی‌توجه هستیم؛ بنابراین به دردسر این آفت‌های ریز گرفتار می‌شویم!

در ادامه به شما چند روش اثربخش برای پیشگیری از شکل‌گیری شپشک برنج، معرفی می‌کنیم.

۱هنگام خرید دقت کنید

هنگام خرید برنج، چشم‌تان به‌دنبال شپشک باشد. اگر موردی به چشم‌تان خورد، احتمال تولیدمثل و افزایش آنها در آینده زیاد است؛ بنابراین بهتر است از خرید برنج موردنظر بگذرید.

۲در اندازه کم برنج بخرید

ما اغلب تمایل داریم برنج و غلات را در مقدار زیاد بخریم؛ درحالی‌که می‌دانیم شپشک برنج در موادی شکل می‌گیرد که معمولا تا مدت‌ها استفاده نمی‌شوند. بهتر است برنج را در اندازه کم بخریم و در مدت معین مصرف کنیم.

۳برنج را در ظرف‌های فلزی، شیشه‌ای یا پلاستیکی دردار نگهداری کنید

 

برنج را در کیسه نگه ندارید. شپشک می‌تواند به کیسه نفوذ کند و از آن بگذرد. شپشک می‌تواند به ظرف‌هایی هم نفوذ کند که به‌خوبی بسته نمی‌شوند.

۴قفسه‌ها و کابینت‌ها را به‌طور منظم تمیز کنید

با تمیز نگه داشتن محل ذخیره برنج و دیگر خوراکی‌ها، شپشک را از خانه‌تان دور نگه می‌دارید. بهداشت و پاکی نه‌تنها از شکل‌گیری شپشک بلکه از تولید حشرات دیگر جلوگیری می‌کند: حشرات ریزی که به‌سادگی تخم‌های‌شان را در هر سوراخ‌سُنبه‌ای پنهان می‌کنند.

۵در کابینت‌ها چیلی خشک قرار دهید

فلفل چیلی خشک شپشک را دفع می‌کند. استفاده از فلفل چیلی خشک، روشی طبیعی و بی‌ضرر است. فلفل چیلی خشک بوی تندی دارد و حشرات مختلف از جمله شپشک را از خود می‌راند. می‌توانید چیلی را با پارچه یا پوشش نازکی بپوشانید و در ظرف برنج بگذارید.


نکاتی درباره شپشک برنج

۱شکل و اندازه

شپشک برنج آفتی ریز است. شپشک بالغ ۲ تا ۳ میلی‌متر و رنگ آن از قهوه‌ای مایل‌به‌سرخ تا سیاه متغیر است. این موجودات اغلب دارای حفره‌های دایره‌مانند و بی‌قرینه روی سینه، و لکه‌های قرمز روی پوشش بال‌ها هستند. شپشک برنج خیلی شبیه دیگر انواع شپشک است؛ تفاوت آنها در لکه‌های کوچک نارنجی مایل‌به‌قرمز روی بدن‌شان است.

لاروی شپشک پا ندارد اما سرش درون کپسولی است که شپشک بالغ فاقد آن است. لارو به رنگ سفید شیری است. قسمت‌های جوندهٔ دهان لارو در انتهای سر دیده می‌شوند. جالب است بدانید که شپشک برنج می‌تواند پرواز کند. شپشک در تاریکی جذب نور می‌شود.

۲خوراک، رفتار و عادت‌ها

شپشک در میان محصولاتی زندگی می‌کند که انبار می‌شوند؛ بنابراین همین محصولات را می‌خورد. شپشک بالغ مغز غلات و برنج را می‌جود. احتمالا سوراخ‌های ریزی را در برنج یا غلات دیگر دیده‌اید. این سوراخ‌ها نتیجه جویده‌شدن غلات توسط شپشک هستند. در خارج از خانه، شپشک از گیاهان و برگ‌ها تغذیه می‌کند. لارو شپشک در مغز غلات زندگی و بنابراین از خود غلات تغذیه می‌کند. شپشک برنج نخستین بار در نواحی هندومالایی شکل گرفته است؛ سپس با صادرات برنج، به سراسر جهان منتقل شده است.

شپشک برنج را معمولا بیرون از خانه‌تان نخواهید دید؛ اما اگر در ظرف برنج‌تان لانه کنند، پس از مدتی روی کف و دیوارها پخش می‌شوند! شپشک برنج ازنظر پزشکی خطرناک نیست، نیش نمی‌زند و باعث عفونت نمی‌شود؛ اما به‌شکل جدی باعث نابودی خوراک و از بین رفتن غذا می‌شود. عمر شپشک برنج ۴ تا ۶ ماه است. این آفت، پس از مرگ، پاهایش را به درون بدنش جمع می‌کند.

۳تولیدمثل

شپشک بالغ با‌سرعت از جایی به جای دیگر در مسافت کوتاه پرواز می‌کند. این موجود نمی‌تواند تا مسافت طولانی پرواز کند. چرخهٔ زندگی شپشک حدود ۳۰ روز است. شپشک مادهٔ بالغ می‌تواند روزی ۴ تخم و در طول عمرش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تخم بگذارد. شپشک ماده در مغز غلات تخم‌ریزی و تخم‌ها را همان جا رها می‌کند. معمولا پس از ۳ روز لاروها از تخم‌ها بیرون ‌می‌زنند و حدود ۱۸ روز در مغز غلات زندگی می‌کنند. لارو در طول این مدت، از مغز غلات تغذیه می‌کند. پس از این دوره، لارو به شفیره تبدیل می‌شود و ۵ تا ۱۶ روز دیگر هم در مغز غلات باقی می‌ماند. پس از این مدت، وقتی که کوتیکول (پوستک) جانور به اندازهٔ کافی سفت می‌شود، به‌صورت شپشک بالغ از مغز غلات خارج می‌شود.

۴نیش شپشک برنج

این شپشک ازنظر پزشکی خطری برای انسان ندارد، باعث ایجاد عفونت یا انتقال بیماری نمی‌شود و نیش نمی‌زند. شپشک به‌دلیل اینکه باعث نابودی مواد غذایی می‌شود، می‌تواند برای انسان خطرناک باشد. شپشک با حمله به محصولات زراعی باعث زیان‌های فراوان و چشمگیری می‌شود.

۵آلودگی ناشی از شپشک برنج

این نوع شپشک در میان دانه‌های برنج زندگی و از مغز آنها تغذیه می‌کند. شاید در ظرف برنج یا غلات دیگر، گرد غلات را دیده باشید. این گرد نتیجه کار شپشک برنج است! این جانوران کوچک این گرد یا دانه‌های نیم‌خورده را بعد از خوردن غذای‌شان به جا می‌گذارند.

این حشرات به‌صورت انبوه به مزارع حمله می‌کنند و می‌توانند حجم انبوهی از محصولات زراعی را نابود کنند. نمونه‌های بسیاری از چنین حملاتی و به‌دنبال آن نابودی محصولات، در دهه‌های پیشین وجود داشته است. این آفت حتی می‌تواند پیش از وقت درو، محصول را از بین ببرد. اگر در خاک آلوده دانه کاشته شود، لاروهای موجود در خاک، محصول را نابود می‌کنند. بنابراین پیش از کاشت باید از آلوده نبودن منطقه به شپشک اطمینان حاصل شود.

 

نکته پایانی

پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه برنج دچار حشره شود به فکر جلوگیری از این کار باشد و در نگه داری برنج دقت بیشتری انجام دهید. اگر برنج به روش درستی تولید شده باشد بسیار دیرتر حشره خواهد کرد چون در فرایند تولید برنج رطوبت شالی باید به ۸ درصد برسد اما این کار زمان و هزینه بیشتری بر میدارد و گاهی در هنگام تولید برخی تولید کنندگان برای تولید محصول با قیمت پایین تر این کار را به درستی اجام نمی دهند. برای خرید برنج ایرانی از برند معتبر و مرغوب به سایت اریکه ارسباران کوهپایه مراجعه نمایید.

 

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد