کافئین چیست؟ با دلیل محبوبیت قهوه آشنا شویم

کافئین چیست؟ با دلیل محبوبیت قهوه آشنا شویم


بسیاری از موادی که ما روزانه مصرف می‌کنیم، حاوی کافئین هستند از قهوه و چایی که می‌نوشیم تا داروهایی که می‌خوریم گفته می‌شود حدود 90 درصد از مردم جهان، روزانه کافئین را به صورت خوراکی در موادی مثل قهوه، چای، شکلات، کولا، نوشابه‌های انرژی‌زا و … مصرف می‌کنند. اما اساسا کافئین چیست و چرا انقدر طرفدار دارد؟

 حقایقی درباره میزان کافئین در قهوه

گاهی اوقات دانستن اینکه چه قهوه ای را بر اساس مقدار کافئین آن انتخاب کنیم ؛ کاری بسیار سخت را پیش رو خواهیم داشت ؛ مخصوصا اگر هم شما و هم قهوه فروشی ای که از آن قهوه تهیه میکنید ؛ از اطلاعات خوب و کافی بهره مند نباشید. برخی اوقات شنیده اید که بعضی افراد فقط قهوه تیره و دارک می نوشند چون کافئین بیشتری دارد و بنا به توصیه آنها ، شما قهوه روست تیره را انتخاب کرده اید. درباره کافئین قهوه ؛ برخی تصورات غلط وجود دارد و بنا بر همین تصورات افراد قهوه ای اشتباه انتخاب می کنند. پس بیایید با برخی از این حقایق شروع کنیم.

اگر شما قهوه ای با کافئین بسیار کم بخواهید که کافئین زدایی هم نشده باشد , چه نوعی را انتخاب می کنید؟  و یا اینکه اگر قهوه ای با کافئین زیاد بخواهید کدام نوع را خریداری میکنید؟ قهوه ؛ می تواند گستره وسیعی را از نظر مقدار کافئین بر اساس فاکتورهای مختلفی در بر داشته باشد. فاکتورهایی نظیر تکنتیک های دم آوری قهوه ؛ سطح روست و تفت دادگی قهوه ؛ نوع دانه های قهوه و همچنین اندازه و حجم قهوه سرو شده ؛ همگی بر این عامل تاثیر گذار هستند.


کافئین چیست؟

کافئین بصورت طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه مختلف از جمله دانه های قهوه , برگ های چای ؛ دانه های کاکائو و کولا وجود دارند . کافئین به نوشیدنی ها و غذاها و در بعضی داروها برای از بین بردن خواب و یا افزایش اثرات ضد درد بودن داروها ؛ اضافه می گردد. کافئین سیستم اعصاب مرکزی را تحریک می کند و اثر آن در بدن پس از ۱۵ دقیقه آغاز شده و تا ۶ ساعت می تواند طول بکشد. اثر اصلی کافئین , افزایش هشیاری و کاهش خواب آلودگی است؛ اثر کافئین بر روی مغز با مسدود کردن اثرات ماده آدنوزین بر روی انتقال دهنده های عصبی مغز ؛ مانع از احساس خستگی و در نتیجه احساس سرحالی و شادابی می گردد. اما مصرف بیش از حد موادی که کافئین دار هستند نیز می تواند عوارض جانبی خاص خود را در بر داشته باشد. بیشتر متخصصان بر این نظر هستند که مصرف بیش از ۶۰۰ میلی گرم کافئین که معادل مصرف ۱۲ شات اسپرسو یا ۶ لیوان بزرگ قهوه دم شده است ؛ در یک روز می تواند موجب بروز عوارض جانبی در افراد مصرف کننده بشود ؛ عوارضی مانند عدم تمرکز ؛ بی خوابی , لرزش عضلانی , تپش قلب , سوزش سر معده ؛ ناراحتی معده و عصبی بودن. مصرف بیش از حد کافئین در دوران بارداری می تواند با وزن کم نوزاد در هنگام تولد ؛ زایمان زودرس مرتبط باشد ؛ پس زنان باردار باید میزان مصرف قهوه و کافئین خود را به میزان توصیه شده توسط دکتر کنند.


قهوه با درجه روست روشن کافئین بیشتر یا کمتری نسبت به قهوه روست تیره دارد؟

درباره قهوه با درجه روست روشن باور اشتباهی نیز وجود دارد و اغلب افراد معتقدند که دانه قهوه سیاه و چرب که بیشتر حرارت دیده است ، قدرت بیشتری دارد ؛ در واقع ممکن است این عقیده از منظر داشتن شدت بیشتر و میزان تلخی قهوه درست باشد ؛ اما بدین معنی نیست که قهوه با درجه تفت تیره از کافئین بیشتری برخوردار است. با این حال یکی دیگر از حقایق اینست که میزان کافئین در یک نوع دانه قهوه ؛ یکسان است و اهمیتی ندارد که درجه تفت دادگی آن روشن است یا تیره ! تفاوت در مقدار کافئین به مقدار حجم استفاده شده از قهوه در هنگام عملیات دم آوری است. دانه های با روست روشن کوچک تر از همان دانه با روست تیره هستند و این بدین دلیل است که فیبرهای سلولی آنها از هم جدا نشده و منبسط نشده اند ؛ در طول فرآیند روست قهوه ؛ جرم قهوه کم و کمتر می شود ؛ همچنین چگالی دانه ها نیز تغییر می کند و هرچه قهوه بیشتر حرارت می بیند ؛ آب و روغن و دیگر مواد موجود در قهوه از بین رفته و قهوه سبک تر می گردد. پس قهوه روست تیره حجم بیشتری و در عین حال وزن کمتری دارد.

پس وقتی شما قهوه تان را با قاشق پیمانه اندازه گیری میکنید و می بینید که قهوه ی روست روشن از کافئین بیشتری برخوردار است ؛ چون مقدار بیشتری در پیمانه قهوه جا می گیرد و چگال تر است ( از نظر وزنی ). اما اگر قهوه تان را وزن کنید و سپس دم آوری قهوه را انجام دهید ، میزان کافئین قهوه ها باید یکسان باشد. پس به این تفاوت ظریف بین استفاده از پیمانه و ترازو در دم آوری قهوه توجه داشته باشید. هنگامی که از پیمانه قهوه استفاده می کنید قهوه روست روشن حجم کمتری داشته و در نتیجه مقدار بیشتری قهوه را نسبت به روست تیره استفاده میکنید و در این حالت قهوه با روست روشن ؛ کافئین بیشتری دریافت می کنید.


چه مقدار کافئین در یک فنجان قهوه است؟

عامل تعیین کننده اصلی محتوای کافئین نوع قهوه ای است که شما در حال نوشیدن هستید.
 
قهوه دم کرده
 
قهوه دم کرده رایج ترین روش قهوه در ایالات متحده و اروپا است.
 
همچنین به عنوان قهوه طبیعی شناخته شده است دم کردن قهوه با ریختن آب گرم و یا جوش بر دانه های گرد قهوه، معمولاً با یک فیلتر موجود ساخته شده است.
 
یک فنجان قهوه دم کرده (8 اونس) شامل حدود 70 - 140  میلی گرم و یا در حدود 95 میلی گرم کافئین به طور متوسط دارد.
 
قهوه اسپرسو
 
اسپرسو با اعمال فشار بر یک مقدار کمی از آب گرم یا بخار، از طریق دانه های قهوه گرد ریز ساخته شده است.
 
اسپرسو بیشترین کافئین را در هر حجم از قهوه به طور منظم دارد.
 
یک جرعه اسپرسو به طور کلی در حدود 30 - 50 میلی لیتر(1 - 1.75  اونس) و شامل حدود 63 میلی گرم کافئین است.
 
بنابراین یک جرعه اسپرسو شامل تقریباً  125میلی گرم کافئین است.
 
اسپرسو اساس نوشیدنی ها است
 
بسیاری از نوشیدنی های قهوه محبوب، از اسپرسو مخلوط با انواع مختلف و مقداری شیر ساخته شده است.
 
این نوشیدنی ها عبارت از lattes، cappuccinos، macchiatos و Americanos می باشد.
 
از آنجا که شیر حاوی هیچ گونه کافئین اضافی نیست این نوشیدنی حاوی همان مقدار کافئین به عنوان اسپرسو است.
 
در مقدار (کوچک) شامل حدود 63 میلی گرم به طور متوسط، و مقدار (بزرگ) شامل حدود 125 میلی گرم کافئین است.
 
قهوه فوری
 
قهوه فوری از قهوه دم کرده که به روش فریز یا اسپری خشک شده ساخته شده است به طور کلی در تکه های خشک بزرگ که در آب حل می شود.
 
برای آماده سازی قهوه های فوری، به سادگی یک یا دو قاشق چای خوری قهوه خشک را با آب گرم مخلوط کنید هیچ نیازی به دم کردن وجود ندارد.
 
قهوه فوری معمولاً حاوی کافئین کمتری از قهوه معمولی است با یک فنجان 8 اونسی 237 میلی لیتر که حاوی حدود 30 - 60 میلی گرم کافئین است.
 
قهوه بدون کافئین
 
اگر چه نام ممکن است فریب دهنده باشد قهوه بدون کافئین به طور کامل فاقد کافئین نیست.
 
و ممکن است حاوی مقادیر مختلفی از کافئین، از 0 - 7  میلی گرم در هر فنجان و با یک فنجان متوسط حاوی 3 میلی گرم است.
 
با این حال، برخی از گونه ها ممکن است مقدار و حتی کافئین بالاتر، بسته به نوع قهوه، روش کافئین زدایی و اندازه فنجان دارد.


چه مقدار کافئین نگران کننده است؟

قهوه آنتی اکسیدان بالایی دارد و بسیاری از مطالعات نشان می دهد که آن را برای سلامت شما خوب است.
 
با این وجود، کافئین بیش از حد با اثرات جانبی مانند اضطراب، اختلالات خواب، تپش قلب و بی قراری مرتبط است.
 
مصرف 400 - 600  میلی گرم / روز کافئین به طور کلی با عوارض جانبی مضر در بسیاری از افراد در ارتباط نیست این در حدود 6 میلی گرم / کیلوگرم از وزن بدن یا 4 - 6 فنجان متوسط و یا قهوه در روز است.
 
کافئین بر روی مردم، بسیار متفاوت تاثیر می گذارد.
 
برخی به آن بسیار حساس در حالی که دیگران با مقدار زیادی از آن بی اثر هستند این عمدتاً به دلیل تفاوت های ژنتیکی است.
 
شما فقط می خواهید آزمایش کنید و ببینید که چه مقدار برای شما بهترین مقدار است.


سخن آخر :

تحقیقات بسیاری در مورد تاثیر این ماده بر بدن انجام شده است. نتایج این پژوهش‌ها نشان می‌دهد این ماده می‌تواند در کوتاه‌مدت عملکرد مغز را بهبود بخشد، خلق و خو را بهتر کند و زمان واکنش و سطح عملکرد عمومی و چالاکی را بالا ببرد. شما میتوانید ترکیبات قهوه ( کافی میکس ، کاپوچینو  و هات چاکلت) را از سایت اریکه ارسباران کوهپایه سفارش داده و نوش جان نمایید.

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد