روستای پامنار، جاذبه پنهان دزفول

روستای پامنار، جاذبه پنهان دزفول

شاید نام پامنار در ابتدا یادآور محله‌ای در تهران باشد، اما پامنار واقعی در خوزستان است! در دل شهر گرم و آفتابی دزفول، بهشتی کوچک قرار‌گرفته است که هر کسی از آن خبر نداردروستای پامنار دزفول به دلیل آب و هوای کوهستانی و نزدیکی به دریاچه شیهون، طبیعتی بکر و شگفت‌انگیز به مسافران هدیه می‌دهد. چمدان‌ها را ببندید و دوربین عکاسی را فراموش نکنید تا سری به روستای پامنار دزفول بزنیم.

روستای زیبا و سرسبز پامنار در دزفول یکی از روستاهای مشهور و زیبای ایران است. شاخصه‌های خاص این روستا سبب می شود گردشگران بسیاری به سمت آن جذب شوند.

روستای پامنار دزفول روستایی آرام و به دور از شلوغی است و زیبایی و سرسبزی آن جذابیت خاصی به روستا بخشیده است. روستای پامنار در محدوده سد دز و کرخه قرار گرفته است و همین موقعیت، سبب شده که روستا با استفاده از آب این دو رود از طبیعتی سرسبز و زبیا برخوردار شود. روستای پامنار یکی از مناطق گردشگری شهر ذفول است. آنچه سبب جذابیت روستا برای گردشگران شده است، امتیازهای طبیعی است که روستا از آن برخوردار است.

چطور به روستای پامنار خوزستان برویم؟

روستای پامنار در 42 کیلومتری شمال‌شرقی دزفول، در منطقه سردشت و شیهون قرار دارد. دسترسی به روستای پامنار با ماشین شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی بسیار آسان است. از داخل شهر تاکسی و اتوبوس‌های زیادی مسافران را به سمت روستای پامنار خوزستان می‌برند که مسیری یک ساعته در پیش دارند.

اما برای رانندگی و رسیدن به روستا باید به سمت شمال شهر رفته و به جاده دزفول-شیهون برسید. 24 کیلومتر تا رسیدن به جاده دریاچه مسیر دارید و حدود نیم‌ساعت در راه هستید. سپس باید به جاده دریاچه وارد شوید و تا انتهای آن رانندگی کنید. کمی بعد از روستای اسلام آباد به پامنار و دریاچه شیهون می‌رسیدروستای پامنار علاوه بر داشتن جاذبه‌های طبیعی متنوع و زیبا، دارای قلعه و قبرستان مشهوری نیز هست که توجه گردشگران در بازدید از شهر را به خود جلب می‌کند.


روستای پامنار یک بهشت خاص است. در سفر به پامنار دیدن غروب خورشید، زیبایی خاصی به منظره طبیعت می‌دهد و صحنه ای بی نظیر را در یاد و خاطر افراد به جای می‌‌گذارد. ارتفاع روستای پامنار بسیار کم است و دشت بودن آن سبب می‌شود که در هنگام غروب زمین و آسمان آن یکی شوند و صحنه‌ای رویایی را ایجاد کنند. بعد از فرا رسیدن شب نیز، شب‌های پامنار با جاهای دیگر متفاوت است. روستای پامنار دارای هوای بسیار تمیز و پاکی است و این پاکی و ارتفاع کم زمین نسبت به آسمان سبب می‌شود که ستارگان در شب‌های زیبای پامنار درخششی چندین برابر دارند و نزدیکی ستاره‌ها و زیبایی چشم انداز آن قابل وصف نباشد.

یکی از جاذبه‌های خاص روستای پامنار که به سرسبزی و زیبایی آن افزوده است دریاچه سد دز می‌باشد. این دریاچه در پشت سد قرار دارد. دریاچه سد دز یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران و جهان است که در شمال غربی دزفول قرار دارد. در وسط دریاچه جزیره‌ای زیبا قرار دارد که در حدود ۶۰۰۰۰متر مربع مساحت دارد و چشم انداز فوق العاده‌ای را به منطقه داده است.


دریاچه دارای امکانات تفریحی و سرگرمی بسیار است که از جمله آن می‌توان به ماهی‌گیری اشاره کرد. ماهی‌هایی که در این دریاچه قرار دارند، معمولا ماهی‌هایی هستند که در رودخانه زندگی می‌کنند، اما این ماهی‌ها در دریاچه نیز وجود دارند و به زندگی در آن عادت کرده‌اند. زندگی در دریاچه سبب شده که ماهی‌ها از مواد معدنی دریاچه تغذیه کنند و جنس آنها با ماهی های دیگر متفاوت شود. از تفریحات دیگر در این دریاچه می‌توان به قایق سواری اشاره کرد. قایق سواری در این دریاچه بسیار فرح‌بخش و دل‌انگیز است. تنها جایی از دریاچه که به سد نزدیک می‌شود به علت فشار زیاد جریان آب، ممکن است برای حرکت قایق، خطرناک باشد بنابراین نزدیک شدن به این بخش از دریاچه توصیه نمی‌شود. امکان شنا کردن در دریاچه نیز برای گردشگران نیز فراهم است. در روستای پامنار از مشاهده حیات وحش نیز می‌توان لذت برد. حیات وحش منطقه دارای پازن(بز کوهی) و تیهوهای بسیار زیادی است.


روستا دارای طبیعتی سرسبز و درختان مخصوص منطقه است. درختان و پوشش گیاهی منطقه بیشتر کنار، بادام، بلوط، نخل، جاز، انجیر و بنه است.

از جاذبه‌های تاریخی پامنار می‌توان به قلعه شاداب اشاره کرد که مربوط به دوره ساسانیان است. این قلعه در حدود دوازده متر مربع وسعت دارد و دارای دو راه ورودی است، یکی از آنها راه صعب‌العبوری است که مورد استفاده مردم روستا است. از این قلعه در دوره تاریخ معاصر نیز استفاده می‌شد و تا حدود ۳ دهه پیش، نیز مسکونی بوده است.

مردمی که در روستای پامنار زندگی می‌کنند هنوز هم بسیاری از آداب و رسوم عشایری خود را حفظ کرده‌اند. مردم این منطقه دارای رسوم سنتی بسیاری هستند. در روستای پامنار معماری سنتی هنوز توانسته است هویت خود را حفظ کند و مردم منطقه دارای صنایع دستی خاصی در روستا هستند که از میان آنها می‌توان به کپوبافی اشاره کرد که بومیان روستا در آن تبحر دارند. بسیاری از کپوها (حصیرهایی که با برگ نخل بافته می‌شوند) دارای هویت خاص و با رنگهای سنتی زینت بخش بسیاری از خانه‌ها هستند. طرح‌ها و رنگ‌های کپو از ترکیب ابریشم و کامواهای رنگی شکل می‌گیرد. نوع تولیدات کپو در پامنار از کیفیت بالایی برخوردار است و در این منطقه نمایشگاه‌های خاصی از توانایی‌های زنان در بافت کپو وجود دارد که برای گردشگران بسیار با اهمیت است.


در پای قلعه شاداب در روستای پامنار، قبرستان قدیمی  قرار دارد با سنگ‌های ایستاده و نقوش متفاوت که هر کدام گویای مشخصاتی از متوفا هستند. برخی از نشانه‌های روی قبرها افراد سوار بر اسب را نشان می‌دهند که نماد جنگاوری آنها بوده‌اند. بر روی قبرهای مربوط به خانمها نیز نشانه‌هایی از جنگاوری و رقص و ...دیده می‌شود. به نظر می‌رسد این قبرستان اطلاعات بسیاری در مورد تاریخ اجتماعی منطقه به دست می‌دهد.

بهترین زمان سفر به روستای پامنار خوزستان

تماشای بهشت واقعی روستای پامنار در اواخر زمستان تا بهار امکان‌پذیر است. در این روزها طبیعت پامنار لباس سبز و زیبای خود را تن کرده و آماده پذیرایی از گردشگران می‌شود. آب و هوای پامنار تا اواخر خرداد ماه معتدل و مطبوع است و سفر به آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.
 
با این حال سفر در تابستان و پاییز هم خاطرات خود را دارد. اگر تحمل گرمای تابستانی را دارید، پامنار را در سکوت مطلق تابستانی نظاره کنید. سفر پاییزی به روستای پامنار چمدان سنگین‌تری می‌خواهد تا لباس‌های گرم خود را در آن جا دهید، اما تماشای روزهای بارانی و طبیعت باران‌خورده هم لذت خاص خود را خواهد داشت.


برای اقامت در پامنار می توان در روستا و در خانه های روستایی منطقه که برای اقامت مسافران در نظر گرفته شده ماند و یا در شهر دزفول به سراغ هتل‌ها و مهمان‌سراها رفت. بسیاری از طبیعت‌گردان ماجراجو اما شب هنگام در کنار دریاچه چادر می‌زنند و از زیبایی‌های طبیعت اطراف دریاچه لذت می‌برند.

روستای پامنار از نظر گردشگری قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و در سطح کشور نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و هر ساله گردشگران بسیاری را برای دیدن آن به منطقه سفر می‌کنند.


سخن آخر

روستای پامنار خوزستان، تکه‌ای بهشتی از طبیعت بکر در دل دزفول است که با زیبایی‌های خاص خود سالانه پذیرای مسافران زیادی می‌باشد. طبیعت‌گردی و تفریحات آبی هیجان‌انگیز پامنار خبر از سفری فراموش‌نشدنی می‌دهند. قبل از سفر دوربین‌های خود را بررسی کنید و برای ماجراجویی در دل این طبیعت سرسبز آماده شوید.

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد