غار زینگان، بهشت فراموش شده ایلام

غار زینگان، بهشت فراموش شده ایلام

در میان پهن دشت گرم و سوزان ، انگار قطعه‌ای از بهشت را کنده و در منطقه‌ای به نام ˈزینه گانˈ گذاشته اند، زیرا اینجا تنها مامنی است که می توان از حرم داغ دشت در امان بود و در خنکای دیوارش لحظه ای آسود. هوا هر لحظه گرم و گرمتر می‌شود، تا چشم کار می‌کند، دشت سوزان است و گرمای طاقت فرسا که هر لحظه تاب و توان را از بدن آدمی می رباید. با ورود به غار زینگان در میان این گرمای سوزان احساس خنکای نسیم با طراوت بهاری و قطره قطره آبی که از قندیل های غار بر سر و رویت می چکد جانی تازه می یابی و طراوت و شادابی را به خوبی احساس می کنی و از اینجا است که به اهمیت نامگذار غار زینگان به غار بهشت پی می بری. در این میان غار زینگان ایلام یکی از گزینه‌هایی است که نباید آن‌را زیاد در فهرست بلند‌بالای ندیده‌های ایران‌زمین منتظر نگه‌داشت. این غار در بخش صالح‌آباد از توابع مهران در استان ایلام قرار دارد و در وصف خنک بودن هوای آن همین بس که مردم محلی آن‌را به غار بهشت می‌شناسند، در همان ابتدای ورود به این منطقه و در ورودی تنگه‌ای که امتدادش به غار می‌رسد آبچک‌هایی که از بالای کوه‌ها نشات می‌گیرند هیچ رهگذری را از نوازش خود بی‌نصیب نمی‌گذارند. همچنین این غار طبیعی روباز دارای صدها متر طول، آب فراوان، دهلیزهای آبگیر و قندیل‌های گوناگونی است و سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان، رنگ‌سنگ‌ها و پیچ‌و‌خم غار گویی نقاشی طبیعی است که چشم‌ها را به مشاهده زیبایی فرامی‌خواند.


از سوی دیگر به یاد داشته باشید که غار یاد‌شده در منطقه ایلام که به عروس‌زاگرس معروف است قرار دارد. بنابراین پس یا پیش از بازدید از این غار می‌توانید بازدیدی از دره‌های شگفت، رودها و آبشارها، غارهای بی‌مانند و پر‌تعداد، کوه‌های سر به فلک کشیده، اقلیم‌های گوناگون آب‌و‌هوایی و فرهنگ جذاب خود ایلام داشته باشید. از سوی دیگر هر چند مسیر رسیدن به غار فراز و نشیب‌های خاص خود را دارد، نشانی‌اش سر‌راست است. زینگ به معنای زنده بودن یک شخص است و الف و نون جمع مثنای عربی برای دو نفر است و این شاید به عرض غار اشاره داشته باشد که در بخش هایی تنگ و تنها مناسب عبور یکی دو نفر است.

استان ایلام یکی از استان های غربی کشور ایران است و دارای آب هوای خشک، نبستا گرم و کوهستانی است. شهر ایلام را به عنوان عروس زاگرس می شناسند، این شهر زیبا دارای جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی بسیاری است که چشم بینندگان را به خود خیره می کنند. شهرستان مِهران یکی از شهرستان‌های استان ایلام است که در مرز ایران و عراق واقع شده است. مرکز این شهرستان شهر مهران است. شهر مهران با وجود وسعت کمی که دارد اما هرگوشه از آن زیبایی های زیادی نهفته است، قلعه نظامی کنجیانچم و غار زینگان از جاذبه های تاریخی و طبیعی این شهرستان به شمار می رود. در ادامه با ما همراه باشید تا در مورد غار زینگان بیشتر صحبت کنیم.


غار زینگان کجاست؟

استان ایلام یکی از استان های غربی کشور است که حتی در تابستان هم از آب و هوای خنکی برخوددار است به همین سبب گردشگران زیادی این استان زیبا را برای مسافرت انتخاب می کنند. پوشش های جنگلی، رشته کوه های بلند، دشت ها و رودخانه های پربار و با صفا همگی بر زیبایی این استان افزوده اند. اگر از جمله گردشگرانی هستید که قصد دارید به ایلام سفر کنید، بازدید از غار زینگان را از دست ندهید. غار زینگان را می توان یکی از عجایب طبیعت دانست که در دل کوه راه خود را باز کرده است. غار زینگان در بخش صالح‌آباد از توابع شهرستان مهران در استان ایلام واقع شده است. زیارتگاه امامزاده علی صالح نیز در نزدیکی غار زینگان قرار دارد

واژه زینگ به معنی “زنده بودن یک شخص” است و حروف “الف” و “نون” نشان دهنده جمع مثنای عربی برای دو نفر می باشد، برخی عقیده دارند که این کلمه اشاره به عرض غار دارد که در بخش هایی به قدری تنگ و باریک است که تنها دو نفر می توانند از آن عبور کنند. غار زینگان چون قطعه ای از بهشت در میان پهنه دشت گرم و سوزان در منقطه زینه گان از قلب زمین راه خود را به بیرون باز کرده است. اگر نزدیک منطقه زینه گان شوید به خصوص در فصل تابستان حرم گرما و داغی زمین دشت شما را فرا خواهد گرفت اما زمانی که به غار زینگان پا می گذارید خنکای لطیف دیوار و نمناکی هوای غار شما را از گرما در امان خواهد داشت. تفاوت دمایی داخل و خارج از غار به ۲۰ درجه سانتی گراد می رسد، در فصل تابستان دمای بیرون از غار به ۵۰ درجه سانتی گراد هم می رسد. تقابل گرما بیرون و خنکی داخل عجیب حس و حال لذت بخشی است که ما را یاد لحظاتی از تابستان های کودکیمان می اندازد که در حرم گرما برای رفع عطش سرو بدن خود را زیر شیر آب می گرفتیم. قطرات آبی که از قندیل های غار بر صورت و دستانتان می چکد، طراوت و تازگی را به محیط منتقل می کند.

 

مسیر رسیدن به غار زینگان

شهرستان مهران در طول جغرافیایی ۴۶ درجه و ۱۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۳ درجه و ۷ دقیقه قرار دارد و با سطح دریا ۱۵۵ متر فاصله دارد و جزو استان های نسبتا گرم و خشک شهرستان ایلام محسوب می شود. شهرستان مهران یکی از استان های مرزی بسیار مهم ایران است که با مرز عراق تنها چندین کیلومتر فاصله دارد و در کرانه چپ رود کنجانچم قرار گرفته است. این شهرستان از شمال به ایلام، از شرق به دهلران و از غرب و جنوب به عراق محدود شده است. موقعیت جغرافیایی دقیق غار زینگان در ۵۲ کیلومتری جنوب غربی شهر ایلام و در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر صالح‌آباد است. مسیر جاده ای که منتهی به غار زینگان می شود بسیار سر راست است و بدون راهنما نیز می توانید به سمت غار حرکت کنید، اما متاسفانه کف جاده چندان آسفالت نبوده و با کمی دشواری همراه است. 

 

جاذبه های غار زینگان

غار زینگان یکی از اسرارآمیزترین جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران است که متاسفانه در میان گردشگران چندان مطرح و شناخته شده نیست. خنکی غار زینگان به قدری در میان مردم بومی محبوب و معروف است که به آن نام غار بهشت را داده­ اند. برخلاف تصور عامه که کلمه غار را می شوند در ذهن خود یک مکان سربسته و تاریک را در دل کوه ها تصور می کنند، اما غار زینگان در واقع یک غار سر پوشیده نمی باشد بلکه یک تنگه است. این تنگه که هیچ شباهتی به غار ندارد، بدون سقف بوده و دو سر مسیر نیز باز می باشد. تنگه زینگان یکی از طولانی ترین تنگه های شناخته شده است و طول آن به گفتی یکی از اهالی بومی منطقه بیش از ۶ کیلومتر می باشد. در طول غارنوردی خود ممکن است در برخی از بخش ها با مسیرهای آبرو را برخورد کنید که گاهی باید از میان آن ها عبور کنید پس حتما کفش مناسبی به پا داشته باشید تا آب به آن نفوذ نکند.


سخن آخر

در درگاه وردی غار آبچک هایی وجود دارد که از بالای کوه ها سرچشمه می گیرند و با دست و دلبازی تمام رهگذران را از خنکای وجود خود بی نصیب نمی گذارند. قندیل ها و آبچک هایی که در بخش های مختلف غار وجود دارد آب را قطره قطره بر زمین می چکانند؛ گویی بارش نم نم باران را برای تماشگران به نمایش می گذارند. تلفیق آب باران با خاک کف غار بویی شبیه به بوی باران را در فضا می پیچاند. هر طرف از این غار شگفت انگیز را که نگاه کنید ب فراوان، دهلیزهای آبگیر و قندیل‌های گوناگونی را خواهید دید. پوشش های گیاهی داخل غار زینگان آن را به تابلویی نقاشی تبدیل کرده که انگار مادر طبیعت با دستان خود آن را کشیده است. سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گیاهان و رنگ‌سنگ‌ها پیچ‌و‌خم های غار را پر کرده اند. اگر غارنوردی خود را ادامه دهید به یکی دیگر از جاذبه های طبیعی چشم نواز غار زینگان برخورد می کنید. در این غار دو آبشار وجود دارد که از دل سنگ ها می جوشند و بر کف زمین جاری می شوند، طول آبشار ها به ۳ تا ۴ متر هم می رسد.

 

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد