سفر به جاده چالوس

سفر به جاده چالوس

سفر به جاده چالوس

جاده چالوس، با نام رسمی جاده ۵۹، یکی از مهمترین جاده‌های دسترسی به شمال ایران برای مردم تهران و کرج استجاده چالوس، با نام رسمی جاده ۵۹، یکی از مهمترین جاده‌های دسترسی به شمال ایران برای مردم تهران و کرج است که از میان شهر کرج در استان البرز شروع و به شهر چالوس در مازندران وصل می‌شود. برخی این جاده را یکی از زیباترین جاده‌های جهان می‌دانند.محور چالوس - کرج از بی نظیرترین مناظر و چشم‌اندازهای بکر و طبیعی و از پرطرفدارترین مسیرهای منتهی به شمال کشور می‌باشد

 

از آنجایی که تمامی ساخت‌وساز‌ها مربوط به دوره رضا پهلوی است، این جاده را یکی از ناامن ترین جاده‌های ایران می‌دانند. امکانات کم آن زمان باعث شد تمامی تونل‌ها و پل‌ها با سختی بسیار زیاد و دستمزد قابل توجهی برای کارگران ساخته شود. این جاده بعد از ساخت مورد انتقاد شدید مهندسان اروپایی قرار گرفت. با توجه به خطراتی چون رانش زمین، زلزله، خطر بهمن و ریزش کوه ترافیک‌های ۱۵۰ کلیومتری گواه وفادارای مسافرانی است که برای دیدن زیبایی‌های تکرار نشدنی این جاده هر چیزی را به جان‌ می‌خرند.

جاذبه‌های گردشگری

رود چالوس:

کی از جاذبه‌های گردشگری جاده چالوس که در مسیر این جاده به سمت مازندران می‌توانید تماشا کنید و از منظره آن لذت ببرید، رودخانه معروف به نام رود چالوس است. این رودخانه یک رود دائمی می‌باشد که از ارتفاعات کندوان سرچشمه می‌گیرد و از کنار شهر چالوس، وارد دریای خزر می‌شود. طول این رودخانه ۷۲ کیلومتر است.حوضه آبریز رود چالوس به وسعت 1550 کیلومتر مربع شامل سرزمین‌های وسیع با شاخه‌های فرعی از این رودخانه است. لازم به ذکر است که مسیر رودخانه از میان سرزمین‌های کوهستانی عبور می‌کند و در میان دره‌های پرشیب و عمیق جریان می‌یابد. جریان آب رودخانه، تند و سیلابی است.

سد امیرکبیر:

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری در مسیر جاده چالوس، سد امیرکبیر یا سد کرج است. این سد به همراه حوزه‌های اطراف، هم اکنون به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری محسوب می‌شود که در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده کرج به چالوس واقع شده است. مهم‌ترین مرکز پرورش ماهی‌های قزل آلای رنگین کمان و قزل‌آلای خال‌قرمز و ماهی سفید و ماهی سیاه است که نزدیکی این سد واقع شده است. انباشته شدن آب رودخانه کرج در پشت سد امیرکبیر علاوه بر کارایی آن در تولید انرژی برقابی و تأمین بخشی از آب آشامیدنی شهر تهران، باعث به وجود آمدن دریاچه ای زیبا گردیده‌است .قایق سواری و ماهیگیری، دو فعالیت تفریحی هستند که در آب‌های سد امیرکبیر برای علاقه‌مندان به ورزش‌های آبی ارائه می‌شود.

تماشای سنگ‌های رسوبی:

مانیکه در مسیر جاده چالوس در حال حرکت هستید، صخره‌هایی پرشیب توجه شما را جلب می‌کنند. بسترهای سنگی متشکل از لایه‌های رنگارنگ و سنگ‌های رسوبی، نه تنها ارزش زمین شناسی دارند، بلکه زیبایی‌های این منطقه را دوچندان کرده‌اند. در بسیاری از قسمت‌های این جاده، توقف مطلقاً ممنوع است، چرا که ریزش لایه‌ها به سمت پایین وجود دارد.

دهکده واریان:

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری مسیر جاده چالوس، یک روستای بسیار زیبا با نام دهکده واریان است. روستای واریان در مسیر کرج به چالوس واقع شده است.این روستا تقریباً کم جمعیت است اما مردمان آن، فرهنگ آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند. روستای واریان از روستاهای مسیر کرج به چالوس در استان البرز ایران است. پس از پی‌ریزی سد امیرکبیر، تنها راه ارتباطی به ده واریان گذر از دریاچه سد کرج با قایق است.این روستابا درختان سرسبز، آبشارها، جويبارها، رودهاي كوچكروان، چشمههاي گوناگون جوشان، گلهاي زيبا، پروانههاي رنگي، جيرجيركها، كوههاي پيرامون، گياهان دارويي، طبيعت دلانگيز، آب و هواي خنك و روانبخش منطقهاي گردشگري و توريستي براي آسايش و استراحت خانوادههاي ايراني به ويژه كرجيها است.

گردنه هزارچم:

گردنه هزارچم را می‌توان یکی از خطرناک‌ترین و در عین حال زیباترین بخش‌های جاده چالوس دانست. گردنه هزارچم پس از سیاه بیشه قرار گرفته و شیب بسیار تندی به سمت بالا دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار محدود است و در فصل زمستان اکثرا جاده دچار یخ‌زدگی می‌شود. پس در عبور از این گردنه به شدت احتیاط کنید و اصلا با سرعت بالا رانندگی نکنید.گردنه هزارچم به واسطه ی رودخانه های خروشان کرج، مسیر سرسبز و طبیعت بکر شهرت زیادی پیدا کرده و هرساله تعداد زیادی از گردشگران این مسیر را برای رسیدن به مقصد انتخاب می کنند..آبشار هریجان در نزدیکی گردنه هزارچم در جاده تهران چالوس است که ارتفاعی ۹ متری دارد و از بالای صخره‌ها به بیشه‌ای سرسبز و پر درخت می‌ریزد. آب وقتی از ارتفاع ۹ متری فرومی‌ریزد به نظر می‌آید به پودری پر از قطره‌های خنک و ریز تبدیل می‌شود.

آبشار نوجان

آبشار نوجوان در کیلومتر ۱۵ جاده کرج-چالوس و در نزدیکی روستای نوجان قرار دارد. با موقعیتی ارزشمند، این روستا از سمت جنوب به روستای آتشگاه و در نهایت به باغستان کرج منتهی می‌شود و از سمت شرق نیز به جاده کرج-چالوس می‌پیوندد.

شهرستانک

شهرستانک در ۵۵ کیلومتری کرج و در دامنه‌های توچال قرار دارد؛ روستایی سرسبز با صنوبرهای بلندقامت و هوای مطبوع که روستای محبوب ناصرالدین شاه بود و کاخ ویژه‌ای به نام کاخ شهرستانک (ناصری) در این منطقه داشت که استراحتگاه پادشاهان قاجار بوده است.برای رفتن به شهرستانک باید در کیلومتر ۴۴ جاده، بعد از روستای آسارا و با راهنمایی تابلو بزرگ سبز رنگ وارد دوراهی شهرستانک شوید تا ۱۰ کیلومتر بعد به مقصد برسید. در همان نگاه اول با طبیعت بکر، درختان سر به فلک کشیده، خانه‌های قدیمی و ویلاهای زیبا مواجه می‌شوید که هوش از سرتان می‌برد و بی‌دلیل نیست که یکی از محبوب ترین روستاهای جاده چالوس محسوب می‌شود. این روستا مملو از باغ‌های زردآلو، گردو، سیب، آلبالو و توت است و رودخانه زیبایی از وسط آن عبور می‌کند. در صورتی که از کوچه باغ‌ها بگذرید و حدودا دو کیلومتر از روستا فاصله بگیرید، به سرچشمه این رودخانه زیبا می‌رسید که چشمه «گله گیله» نام دارد.در شهرستانک علاوه بر بازدید از کوچه باغ‌های قدیمی، از درخت سرو اورس ۲۸۰۰ ساله، قلعه دزدبند (قلعه دختر) و تپه شنستون (شن ستان) هم دیدن کنید که از جاذبه‌های جاده چالوس و شهرستانک به شمار می‌روند.

 

غار یخ مراد

غار یخ‌مراد که در حوالی روستای آزادبر و کهنه‌ ده در منطقه گچسر واقع شده است و یکی از آثار ملی به حساب می‌آید. در ۷۰ کیلومتری جاده چالوس، در سمت غرب، تابلوی روستای کهنه ده شما را به‌سمت این غار راهنمایی می‌کند. غار مذکور به‌خاطر شکل و زیبایی‌های کم‌نظیرش بین طبیعت‌گردان حرفه‌ای معروف و محبوب است؛ به‌خصوص که قندیل‌ها، استالاگمیت‌ها و استالاگتیت‌های آن از جنس یخ هستند. این یخ‌های بلورین شبیه به کریستال‌های شفافی هستند که از زمین سر برآورده‌اند و مناظر منحصربه‌فردی را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. علاوه بر ستون‌های کوچک یخی می‌توان شاهد تالارها و دریاچه‌های یخ‌زده نیز بود. از آنجا که این قندیل‌ها شکننده هستند؛ هنگام قدم زدن درون غار و عبور از لابه‌لای آن‌ها خیلی مراقب باشید.جالب است بدانید مردم بومی این منطقه معتقدند که یخ‌های این غار خاصیت درمانی و شفابخشی دارند. یادمان باشد هنگام بازدید از غار یخ‌مراد، از این میراث ارزشمند حفاظت کنیم و به قندیل‌ها و دیواره‌های آن ضربه نزنیم.بهترین زمان برای دیدن این غار اوایل بهار است که قندیل‌های آن در یکی از زیباترین وضعیت‌ها هستند. در صورتی که غار از مقصدهایتان است، ابزار و وسایل مناسب همراه خود بردارید. ضمنا اگر اهل کوهنوردی باشید، از همین مسیر آزادبر می‌توانید به قله زیبای «کرچان» هم صعود کنید و از یک سو دریای خزر و از سوی دیگر منظره‌ای به‌یادماندنی از تهران بزرگ را ببینید.

     

روستای سپهسالار

روستای سپهسالار در ۱۵ کیلومتری سد کرج و یکی دیگر از مکان های دیدنی در مسیر جاده چالوس است که می‌تواند گزینه بعدی سفرتان باشد. این روستا از توابع بخش آسارا است که در پنج کیلومتری غرب جاده چالوس قرار دارد.امام‌زاده ابراهیم (ع)، از نوادگان حضرت علی (ع) و هم‌سفران حضرت معصومه (س)، از جمله جاذبه‌های این منطقه به شمار می‌رود. جالب اینکه مقبره این امام‌زاده داخل غار قرار دارد؛ هرچند سال‌ها پیش، جلوی غار یک شبستان ساختند و برای دیدن مقبره ابتدا باید به شبستان وارد شوید.پشت ساختمان امام‌زاده، تعدادی صخره وجود دارد که علاوه بر ظاهر منحصربه‌فردشان، قطره‌های آبی از بالاترین نقطه یکی از صخره‌ها چکه می‌کند که در کمال تعجب در بالادست آن، هیچ منبع آب زیرزمینی یا توده برفی به‌عنوان منشا آن وجود ندارد!رودخانه‌ای در وسط این روستا جريان دارد كه در نهایت به رودخانه کرج می‌ریزد و عامل سرسبزی و آب‌وهوای مساعد سپهسالار شده است. آبشار سپهسالار نیز ارزش دیدن دارد؛ به‌ویژه که از روستا تا آبشار حدود دو کیلومتر پیاده‌روی نه‌چندان سخت پیش‌رو دارید. این آبشار با ۱۰ متر ارتفاع، بین دو صخره قرار دارد و با کم‌شدن فاصله بین صخره‌ها، شکوه و ابهت آن بیشتر می‌شود.

سخن آخر:بهترین مکان برای سپری کردن یک روز تعطیل در کنار خانواده به شما پیشنهاد می کنیم

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد