برنامه ریزی و فواید آن

برنامه ریزی و فواید آن

برنامه ریزی چیست؟

برنامه ریزی موفق به معنی انجام دادن حجم انبوهی از کارها نیست. معنی خلاصه و مفید آن می‌شود:انجام کارها به صورت منظم و دقیق برای رسیدن به اهداف (اهداف می‌توانند روزانه باشند مثل خواندن یک کتاب، می‌توانند هفتگی و ماهانه باشند و یا حتی داشتن یک روز خوب باشند و…)

اهمیت برنامه ریزی

اهمیت برنامه ریزی به عنوان عامل اصلی در فرآیند مدیریت، پذیرفته شده است. برنامه ریزی نه تنها ثبات و اطمینان را برای کسب و کار به ارمغان می آورد، بلکه به معنای هدف و جهت یکپارچه برای دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده نیز می باشد.

برنامه ریزی باعث می شود در وقت، انرژی و هزینه های ما صرفه جویی شود، همچنین از ابهام، سردرگمی، رفتن به مسیرهای اشتباه که نتیجه ی آن می تواند ده ها، صدها و هزاران ساعت تلاش بیهوده و یا هزاران یا حتی میلیون ها تومان ضرر باشد، جلوگیری کند.

برنامه ریزی ، دستیابی به هدف را امکان پذیر می کند، اگر ما ندانیم برای رسیدن به هدف چه کارهایی باید انجام دهیم و اینکه کدام کارها مهم هستند و کدام از کارها مهم نیستند و کدام یکی را باید اول انجام داد و کدام را دوم، چطور می توانیم عملکرد بالایی داشته باشیم و بتوانیم به هدف خود برسیم.

 

فواید برنامه ریزی

سازماندهی کردن ذهنمان است، در حالت عادی ممکن است ما به ده ها مسئله فکر کنیم ولی زمانی که هدفی انتخاب می کنیم، در هنگام برنامه ریزی مجبوریم به این فکر کنیم که چطور می توانیم به هدفمان برسیم، برای رسیدن به آنچه منابع و امکاناتی در اختیار داریم، همینطور چه محدودیت هایی داریم، چه موانعی سر راهمان است، چگونه باید آنها را برطرف کنیم.

در این حالت فکر ما فقط متمرکز روی یک هدف است، درست مانند زمانی که یک ذره بین را جلوی نور خورشید گرفته ایم و می خواهیم آتش درست کنیم، ذره بین نور پراکنده خورشید را متمرکز کرده و به آن قدرت افروختن می دهد، برنامه ریزی هم دقیقا همین کار را با افکار ما انجام می دهد و به آنها قدرت می بخشد و اجازه نمی دهد نیروی آن پراکنده شود.انرژی، زمان، منابع، امکانات و دیگر موارد را به درستی خرج می کنیم، مثلا زمان و انرژی مان را برای کارهایی که در برنامه مان مشخص کرده ایم هزینه می کنیم، در این حالت مطمئنا نتیجه ی بهتری خواهیم گرفت تا زمانی که صرف کارهای بیهوده یا غیر مرتبط کنیم که هیچ نتیجه ای عایدمان نکند.منابع و امکانات ما محدود است و اگر آن را به درستی خرج نکنیم ممکن است آنها را برای همیشه از دست بدهیم و دیگر نتوانیم به اهدافی که دوست داریم و لایق آن هستیم، برسیم، مثلا یکی از منابع محدود زمان است، اگر ما در هنگام جوانی این منبع باارزش را هدر بدهیم شاید در هنگام میان سالی توانایی خیلی کارها را نداشته باشیم و به ناچار باید از خیلی از اهداف مان چشم پوشی کنیم.ما هنگام برنامه ریزی به محدودیت ها، موانع، خطا و اشتباهاتی که ممکن است با آنها روبرو شویم، فکر می کنیم، بنابراین می توانیم قبل از اینکه اتفاق بیفتند جلوی خیلی از آنها را بگیریم، یا حتی خودمان را برای مقابله و مبارزه با آنها آماده کنیم، در این حالت با فکر باز و آسوده تر و راه کارهای بهتر و منطقی تر آن موانع و خطاها را برطرف می کنیم.ممکن است بین ما و اهداف ما، موانع و مسائل زیادی وجود داشته باشد که باید برطرف شوند، یکی از بهترین و راحت ترین کارها این است که این موانع و مسائل را تا زمانی که بزرگ و چالش برانگیز نشده اند جلوی آنها را بگیریم که این کار فقط با دوراندیشی امکان پذیر است و برنامه ریزی یعنی همان دوراندیشی.شناختن نقاط ضعف و قوت خودمان است، ممکن است بین ما و هدفمان فقط یک مهارت باشد که باید آن را یاد بگیریم، مثلا شخصی محصول خوبی تولید کرده است ولی مهارت بازاریابی و فروش را ندارد و فقط به خاطر نداشتن همین مهارت نمی تواند محصولش را به فروش برساند و نفروختن محصول هم یعنی رسیدن به نقطه ورشکستگی.شناختن نقاط ضعف و قوتمان بسیار مهم است، ممکن است شکست ما و نرسیدن به هدف ما فقط از جانب همان نقطه ضعفمان باشد یا موفقیت و رسیدن به هدف فقط به خاطر همان نقطه قوت ما باشد، بنابراین خیلی مهم است که برای نقطه ضعفمان فکری بکنیم و روی آن کار کنیم تا به نقطه قوت تبدیل شود تا امکان شکست را کاهش دهیم و از طرفی روی نقطه قوتمان بیشتر کار کنیم تا قوی تر شود و امکان رسیدن به هدف را افزایش دهیم.شناسایی فرصت ها است، همانطور که اشاره شد ما در هنگام برنامه ریزی به منابع، امکانات،محدودیت ها، موانع و خیلی موارد دیگر فکر می کنیم، یکی از آن موارد هم می تواند فرصت ها باشد، مثلا زمانی که تصمیم می گیریم محصولات و خدماتمان را بفروشیم، مطمئنا به دنبال فرصت هایی هستیم که بهترین نتیجه را بگیریم.بعضی از فرصت ها ممکن است فقط یک بار اتفاق بیفتد، و اگر ما حواسمان نباشد از دستمان برود، ولی اگر آگاهانه به آن فکر کنیم و به دنبال آن باشیم، به محض وقوع می توانیم نهایت استفاده را ببریم.برنامه ریزی باعث می شود از ابهام، سردرگمی و ندانستن اینکه چه کاری باید انجام دهیم و رفتن به مسیرهای اشتباه جلوگیری می کند و همین امر یعنی جلوگیری از به هدر رفتن ده ها، صدها و حتی هزاران ساعت زمان و انرژی، حتی جلوگیری از به هدر رفتن هزاران و میلیون ها تومان پول.

 

چگونه یه برنامه ریزی برای خرید ماهانه داشته باشیم؟

خرید کردن اغلب در زندگی روزمره وجود دارد. برای تهیه ی مایحتاج خود در زندگی خریدهای زیادی انجام میدهیم. خرید کردن فقط خرید کالاهایی مثل خوراک و پوشاک نیز بلکه خرید لوازم الکترونیکی و لوازم برقی نیز از جمله خریدهایی است که در طول زندگی انجام میدهیم. اما خرید مواد غذایی ممکن است روزانه و یا هفتگی باشد که برای تهیه ی آنها به فروشگاه ها مراجعه میکنیم.

 

سخنان بزرگان در مورد برنامه ریزی

امام صادق (ع )فرمود:برنامه ریزی نیمی از زندگی است.

امام علی (ع) فرمود:نداشتن برنامه صحیح در زندگی نیازمندی وفقر به بار می اورد.

امام صادق(ع) فرمود: «در حکمت آل داوود، چنین آمده است، سزاوار است مسلمان خردمند زمانی را به اعمال میان خود و خداوند اختصاص دهد و زمانی را با خوشی های حلال سپری کند که این زمان، کمک به آن دو وقت خواهد بود.» 

امام رضا ع فرمود :هرکس راه را از روی برنامه وراهش بجوییدنلغزد واگر هم لغزید برنامه ریزی  به کمکش می اید.

امام رضا ع فرمود:حقیقت ایمان بنده ایبه کمال نمی رسدمگر این که سه خصلت دراو باشد1:دین را درست و کامل بفهمد-2:در زندگی خوب برنامه ریزی کند-3در برابر بلا ها برد بار باشد.

امام علی ع فرمود:برنامه ریزی پسندیده همراه با قناعت از ثروت زیادی که با اسراف همراه   است بهتر است.

 

برای کنترل هزینه های ماهیانه خود میتوانیم از این الگو استفاده کنیم

هرماه حقوق خود را به ۴ بخش تقسیم کنید و در ۴ حساب مجازی مختلف نگه داری کنید:

  • حساب ضروریات
  • حساب پس انداز
  • تفریح
  • بخشش

حساب ضروریات :

این حساب ۶۰% از مبلغ دریافتی را تشکیل می دهد. تمام هزینه های خوراک، پوشاک، حمل و نقل، لوازم الکترونیکی و مواردی دیگر که کاربرد روزانه و مصرفی دارند در این بخش قرار می گیرد.

حساب پس انداز :

این حساب ۲۰% از مبلغ دریافتی را تشکیل می دهد. این حساب ساده است! ۲۰% تان را پس انداز کنید.

تفریح :

این حساب ۱۵% از مبلغ مورد نظر را تشکیل می دهد.

بخشش :

ساده! ۵% از مبلغی که در اختیار دارید را ببخشیید.

این الگو می تواند برای شما یک برنامه ریزی ماهیانه ساده تلقی شود.

 

هزینه خوراک یک ماهه که ضروری است و با برنامه ریزی می توان آن ها فراهم نمود :

برنج :

یکی از اصلی ترین  موادی است که وجود آن در هر خانه ای جزو واجبات است، چرا که آن را می توان با هر غذایی سرو کرد. با وجود اینکه برنج جزو یکی از محصولات تولیدی در کشور خودمان است، اما افراد برای تهیه آن باید مبلغ بالایی را بپردازند، این روزها که شاهد افزایش قیمت ها هستیم باید هر خانواده ۲ نفره حداقل نیاز به پنج کیلوگرم برنج در ماه دارد.

روغن :

از دیگر موارد پرمصرف در سبد غذایی خانوار است که برای پخت هر غذایی باید از آن استفاده کرد؛ در کنار این ماده غذایی پیاز و سیب زمینی جزو موادی هستند که در سبد غذایی باید وجود داشته باشد.

مواد پروتئینی:

از مواردی است که بدن افراد به آن نیاز دارد و اگر خانواده ای بخواهد انرژی لازم برای فعالیت‌های روزانه خود را تامین کند به ناچار باید به مواد پروتئینی توجه کند. 

اصولا ایرانی ها به خوردن چای علاقه زیادی دارند. اغلب افراد این نوشیدنی را به تنهایی مصرف نمی کنند و قند و نبات نیز در سبد غذایی آنها وجود دارد.

میوه :

نیز از دیگر مواد مورد نیاز برای هر فرد است که کم کم افراد روزی یک میوه را مصرف می کنند.

تخم مرغ: 

یکی از مواد خوراکی است که در تمام وعده های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و  اصولا کارایی بالایی دارد و علاوه بر این به دلیل دارا بودن پروتئین پزشکان به مصرف آن توصیه می کنند.

 

انواع ادویه جات، کنسروجات، سبزیجات، رب ،نخود، لوبیا ،عدس ،لپه ،ماش و ... جزو مواردی هستند که در طول یک ماه استفاده می‌شوند 

 سخن آخر:برنامه ریزی بهترین یکی از ارکان مهم زندگی محسوب می شود 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد