ارتباطات چه مفهمومی دارند

ارتباطات چه مفهمومی دارند

ارتباطات


ارتباط

 

ارتباطات، فرایند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط همسان بودن معانی میان آن‌ها است. معنا، در علم ارتباطات شامل مفاهیم ذهنی و احساسات و هر دوی آن‌ها می‌شود. ارتباطات به  فرایندی گفته می‌شود که در آن معنا بین موجودات زنده تعریف و به اشتراک گذاشته می‌شود. ارتباط به یک فرستنده‌ی، پیام و گیرنده درنظرگرفته شده احتیاج دارد. بین بعضی از دانشمندان و کارشناسان، در مورد این‌که ارتباطات یک علم است (Science) اختلاف نظر وجود دارد. رابرت کریگ (Robert T. Craig) "ارتباطات" را یک حوزه‌ی مطالعاتی (Communication Theory as a Field) می‌داند. این دیدگاه بیان می‌کند که که ارتباطات به لحاظ وسعت، عمق و تنوعی که دارند نمی‌توانند در یک رشته‌ی علمی گنجانده شوند، بلکه فراتر از آن باید به آن به عنوان یک حوزه‌ی علمی و مطالعاتی چند رشته نگاه کرد که از آن چندین رشته‌ی علمی می‌تواند زاییده شود. به عبارت دیگر، باید به "علوم ارتباطات" قائل بود و نه به "علم ارتباطات". ارتباط، یعنی عمل انتقال معانی مورد نظر از سوژه یا سازمان به دیگری از طریق فهم متقابل نشانه‌ها است.


مراحل ابتدایی در برقراری ارتباط

 

 مراحل مهم ذاتی هر ارتباط 

شکل‌گیری انگیزه یا دلیل ارتباطی

ترکیب پیام (جزئیات ذهنی یا فنی بیشتر درباره‌ی آنچه به‌طور کلی بیان می‌شود).

کدگذاری پیام (برای مثال، به داده‌های دیجیتال، متن نوشتاری، گفتار، نگاره‌ها، ژست‌ها و غیره می‌گویند).

انتقال پیام‌های رمزگذاری شده به صورت سیگنال‌های متوالی 

دریافت پیام‌های رمزگذاری شده

اهميت ارتباطات

 موضوع ارتباطات در سازمان از چنان اهميتی برخوردار است که مي‌توانیم بگوییم اولين وظيفه‌ی مدير اين است که سيستم ارتباطات را در سازمان توسعه دهد.

 فرايند ارتباطات


فرستنده پيام

فرستنده پیام به کسی گفته می‌شود که به صورت شفاهی يا کتبی پيام خود را ارسال می‌کند. ويژگی های فرستنده پيام عبارتنداز : مهارت‌های علمی، قدرت بيان، نرم خويی.

پيام

 پيام، یعنی شکل عينی شده‌ی مفهوم ذهنی فرستنده، که دارای ويژگی‌های زير از جمله: مفيد بودن پيام، روشن بودن پيام و متانت پيام است.

کانال‌های ارتباطی 

 ارسال پيام روش خاصی دارد که شامل: استفاده از هنر، روش غيرمستقيم  و روش‌هاي استدلالی می‌شود.

گيرنده‌ی پيام

 گيرنده، فردی است که پيام را دريافت می‌کند و از آن پیام منظور فرستنده را استدلال می‌کند. 

بازخور 

پس از اینکه پیام به دست گیرنده رسید و وی آن پیام را استدلال کرد نوبت به پاسخ‌گویی پیام فرستاده شده می‌شود. به اين پاسخ بازخور گفته می‌شود که می‌تواند يک واکنش کلامی يا غير‌کلامی يا مجموعه‌ای از هر دو را در برگیرد.

 

دوستانه

 

 موانع ارتباطات


 اختلال محيطی

به آن دسته از عوامل مزاحم بيرونی گفته می‌شود که مانع دريافت پيام توسط دريافت‌کننده می‌شوند.

اختلال معنايی

 گاهی معانی کلمات باعث اختلال در فرايند ارتباط می‌شود.

اختلال ادراکی 

 هرگاه در ادراک پيام، اختلالی ايجاد شود پيام به درستی دريافت و درک نمی‌شود و مانعی برای ایجاد ارتباط می‌شود.

خشم

 حالت خشم و غضب ممکن است  باعث اختلال در ذهن و حواس ما شود که نتوانيم پيام را به صورت صحيح دريافت يا ارسال کنيم.

ترس

 گاهی زيردستان به دليل ترس از مجازات يا اخراج اطلاعاتی را به مديران می‌دهند که تصور می‌کنند مدير دوست دارد و به همين دليل اطلاعات غلط در اختيار مديران می‌گذارند. 

 ارتباط با واسطه 

 واسطه بين فرستنده‌ی پيام و گيرنده است به عبارت ديگر هرچه مدت ارتباطات طولانی‌تر باشد، امکان تحريف افزايش خواهد یافت.

 انواع ارتباط


ارتباطات اثربخش

زمانی یک ارتباط اثربخش است که شامل موارد زیر باشد از جمله: هماهنگی ميان گفتار و عمل مدير، خيرخواهی مديران نسبت به کارکنان، موقعيت سنجی، عوامل فيزيکي و ظاهری می‌باشد.

ارتباط انسانی

بشر گفتاری و تصویر زبان می‌تواند به عنوان یک سیستم از نمادها دستور زبان (قواعد) که در آن دستکاری از نشانه‌هاست توصیف کرد. کلمه‌ی "زبان" هم چنین به مشخصات مشترک از زبان اشاره دارد. آموزش زبان به‌طور معمول بیشتر در سنین کودکی انجام خواهد گرفت. بین زبان و لهجه هیچ خط تعریف شده‌ای وجود ندارد. زبان‌های ساخته شده مانند اسپرانتو، زبان‌های برنامه‌نویسی و فرمول‌های مختلف ریاضی به ویژگی‌های به اشتراک گذاشته شده توسط زبان انسانی لزوما محدود نمی‌شود. تنوع، به معنی شفاهی و غیر‌شفاهی از ارتباط وجود دارد مانند زبان بدن، تماس چشمی، زبان اشاره،paralanguage، ارتباطات لامسه‌ای، chronemics و رسانه‌ها شامل تصاویر، گرافیک، صدا و نوشتن می‌شود. مهم‌ترین نکته در برقراری ارتباط آن است که پیام به روشی مناسب ارسال گردد. طوری که برداشت طرف مقابل، منطبق با هدف برقراری ارتباط باشد. برای برقراری یک ارتباط موثر، استفاده همزمان و متناسب از ارتباط کلامی و غیر‌کلامی لازم است.

ارتباطات غیر‌کلامی

ارتباطات غیر کلامی، به آن دسته از ارتباطات گفته می‌شود که، فرایند رساندن معنا را در صورت پیام‌های بدن از طریق ژست، زبان بدن یا استقراربا چهره و تماس چشمی، ارتباط جسم مانند لباس، مدل مو، معماری، نمادها و سمبل‌ها همچنین از طریق مجموع موارد فوق توصیف می‌کند. به ارتباط غیرکلامی سکوت زبان هم گفته می‌شود. 

ارتباطات تصویری

ارتباطات تصویری، یعنی انتقال نظرها و اطلاعات از طریق ایجاد نمایش‌های تصویری است. درجه‌ی اول با تصاویر دو بعدی همراه است که شامل علائم، فن چاپ، نقاشی، طراحی‌گرافیک، تصویر، رنگ‌ها و منابع الکترونیکی، ویدئو و تلویزیون می‌باشند. بیشترتحقیقات اخیر برروی طراحی وب سایت و قابلیت استفاده گرای گرافیکی متمرکز شده ‌است. 

ارتباط کلامی

 

ارتباطات کلامی

ارتباط کلامی به بحث وگفتگو، سخنرانی‌ها، نمایش‌ها، ارتباطات بین فردی و بسیاری از انواع دیگر گفته می‌شود. در ارتباطات چهره به چهره، زبان بدن و چگونگی صدا نقش مهمی در ارتباط دارد. مجری ماهر کسی است که باید توجه مخاطب و ارتباط با آن‌ها را در نظر بگیرد. به عنوان مثال از گفتن یک جک توسط دو نفر یکی ممکن است مخاطب را با توجه به زبان بدنش و تن صدایش بسیار سرگرم کند در حالیکه نفر دوم با استفاده‌ی دقیق از همان کلمات شنوندگان را خسته و عصبانی کند. ارتباطات شامل ۵۵٪ زبان بدن، ۳۸٪ تن صدا، ۷٪محتوای کلمات می‌باشد. 

ارتباطات نوشتاری و توسعه‌ی آن در طول تاریخ

در طول زمان اشکال و ایده‌هایی درباره‌ی ارتباط بین مراحل استفاده از تکنولوژی تولید شده ‌است. پیشرفت‌هایی که به وجود آمده است، شامل روانشناسی ارتباطات و و روانشناسی رسانه، پدیدار شدن رشته‌ای از مطالعه شده است. پیشرفت ارتباطات را به سه انقلاب تقسیم‌بندی کرده‌اند که عبارتنداز: "انقلاب اطلاعات ارتباطات".  در مرحله‌ی اول، ارتباطات کتبی به صورت استفاده از نشانه‌ها یا علائم تصویری پدیدار شدند که این علائم و نشانه‌ها برروی سنگ‌ها کشیده می‌شدند و قابل حرکت نبوند.  در مرحله دوم نوشتار بر روی کاغذ، پاپیروس، خاک رس، موم و غیره آغاز شد. در آن زمان یک جهش در تکنولوژی اتفاق افتاد و گوتنبرگ چاپ مطبوعات را در قرن ۱۵ اختراع کرد. مرحله سوم را با انتقال اطلاعات از طریق امواج و سیگنال‌های کنترل الکترونیکی می‌شناسند.                

ارتباطات غیرانسانی

در حوزه‌ی ارتباطات حتی تبادل اطلاعاتی میان موجودات زنده از طریق فرستادن علائمی شکل می‌گیرد برای مثال موجودات اولیه مانند مرجان‌ها دارای سر رشته ارتباط هستند. ارتباطات غیرانسانی اغلب شامل سلول سیگنالینگ، ارتباط سلولی و انتقال شیمیایی بین موجودات اولیه مانند باکتری‌ها و در داخل گیاهان و پادشاهی قارچ‌ها می‌باشد.

ارتباطات حیوانات

به مطالعه‌ی ارتباطات حیوانی جانورشناسی گفته می‌شود که نقش مهمی را درتوسعه نژادشناسی، جامعه‌شناسی و مطالعه شناخت حیوانات بازی کرده‌ است. ارتباطات حیوانات، در واقع مفهوم درستی از دنیای حیوانات خواهد بود. به‌طور کلی، دریک رشته به سرعت در حال رشد، و حتی در قرن ۲۱ میلادی تا‌کنون، بسیاری از برداشت‌های اولیه مربوط به زمینه‌های مختلف از جمله استفاده از نام شخصی نمادین، احساسات حیوانات، فرهنگ حیوانات و یادگیری، و حتی رفتار جنسی، در استدلال‌های طولانی تغییرات اساسی به خوبی شناخته می‌شود.

 

رابطه‌ی دوستانه

 

گیاهان و قارچ‌ها

ارتباطات در داخل سازمان گیاهان هم  مشاهده می‌شود یعنی در داخل سلول‌های گیاهی و بین سلول‌های گیاهی، بین گیاهان از گونه‌های یکسان یا مرتبط و بین گیاهان و موجودات غیر گیاهی، به ویژه در ناحیه ریشه ارتباط وجود دارد. ریشه‌های گیاه هم‌زمان با ساقه زیرین باکتری‌ها، قارچ‌ها و با حشرات در خاک ارتباط برقرار می‌کند. این ارتباط که میان گیاهان وجود دارد نشانه‌ایی از سیستم عصبی گیاهان غیرمتمرکز است. به عبارتی گیاهان از طریق مواد فرار ارتباط برقرار می‌کنند. 

مدل ارتباطات

مدل ارتباطی شانون و ویور

ابعاد مهم برنامه ارتباطات

کد برنامه ارتباطات

مدل خطی ارتباطات

مدل ارتباطات متقابل

مدل ارتباطی بیرولز فرستنده ـ پیام ـ کانال ـ گیرنده


انواع ارتباط

 

سخن آخر

در این مقاله شما با تعاریف ارتباط و نحوه‌ی ارتباط گیری با دیگران آشنا می‌شوید.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد