مخوف‌ترین جنگل دنیا

مخوف‌ترین جنگل دنیا

آمازون

 

آمازون


بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان،  آمازون است که در شمال آمریکای جنوبی واقع شده است و بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد. بیش از نیمی از تمامی جنگل‌های بارانی باقی‌مانده در جهان در آمازون قرار دارند. مساحت جنگل‌های آمازون ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع است که بین ۹ کشور تقسیم شده‌اند. درختان پهن‌برگ تمام این منطقه‌ی جلگه‌ای را پوشانده‌اند. بیشترین مساحت جنگل‌های آمازون در حوضه آبریز رود آمازون و ۱۱۰۰ شاخه آن واقع شده ‌است. این حوضه آبریز بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلیون سال پیش در دوران دیرینه‌زیستی تشکیل شده است. جنگل آمازون به دلیل تنوع زیستی گونه‌های گیاهی و جانوری آن، و همچنین جذب گاز دی‌اکسید کربن از هوا و تولید اکسیژن به جای آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. حدود نیمی از اکسیژن جو زمین را جنگل آمازون تولید می‌کند. از جنگل‌های آمازون به عنوان بزرگترین میراث طبیعی جهان یاد می‌شود و برخی آن را "ریه‌های کره زمین" می‌نامند. در نیم قرن گذشته جنگل بارانی آمازون تقریبا بیست درصد کوچکتر شده ‌است. جنگل‌های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار بالایی هستند. میانگین دما در مرکز آمازون، در حدود ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد (۸۶ درجه فارنهایت) غربی‌ترین بخش این منطقه، در حدود ۲۵ درجه‌ی سانتیگراد (۷۶ درجه فارنهایت) است. تقریبا هر روزه باران سنگینی در سرتاسر آمازون می‌بارد. شهر مانائوس، بزرگترین شهر ناحیه آمازون واقع در شمال شرق برزیل است. رود آمازون از کوه‌های آمریکای جنوبی سرچشمه می‌گیرد و با گذر از یک مسیر بسیار پر پیچ و خم و عبور از کشورهای متعدد به سمت شرق و اقیانوس اطلس سرازیر می‌شود. این رود به دلیل داشتن دهانه‌ی عریض و آب‌های راکد محل زندگی گونه‌های عجیبی از جمله دلفین صورتی  که به زبان محلی بوتو نامیده می‌شود شده است. 


مارافعی

 

تنوع زیستی

بالاترین تنوع زیستی را در جهان، آمازون دارد. در این جنگل ۳۹۰ میلیارد اصله درخت وجود دارد که شامل ۱۶ هزار گونه درخت می‌شود. در جنگل‌های آمازون حدود 2.5 میلیون گونه از حشرات و ده‌ها هزار گونه گیاه زندگی می‌کنند. گونه‌های پرندگان و پستانداران آمازون حدود دو هزار گونه است. تاکنون دست‌کم ۴۰٬۰۰۰ گونه‌های گیاهی، ۲۲۰۰ گونه ماهی، ۱۲۹۴ گونه پرنده، ۴۲۷ گونه از پستانداران، ۴۲۸ گونه دوزیست و ۳۷۸ گونه از خزندگان به‌طور علمی در منطقه آمازون بررسی و طبقه‌بندی شده‌اند. طبق یافته‌ها یک‌پنجم تمامی گونه‌های پرندگان جهان در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند و یک‌پنجم از گونه‌های ماهیان جهان نیز ساکن رودخانه‌ها و آب‌های روان آمازون هستند. گروهی از گونه‌های موجود در آمازون برای انسان و دیگر حیوانات خطرآفرین هستند که شامل کیمن سیاه، جگوار، شیر کوهی و آناکوندا می‌باشد. مارماهی برقی، در رودخانه‌ها باعث مرگ می‌شود و حتی ماهی به نام پیرانیا بدن انسان را گزیده و باعث زخمی شدن می‌شود و وجود قورباغه زهرآگین که از جانداران سمی خطرناک این نواحی است و خفاش خون‌آشام که در داخل جنگل‌های بارانی آمازون ساکن هستند از ناقلان بیماری هاری به‌شمار می‌آیند. ازمیان درختان موجود در جنگل‌های آمازون که در خطر انقراض هستند می‌توانیم به گونه‌هایی چون گردوی برزیلی   و نخل که زندگی ساکنان آمازون به میوه، دانه، پوشال و خواص دارویی آنان وابسته است، اشاره کنیم. لازم به ذکر است که این درختان نقش مهمی در پایداری خاک و تعدیل آب و هوا ایفا می‌کنند.

 

حیات وحش آمازون

 

گندمرغ

رتیل

میمون جیغ‌کش

گل خرچنگی

تنبل گلوقهوه‌ای

تامارین امپراتور

قورباغه نیزه سمی آبی

جگوار

یوآکاری گر

نیش مورچه گلوله به‌شدت دردآور است.

مکائو ارغوانی از پرندگان بومی جنگل‌های گرمسیری آمریکای جنوبی.

تهدید آمازون


آتش و جنگل‌زدایی در روندونیا، برزیل.

جنگل آمازون که به "ریه تنفسی کره زمین" شهرت دارد طی چندسال اخیر به علت افزایش دما رو به نابودی است اما فقط افزایش دما عاملی برای این نابودی نیست بلکن بیش از ۱۸ درصد، بخش برزیلی آمازون طی چهل سال گذشته جنگل‌های خود را از دست داده‌ است و علت این امر هم به دلیل  بریدن درخت‌ها برای چوب، گسترش کشتزارهای سویا و ایجاد دام‌داری باعث این جنگل‌زدایی‌ها بوده ‌است.


قایق سواری

 

برج دیدبان دی‌اکسید کربن

دکلی به ارتفاع ۳۲۵ متر که از برج ایفل نیز بلندتر است، در قلب جنگل آمازون و در میان درختان تنومند آن ساخته شده ‌است. هدف از ایجاد این دکل مشاهده‌ی تغییرات شیمیایی در راستای مطالعه تغییرات اقلیمی در سطح جهان احداث شده ‌است. جنگل آمازون نیمی از اکسیژن جو زمین، را تولید می‌کند. این برج به دنبال گازهای گلخانه‌ای همچون دی‌اکسید کربن، مونوکسید دی نیتروژن و ازون است که جو را گرم می‌کنند. تمام داده‌های جمع‌آوری شده توسط این برج که قرار است به مدت ۳۰ سال به فعالیت بپردازد، در قالب الگوهایی به ثبت می‌رسد تا امکان پیش‌بینی تغییرات اقلیمی فراهم شود و بر روی تصمیمات دولت درباره محیط زیست تاثیر گذار باشد. برج بلند دیدبان آمازون پروژه مشترک مؤسسه ملی برزیل در امور تحقیقات آمازونی و موسسه آلمانی ماکس پلانک است.

سفر گرد و غبار صحرا تا آمازون

هر ساله جریانی از گرد و غبار صحرای بزرگ آفریقا سراسر اقیانوس اطلس را از شرق به غرب طی می‌کند و به جنگل‌های آمازون می‌رسد. این گرد و غبار به خاک‌های آمازون که بر اثر باران‌های تند و سیلاب فسفر خود را از دست داده‌اند، فسفر می‌رسانند. تحقیقات نشان داده ‌است که در مدت هفت سال، به‌طور متوسط هرسال ۲۸ هزار تن خاک به منطقه جنگلی آمازون در آمریکای جنوبی منتقل می‌‌شود. این خاک دارای ۲۲ هزار تن فسفر بوده، که عامل غذایی حیاتی در رشد گیاهان و ماده اصلی کودهای تجارتی است. دانشمندان با استفاده از ماهواره توانسته‌اند گرد و غبار صحرا و عبور آن از اقیانوس اطلس را ردگیری کنند.


حیوانات

 

حقایقی بیشتر از جنگل‌های آمازون

بزرگترین جنگل استوایی دنیا جنگل بارانی آمازون است که ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع را در برگرفته است.

بیشتر از نصف این جنگل در کشور برزیل و باقی آن در بقیه‌ی کشورهای آمریکای جنوبی مثل ونزوئلا، پرو، اکوادور، کلمبیا، گویان و بولیوی واقع شده است.

این جنگل‌ها بیشتر از ۲۰ درصد اکسیژن کره‌ی زمین را تولید می‌کنند.

این جنگل‌ها قدمت حداقل ۵۵ ساله دارند.

یکی از عجایب باور نکردنی در آمازون، وجود رودخانه‌ای زیر زمینی است که در زیر رودخانه‌ی آمازون قرار دارد و تقریبا هم طول آمازون است.

در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ این جنگل بارانی دچار قحطی شدیدی شد و در نتیجه مقدار قابل توجهی از گیاهان این جنگل از بین رفتند.

به خاطر ضخامت برگ و شاخه‌ی درختان بلند آمازون، در بعضی از بخش‌های زمین این جنگل تاریکی مطلق است. نکته قابل توجه این است که در زمان بارندگی، 10 دقیقه زمان می‌برد تا آب باران به زمین برسد. 

به آمازون، شش‌های زمین هم می‌گویند و آن هم به خاطر مقدار زیاد دی اکسید کربنی است که جذب می‌کند و به جای آن اکسیژن تولید می‌کند.

قبایلی در آمازون زندگی می‌کنند که هنوز تعدادی از آن‌ها ناشناخته هستند. برخی از این قبایل با دنیای مدرن در ارتباط هستند و برخی در اعماق جنگل و بدون هیچ تماسی با دنیای بیرون زندگی می‌کنند و در بین آن‌ها آدمخواران زیادی وجود دارد.

 انسان‌ها برای اولین بار حداقل ۱۱۲۰۰ سال پیش در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کرده‌اند.

 جنگل‌های آمازون حداقل از ۵۵ میلیون سال پیش وجود داشتند. 

از هر ۱۰ گونه‌ی شناخته‌ شده در جهان، یکی در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کند.

نام آمازون از اساطیر یونانی به نام "آمازون‌ها" گرفته شده است. آن‌ها گروهی از زنان جنگجو بوده‌اند، که در بسیاری از قبیله‌های این منطقه، زنان هم‌پای مردان می‌جنگیدند.

 

عنکبوت سمی

 

خطرناک ترین گونه‌های ساکن آمازون


عنکبوت سرگردان برزیلی

یکی از کشنده‌ترین موجودات آمازون عنکبوت سرگردان است که نیش این عنکبوت می‌تواند باعث از دست دادن کنترل روی عضلات و ماهیچه‌ها و در نتیجه فلج شده و فرد را دچار دردی شدید و کشنده کند. همچنین تورم شدید ریه و حلق می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد مشکلات جدی تنفسی شده و در نهایت باعث مرگ فرد شود. جالب است که بدانید این عنکبوت در شب هنگام کف جنگل حرکت می‌کند و از همین رو نام عنکبوت سرگردان را به خود گرفته است.

قارچ کشنده

گونه‌ای قارچ در جنگل‌های آمازون زندگی می‌کند که محل زندگیشان روی بدن مورچه است به این صورت که از بدن حشره میزبان استفاده می‌کند و به رشد چرخه‌ی زندگیشان ادامه می‌دهند. زمانی که این قارچ به بدن مورچه می‌چسبد با تولید مواد شیمیایی خاص رفتار و حرکات مورچه را کنترل می‌کند و او را وادار به این می‌کند که به تنه‌ی درخت بچسبد تا قارچ بتواند به زیستن در شرایط مطلوب خود ادامه دهد.

مورچه فشنگی

دردناک‌ترین نیش جهان از آن مورچه فشنگی است، این درد همانند اصابت گلوله به بدن است. این مورچه هنگام گزیدن سمی را وارد بدن فرد می‌کند که تاثیرات وحشتناکی را از خود بر جای گذاشته و دست کم برای دوازده ساعت او را آزار می‌دهد. البته دامنه درد تا یک روز کامل هم طول می‌کشد.


دلفین سمی

 

افعی گودال

افعی گودال،  به دلیل داشتن  سنسورهای گرمایی که در سر خود و حدفاصل بین چشم و حفره‌های بینی واقع شده‌اند چنین نامی را به خود اختصاص داده است. افعی گودال خانواده‌ای بسیار وسیع دارد که عبارتنداز: مارهای آبی سمی  یا مارهای زنگی است. اما تمامی این مارها در یک نکته با یکدیگر مشترک هستند، چرا که همه در زمره‌ی مارهای سمی جای گرفته‌اند.  سم مار گودال با سم دیگر گونه‌ها متفاوت است به این منظور که سم آن مستقیم بر گلبول قرمز تاثیر می‌گذارد. 

 حشره قاتل

این حشرات با استفاده از خرطوم بلند خود شکار خود را می‌کشند به اینصورت که مایع سمی را وارد بدن شکار کرده که باعث می‌شود اندام‌های داخلی آن هضم شود و خرطوم خود را وارد بدن شکار می‌کند و محتویات بدن شکار را می‌مکند. گونه‌ی از این حشرات به " ساس بوسه زن" معروف هستند زیرا در هنگام نیش زدن انسان در کنار لب او بیماری شاگاس را به بدن انسان منتقل می‌کند که سالانه جان 12،500انسان را می‌گیرد. جالب است بدانید که این حشرات در استتار کردن خود در لابه‌لای برگ درختان یا جسد شکار هنر بسیار مثال زدنی دارند که هیچ خط بوی از خود به جای نمی‌گذارند. این حشرات مخوف در هنر استتار نیز حرف‌هایی برای گفتن دارند و با مخفی شدن در میان برگ‌های پوسیده و دیگر ضایعات ریخته شده در کف‌ جنگل‌های بارانی، از چشم دشمنان خود پنهان شده و در کمین شکار می‌نشینند. شیوه دیگر آن‌ها مخفی شدن در میان جسد شکار است، اینگونه هم در پناه جسد از چشم شکارچیان پنهان شده و هم رد بوی خود را مخفی می‌کنند.

هزار پای غول پیکر آمازون

این هزارپای غول‌آسا تا 30 سانتی‌متر رشد می‌کند و حیواناتی مثل عنکبوت، موش، پرندگان کوچک، خفاش، مارمولک وحتی مارها برای تغذیه خود استفاده می‌کند. این موجود ترسناک سمی نیست و دور شکار خود حلقه می‌زند و به آرامی جان شکار را می‌گیرد.این هزارپا برای انسان تهدیدی ندارد اما نیش آن دردناک است و باعث ایجاد تب و ضعف عمومی بدن می‌شود.


طوطی

 


سخن آخر

آمازون سرزمین شگفت‌انگیزی است که به دلیل داشتن اکوسیستم خاص محل زندگی مخوف‌ترین و خطرناک‌ترین گونه‌های جانوری و حشرات است.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد