متحیر کننده‌ترین جنگل‌های ایران کدامند؟

متحیر کننده‌ترین  جنگل‌های ایران کدامند؟

متحیرکننده‌ترین جنگل‌های ایران

 

 جنگل‌های هیرکانی


رفتن در دل طبیعت و دیدن مناظر طبیعی خستگی‌های روز مره را از شما دور می‌کند و یک حس تازگی و روح افزونی به شما می‌بخشد. ثروتمند‌ترین سرزمین از نظر منابع طبیعی، ایران است. بیشتر افراد جنگل وفضای سبز را به علت سرسبزی و وجود آبشارها انتخاب می‌کنند.

زیباترین جنگل‌ها


 جنگل راش سوادکوه 

یکی از بزرگترین جنگل‌های ایران که می‌توانیم به آن اشاره کنیم جنگل راش است. آب و هوای مطبوع و دل‌انگیز این جنگل هر شخصی را برای مسافرت به این منطقه وسوسه می‌کند. وقتی وارد جنگل می‌شوید وجود گونه‌های گیاهی متنوع حیرت آور است. گویا شما در مرز بین واقعیت و رویا قدم گذاشته‌اید. بهترین زمان سفر کردن به جنگل راش فصل پاییز است چرا که در هنگام شروع برگ ریزان و دیدن برگ‌های نارنجی و زرد یک حس عالی به شما می‌بخشد.


پوشش گیاهی

 

جنگل ابر شگفت انگیز‌ترین جنگل در ایران

جنگل ابر وسعتی بالغ بر ۳۵ هزار هکتار در استان مازندران و با داشتن گونه‌های مختلف گیاهی مانند اورس، راش، بلوط، ممرز افرا، توسکا، چوبک، آویشن، شبدر، نارون، گیلاس وحشی، نمدار، بارانک و سرخدار یک منظره بسیار دیدنی و جذاب را به ارمغان آورده است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این جنگل زیستگاه گونه‌های جانوری خاص مانند خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، روباه، خرگوش، شوکا، کبک، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین  و فاحته است.

 

جنگل‌های اسلامی

  

جنگل دالخانی رامسر

یکی از بکرترین جنگل‌های شمال ایران جنگل‌های دالخانی که در شهر رامسر در نزدیکی جاده ییلاق واقع شده  است وسعتی بالای ۶۰۰۰۰ مترمربع دارد و  همچنین گونه‌های خاصی از گیاه‌هان مانند ارس، مندی، گوجه جنگلی، ازگیل، زرشک، شاه بلوط، فندوق، تمشک، کوله خاس و ولیک را دارا می‌باشد.

جنگل الیمستان 

این جنگل  در استان مازندران و شهرستان آمل واقع شده است. سفر و پیاده‌روی در این جنگل روح انسان را جلا می‌بخشد و حس هیجان شما را چندین برابر می‌کند. در این جنگل گونه‌های گیاهی بسیاری وجود دارد که هریک از آن‌ها خاصیت دارویی دارند. زیباترین قسمت در هنگام وارد شدن به این جنگل،  مه است که سرتاسر این ناحیه را پوشانده و رویایش می‌کند.

جنگل حرای قشم

حرای قشم کمیاب‌ترین گونه‌های طبیعت را در دل خود جای داده است که فقط در برخی از نقاط دنیا به چشم می‌خورند. بهترین زمان مسافرت به این منطقه در ماه‌های آبان تا اردیبهشت است و  قایق‌سواری بی‌نظیر در میان آب‌های نیلگون و برای رسیدن به جنگل را تجربه می‌کنید. 

 

درختان کج

 

مخوف‌ترین جنگل‌های دنیا

جنگل، از دیدگردشگری کمتر به تنهایی به عنوان یک جاذبه مورد توجه قرار می‌گیرند و معمولا یک رودخانه، آبشار، اثر تاریخی و... در میان جنگل است که باعث می‌شود جمعیت زیادی وارد جنگل شوند. جنگل‌ها برای بعضی افراد، مظهر زیبایی هستند و برای برخی مکانی ترسناک جلوه می‌دهند. جنگل‌های بزرگ به دلیل وجود انبوه درختان، وجود حیوانات پر سر و صدا یا سکوت مطلق و نبود روشنایی کافی در بسیاری از فیلم‌ها برای خلق صحنه‌های وحشتناک به کار می‌روند. 

جنگل درختان کج

این جنگل با درختانی کج، یکی از جاذبه‌های کشور لهستان محسوب می‌شود. در این جنگل حدود ۴۰۰ درخت کاج با زاویه حدود ۹۰ درجه کج شده‌اند. در حال حاضر دلیلی برای کجی درختان یافت نشده است.  اما عده‌ی معتقدند که در سال‌های ۱۹۳۰ کشاورزانی در این منطقه ساکن بوده‌اند که  آن‌ها برای ساخت قایق از تنه‌ی درختان استفاده می‌کرده‌اند، و با استفاده از وسایلی دست‌ساز اقدام به بستن و اعمال فشار بر تنه‌ی درختان می‌کردند ولی به مرور زمان دیگر از آن درخت‌ها استفاده نکردند و آن‌ها هم به همان شکل به رشد خود ادامه دادند. 


جانوران

 جنگل آئوکیگاهارا

این جنگل مشهور در شمال غربی کوه بزرگ فوجی واقع شده است و بیشتر با لقب "جنگل خودکشی" شناخته می‌شود. سالانه حدود ۱۰۰ نفر به قصد خودکشی وارد این جنگل می‌شوند و دیگر برنمی‌گردند. اقدامات زیادی برای جلوگیری از ورود افراد به جنگل صورت گرفته است، کارهایی مثل نصب تابلو با نوشته "زندگی هدیه‌ای از سوی والدین است" یا استخدام نیروهای نگهبان در اطراف جنگل برای هشدار دادن به افرادی که قصد ورود به این جنگل را دارند. جنگل آئوکیگاهارا بسیار بزرگ است و طبیعت آن بکر و دست نخورده است، کسانی هم که قصد خودکشی را ندارند با ورود به این مسیر برگشت را گم خواهند کرد. 

جنگل الربوس

یکی از معروف‌ترین جنگل‌های که به رنگ آبی است، جنگل الربوس است که در کشور بلژیک واقع شده است. در فصل بهار این جنگل پر از گل‌های زنگوله‌ آبی می‌شود، گویی که فرش آبی بر کف جنگل پهن شده است. این جنگل با وسعتی حدود ۶۶ کیلومتر مربع دارد.

جنگل هویا-باچو

این جنگل با لقب "مثلث برمودای ترانسیلوانیا" شهرت یافته و رازهای زیادی از حوادث و اتفاقات را در دل خود پنهان کرده است که در رومانی واقع شده است. در این جنگل درختان نظم یا شکل مشابه ندارند، برخی تنه‌ی درختان، زیگزاگ هستند و برخی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت به خود پیچیده‌اند. در وسط جنگل، منطقه‌ای بیضی شکل قرار دارد که در آن هیچ درختی رشد نمی‌کند. عده‌ی بر این باورند که این ناحیه مربوط به فرود موجودات فرازمینی است و همچنین داستان‌های عجیب بسیار زیادی از این جنگل وجود دارد.

 

جنگل آمازون

 

جنگل سینجی واقع در ماداگاسکار

سینجی، یعنی "جایی که کسی نمی‌تواند پابرهنه راه برود". این جنگل پر از صخره‌های عمودی و نوک تیز آهکی است که در طول‌ سال‌ها بر اثر فرسایش طبیعی ایجاد شده‌اند و به صورت پراکنده درختانی روی آن‌ها رشد کرده‌اند. سینجی محل سکونت بیش از ۱۱ گونه میمون لمور، ۱۰۰ نوع پرنده و ۴۵ خزنده مختلف است. ورود به این جنگل سنگی فقط به افراد خبره توصیه می‌شود چون گم شدن در میان این پدیده طبیعی و حیات وحشی که در آن است، هزینه‌ی گزافی در پی خواهد داشت.

 

طبیعت گردی

 

جنگل‌های هیرکانی

جنگل‌های هیرکانی جزء ارزشمندترین منابع طبیعی مشترک میان ایران و آذربایجان است. ما ایرانیان از جنگل‌های هیرکانی با عنوان "جنگل‌های شمال" یاد می‌کنیم، یا به عبارتی دیگر بخش قابل توجهی از جنگل‌هایی که در سرسبزترین نقاط شمال کشورمان قرار دارند، بخشی از جنگل‌های هیرکانی به شمار می‌روند. این درختان در ضلع جنوبی دریای خزر واقع شده‌اند. عمر آن‌ها بیش از چیزی است که تصور می‌کنید عده‌ای از باستان شناسان براین باورند که درختان هیرکانی هم عصر با دایناسورها هستند که حدودا به 65 میلیون سال پیش برمی‌گردد. در دنیا تعداد کمی از این جنگل‌ها وجود دارد که چنین قدمت طولانی داشته باشد و به همین خاطر به این جنگل‌ها فسیل زنده یا موزه طبیعی می‌گویند. منظور از هیرکان، اسم قبلی گرگان در زبان مازنی است که این بخش از ایران را با نام‌های جرجان یا ورکان نیز می‌شناسند. ورکان، اسمی است که حتی روی کتیبه‌ها به جا مانده از دوران هخامنشیان نیز دیده می‌شود که مهر تاییدی بر قدمت بالای جنگل‌های هیرکانی است.ارتفاع این جنگل‌ها از سطح دریا محاسبه شده و تا بیشترین حد، به 2800 متر می‌رسد. این جنگل زیستگاه بیش از سیصد پرنده، صد پستاندارد و صد و پنجاه نوع از انواع گیاهان است که به دلیل سودجویی برخی افراد نسل بسیاری از موجودات زنده در حال انقراض است. در این جنگل‌ها، ضخامت کوه‌ها کاهش پیدا می‌کند، در نتیجه ابرها از لابه‌لای آن‌ها به سمت محیط سرسبز شروع به حرکت می‌کنند. اختلاف فشار، دلیل بروز چنین اتفاقی است. 

درختان و فرسایش خاک

درختان و درختچه‌ها و به‌طور کلی پوشش گیاهی، در حفظ و پایداری خاک و افزایش قابلیت نفوذ آن‌ها نقش مؤثری دارند خاک سطحی قابل استفاده انسان بیش از چند سانتی‌متر نیست به همین جهت حفظ و نگهداری آن امری حیاتی به‌شمار می‌رود. در مناطق خشک عامل عمده تخریب خاک‌ها فرسایش بادی بوده است که در مناطق باد خیز درختان عامل مؤثری در تثبیت خاک‌ها به‌شمار می‌آیند. به این منظور از بادشکن‌های سبز به عنوان حائل و ضربه‌گیر استفاده می‌شود به این صورت که چند ردیف درخت در اطراف اماکن مسکونی یا باغات به صورت کمربندهای سبز طویل کاشته می‌شوند تا صدمات ناشی از باد را کاهش دهند. 


جنگل حرا

 

 سخن آخر

ایران دارای ثروت غنی از منابع طبیعی در دنیا است که مسافران و گردشگران زیادی علاقه‌مند به سفر در این طبیعت هستند.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد