آشنایی با جام جهانی کریکت

آشنایی با جام جهانی کریکت

کریکت


 کریکت


کریکت، یک ورزش تیمی بت و توپ است که در زمین چمن دایره‌ای یا بیضی شکل با شعاع میانگین ۷۵ متر میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می‌شود. در مرکز زمین کریکت یک محوطه خاکی متراکم شده به طول ۲۲ یارد وجود دارد. به این محوطه پیچ گفته می‌شود که در طرفین آن سه عدد چوب بنام استامپ وجود دارند و به تمام این مجموعه ویکت گفته می‌شود. توپ کریکت دارای محیطی میان ۲۲/۴ تا ۲۲/۹ سانتیمتر و ۱۵۵/۹ تا ۱۶۳ گرم وزن دارد. (برای آقایان). سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پر شده است. چوبی که با آن به توپ ضربه می‌زنند بت نام دارد. بیشترین طول آن ۹۶/۵ سانتیمتر و عرض آن در پهن‌ترین بخش ۱۰/۸ سانتیمتر بوده و تغییرات وزن آن از ۱ تا ۱/۴ کیلو می‌باشد.

 

جنس توپ و چوب بازی کریکت


توپ کریکت از کنار و رو به رو

بیش از صد کشور ورزش کریکت انجام می‌دهند و محبوب‌ترین بازی در هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، امارات متحده عربی، سری لانکا و استرالیا است. این بازی در انگلستان، ولز، کنیا، زیمبابوه، نپال، نیوزیلند، آفریقای جنوبی و جزایر انگلیسی زبان دریای کارائیب که با عنوان هند غربی در مسابقات بین‌المللی حاضر می‌شوند، یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها به حساب می‌آید. یازده نوع اوت در کریکت وجود دارد.

تاریخچه

اگرچه کریکت برای نخستین بار در ۱۸۳۹ توسط سربازان کمپانی هند شرقی بریتانیا که بر قندهار، جلال‌آباد و کابل فرمانروای می‌کردند، در افغانستان بازی می‌شده است. اما در دهه‌ی ۹۰ میلادی (۷۰ هجری خورشیدی) بود که مهاجرین افغان با بازی کریکت در پاکستان آشنا شدند، و در سال‌های اخیر و با بازگشت تعداد زیادی از مهاجران افغان از پاکستان به کشورشان، این بازی در افغانستان رواج پیدا کرد. فدراسیون کریکت افغانستان در سال ۱۹۹۵تاسیس شد و به فعالیت خود ادامه داد این بازی در زمان حکومت طالبان ممنوع بوده است ولی در سال 2000 اجازه‌ی تشکیل فدراسیون کریکت به افغان‌ها داده شد. درسال 2003 تیم ملی کریکت افغانستان در برابر تیم پاکستان نخستین پیروزی خود را به دست آورد. مسابقات کریکت از سال ۱۹۷۵ تاکنون هر چهار سال یک‌بار انجام می‌شود و تیم ملی کریکت استرالیا با ۵ قهرمانی پرافتخارترین تیم این مسابقات محسوب می‌شود. ورزش کریکت دارای دو نوع جام جهانی می‌باشد که عبارتنداز: جام جهانی ۲۰ آوره (Twenty20 International) و جام جهانی ۵۰ آوره (ODI/One Day International) است.

 

چگونگی بازی کریکت

 

شباهتها و تفاوت‌های بین بیسبال و کریکت

همانطور که می‌دانید بازی بیسبال و کریکت هر دو بازی چوب و توپ هستند اما تفاوت‌ها، شباهت‌های بسیاری نیز بین این دو بازی وجود دارد. 

بازی کریکت، به شکل اولیه‌ی خود در قرن 16 شکل گرفت اما به خاطر محبوبیت زیاد، تغییرات زیادی روی این بازی  انجام گرفت و به عنوان بازی ملی انگلستان در قرن 18 شهرت یافت. در شکل اولیه بازیکریکت، از چوبی به اسم کلوب استفاده می‌کرده‌اند که شبیه چوب هاکی بوده است. در این روش توپ را پرتاب نمی‌کردند بلکه توپ را غلت می‌دادند. روش پرتاب و طرح چوب در حدود قرن 19 ابداع شده است. بازی کریکتی که ما امروزه می‌شناسیم با نوع قبلی آن بسیار فرق می‌کند. بازی کریکت هم همانند هر ورزش دیگر قوانین و مقررات به خود را دارد. شکل‌گیری بازی بیسبال به دهه‌ی 1700باز می‌گردد. توجه داشته باشید که زمین بازی بیسبال به شکل مثلث می‌باشد. شکل قدیم این بازی همانند شکل امروزی آن شامل پرتاب توپ، چوب زدن و دویدن برای گرفتن امتیاز بوده است. اما در شکل اولیه این بازی بدان صورت بوده است که یکی از دو تیم به هدف بزند و تیم دیگر با چوب دفاع کند. اگر توپ به هدف می‌خورد، چوب‌زن به بیرون می‌رفت. در بازی بیسبال هم اصلاحاتی ایجاد شده و به شکل کنونی درآمده است. 

شباهتها

فاصله‌ی بین پرتاب کننده توپ و چوب زن در هر دو بازی تا حدودی شبیه به هم است. در بیسبال 18.39 متر و در کریکت 20.12 متر است.

در هر دو بازی در هر زمان فقط تمام بازیکنان یکی از تیم‌ها می‌توانند در زمین حاضر باشند.

هدف نهایی در هر دو بازی گرفتن امتیاز با دویدن بیشتر از تیم مقابل است. عمل ضربه به توپ و سپس دویدن، در هر دو بازی یکی است.

نقش بازیکنان تا حدود زیادی در هر دوبازی یکی است و در هر دو چوب زن، پرتاب کننده توپ، توپگیر و مدافع میله، بازیکنان و داور وجود دارد.

از لحاظ امکانات در هر دو بازی جنس توپ پشمی است و روی آن با چرم پوشانده شده است.

 


قوانین بازی کریکت

 

 کریکت

 

زمین 

کریکت به حداقل 17.556 متر مربع زمین احتیاج  دارد. طول افقی بین دو ضلع مربع باید حداقل 137.16 متر باشد و کوتاهترین قسمت از مرکز باید حداقل 59.43 متر باشد. از طرفی فاصله‌ی بین مرزهای مستقیم باید حداقل 128 متر باشد و فاصله‌ی مرزها از مرکز زمین نباید از 82.29 متر تجاوز کند. هم چنین باید بین مرز و حصار اطراف حداقل فاصله‌ای به اندازه‌ی 2.74 متر وجود داشته باشد تا بازیکن در زمان انجام پرش مجروح نشود. مرکز زمین بازی کریکت طولی به اندازه‌ی 20.12 متر و عرضی به اندازه‌ی 3.05 متر دارد. در هر دو انتهای زمین بازی در مرکز، دو خط افقی و دو خط عمودی وجود دارد. خطوط افقی را به نام  خطوط برگشت هم می‌خوانند و داخلی‌ترین خطوط افقی را خطوط پرش و خارجی‌ترین خطوط افقی را  خطوط توپ‌زنی و چوب‌زنی می‌نامند. طول زمین، از فاصله‌‌ی خطوط توپ‌زنی تا خطوط چوب‌زنی اندازه‌گیری می‌شود و در محل هر کدام از این خطوط سه میله‌ی عمودی کریکت قرار گرفته است. فاصله‌ی بین خطوط پرش با خطوط چوب‌زنی یا توپ‌زنی باید حداقل 1.22 متر باشد. یک موضوع بسیارجالب در رابطه با زمین بازی کریکت وجود دارد، اینکه هیچ محدودیتی در مورد شکل زمین آن وجود ندارد و می‌تواند بیضی، تخم مرغی شکل، مستطیلی و شبیه این باشد و با اندازه‌های مشخص شده آماده شود.


بازی کریکت برای خانم‌ها

 

شکل بازی

کریکت یک بازی تیمی که بین دو تیم بازی می‌شود و هر تیم 11 بازیکن دارد. تیم چوب‌زن سر بازی دو بازیکن در زمین دارد و تیم توپ‌زن یک پرتاب کننده‌ی توپ، یک مدافع میله‌های کریکت و 9 بازیکن دارد. هر تیم بازیکنانی دارد که در قسمت چوب‌زنی یا توپ‌زنی یا هر دو مهارت دارند. در این بازی تیمی بهترین کارایی را خواهد داشت که 5 بازیکن قوی در شاخه‌ی چوب‌زنی و 5 بازیکن قوی در شاخه‌ی توپ‌زنی داشته باشد که باعث قوی‌تر شدن تیم در هر دو زمینه می‌شود. بازی کریکت در سه شکل مختلف انجام می‌شود عبارتنداز: تست، یک روزه و کریکت 20-20 . قوانین بازی با توجه به نوع بازی کریکت متفاوت است. کریکت تست، در طول 5 روز متوالی انجام می‌شود و هر تیم دو بار چوب زده و دو بار توپ می‌زند. بازی یک روزه،  در طول یک روز انجام می‌شود و در هر نوبت باید 50 امتیاز کسب شود. که این بازی از کوتاه‌ترین بازی کریکت محسوب می‌شود و 3ساعت طول می‌کشد. در نوع امروزی این بازی یعنی 20 – 20 باید در هر دوره یا در کل توسط هر تیم 20 امتیاز کسب شود. 

 

امکانات بازی


امکانات 

امکاناتی که در بازی کریکت استفاده می‌شود شامل توپ، چوب، میله و نگهدارنده است. با توجه به نوع بازی کریکت، دو نوع توپ وجود دارد. در نوع تست از توپ قرمز استفاده می‌شود تا بهتر دیده شود چون لباس بازیکنان سفید است. از طرفی در نوع یک روزه و20-20 از توپ سفید استفاده می‌شود چون لباس بازیکنان رنگی است. توپهای کریکت از پشم درست شده‌اند و روی آن‌ها با نخ و در نهایت با چرم پوشانده شده است. پوشش بیشتر توپ‌ها از دو قسمت تشکیل شده که با بخیه به هم وصل هستند. 6 ردیف بخیه در دو طرف بخیه مرکزی وجود دارد و باعث می‌شود که بازیکن توپ را بهتر بگیرد. وزن استاندارد توپ کریکت بین 155.9 تا 163.0 گرم است. چوبها از جنس بید سفید هستند. چوب کریکت از دو قسمت تشکیل شده است عبارتنداز: دسته‌ی استوانه‌ای و لبه. قسمت جلویی لبه صاف، اما یک برآمدگی در پشت آن وجود دارد که بیشتر چوب در این قسمت متمرکز شده و معمولا توپ به آن برخورد می‌کند. چوب درخت بید چقر و مقاوم در برابر ضربه است، به همین دلیل در اثر برخورد توپ دندانه‌دار یا لب‌پر نمی‌شود. چوب‌های کریکت در اندازه‌های مختلف وجود دارند و هیچ استانداردی برای آن‌ها معین نشده است اما طول این چوب‌ها از 38 اینچ و عرض‌شان از 4.25 اینچ نباید بیشتر شود. وزن معمول این چوب‌ها بین 1.2 تا 1.4 کیلوگرم است.

 

تفاوت و شباهت کریکت و بیس ‌بال

  


سخن آخر

آغازکننده‌ی ورزش کریکت بریتانیای کبیر بوده است و قوانین این بازی را در سال 1744وضع کردندکه این بازی در یک زمین گرد، که میان آن یک مستطیل خاکی قرار گرفته است، انجام می‌شود.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد