نحوه‌ی گرفتن پاسپورت

نحوه‌ی گرفتن پاسپورت

همه چیز درباره‌ی پاسپورت و مراحل دریافت آن

 

 

مراحل دریافت پاسپورت


مراحل دریافت یا سفارش پاسپورت پیچیدگی خاصی ندارد و شما می‌توانید کمتر از 2 ساعت نسبت به دریافت و یا تعویض و یا تمدید پاسپورت خود اقدام کنید. 

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت

تهیه عکس 6*4 

در مرحله‌ی اول به یک آتلیه مراجعه کنید و بهتر است که ذکر کنید این عکس را برای پاسپورتتان می‌خواهید. لازم به ذکر است، عکس پاسپورت برای آقایون  زمینه‌ی سفید، ریش و موی سر بدون مدل باشد و پیشونی وگوش‌ها کاملا مشخص باشد و بدون روتوش سنگین و برای خانم‌ها باید با حجاب کامل باشد بدون زیورآلات و آرایش سنگین باشد. در میان افراد کسانی هستند که عمل زیبایی انجام داده‌اند که عکس جدیدشان با عکس کارت ملی و شناسنامه تفاوت اساسی داشته باشد نیاز به گواهی پزشکی جراحشان دارند. داشتن مدارک اولیه مثل کپی و اصل شناسنامه و کارت ملی الزامی است و علاوه براین مدارک آقایان باید اصل و کپی کارت پایان خدمت هوشمند خود را تهیه کنند. اگر خانمی تمایل به دریافت پاسپورت داشته باشد اجازه نامه رسمی همسر لازم است. بانوانی که مقیم خارج هستند احتیاجی به اجازه‌ی محضری همسرخود ندارند و همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است. اگر خانومی همسر خود را از دست داده باشد، باید اصل گواهی فوت همسر یا اصل شناسنامه باطل شده همسر را ارائه بدهند و بانوانی که مطلقه هستند باید اصل طلاق نامه را ارائه کنند. در این میان کسانی که زیر 18 سال سن دارند برای دریافت پاستورت اجازه‌ی والدین الزامی می‌باشد. با دردست داشتن مدارک کامل و مراجعه به یکی از دفاتر پلیس +10 درخواست دریافت پاسپورت را ارائه دهید.

 

مدارک لازم برای گرفتن ویزا

 

نکات مهم در خصوص دریافت پاسپورت

بازنشستگان نیروهای نظامی که 5 سال از بازنشستگی آن‌ها می‌گذرد باید اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارائه بدهند.

بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آن‌ها نگذشته است ارائه نامه از حفاظت یگان مربوطه الزامی می‌باشد.

نظامیانی که شاغل هستند باید نامه موافقت حفاظت یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارائه و پس از ثبت، به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه کنند. 

اگر گذرنامه شما دارای اعتباره و مخدوش یا گم شده است، در وهله اول باید به اداره گذرنامه واحد غرب تهران واقع در یافت آباد، بلوار معلم، نرسیده به چهارراه قهوه خانه مراجعه کنید و بعد به پلیس +10 مراجعه کنید.

عکس دختران بالای 5 سال باید با حجاب کامل باشد.

شناسنامه افراد بالای 15 سال باید عکس‌دار باشد.

افراد زیر 15 سال باید گواهی اشتغال به تحصیل، دفتر‌چه بیمه یا گذرنامه عکس‌دار ارائه کنند.

برای کودکان زیر 6 سال، والدین کودک با حضور در دفاتر باید یک قطعه عکس از کودک خود در مدارک قرار بدهند.

اگر به هر دلیلی ممنوع الخروج شده‌اید برای دانستن علت این ماجرا و بررسی این ممنوعیت باید به همان اداره گذرنامه واحد غرب تهران مراجعه کنید.

اگر گذرنامه‌ی شما اعتبارش تمام شده باشد و بعد مخدوش یا گم شود دیگر احتیاجی نیست که به اداره‌ی گذرنامه بروید  و مستقیما باید به دفاتر پلیس +10 بروید.

اگر گذرنامه‌ای با اعتبار بالای یک سال را دارید و تصمیم به باطل کردن آن گرفته‌اید باید به اداره‌های گذرنامه مراجعه کنید.

مدارک لازم جهت تعویض گذرنامه دانشجویی

 

نکات لازم برای دریافت پاسپورت

 

اصل ریز نمرات از شروع تحصیل تاکنون با مهر برجسته‌ی دانشگاه.

 برگه‌ی اشتغال به تحصیل از دفتر مشاور دانشجویان خارجى دانشگاه، با ذکر رشته و مقطع تحصیلی، تاریخ شروع و اتمام تحصیلات.

تکمیل فرم شماره 54 (در خواست‌نامه تسهیلات دانشجوئى) به همراه یک قطعه عکس. تصویر مدارک نظام وظیفه عمومى (معافیت تحصیلى، کارت پایان خدمت، کارت معافیت دائم و غیره) باید مشخص باشد و همچنین دانشجویان داراى کارت اقامت دائم و یا متولدین آمریکا جهت دریافت معافیت تحصیلى به فرم شماره 61 رجوع نمائید.

دانشجویان واجد شرایط طبق ضوابط وزارتخانه‌هاى علوم، تحقیقات و فناورى یا بهداشت و درمان و آموزش پزشکى از پرداخت هزینه گذرنامه معاف مى‌باشند.

اعتبار پاسپورت

قبل از اینکه قصد سفر به یک کشور خارجی را داشته باشید دقت کنید که آیا پاسپورت شما اعتبار دارد و این اعتبار7 ماه است یا خیر. منظور از 7ماه این است که هر کشوری قانون و قوانین خود را دارد. 


اعتبارپاسپورت


برای مثال هنگام سفر به کشور ترکیه تا قبل از سال 2014 شما می‌توانستید با اعتبار حتی 1 ماه هم وارد ترکیه شوید اما از سال 2015 به بعد این امکان وجود ندارد یعنی پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد و زیر 5 ماه تا 2 ماه شما جریمه می‌شوید و زیر 2 ماه هم اجازه ورود به کشور ترکیه رو نخواهید داشت. قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان نمایه‌ای برای ارزیابی و ارزش گذاری پاسپورت‌های کشورهای جهان،  شناسه گذرنامه هنلی یا هنلی پاسپورت ایندکس است. این شناسه  ۱۹۹ کشور جهان را براساس سفرکردن رده‌بندی می‌کند و به آن امتیاز می‌دهد. جالب است که بدانید اگر کشوری بدون نیاز به روادید (گواهی است که نشان می‌دهد دارنده آن اجازه گذراز، یا ورود به یک کشور را دارد) اجازه ورود افراد کشورهای دیگر را بدهد برایش یک امتیاز محسوب می‌شود. اگر دارنده پاسپورت بتواند به هنگام ورود به کشور مورد نظر نیز ویزا دریافت کند یک امتیاز دریافت خواهد کرد. به این نکته توجه داشته باشید که در این ارزیابی تنها گذرنامه‌های عادی کشورها ارزش گذاری می‌شوند و گذرنامه‌های دیپلماتیک، موقت و اظطراری در نظر گرفته نمی‌شوند. شناسه گذرنامه هنلی در آخرین رده بندی خود، قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان در سال ۲۰۲۰ را به صورت زیر معرفی کرده است که عبارتنداز:

ژاپن رتبه اول قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

دارندگان پاسپورت ژاپن می‌توانند به ۱۹۱ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. پیش از این ژاپن و سنگاپور این جایگاه را به صورت مشترک در اختیار داشتند. سال گذشته نیز ژاپن توانسته بود با امکان سفر بدون روادید به ۱۸۹ کشور رتبه اول  معتبرترین پاسپورت‌های جهان را از آن خود کند.

سنگاپور رتبه دوم قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان

دارندگان پاسپورت سنگاپور می‌توانند به ۱۹۰ کشور بدون ویزا سفر کنند. سال پیش دارندگان پاسپورت سنگاپور می‌توانستند به ۱۸۹ کشور بدون ویزا سفر کنند.

رتبه سوم به طور مشترک برای دارندگان پاسپورت کشورهای آلمان و کره جنوبی

چرا که هر دو دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند به ۱۸۹ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند. سال گذشته نیز آلمان و کره جنوبی با توانایی سفر بدون ویزا به ۱۸۷ کشور جهان رتبه دوم را در این لیست داشتند.

پاسپورت‌ کشورهای زیر در رده چهارم قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان واقع شده‌اند. دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند به ۱۸۸ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

ایتالیا 

فنلاند

لوکزامبورگ

اسپانیا

اتریش

دانمارک

ایرلند

پرتغال

سوئد

 

گرفتن ویزا


هلند در رتبه پنجم

پاسپورت این کشور سال پیش در رتبه پنجم قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان قرار داشت و دارندگان گذرنامه هلند می‌توانستند به ۱۸۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

فرانسه رتبه ششم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

پاسپورت این کشور سال پیش در رتبه چهارم قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان قرار داشت و دارندگان گذرنامه فرانسه می‌توانستند به ۱۸۵ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

پاسپورت‌ کشورهای زیر در رده هفتم قدرتمندترین پاسپورت‌‌های جهان هستند و دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند به ۱۸۵ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

بریتانیا 

بلژیک

نروژ

بریتانیا

ایالات متحده

پاسپورت‌ کشورهای زیر در رده هشتم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان هستند و دارندگان پاسپورت این کشورها می‌توانند به ۱۸۴ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

یونان 

جمهوری چک

جمهوری مالت

نیوزلند

کانادا

استرالیا رتبه نهم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

دارندگان گذرنامه استرالیا می‌توانستند به ۱۸۰ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند در سال پیش سفر کنند.

پاسپورت‌ کشور مجارستان در رده دهم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان

قرار دارد و دارندگان پاسپورت این کشور می‌توانند به ۱۸۲ کشور جهان بدون نیاز به ویزا سفر کنند.

 

چرا برای سفر به ویزا احتیاج داریم؟


چرا برای سفر به ویزا احتیاج داریم؟

برای سفر از کشور خود به کشور دیگر به ویزا (روادید) نیاز دارید. از آن جا که قبل از جنگ جهانی اول سرعت ورود و خروج افراد به دیگر کشورها با قطار بالا بود، امکان کنترل گذرنامه‌ها سخت شد و این موضوع سبب شد که پس از جنگ جهانی اول، ویزا هم در کنار گذرنامه، به عنوان مجوز و سند رسمی صلاحیت و گزیده بودن مهاجران و مسافران استفاده شود. برای کنترل ورود و خروج و مدت اقامت افراد در کشورهای دیگر و به عنوان محدوده و چهارچوبی برای جلوگیری از قانون شکنی‌ها و کارهای خلاف افراد از کشوری در کشور دیگر، از ویزا استفاده شد. ویزا انواع مختلفی دارد که دریافت هرکدام نیازمند مدارک و شرایط متفاوت به خود است. بسیاری از کشورها دارای سیاست‌های ویزا و موافقت نامه‌هایی هستند که به شهروندان خود اجازه می‌دهند بدون نیاز به ویزا و به طور آزاد بین کشورها سفر کنند. به عنوان مثال، کانادایی‌ها و آمریکایی‌ها برای سفر به کشورهای یکدیگر، فقط به اسناد مسافرتی معتبر احتیاج دارند و نیاز به ویزا ندارند. با این حال، کانادایی‌ها برای سفر به بوتان به ویزا نیاز دارند، چون هیچ توافق ویزایی بین این دو کشور وجود ندارد. در بیشتر موارد سیاست‌ها دوجانبه و از سوی هردو کشورند. 

 

رتبه‌بندی کشورها 

 

سخن آخر

پاسپورت از سوی کشوری صادر می‌شود که تابعیت آن را دارید و اجازه خروج از کشور برای شما صادر می‌شود، اما ویزا توسط کشور مقصد برای شما صادر می‌شود و انواع مختلفی دارد.

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد