کارت ملی هوشمند

کارت ملی هوشمند

کارت شناسایی ملی

 

 

 

 کارت ملی


کارت شناسایی ملی یا کارت ملی در ایران یک کارت هویتی است که به همه‌ی ایرانیان بالای ۱۵ سال اختصاص داده می‌شود. ادارات ثبت احوال در داخل ایران و سفارت‌های ایران در خارج از کشور برای تبعه‌های ایرانی کارت ملی صادر می‌کنند. هر شهروند ایرانی که بالای15 سال دارد باید برای گرفتن کارت ملی خود اقدام کند. داشتن کارت ملی در زمینه‌هایی چون گرفتن گذرنامه، گواهینامه رانندگی، عملیات بانکی، عملیات ثبتی و غیره لازم می‌باشد.

بر روی کارت ملی

شماره ملی

نام

نام خانوادگی

تاریخ تولد به تاریخ هجری خورشیدی با فرمت روز/ماه/سال چهار رقمی

شماره شناسنامه

شماره ردیف کارت در هشت رقم

نام پدر

تصویر سیاه و سفید چهره فرد بدون کلاه و عینک برای آقایان و خانم‌های بالای ۹ سال با حجاب اسلامی در زمینه سفید و بدون حاشیه 

و در پشت آن شماره کد پستی ده رقمی

تاریخ اعتبار کارت

شماره‌ای ۱۶ رقمی بدون توضیح

بارکدی در گوشه پایین و راست کارت درج شده است.

کد ملی دارای ده رقم می‌باشد که در سه گروه ۳و۶ و۱ رقمی است. سه رقم اول مربوط به محل تولد فرد می‌باشد. در کارت ملی بین سه گروه رقم‌ها با خط تیره فاصله‌گذاری شده‌ است ولی معمولاهنگام درج مشخصات و کد ملی نیازی به جداگانه‌ نویسی ارقام وجود ندارد و از چپ به راست ده رقم پشت سرهم نوشته می‌شوند. در گوشه پایین و سمت چپ کارت از دارنده کارت خواسته شده تغییر نشانی را سریعا به اداره ثبت احوال محل اقامت خود اطلاع دهد. کارت به شکل پرس شده به متقاضی تحویل داده می‌شود. از آنجا که صدور المثنی برای کارت ملی دارای مراحل سجلی پیچیده و نیازمند استشهاد است، در بین دارندگان کارت ملی استفاده از تصویر رنگی پرس شده کارت متداول شده است. کد ملی شماره‌ای، ۱۰ رقمی که از سمت چپ سه رقم کد شهرستان محل صدور شناسنامه، شش رقم بعدی کد مختص برای فرد دارنده‌ی شناسنامه در شهرستان محل صدور و رقم آخر آن هم یک رقم کنترل است که از روی ۹ رقم سمت چپ به ‌دست می‌آید. برای راستی‌آزمایی کد کافی است از روی ۹ رقم سمت چپ رقم کنترل را محاسبه کرده و برابر بودن آن با آخرین رقم از سمت راست را بررسی کنیم.

 

کارت ملی قدیمی

 

کارت ملی قدیمی

بخس اول (سه رقم) از سمت چپ کد شهرستان محل صدور شناسنامه، بخش دوم (شش رقم) کد منحصربه‌فرد، بخش سوم (یک رقم) رقم کنترل می‌باشد.

حساب کردن کد کنترل

برای محاسبه رقم کنترل (اولین رقم از سمت راست)، با در نظر گرفتن موقعیت رقم کنترل، هر رقم را در عدد موقعیت مکانی خود ضرب کرده و حاصل به‌ دست آمده را با هم جمع کنید. (موقعیت را از راست به چپ حساب کنید، به‌طوری‌که رقم کنترل در موقعیت اول است و اولین رقم از سمت چپ در موقعیت دهم حساب می‌شود).

مجموع به ‌دست آمده از مرحله یک را بر ۱۱ تقسیم کنید.

 اگر باقی‌مانده کمتر از ۲ بود، رقم کنترل باید برابر باقی‌مانده باشد در غیر اینصورت مجموع رقم کنترل و باقی‌مانده باید برابرعدد یازده باشد.

کارت ملّی هوشمند

کارت ملّی هوشمند مانند تمام کارت‌های شناسایی دیگر، اولین وظیفه‌اش شناسایی است. به این منظور ابتدا در زمان ثبت نام، اطلاعات صاحب کارت روی کارت قرار داده می‌شود. این اطلاعات، اقلام هویتی مثل نام، نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود. در کارت‌های سنتی، به کمک عکس صاحب کارت که روی کارت اسکن شده ‌است و یک مهر مخصوص که شبیه علامت جمهوری اسلامی خورده، عمل تصدیق هویت انجام می‌شده است. در کارت ملّی هوشمند روالی شبیه به کارت ملی قدیمی را دارد با این تفاوت که تصدیق هویت فقط عکس نیست بلکه به اثر انگشت شخص بر روی کارت هم بستگی دارد. از سال ۱۳۶۸ به بعد کد ملی و شماره شناسنامه یکسان شده‌ است. 

طراحی و نقوش روی کارت‌های ملی سنتی

کسانی که کارت شناسایی ملی را طراحی کرده‌اند افرادی چون مسعود سپهر، مرتضی ممیز و مصطفی اسداللهی هستند. طراحی  کارت ملی حدود ۲ ماه زمان برده‌ است. طرحی که برای این کارت در نظر گرفته‌اند شامل نمادهای ایرانی است روی پلاستیک و در قسمت پایین کارت طرحی شبیه به طرح‌های قالی‌های دوران شاه عباسی وجود دارد. این طرح،  با تغییر جهت نور رنگ‌های مختلفی به خود می‌گیرد. در زیر کارت عبارت "کارت شناسایی ملی" به صورت بسیار ریز دوازده بار عبارت "جمهوری اسلامی ایران" با رنگ سبز چاپ شده ‌است. همین طرح، اما با رنگ قرمز، در پشت کارت هم طراحی شده است. پلاستیکی که برای تولید جلد کارت به کار رفته است در کشورهایی مانند آلمان و استرالیا تولید می‌شود اما در ایران استفاده‌ای ندارد. روی این پلاستیک طرح لوزی و مربعی وجود دارد و در وسط، آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران ثبت شده‌ است. طرح ترنجِ آبی‌رنگ، که پشت و روی کارت طراحی شده است از روی یک ظرف فلزی برجای مانده از قرن ششم هجری که هم‌ اکنون در موزه برلین نگهداری می‌شود الهام گرفته شده ‌است. 


شرایط دریافت کارت ملی برای خانم‌ها

در پس‌زمینهی طرح ترنج، رنگ عنابی کم رنگی دیده می‌شود که خود حاوی نقوش بسیار ریز اسلیمی لوزی و مربعی است. نقوش لوزی و مربعی از گره‌سازی چوب و همچنین هنر منبت‌کاری ایرانیان الهام گرفته شده‌اند که پیشینه‌ی آن به دوره‌ی سلجوقی برمی‌گردد. ترنج‌های پشت و روی کارت کاملا برهم منطبق هستند که جعل کارت را مشکل می‌کنند. رنگ سفید وسط کارت نیز حاوی طرح‌های اسلیمی لوزی و مربعی است. برای چاپ اسم و فامیل افراد از "قلم رویا" و در جاهای دیگر از "قلم یکان"  که طراحی آن توسط آقای مسعود سپهر انجام  شده‌ است. با گرفتن کارت ملی رو به روی نور مستقیم می‌توانید عبارت " ثبت احوال کشور" را مشاهده کرد که برای جلوگیری از جعل کارت تعبیه شده‌ است. برای تهیه کارت هوشمند ملی، هر شخص باید ابتدا به سایت ncr.ir مراجعه و فرم مربوطه را آنلاین پر کرده و ۲۵۰۰۰ تومان از طریق کارت بانکی به صورت اینترنتی بپردازد. سپس بعد از تایید از سوی ثبت احوال، شخص می‌تواند اقدام به نوبت‌گیری برای تکمیل ثبت نام کارت خود کند. در تکمیل ثبت نام بعد از اخذ ۱۰۰۰۰ تومان تمامی آثار انگشت در سیستم ثبت می‌شود، همچنین از متقاضی عکس سیاه سفید گرفته می‌شود و ثبت نام تکمیل می‌گردد. چنانچه افراد فاقد اثر انگشت باشند، مراکزی تعبیه شده که به روش ساده‌تری عملیات ثبت را به انجام برسانند.

مشکلات اجرای طرح

اجرای طرح پیش از ایجاد بسترهای لازم در همه مناطق کشور.

عدم اطلاع‌رسانی کافی در خصوص ثبت نام اولیه و سوء استفاده دفاتر خدمات اینترنت از بی‌اطلاعی مردم.

تغییرات و اصلاحات سایت و نحوه پرداخت و تهیه عکس در طول اجرای طرح که باعث سردرگمی مراجعان و مجریان شد.

تاخیر در برخی از دوره‌ها در صدور کارت که احتمالا ناشی از مشکل در تهیه کارت فیزیکی از خارج از کشور بوده‌ است.

قبل از ثبت ‌نام به نکات زیر دقت کنید

کلیه اتباع ایرانی بالای ۱۵ سال تمام که دارای شناسنامه معتبر عکس‌دار می‌باشند و تاکنون دریافت نکرده‌اند. 

کسانی که کارت شناسایی ملی خود را گم کرده‌اند یا یکی از اقلام اطلاعاتی مندرج در کارت شناسایی ملی خود را تغییر داده‌اند، از قبیل: نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره شناسنامه، نام پدر.

 افرادی که تاریخ صدور کارت ملی آن‌ها از ۸۰ تا ۸۹ است.

 کارت‌های صادرشده از سال ۹۰ تا ۹۶ همچنان اعتبار خواهند داشت، ولی این افراد نیز می‌توانند برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کنند.

ذکر این نکته لازم است، افرادی که در خارج از کشور هستند، کارت ملی صادره برای آن‌ها قدیمی است.

کارت هوشمند طی ۱۵ روز تا یک ماه پس از درخواست صادر می‌شود.

افرادی که شش ماه از صدور کارت آن‌ها می‌گذرد و هنوز کارت خود را دریافت نکرده‌اند باید به شعبه مراجعه کنند در غیر اینصورت کارتشان باطل می‌شود و باید هزینه‌ی مضاعفی بپردازند.

حضور شخص متقاضی در دفتر ثبت ‌نام الزامی است.

 

ثبت نام کارت ملی

 


سخن آخر

کارت هوشمند ملی یا کارت ملی نوعی کارت دیجیتالی است که توسط سازمان ثبت احوال کشور به عنوان مرجع امور هویتی کشور، تولید شده ‌و هر ایرانی دارنده‌ی کارت ملی می‌باشد.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد