آشنایی با انواع سیاره‌ها

آشنایی با انواع سیاره‌ها

سیاره

 

 انواع سیاره‌ها


سیاره واژه‌ای کهن، که با تاریخ، علم، افسانه‌شناسی و دین عجین شده است. در آغازشکل‌گیری سیارات در بسیاری از فرهنگ‌ها، به عنوان موجودیت‌هایی خدایی یا فرستادگان خدایان خوانده می‌شدند. با پیشرفت روزافزون دانش علمی، درک انسان از سیارات بطور کل دگرگون شد. در سال ۲۰۰۶ اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی تعریفی واحد برای سیاره اعلام کرد. تعریف اظهار شده کمی بحث‌انگیز است چون بسیاری از اجسام با جرمی در حد سیاره را بر پایه داشتن یا نداشتن حرکت مداری، شامل نمی‌شود. طبق این تعریف هشت تا از سیارات که پیش از سال ۱۹۵۰ کشف شده‌اند، همچنان جزء سیاره محسوب می‌شوند، برخی ازاجرام آسمانی همچون سرس، پالاس، جونو و پلوتون (نخستین جسم فرا نپتونی کشف‌شده) زمانی در جامعه علمی به عنوان سیاره شناخته می‌شده‌اند، ولی الان دیگرجزء سیاره محسوب نمی‌شوند. گمان بطلمیوس براین بوده است که سیارات در حرکت‌هایی در فلک‌های حامل و تدویر به دور زمین می‌چرخند. در گذشته به گردش سیارات به دور خورشید اشاره شده ‌بود، اما این نظریه تا قرن هفدهم شهرت چندانی نداشت تا اینکه گالیله مشاهدات نجومی خود را با تلسکوپ انجام داد و این نظریه را اثبات کرد. یوهانس کپلر با بررسی‌های زیادی دریافت که مدار سیارات دایره‌ای نیستند، بلکه بیضوی هستند. با پیشرفت ابزارهای رصد، ستاره‌شناسان دریافتند که دیگر سیارات هم مانند زمین دور محورهای مایلی می‌چرخند و دارای ویژگی‌هایی چون کلاهک‌های یخی و فصول مختلف هستند. از زمان پدید آمدن عصر فضا، مشاهدات نزدیک توسط کاوشگرهای فضایی نشان داده‌ است که زمین و سیارات دیگر در ویژگی‌هایی همچون آتشفشان‌ها، توفندها، زمین‌ساخت‌ها و حتی هیدرولوژی، مشترک هستند. سیارات عموما به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتنداز: غول‌های گازی پرچگالی و کم چگالی و سیاره‌های کوچکتر زمین‌سان سنگی. بنا بر تعاریف اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی، هشت سیاره در سامانه‌ی خورشیدی یا منظومه‌ی شمسی وجود دارند که به ترتیب افزایش فاصله از خورشید شامل چهار سیاره سنگی، تیر، ناهید (آناهیتا)، زمین و بهرام قرارگرفته‌اند و پس از آن‌ها چهار غول گازی، مشتری، کیوان، اورانوس و نپتون قرار گرفته‌اند. 


جرم سیاره‌ها

 

 شش سیاره از این هشت سیاره دارای یک یا چند قمر طبیعی هستند که به دور آن‌ها می‌گردند. سیاره یک جرم آسمانی است که درمداری به دور یک ستاره یا بقایای ستاره‌ای می‌گردد و دارای شرایط زیر است:

جرم آن به اندازه‌ای هست که تحت تاثیر نیروی گرانش خود گرد شود.

جرم یک سیاره کم است و باعث همجوشی هسته‌ای نمی‌شود.

یک سیاره بایدهمسایگی خود را از سیارک‌ها پاکسازی کند.

یک سیاره می‌تواند به حالت گازی یا سنگی باشد.

آشنایی با 10 سیاره خطرناک 

آسمان به قدری بزرگ است که کره ما تنها یک نقطه در آن به حساب می‌آید. در این کهکشان پهناور سیاره‌هایی هستند که شرایط زندگی درآن‌ها غیرممکن است.

مریخ

مریخ، جزء سیارات ترسناک است که شرایط زندگی درآن وجود ندارد و اخیرا تلاش‌های فراوان می‌شود که بتوانند روی آن زندگی کنند. در این سیاره طوفان‌های شنی بسیار عظیمی اتفاق می‌افتد که ارتفاع برخی از این طوفان‌ها از کوه اورست بلندتر و سرعتی بیش از 300 کیلومتر برساعت دارند. طوفان‌ها تمام سیاره را می‌پوشانند که در یک روز می‌توانند همه فضای آن را دگرگون کنند. تغییرات دمایی روی این طوفان‌ها تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را بسیار خطرناک تر می‌کند. زندگی برروی این سیاره می‌تواند یکی از ترسناک ترین زندگی‌ها باشد.

 

فضانوردی

 

 کورت B سه

سیاره کورت بی سه ازچگال ترین و عظیم ترین سیاره‌های شناخته شده است. این سیاره هم‌‍اندازه  با مشتری هستند اما جرمی 20 برابر مشتری دارند. این موضوع نشان دهنده‌ی آن است که  سطح آن 50 برابر فشار بیشتر به هر چیزی وارد می‌کند. اگر انسان‌ها تصمیم به زندگی بر روی این سیاره را دارند باید بدانند که وزن آن‌ها 50 برابر خواهد شد بدین معنی که یک انسان 70 کیلویی روی این سیاره 450 کیلو وزن احساس می‌کنند این مقدار سیستم و استخوان‌های داخلی بدن را در یک چشم بهم زدن نابود خواهد کرد.

پگسی B

سیاره‌ای در کهکشان است که 150 برابر زمین اندازه دارد. این سیاره به دلیل نزدیکی به ستاره‌ای که گرمایی نزدیک به خورشید را تولید می‌کند همیشه در حال سرخ شدن است. وجود این ستاره باعث شده است که دمای این سیاره 1000 درجه سانتی گراد باشد. فشارهوای گرم و وجود مقدار کمی هوای سرد باعث می‌شود تا بادهای شدیدی به اندازه 1000 کیلومتر بر ساعت به وجود آیند. اما لازم به ذکر است که دمای بالا به این معنی نیست که بارانی در این منطقه نمی‌بارد. باران‌های این سیاره وارد هوای گرم می‌شوند و ناگهان به جریان سرد تبدیل می‌شوند که با توجه به هیدروژنی بودن سیاره تبدیل به موادی مانند آهن شده و روی سطح کره ریزش می‌کنند.

نپتون

سریع ترین بادهای منظومه شمسی بر روی سطح کره نپتون دیده شده‌اند. این سیاره به بادهای بسیار سرد و سریعش معروف است که توانایی این را دارد هر جسمی را در یک چشم به هم زدن نابود کند. سرعت این بادها گاهی اوقات به دو برابر سرعت صوت می‌رسد و این امر باعث می‌شود تا بدن انسان تنها در یک پلک زدن متلاشی شده و تکه‌هایش در آسمان پخش شود.

 

ویژگی سیاره‌ها

 

 کربن

کربن موجود بر روی زمین بسیار کم است و معادل  0.1 درصد می‌باشد. کربن بیش از هر چیزدیگری دراین منطقه دیده می‌شود و دریاچه‌های آن عجیب و غیری هستند که باران‌های این سیاره کاملا عجیب و از روغن و آسفالت تشکیل شده‌اند.

ونوس

در منظومه شمسی ونوس کوچکترین سیاره، ونوس نام دارد. در اوایل جنگ سرد شوروی یک کاوشگر را به این سیاره پرتاب کرد و وقتی براین سطح کره نشست تنها 127 دقیقه دوام آورد تا این که کاملا خرد شد و سپس تبدیل به مایع گشت. فشار هوا در این سیاره 100 برابر بیشتر از زمین است و قدم زدن روی آن به مانند این است که در عمق 2000 متری کف دریا بخواهید قدم بزنید. سطح این کره از سولفریک اسید پوشیده شده است که ازخطرناک‌ترین سیاره‌های کهشکان است.

کرت هفتb

گرمای این ستاره بیش از اندازه که دانشمندان نمی‌توانند آن را به  درستی تخمین بزنند. داغی این سیاره به اندازه‌ای است که صخره‌ها را ذوب می‌کند. 

پلوتو

این سیاره دیگر در بین خانواده منظومه شمسی شناخته نمی‌شود اما یکی از ترسناک‌ترین سیاره‌های کهکشان است. پلوتو به شکل سیاره‌ای  برفی دیده می‌شود اما این سیاره پوشیده شده از نیتروژن یخ زده، کربن مونواکسید ومتان است. 

 

اورانوس بدبوترین سیاره


مشتری

بزرگترین سیاره منظومه شمسی که هیچ موجودی دوست ندارد در آن زندگی کند سیاره‌ی مشتری است. طوفان‌هایی که دراین سیاره  ایجاد می‌شود به تنهای 2 برابر زمین هستند. این طوفان‌ها باد را با 1000 کیلومتر در ساعت به حرکت در می‌آورند. اتمسفر این سیاره تاریک، و تمامی آن با هیدروژن پر شده است. رعد و برق‌های این سیاره 100 بار قوی‌تر از صاعقه‌های روی زمین است.

وسپ بی 12

دمای سطح این سیاره به 2200 درجه سانتی گراد می‌رسد. به دلیل داشتن چنین دمای این سیاره برای زندگی جانداران مناسب نیست. این سیاره هر یک بار به دور مدار خود می‌چرخد.

مشخصات انواع سياره‌های منظومه‌ی شمسی


عطارد

نزدیکترین سیاره به خورشید، عطارد است. از اینرو‌، دمای این سیاره در روز به 400 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. دما در هنگام شب افت می‌کند و تا 200 درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. در عطارد جو وجود ندارد و نمی‌تواند گرما را در خود نگه دارد. به این ترتیب دمای شب و روز آن تفاوت زیادی باهم دیگر دارند. چرخش این سیاره به دور خود 59 روز و به دور خورشید 88 روز طول می‌کشد. مدار عطارد به شکل بیضی است و در نتیجه فاصله آن از خورشید بین 47 تا 69 میلیون کیلومتر تغییر می‌کند. این سیاره کوچک اندکی از ماه بزرگتر است. عطارد از لحاظ افسانه‌ی، خدای روشنی نامیده می‌شود. در داخل عطارد یک گوشته صخره‌ای و یک هسته بزرگ فلز( شايد نيكل وآهن) وجود دارد. عطارد هوا ندارد. میدان مغناطیسی عطارد شبیه میدان مغناطیسی زمین ولی ضعیفتر از آن است. حوزه کالریس به وسعت 1300 کیلومتر (800 مایل) بزرگ‌ترین حوزه ناشی از برخورد شهاب سنگ‌ها به سطح عطارد است. کف این حوزه پوشیده شده از گدازه‌های سفت شده است. کالریس واژه‌ای لاتینی است که به معنای گرما می‌باشد.


حیات برروی سیاره

 

زهره

دومین سیاره منظومه شمسی زهره یا ناهید می‌باشد. پس از مریخ این سیاره نزدیکترین سیاره به زمین است . گاهی زهره را ستاره‌ی بامدادی و گاهی ستاره‌ی شامگاهی می‌خوانند. علت درخشندگی زیاد زهره به دلیل  مقدار زیادی  نور خورشید است‌، پوشش ضخیمی از ابرها مانند ابرهای جو زمین از بخار آب ساخته نشده‌اند‌، بلکه از اسید سولفوریک چگالی که حاصل آتشفشان‌های فعال است‌، به وجود آمده‌اند. سطح زهره مانند سطح عطارد بسیار داغ است‌. برای حرارت زیاد سطح زهره می‌توانیم دو دلیل را نام ببریم که عبارتنداز:

زهره به خورشید نزدیک است(مانند عطارد).

مقدار زیادی از حرارت خورشید در دی اکسیدکربن وجو دارد که زیر و پوشش ابری آن به دام می‌افتد که اثر گلخانه‌ای را به وجود می‌آورد. با قویترین تلسکوپ‌ها هم نمی‌توان سطح زهره را مشاهده کرد زیرا این سیاره جوی چگال دارد. زهره نیز مانند مریخ دارای چشم اندازهای تماشایی مانند دشت‌ها‌، کوه‌ها‌، فلات‌ها‌، پرتگاه‌های عظیم و آتشفشان‌های است.

مريخ

مریخ درنزدیک‌ترین فاصله به زمین قرار دارد. رنگ این سیاره قرمز مایل به نارنجی است و می‌توانید آن را با چشم غیر مسلح به راحتی ببینید. به مریخ لقب سیاره سرخ را داده‌اند. مریخ و زمین از چند نظر به هم  شبیه هستند. طول زمانی یک روز مریخ فقط در حدود 40 دقیقه از یک روز ما کوتاه تر است . مریخ دارای جو است و مثل زمین فصولی دارد و در قطب‌های خود‌، کلاهکی از یخ بر سر نهاده است. فوبوس و دایموس از جمله قمرهای مریخ هستند که قطر اولین قمر 20 کیلومتر و قطر دومین قمر در حدود نصف آن است‌. مریخ از سایر سیارات سرگردان تر و علت آن این است که سرعت چرخش مریخ به دور خورشید کمتر از سرعت زمین است و مدار مریخ بزرگتر از مدار زمین می‌باشد.

زمين

سومین سیاره نزدیک به خورشید، زمین و از بزرگترین سیاره در میان سیارات درونی است. درهیچکدام از سیارات آب مایع و جو پراز اکسیژن  و حیات وجود ندارد.

زحل

زحل، دومين سياره بزرگ منظومه شمسی که به جای سنگ‌های سخت از گاز تشکيل شده است و با توجه به اندازه‌اش، تند می‌چرخد‌. زحل سياره‌ای حلقه دار و صاحب اقمار است‌. اين حلقه‌ها  از تعداد زيادی قطعات کوچک يخ و سنگ تشکيل شده‌اند. در اطراف زحل هفت حلقه وجود دارد که منشاء شکل‌گیری آن‌ها مشخص نیست.

 

قمر


مشتری

مشتری،  اولین غول از چهار غول گازی و پنجمین سیاره نزدیک به خورشید است. بزرگترین سیاره منظومه شمسی است. حجم این سیاره 1300 برابر زمین، و جرم آن دو و نیم برابر جرم تمامی سیارات منظومه شمسی است. در اعماق پایین تر، هیدروژن حالت فلزی دارد. در مرکز مشتری، هسته‌ای سنگی و بسیار داغ وجود دارد که حرارتش به 3500 درجه سانتی گراد (63000 درجه فارنهایت) می‌رسد.

قمرهای مشتری

شانزده قمر مشتری، به چهار گروه چهارتایی تقسیم می‌شوند‌. گروه اول در فاصله حدود 130000 کیلومتری، گروه دوم در فاصله حدود 200000 کیلومتری، گروه سوم در فاصله 9 میلیون کیلومتری و گروه چهارم در فاصله‌ای نزدیک به گروه سوم قرار دارند. جهت چرخش تمامی گروه‌ها به جزء گروه چهارم، همان جهت چرخش مشتری است. قمرهای گروه دوم مشتری بزرگتر از دیگر قمرهای آن هستند. قمرهای گروه دوم که گالیله‌ای نام دارند که هم اندازه ماه زمین هستند.

اورانوس

هفتمین سیاره نزدیک به خورشید و سومین غول از چهار غول گازی، اورانوس است. هسته سنگی این سیاره از جبه‌ای گاز و یخ پوشیده شده است. هنگام مشاهده با تلسکوپ‌، اورانوس بصورت حلقه کوچکی به رنگ‌های سبز و آبی دیده می‌شود. اورانوس بر خلاف سایر سیاره‌ها‌، برروی محوری افقی می‌چرخد. سیاره اورانوس 4 برابر نسبت به زمین بزرگی دارد. اورانوس15 قمر دارد که مواد تشکیل دهنده‌ی همه‌ی آن‌ها سنگ و یخ است.

نپتون

نپتون هشتمین سیاره نزدیک به خورشید و چهارمین غول گازی به حساب می‌آید. نپتون از لحاظ اندازه و ساختار شبیه اورانوس می‌باشد. جو آبی رنگ و درخشان این سیاره به دلیل وجود گاز متان است. شکل‌های ابر مانند متعدی روی این سیاره وجود دارند که مهمترین آن‌ها لکه سیاه بزرگ نام دارد. 

 

اورانوس

 


سخن آخر

با چسبیدن توده‌های کوچک به هم، توده‌های بزرگ ساخته می‌شوند که سیاره و قمر نام دارند.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد