تاثیررنگ‌ها بر روحیه‌ی انسان

تاثیررنگ‌ها بر روحیه‌ی انسان

تاثیر رنگ‌ها بر روح انسان

 

تاثیررنگ‌ها بر روحیه


واژه رنگ یا در انگلیسی به نام Color به واکنشی طبیعی که بر اثر تابش و انعکاس نورها در برابر چشم افراد ظاهر می‌شود و پدیده‌ای کاملا روانی و عینی است گفته می‌شود. به عقیده بسیاری از روانشناسان هر رنگ خصوصیات منحصربه فرد خود را دارند که تاثیر زیادی بر روح و حالات رفتاری افراد میگذارند. "رنگ" یک ابزار ارتباطی بسیار قوی است و می‌تواند اثرات بسیاری بر رفتار افراد بگذارد.

تاثیرهر رنگ برروی روحیه افراد


رنگ مشکی

 از این رنگ زمانی که افراد دچار مشکلات روحی شده‌اند می‌توان استفاده کرد، ذکر این نکته لازم است که اگر انسان از این رنگ  زیاد استفاده کند باعث افسردگی می‌شود، بهترین حالت استفاده از رنگ مشکی آن است که به همراه لباس‌های رنگی پوشیده شود.  

رنگ قرمز

رنگ قرمز به علت داشتن انرزی فوق العاده بالایی که دارد باعث تحریک شدید احساسات افراد می‌شود. این رنگ بر سیستم عمل گردش خون تاثیرمی‌گذارد و گردش خون در بدن را افزایش می‌دهد و همچنین باعث بهبود سرماخوردگی می‌شود. 

رنگ نارنجی

رنگ نارنجی نماد شادابی و نشاط است، این رنگ سیستم عصبی را تقویت می‌کند از این رنگ می‌توان در درمان بیماری‌های دستگاه گوارش کمک گرفت.

 

تاثیررنگ نارنجی


رنگ زرد

از رنگ زرد، برای درمان افسردگی و ناامیدی استفاده می‌شود.

رنگ سبز

این رنگ در جهان نماد صلح و آرامش است، که یکی از رنگ‌های بسیار قوی در تقویت روح و روان آدمی است. این رنگ باعث تقویت عملکرد قلب و در درمان بیماری میگرن نقش اساسی دارد.

رنگ آبی

رنگ آبی، انرژی زا و حالت خنک کننده‌گی دارد و دردرمان بیماری‌های نظیر فشار خون بالا، بیماری‌های گلو و حنجره و درمان زردی در کودکان استفاده می‌شود.

رنگ صورتی

رنگ صورتی با تاثیر گذاشتن بر‌غده تیموس باعث افزایش روحیه در انسان شده است.

رنگ قهوه‌ای

این رنگ با دارا بودن انرژی خاص می‌تواند روحیه افراد را متعادل کند.

دسته بندی رنگ‌ها

 نمادهر رنگ

 

رنگ‌های گرم

به رنگ‌هایی مانند زرد، قرمز، نارنجی "رنگ گرم" می‌گویند.

رنگ‌های سرد

به رنگ‌هایی مانند سبز، آبی و بنفش "رنگ سرد" گفته می‌شود.

رنگ‌های خنثی

معمولا رنگ‌هایی که از ترکیب چند رنگ ایجاد می‌شوند را رنگ‌های خنثی می‌گویند در واقع این رنگ خنثی، رنگ‌های گرم یا سرد را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند و با هر رنگی همخوانی دارند مانند خاکستری، سفید، مشکی و قهوه‌ای.

منظور از روانشناسی رنگ‌ها چیست؟

روانشناسی رنگ یعنی تاثیرگذاری رنگ‌های اطراف بر ذهن و روح افراد است. با وجود اینکه اثر رنگ‌ها تا حدودی ذهنی است و در مورد اشخاص مختلف با جنسیت، سن و فرهنگ مختلف فرق می‌کند، اما بیشتر رنگ‌ها دارای معنی و تاثیرگذاری واحدی در سرتاسر جهان دارند. برای نمونه رنگ‌هایی که در طیف قرمز قرار دارند به عنوان رنگ‌های گرم شناخته شده‌اند که این طیف دامنه‌اش از احساسات گرم و صمیمانه تا احساس خشم و عصبانیت متفاوت است. لازم به ذکر است که تست رنگ برحسب شخصیت هر فرد جوابی قاطع از شخصیت افراد نمی‌دهد بلکه در شناخت بهتر ابعاد شخصیت مفید می‌باشد. 

 روان شناسی رنگ‌ها

 

روان‌شناسی رنگ‌ها


روانشناسی رنگ قرمز

تاثیر فیزیکی

اثرات مثبت عبارتنداز: قدرت جسمانی، قدرت، گرما، انرژی، بقا، تحریک، مردانگی و هیجان.

اثرات منفی عبارتنداز: اختلال، تجاوز، تاثیر منفی بصری و فشار.

رنگ قرمزدربین تمام رنگ‌ها طولانی‌ترین طول موج را دارد و به همین دلیل است که توجه ما را جلب می‌کند. به همین دلیل است که از این رنگ در چراغ‌های راهنمایی در سراسر جهان استفاده می‌شود. رنگ قرمز اثرفیزیکی دارد به این معنی که احساسات را تحریک می‌کند و نبض افراد را افزایش می‌دهد. این رنگ مربوط به اصل مردانگی است و می‌تواند غریزه "مبارزه یا پرواز" را فعال می‌کند. از لحاظ روانشناسی این رنگ نماد قدرت است. قرمز‌خالص، ساده‌ترین رنگ و بدون ظرافت، تحریک کننده و پر جنب و جوش و بسیار دوستانه است. در عین حال، آن را می‌توان به عنوان رنگی تهاجمی ‌نیز معرفی کرد.

روانشناسی رنگ آبی

تاثیر ذهنی

اثرات مثبت: هوش، ارتباطات، اعتماد، کارایی، آرامش، وظیفه، منطق، خنکی وانعکاس.

اثرات منفی: سردی، بی اعتمادی، عدم احساس و عدم دوستی.

برای رنگ ذهن و آرامش بخش، رنگ آبی را معرفی کرده‌اند. این رنگ به لحاظ ذهنی تاثیر زیادی دارد. آبی پررنگ تفکر ما را درگیر می‌کند و آبی کم رنگ، باعث آرام شدن ذهن و تمرکز می‌شود. اشیاء آبی به اندازه‌ی اشیاء قرمز به ما نزدیک نیستند. رنگ آبی رنگ جهان است . با این حال در روانشناسی رنگ، آبی را می‌توان به عنوان رنگی سرد، بی ثبات و غیر دوستانه معرفی کرد.

روانشناسی رنگ زرد

تاثیر عاطفی

اثرات مثبت: خوش بینی، اعتماد به نفس، عزت نفس، قدرت احساسی، دوستی و خلاقیت.

اثرات منفی: غیر منطقی بودن، ترس، شکنندگی احساسی، افسردگی، اضطراب و خودکشی.

رنگ زرد طول موجی نسبتا طولانی دارد و اساسا تحریک کننده است رنگ زرد محرک احساس و از نظر روانی تاثیرزیادی دارد . برای تقویت روحیه و اعتمادبنفس  از رنگ زرد بهره گیرد. اما استفاده بیش از حد از این رنگ باعث کاهش عزت نفس، ایجاد ترس و اضطراب خواهد شد.

روانشناسی رنگ سبز

تاثیر بر تعادل

اثرات مثبت: هماهنگی، تعادل، استراحت، عشق جهانی، آرامش، اطمینان، تعادل و صلح.

اثرات منفی: خستگی، رکود، خالی از انرژی و بی‌نظمی.

سبز رنگ تعادل است و نشان‌دهنده‌ی آن است که هرچیزی سرجای خودش قرار گرفته است. 

روانشناسی رنگ بنفش

تاثیر معنوی

اثرات مثبت: آگاهی معنوی، مهارت، بینایی، لوکس بودن، اعتبار، حقیقت و کیفیت.

اثرات منفی: گرا، انحطاط، سرکوب و نادیده گرفتن.

کوتاه ترین طول موج را رنگ بنفش دارد که اغلب به عنوان رنگ ارغوانی توصیف می‌شود. این رنگ جزء آن دسته از رنگ‌ها ست که بسیار درونگرا بوده  است و معمولا بهترین کیفیت ممکن را در اختیار قرار می‌دهد. آخرین طول موج قابل مشاهده از این رنگ قبل از اشعه ماوراء بنفش، دارای ارتباط با زمان و فضا و کیهان بوده است. 

 تاثیرات هر رنگ

 

 روانشناسی رنگ نارنجی

اثرات مثبت: راحتی، گرما، امنیت، حساسیت، اشتیاق، فراوانی وسرگرم کننده.

اثرات منفی: محرومیت، سرخوردگی، ناامیدی و عدم بلوغ.

رنگ نارنجی ترکیبی ازرنگ قرمز و زرد است، بنابراین تحریک کننده‌ای بخش فیزیکی و عاطفی است. این رنگ را در حوزه‌ی روانشناسی سرگرم کننده می‌دانند. ذکر این نکته لازم است که استفاده بیش از حد از رنگ نارنجی، بیهودگی و فقدان ارزش‌های فکری را به دنبال دارد.

روانشناسی رنگ صورتی

اثرات مثبت: آرامش فیزیکی، پرورش، گرما، زنانه بودن، عشق، جنسیت و بقا.

اثرات منفی: مهار، ترس احساسی، تخریب وضعف فیزیکی.

این رنگ ازلحاظ جسمی ‌ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، منظورازتاثیراین رنگ یعنی اینکه ما را آرام می‌کند. از نظر روانشناسان رنگ صورتی، یک رنگ قدرتمند و روان شناختی است.


اثرات مثبت و منفی

 

روانشناسی رنگ خاکستری

اثرات مثبت: بی‌طرفی روانی

اثرات منفی: عدم اطمینان، رطوبت، افسردگی، خواب زمستانی و کمبود انرژی.

خاکستری، تنها رنگی است که خواص روانشناسی رنگ مستقیمی ‌ندارد و کاملا رنگ سرکوب کننده‌ی است. 

روانشناسی رنگ سیاه

اثرات مثبت: پیچیدگی، زرق و برق، امنیت، ایمنی ، کارایی و ذات.

اثرات منفی: سرکوب، سردی، تهدید و سنگینی.

رنگ سیاه، رنگی جذب کننده و پیامدهای روانشناسی رنگ سیاه قابل توجه استاین رنگ یک نوع رنگی محافظتی است که تمام انرژی‌هایی که به سمت شما می‌آید را جذب می‌کند و شخصیت شما را پنهان می‌کند. رنگ سیاه ادراک سنگینی و جدیت را ایجاد می‌کند.

روانشناسی رنگ سفید

اثرات مثبت: بهداشت، بی‌باری، وضوح، خلوص، پاکی سادگی، پیچیدگی و بهره وری.

اثرات منفی: ناباروری، سردی، موانع و عدم دوستی.

رنگ سفید برخلاف رنگ سیاه کاملا بازتابنده است. سفید از لحاظ روانشناسی رنگی است که  بیانگر خلوص می‌باشد. 

 

رنگ لباس در هر فصل


رنگ لباس در فصل‌ها


رنگ‌های بهاری

نارنجی روشن، انواع رنگ قرمز، صورتی، طلایی روشن، هلویی، خاکستری سایه روشن، سبز‌های روشن، بی دریایی، آبی فیروزه‌ای، این‌ها رنگ‌های متولدین فصل بهار است.

رنگ‌های تابستانی

آبی، صورتی، تمشکی، بلوطی، زرد لیمویی، سفید ملایم رنگ‌های متولدین این فصل است.

رنگ‌های پاییزی

 انواع نارنجی، هلویی تیره، قرمز‌تیره، انواع قهوه‌ای، آبی، انواع سبز، رنگ قرمز و نارنجی است.

رنگ‌های زمستانی

بیشتر رنگ‌های روشن و درخشان، زرد روشن، قرمزروشن، مشکی، سبز روشن، سفید، بنفش مات، آبی، خاکستری، رنگ‌های این فصل است. 

چه رنگ‌هایی مناسب لباس کودک است

روانشناسان معتقد هستندکه رنگ لباس نوزاد تا یک سالگی باید روشن و شاد باشد. برای کودکان پیش فعال از رنگ‌های گرم مثل قرمز و زرد استفاده نشود بلکن رنگ‌های سردبه این کودکان بپوشانند. ازچهار سالگی بگذارید خود کودک رنگ لباسش را انتخاب کند. انتخاب رنگ‌ها‌ی روشن نشان دهنده‌ آن است که این افراد به شدت سرشار از شادی مثبت، عشق و بالندگی هستند. افرادی که لباس‌های تیره می‌پوشند عموماا افرادی خودخواه و خونسرد هستند وبه ندرت عصبانی می‌شوند و سلیقه خوبی در انتخاب لباس دارند.


تاثیر رنگ‌ها بر کودکان
سخن آخر

یکی از مواردی که افراد خوش پوش به آن توجه زیادی دارند انتخاب رنگ لباس و رنگ متناسب با شخصیت خود و هر فصل انتخاب می‌کنند.

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد