آشنایی با شهر پلکانی ماسوله و جاذبه های گردشگری آن

آشنایی با شهر پلکانی ماسوله و جاذبه های گردشگری آن

ماسوله

 شهر تاریخی ماسوله، سرسبز و خوش آب و هوا، با هوای مه آلود و تابستان­‌های خنک و زمستان­‌های پر برف است که مردمان آن را تالش‌­ها تشکیل می‌­دهند. شهر ماسوله در جنوب غربی استان گیلان در بخش سردار جنگل فومن در 60 کیلومتری شهر رشت و 36 کیلومتری شهر فومن و 20 کیلومتری ماکلوان واقع شده است. این شهر تاریخی در سال1354 هجری خورشیدی به ثبت آثار ملی رسیده است. زبان اصلی مردم ماسوله، به روایت خود ماسوله‌ای‌ها موسلی است.  که بسیار شبیه به زبان تالشی، زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان است. تالشی نام یکی از زبان‌های ایرانی شمال غربی است و همچنین به فردی که گویشور آن زبان باشد می‌گویند. زبان تالشی به زبان‌های کناره­ی دریای خزر و به زبان تاتی نزدیک می‌باشد اما در عین حال متفاوت ازآن­‌هاست. زبان تالشی همچنین هم‌ ریشه با زبان­‌های گیلکی و مازندرانی است ولی با آن‌ها تفاوتی آشکار دارد. تات‌ها و تالش‌ها و مازندرانی‌ها و گیلک‌ها به زبان‌هایی سخن می‌گویند که در بسیاری موارد با زبان فارسی فرق دارد که با زبان­‌های مادی و پارتی و اوستایی نزدیکی بیشتری دارد و مشابه زبان­‌های کردی هم است.  ماسوله دارای معماری منحصر به فرد است. خانه‌های ماسوله به صورت پلکانی و دو طبقه است که سقف یک خانه حیاط خانه دیگری است و می‌گویند این سبک خانه‌سازی به معماری دوره ساسانیان باز می‌گردد. معماری ساختمان‌های ماسوله به طرف جنوب بوده و منازل آن‌ها بنا به نیاز آفتاب‌گیر هستند. محوطه جلوی خانه‌ها و پشت بام‌ها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهند. ارتفاع ماسوله از سطح دریاهای آزاد ۱۰۵۰ متر و اختلاف بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه این روستای کوهستانی بیش از ۱۲۰ متر است. بلندترین نقطه استان گیلان قله شاه معلم است که در ماسوله واقع شده و با ۳۰۵۰ متر ارتفاع هدفی جذاب برای گروه‌های کوهنوردی است. خانه‌های ماسوله به صورت پلکانی و دو طبقه است که سقف یک خانه حیاط خانه دیگری است و می‌گویند این سبک خانه‌سازی به زمان ساسانیان برمی­‌گردد. ساختمان­‌های شهر ماسوله به طرف جنوب بوده و منازل آفتاب گیر هستند. محوطه­‌ی جلوی خانه‌ها و پشت بام­‌ها هر دو به عنوان پیاده‌ رو استفاده می‌شوند و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار زیادی دارد که هیچ وسیله­ نقلیه موتوری نمی­‌تواند ازآن جا عبور کند. ارتفاع ماسوله از سطح دریاهای آزاد ۱۰۵۰ متر و اختلاف بین پایین‌ترین و بالاترین نقطه این روستای کوهستانی بیش از ۱۲۰ متر است. بلندترین نقطه استان گیلان قله شاه معلم است که در ماسوله واقع شده و با ۳۰۵۰ متر ارتفاع هدفی جذاب برای گروه‌های کوهنوردی است. که در دوران زندیه شکل گرفته است. ماسوله‌ی قدیم که به کهنه ماسوله معروف بوده است. محل زندگی اهالی قدیمی و اولیه این شهر بوده­ و نمای خانه‌های آن­‌ها به شکل دیواره‌­های سنگی جلوه می‌­کند و در این منطقه سفال­‌های آبدار با رنگ­‌های متنوع که نقاشی­‌های باز مانده‌­ی دوره‌­ی سلجوقیان است کشف شده است. باستان شناسان طبق مطالعات خود به این موضوع پی بردند که مردمان این شهر زیبا در سده­ی پنجم وهشتم هجری مشغول به فعالیت فلزکاری بوده‌­اند و شهر ماسوله در کنار رودخانه­‌ی نسبتا پر آبی واقع شده است، که نام ماسوله رود خان را به این شهر داده‌­اند. این منطقه آبشاری بسیار زیبا دارد که دارای قله‌­های مرتفعی در ارتفاعات خود می­‌باشد که از معروف­ ترین این ارتفاعات می‌توان به قله‌­ی شاه معلم با 3050 متر ارتفاع را نام برد. 

ماسوله چگونه به وجود آمد

عده‌­ی براین باورند که در قرن سوم هجری به هنگام فرار"آقا سید جمال الدین اشرف" از طارم به همراهی یکی از پیروانش"عدن بن محمد بن علی" به شهرماسوله، در میانه‌­ی راه این شخص به علت جراحت بسیار نتوانست سید جمال را همراهی کند  بنابراین از چوپانی که از آن منطقه می­‌گذشت درخواست کرد که بعد ازمرگم مرا دراین منطقه دفن کن و بعد­ها چوپانان بیشتری به این منطقه آمدند و در این خطه به زندگی مشغول شدند که به همین خاطر  باعث شکل­ گیری شهر تاریخی ماسوله شدند. ولی عده­‌ی دیگر بر این باورند که دو شخص به نام‌­های "عین علی" و "زین علی" با سفر خود به این ناحیه گروهی از مردمان را گرد خود جمع کردند و آن‌­ها را به روی آوردن به اسلام تشویق کردند بعد مرگ این دو تن، پیروانشان برای آن­‌ها زیارتگاهی درست کردند و این امر سبب شد که مردم زیادی این منطقه را برای زندگی انتخاب کنند و اینگونه بود که ماسوله این شهر تاریخی و خوش آب و هوا به وجود آمد. بعدها مردم این ناحیه از ماسوله­‌ی قدیم به ماسوله‌­ی جدید کوچ کردند علت این امر این بوده است که در زمان890 هجری قمری با آمدن زلزله و از بین بردن خانه و کاشانه­‌ی مردم آن‌­ها ناچار به کوچ بوده­‌اند اما در بعضی از موارد می‌­گویند به علت شیوع بیماری طاعون در سال 943 مردم شهر مجبور به ترک محل زندگیشان شدند. لازم به ذکر است که در زمان فتحعلی شاه ماسوله تحت اختیار ارتش بوده است که در این ناحیه گلوله‌­های توپخانه­‌ی ارتش ایران ساخته می­‌شده است. 

بافت ماسوله

ماسوله دارای 4 محله‌­ی اصلی به نام‌­های "خانه بر" و "مسجدبر" و "کی سر" و اسد محله" تقسیم شده است. که بیش از 350 واحد مسکونی دارد که حدود صد سال پیش 600 واحد مسکونی در این شهر بوده است. 120 واحد تجاری در محدوده‌­ی بازار و بیش از 4کاروانسرا، 2 حمام خزینه دار، بیش از 33 چشمه­ و 10 مسجد و 15 امامزاده را شامل می‌­شود. 

غذای سنتی 

غذای سنتی این شهر میرزاقاسمی نام دارد که این غذا در سال 1860 میلادی، که بازگشت قاسم خان والی ازسن پترز بورگ، آورده شده است.

صنایع دستی

چموش، گلیم، شال، جوراب، صنایع چوبی و فلزی، لباس محلی، شیرینی اگردک، عروسک­‌های کوچک که با نخ کاموا بافته می­‌شوند، دستکش و روفرشی نخی و پشمی، لیف حمام، جوراب ساق کوتاه و بلند و کلاه پشمی و... اشاره کرد.

پوشش مردم ماسوله

پوشش زنان و مردان متفاوت است و درتمام استان گیلان همین پوشش رواج یافته است که عبارتنداز:

پوشش زنان،  پیراهن، نیم تنه، قبا، کش پیراهن جلیقه، دامن، شلوار، تونیکه و سرپوش آن­ها روسری یا دستمال سر، لچک، کلاغه دستمال، روسری توری، سان چاشو، و زنان گیلانی گالش به پا می­‌کنند. 

پوشش مردان، کلاه پهلوی، کلاه پوستی، کلاه روسی، شل کلاه، پیراهن، شلوار، جلیقه، نیم تنه، دوندی، چوموش، گالش.

آبشار ماسوله

آبشار تريشوم يا تروشوم در دامنه‌­ی  قله­‌ی،  تريشوم ماسوله قرار دارد. آب این آبشار به طور کلی  سرد و خنک است که دارای دو حوضچه می‌باشد،  که حوضچه­‌ی بالا عمیق تر  و برای آبتنی مناسب است. که از قله­‌ی  تریشوم سرچشمه می‌گرد در فصل بهار با آب شدن برف‌­ها مسیر این حوضچه گل آلود است و باتوجه به اینکه برای  رسیدن به آبشار دوبار باید از رودخانه عبور کنید توصیه می­‌شود درصورت بالا آمدن سطح آب و سیل نکات ایمنی را رعایت کنید و از ادامه مسیر خودداری کنید.

مسیر دستیابی به آبشار تریشوم از طریق جاده‌­ی فومن – ماسوله است. آبشار تریشوم در مسیر قله­‌ی،  تریشوم قرار دارد. قله تروشوم به ارتفاع ۲۸۵۰ متر واقع در ارتفاعات ماسوله همراه با مسیری بسیار زیبا و جنگلی با چشمه‌­های فراوان است. این قله از سمتی با یک خط الراس به قله­‌ی گرد سایه متصل است.

پوشش گیاهی ماسوله

پارک جنگلی ماسوله با وجود کوهستان‌‌ها و جنگل‌های پوشیده از درختانی تنومند و سرسبز، مانند توسکا، گردو، فندق وحشی، و مراتع وسیع، یکی از شهرها­ی توریستی کشور به حساب می‌­آید2000هکتار از پارک جنگلی را کوهستان‌ و میانبد­ها تشکیل می­‌دهند.

آبشار‌های ماسوله

در پشت شهر ماسوله و در دل کوه آبشار زیبایی وجود دارد. که در این مسیرجنگلی و باریک درختان فندق را درکل مسیر خواهید دید که بسیار جذاب و زیبا است. 

آبشار کوشم ماسوله

در انتهاي دره­‌ی جنگلی ماسوله و در ارتفاعات این شهر به دیواره‌­ی سنگی می­‌رسید که آب از فراز آن به پایین می‌ریزد که این آبشار زیبا 30 متر ارتفاع دارد.

  

سخن آخر

ماسوله شهر تاریخی و زیبا و چشم نوازی است که با دارا بودن آب و هوایی بسیار مطبوع و دل انگیز مورد پسند هر گردشگری خواهد بود این شهر جاذبه‌های دیدنی بسیاری دارد و پوشش همیشه سبز آن چشم هر بیننده را به خود مجذوب می­‌کند.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد