شناخت بیماری کرونا وروش ها وآموزش های پیشگیری از ابتلا به آن

شناخت بیماری کرونا وروش ها وآموزش های پیشگیری از ابتلا به آن

کرونا

کرونا ویروس­ها از خانواده­ی ویروس­ها محسوب می­شوند که شامل یک سرماخوردگی معمولی و شامل بیماری­های شدید­تری چون: سارس و مرس و کووید19 می­باشند. در دهه 1960 به وجود کرونا پی­ بردند که مطالعات برروی این­گونه تا دهه1980 به طول انجامید. این ویروس به­طور طبیعی در پرندگان و پستانداران زندگی می­کند که تا به الان 7 نوع از کرونا­ ویروس  در انسان­ها مشاهده شده است.  که آخرین نوع این گونه از ویروس­ها، کرونا ویروس­ سندرم حاد تنفسی بوده است که در سال 2019 در شهروهان چین همه­گیر شد. در بسیاری از منابع آمده است که خانواده­ی کرونا­ ویروس­ها به 8000 هزار سال پیش بر­می­گردند. که 55 میلیون سال پیش نیای مشترکی  با خفاش­ها داشته­اند. نخستین کرونا­ ویروس کشف شده ویروس برونشیت مرغی بوده است که شامل دو نوع:  229ئی و اوسی 43 که علائم آن سرماخوردگی است می­تواند باشد. جالب است بدانید که کلمه ویروس از کلمه­ی لاتین و یونانی به معنای تاج گرفته شده است، به این خاطر ویروس­ کرونا را "تاج­ دار" می­خوانند. 

ویروس چیست؟

بدن ما و تمام حیوانات و گیاهان از سلول ساخته شده است. همه­ی سلول­ها داری هسته هستند و در هسته مولکول دی­ان­ ای قرار دارد که عاملی برای انتقال وراثت می­باشد. ویروس­ها ساختار سلولی ندارند و برای این­که بتوانند تاثیر گذار باشند احتیاج به سلول دیگری دارند. تا بتوانند ژن و پروتئین را با کمک عامل وراثتی (RNA) درون سلول ترکیب کنند و اثر گذار باشند. ویروس­ها به­تنهایی قادر به  تولید­مثل و تنفس و تغذیه، نیستند و حتی علائم­حیاتی هم ندارند بنابراین وارد بدن انسان می­شوند تا بتوانند تکثیر یابند و رشد پیدا کنند.  ویروس­ها با ورود به داخل بدن و تحت تاثیر قرار دادن سلول، سلول را وادار به تکثیر خود می­کند این کار را تا جایی ادامه می­دهد که سلول می­میرد و تمام ویروس درون بدن پخش می­شود.

مبارزه باویروس

بدن ما با کمک گلبول­های­ سفید با انواع بیماری مبارزه می­کند.  دو گروه گلبول­ سفید از بدن محافظت می­کند، عبارتنداز:  ماکروفا­ها که به ذرات ناشناس درون خون و بدن حمله کرده و آن­ها را می­خورند و نوع دیگر از گلبول­ها سلولهای B هستند که مسئول تولید پادتن یا آنتی بادی­ها هستند. پادتن­ها به پوشش ویروس می­چسبند و آن را از بین می­برند. 

ساختار

کرونا ­ویروس از دو لایه تشکیل شده است که هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه­بیرونی آن را تاج­های پروتئینی تشکیل داده­اند که پس از ورود به بدن میزبان سلول­های بدن را درگیر می­کند که با وارد کردن ژنوم خود به درون سیتوپلاسم هسته ایجاد بیماری می­کند. 

ژنوم چیست؟

ژنوم مجموعه ا­ی از صفات ارثی است که از نسلی به نسل دیگر منتقل می­شود. اطلاعات لازم برای ساخته شدن، رشد و گسترش یافتن موجود زنده درون آن است. که این اطلاعات درون دی­ان­ای قرار می­گیرد. همه­ی انسان­ها دارای 23کروموزم هستند که درون هسته­ی سلول جای می­گیرند. 

 

سیتوپلاسم

سیتوپلاسم مایع، غلیظی است که شبیه به سفیده تخم مرغ است. که از انواع سیتوپلاسم می­توان به:

ریبوزوم

ریبوزوم­ها درون بدن 2 وظیفه دارند، عبارتنداز:

ساختن پروتئین در خارج از سلول تا سلول­های دیگر از آن استفاده کنند.

ساختن پروتئین برای مصرف داخلی خود سلول اهمیت دارند. 

میتوکندری­ها

همه­ی موجودات احتیاج به انرژی دارند این انرژی مورد لازم برای سلول­ها توسط میتوکندری تهیه می­شود.

لیزوزوم

اگر درون بدن ماده­ی خارجی وارد شود مورد حمله­ی لیزوزوم­ها قرارمی­گیرد.

 

دستگاه­ گلژی

انسان­ها مواد غذایی کربوهیدرات­دار بسیار استفاده می­کنند مانند سیب­زمینی بنابراین وظیفه­ی این بخش این است که کربوهیدرات را بگیرد و با پروتئین ترکیب کند. 

سانتروزوم

سانتروزوم­ها باعث می­شوند که سلول­ها  بتوانند تکثیر یابند. 

انواع کرونا­ ویروس

کرونا­ ویروس­ها در 4 گروه جای می­­گیرند. از قبیل، آلفا­کرونا­ویروس، بتاکرونا­ویروس، دلتاکرونا­ویروس، گاماکروناویروس تقسیم می­شوند. تاکنون 40 نوع کرونا ویروس به شکل سرماخوردگی ظاهر شده است. که با ورود به داخل بدن سیستم تنفسی و معده و روده را درگیر خود می­کند. که در میان تمامی گونه­ها، کروناویروس سارس، مرس، کووید19بسیارخطرناک­اند. 

سارس

این بیماری در سال 2002 در چین از خفاش به انسان منتقل شد که به مرور زمان اپیدمی پیدا کرد و 800 نفر را به کام مرگ کشاند که در تحقیقات به عمل آمده با درگیر کردن دستگاه تنفسی باعث بیماری می­شده است. 

مرس

گونه­ی جدید­تر از کرونا در سال 2012 کشف شد که مردی 60 ساله در عربستان سعودی این بیماری را گرفت و از آن پس 858 نفر مبتلا به این ویروس ­شدند و جان خود را از دست دادند. 

کووید19 یا کرونا ویروس سندروم حاد تنفسی

در سال2019 اولین بار در وهان چین افراد بی­علت دچار سینه­پهلومی­شدند که هردرمانی روی­ آ­ن­ها تاثیر گذار نبود و این بیماری بسیار سریع همه­گیر شد و بیشتر انسان­ها را درگیر خود کرد. 

درایران

در ایران در 29بهمن سال 1398، دو نفر از مردم شهر قم مبتلا به این بیماری شدند و جان خود را از دست دادند. متاسفانه دانشگاه علوم پزشکی قم اعلام کردکه این دو نفر به­دلیل کرونا جان خود را از دست نداده­اند و این خبر جز شایعات است ولی در فردای آن روز یعنی 30 بهمن ماه شخصی دیگر جان خود را از دست داد و به­همین ترتیب این ویروس بین مردم همه گیرشد. با تحقیات انجام شده دریافتند که یک بازرگان که برای تجارت با چین به این کشور سفرکرده است با خود کووید19 را سوغاتی آورده، این شخص جان خود را به دلیل این بیماری از دست داد و هم باعث به وجود آمدن این بیماری خطرناک در ایران شد.   

علائم اصلی ویروس

نشانه­ های این ویروس تب، سرفه، تنگی­نفس، مشکلات­ حاد تنفسی، و حتی در مواردی کلیه و کبد را درگیر می­کند. در بعضی از افراد علائم خفیف است مانند سرماخوردگی  اما در بعضی افراد عدم دریافت اکسیژن کافی و حتی مرگ افراد می­شود. این بیماری از طریق سرفه و عطسه از انسانی به انسان دیگر منتقل می­شود و علائم  آن 2-14 روز بعد خود را نشان می­دهد. 

درمان و پیشگیری

در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و بهترین­ راهکاریی که پیشنهاد می­شود استفاده از دستکش لاتکس، شستن دست­ها با آب و صابون، و تا حد ممکن در خانه ماندن، ضدعفونی کردن  محیط خانه دستگیره­ی درها و کارت عابربانک و حتی موبایل خود و محل­کارتان و کلیدمنزل و سوئیچ­ماشین.  بعداز هربار بیرون رفتن وسایل خود را ضدعفونی کنید. سعی کنید برای ضدعفونی منزل اول از ترکیب آب و وایتکس استفاده کنید و بعد با الکل ضدعفونی کنید چون الکل به تنهایی ویروس را نابود نمی­کند بلکن باعث می­شود سطحی روی ویروس شکل گیرد که آن را مقاوم­تر کند.

 

درمان با پلاسما

در حال حاضر که هیچ واکسنی برای این بیماری کشف نشده است بهترین روشی که پزشکان به آن رسیده­اند تزریق پلاسما است. منظور از تزریق پلاسما این است که افرادی که ویروس­ کووید19 را گرفته­اند و بدن­ آن­ها نسبت به ویروس مقاوم بوده است، و بیماری را شکست داده­اند.  بنابراین از این افراد درخواست شد که بعد از کامل کردن طول درمان، خود را به مراکز درمانی معرفی کنند تا از پلاسمای آن­ها برای افرادی که بیمارهستند استفاده شود با این روش تاکنون 200 نفر درمان پیدا کرده­اند. 

تاثیر بر اقتصاد جهان

این ویروس باعث شده است که سهام بیشتر کشورها به شدت پایین آید که از این میان می­توانیم کشور آمریکا را نام ببریم و اقتصاد بسیاری از کشورها  را فلج کرده است و خیلی از کشور­ها مرز خود را برای صادرات و واردات بسته­اند. ازاین میان می­توان از: عربستان، کویت، قطر که مرز خود را با ایران بسته­اند نام برد. 

چه افرادی در معرض کرونا هستن؟

افراد60سال به بالا

افرادی که بیماری­ قلبی وریوی و دیابت و سرطان دارند. 

کسانی­که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.  

زنان باردار 

کسانی که سیگار می­­کشند

کشورها­ی که در گیر کرونا ویروس نیستند عبارتند از:

مجمع­الجزایرقمر، کریباتی، لوتو، جزایرمارشال، میکرونزی، نائور، کره­شمالی، پالائو، ساموآ، سائوتومد، 

جزایرسلیمان، سودان­جنوبی، تاجیکستان ، ترکمنستان، پرنسیپ، تونگا، تووالو، این کشور­ها از کشور­ها­یی کوچکی 

هستند که  درگیر این بیماری نشده­اند چون توریسمی به آن­جا نرفته و از این ویروس درامان مانده­اند.

 

سخن آخر: کووید19 از گونه­ های خطرناک کرونا ویروس­ها هستند که وقتی وارد بدن انسان می­شود اگر فرد ضعیف و بیمار باشد می­تواند بر روی سیستم تنفسی وی تاثیر گذارد و باعث مرگ فرد بیمار شود.  به هر حال توصیه می­شود حتما به نکات بهداشتی توجه کنید و در خانه بمانید تا از روند رو به رشد این بیماری جلوگیری شود 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد