علل شایع درد زانو و راه‌کارهای پیشگیری از آن

علل شایع درد زانو و راه‌کارهای پیشگیری از آن

علل و عوامل ایجاد درد زانو

 

معرفی انواع درد زانو و راه‌های پیشگیری از آن

 

زانو درد شکایت رایجی است که در اثر وجود درد در ناحیهی زانو در افراد با سنین مختلف دیده می‌شود. زانو درد ممکن است در نتیجه‌ی آسیبی مانند پارگی رباط یا خورد شدگی غضروف باشد. همچنین مشکلاتی چون آرتروز، نقرس و عفونت باعث زانو درد هستند. زانو درد موقت با زانو درد مزمن فرق دارد.  بسیاری از افراد به علت آسیب یا تصادف، زانو درد را موقتا تجربه می‌کنند. زانو درد مزمن به ندرت بدون درمان خوب می‌شود و همیشه به یک حادثه مربوط نیست و اغلب نتیجه‌ی چندین علت و مشکل پزشکی است. درد مزمن زانو درد طولانی، همراه با تورم یا حساسیت در یک یا هر دو زانو است. برای تشخیص علل احتمالی زانو درد مزمن، اقداماتی لازم است از قبیل آزمایش خون، معاینه‌ی فیزیکی، عکس رادیوگرافی، سی تی اسکن یا MRI و سایر آزمایشات و تصویربرداری‌ها است.

علائم زانو درد

درد پایدار و تیر کشنده‌ی در هنگام فعالیت‌های روزانه

احساس ناراحتی و سوزش در مفصل

تورم و سفتی

قرمزی و گرما در لمس

ضعف یا بی‌ثباتی

صدای اضافی( صدای خش خش یا قروچ قروچ)

ناتوانی در راست کردن زانو به طور کامل

دلایل زانو درد چیست؟


آسیب‌ها

آسیب زانو می‌تواند روی هر یک از رباط‌ ها، تاندون‌ها یا کیسه‌های پر از مایع (بورسا) که مفصل زانو‌ی شما را احاطه می‌کنند تاثیر گذارد. صدمات وارد شده به زانو می‌تواند استخوان‌ها، غضروف‌ها و لیگامان‌های شکل دهنده‌ی مفصل را تحت تاثیر قرار دهند. آسیب‌های رایج در زانو عبارتنداز: " آسیب رباط صلیبی قدامی (ACL)"، آسیب ACL به معنای پاره شدن رباط صلیبی قدامی است. رباط صلیبی قدامی یکی از چهار رباطی است که سبب اتصال استخوان قلم پا (تیبیا) به استخوان ران (فمور) می‌شود. آسیب ACL در افرادی که بسکتبال، فوتبال یا سایر ورزش‌هایی که نیاز به تغییر ناگهانی در مسیر را دارند رایج‌تر است.

شکستگی‌ها

استخوان‌های زانو، از جمله کشکک زانو (پاتلا)، در هنگام تصادف با وسایل نقلیه‌ی موتوری یا سقوط از ارتفاع شکسته شوند. افرادی که استخوان‌هایشان تحت تأثیر پوکی استخوان ضعیف شده است، ممکن است به راحتی با راه رفتن اشتباه و یا قدم برداشتن نادرست، دچار شکستگی زانو شوند.

 

آسیب غضروف کشکک زانو

 

پارگی منیسک

منیسک، از جنس غضروف سخت و لاستیک مانندی است و شوکی بین استخوان قلم پا (تیبیا) و استخوان ران(فمور) می‌باشد. منیسک وزن شما را تحمل می‌کند و اگر شما به طور ناگهانی زانوی خود را بپیچانید، منیسک پاره خواهد شد.

بورسیت (التهاب تاندونسیت زانو)

برخی از آسیب‌های وارده به زانو باعث التهاب در بورسا میشود. بورسا، کیسه‌های کوچکی حاوی مایع است که مانند بالشتک مفصل زانو را از خارج حمایت می‌کند و به تاندون‌ها و رباط‌ ها این امکان را می‌دهد که به آرامی روی مفصل سر بخورند و حرکت کنند.

التهاب تاندون (تاندونیت)

تاندون بافت ضخیم و فیبری شکلی است که عضلات استخوان را به هم وصل می‌کند. تاندونیت باعث تحریک و التهاب یک یا چند تاندون می‌شود که علائم آن عبارتنداز:درد جلوی زانو که در هنگام بالا رفتن از پله‌ها یا قدم زدن روی سطح شیب، بدتر می‌شود. دونده‌ها، دوچرخه سواران، اسکی بازان، و کسانی که در ورزش‌های پرشی فعالیت می کنند، اکثرا مبتلا به التهاب تاندون هستند.

مشکلات مکانیکی


وجود اجسام شناور در فضای مفصلی

زمانی که قسمتی از استخوان یا غضروف آسیب ببیند،باعث شناور شدن قسمتی از ناحیه‌ی آسیب دیده شده در فضای مفصلی می‌شوند این حالت از آسیب هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند مگر اینکه در هنگام حرکت تداخل ایجاد کند.

 

درد شدید در ناحیه پا یا زانو

 

دررفتگی استخوان پاتلا(کشکک زانو)

زمانی که استخوان پاتلا که جلوی زانو را پوشانده است از محل اصلی خود خارج شود، باعث دررفتگی استخوان پاتلا می‌شود. 

درد پا یا لگن

گاهی اوقات که در ناحیه‌ی لگن یا پا احساس درد می‌کنید تصمیم می‌گیرید که حالت راه رفتن خود را عوض کنید اما همین عامل باعث می‌شود که آسیب شدیدتری به شما وارد شود. 

انواع آرتروز


استئوآرتریت

این نوع بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که از زانوهایتان زیاد کار کشیده باشید یا بر اثر بالا رفتن سن خود را نشان می‎‎‎‎‎‌دهند.

آرتریت روماتوئید

ناتوان کننده ترین نوع آرتریت، آرتریت روماتوئید که یک بیماری خودایمنی است. که شدت علائم آن در هر فرد متفاوت است.

نقرس

 این نوع آرتروز زمانی  رخ می‌دهد که در مفصل،  کریستال‌های اسید اوریک تشکیل شود. نکته، با اینکه نقرس اغلب انگشت بزرگ پا را درگیر می‌کند، اما در مواردی زانو را درگیر خود می‌کند.

 

عمل تعویض مفصل زانو

 

نقرس کاذب

هنگامی که بلورهای حاوی کلسیم که در مایع مفصلی تشکیل می‌شوند، اغلب با نقرس اشتباه گرفته می‌شود. زانو شایع ترین محلی است که در اثر نقرس کاذب آسیب می‌بیند.

آرتریت عفونی

گاهی اوقات مفصل زانو دچار عفونت می‌شود که منجر به تورم، درد و قرمزی مفصل می‌گردد. در آرتریت عفونی معمولا قبل از شروع درد، هیچ آسیبی به زانو وارد نشده است و یکی از علائم این آرتروز، تب است.

تعدادی از عواملی که می‌توانند ریسک ابتلا به مشکلات زانو را افزایش دهند، عبارتنداز:

 سن، اضافه وزن، عدم انعطاف پذیری و قدرت عضلات، برخی از ورزش‌ها و آسیب‌های قبلی.

عواملی که باعث زانو درد مزمن می شوند

آسیب ساختاری، کشیدگی و پیچ خوردگی مفصل، استفاده‌ی از مفصل، عفونت، وضعیت نامناسب بدن در هنگام انجام فعالیت بدنی، عدم گرم کردن یا خنک کردن قبل و بعد از فعالیت بدنی و ورزش و کشش نامناسب عضلات.

درمان زانو درد


درمان فیزیوتراپی

دارو

عمل جراحی

داروهای تزریقی

اقدامات پیشگیری


کاهش وزن

 یکی از بهترین راهکارهایی که می‌توانیم برای درمان زانو درد به کار بریم کاهش وزن است. 

ورزش با آمادگی مناسب

در هنگام فعالیت‌های ورزشی وقت کافی برای خود بگذارید و زیر نظر یک مربی حرکات ورزشی خود را انجام دهید.

کسب قدرت و انعطاف پذیری

از آنجا که عضلات ضعیف عامل اصلی صدمات زانو هستند، تقویت عضلات چهارسر ران و همسترینگ که از زانوی شما پشتیبانی می‌کنند، بسیار مفید خواهد بود. آموزش و تمرین تعادل و ثبات کمک می‌کند تا عضلات اطراف زانوی شما موثرتر کار کنند، زیرا عضلات خشک و کوتاه می‌توانند منجر به آسیب زانو شوند، انعطاف پذیری عضلات بسیار مهم است. سعی کنید تمرینات انعطاف پذیری را در برنامه‌ی ورزشی خود جای دهید. 

 

راه‌های تشخیض و درمان

 

هوشمندانه ورزش کنید

گاهی اوقات شما حس درد در ناحیه‌ی زانوتان دارید بنابراین در هنگام فعالیت ورزشی، فعالیتی را برگزینید که آسیب کمتری به زانو وارد کند مثل شنا و ایروبیک.


بورسیت یک علت شایع زانو درد است که به شیوه های زیر درمان می شود


سرد کردن زانو

زانوهایتان را با یک حوله‌ی پنبه‌ای بپوشانید و یخ را درون کیسه‌ای قرار دهید سپس به مدت ۱۵ دقیقه، یک بار در ساعت و برای سه یا چهار بار در روز انجام دهید. 

کفش طبی

سعی کنید تا جای که برایتان مقدور است از کفش طبی هنگام راه رفتن استفاده کنید.

اجتناب از خوابیدن به بغل(روی دست)

از بالش در هر طرف بدن خود استفاده کنید تا مانع از چرخش شما به بغل شود. هنگام دراز کشیدن، یک بالش بین زانوی خود قرار دهید.

تا حد ممکن بنشینید

اگر شما مجبورید بایستید، از ایستادن روی سطوح سخت بپرهیزید و وزن خود را به طور مساوی بر روی هر دو پا تقسیم کنید.


چه مواقعی برای درمان زانو درد به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که نمی‌توانید وزنتان را روی زانو خود را تحمل کنید.

اگر تورم واضح در زانوهایتان دارید.

چنانچه قادر به خم و راست کردن زانو به طور کامل نباشید.

در صورتی که تغییر شکل زانو آشکار باشد.

علاوه بر قرمزی، درد و تورم در زانو، تب داشته باشید.

احساس کنید که زانویتان ناپایدار است یا زانوی شما بیرون زدگی دارد.

 

پیاده روی مناسب‌ترین ورزش برای قوی کردن عضلات پا

 

سخن آخر

سلامتی نعمتی است که خداوند به ما داده است و ما وظیفه داریم از آن به خوبی محافظت کنیم.

  

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد