آشنایی با تاریخچه‌ی شهرستان لاهیجان و جاذبه‌های گردشگری آن

آشنایی با تاریخچه‌ی شهرستان لاهیجان و جاذبه‌های گردشگری آن

 

تاریخچه‌ی شهرستان لاهیجان و جاذبه‌های گردشگری آن

 

 آشنایی با شهرستان لاهیجان


لاهیجان یکی از شهرهای زیبا و سرسبز کشورمان است که در استان گیلان قرار دارد و بزرگ‌ترین شهر شرق استان  گیلان محسوب می‌شود. لاهیجان بعد از رشت و انزلی سومین شهر پرجمعیت گیلان به حساب می‌آید. این شهر در ۴۵ کیلومتری رشت واقع شده است و موقعیت آن در استان بسیار خوب و مناسب است. لاهیجان را عروس شهرهای گیلان می‌خوانند و به "شهر چای" نیز شهرت دارد. لاهیجان در ناحیه‌ی کوهپایه‌ای واقع شده و تپه ‌ماهورهای آن پر از بوته‌های چای است. نام لاهیجان در نقشه ادریسی به سال ۱۱۵۴ میلادی برمی‌گردد. یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گیلان، شهرستان لاهیجان است. در زمان اشکانیان دژی در ۶کیلومتری شهر به نام کهندژ وجود داشته ‌است. این دژ تا زمان حمله‌ی مغول‌ها در قرن هفتم پابرجا بوده است و پس از آن از بین رفته است. پیش از اسلام شهر از سه بخش کهندژ، شهرستان و بازار تشکیل می‌شده است که در سال ۷۰۹ هجری قمری با حمله اولجایتو ویران گشته و ۲۰ سال بعد در سال ۷۲۹ هجری قمری  از نو بنا شده است. تا قرن چهارم بیه پیش که لاهیجان را شامل می‌شده است  تابع سلسله‌های دیلم بوده است. اوایل قرن چهارم هجری مرکزیت منطقه از کوه به جلگه منتقل شد. سپس لاهیجان به قلمرو خاندان کوتم تبدیل گشت که بنیانگذارش ناصرالدین حسن بن علی اطروش شیعه زیدی را به بیه پیش آورد. بنابراین شاخه‌ای از یک خاندان محلی، ناصروند، بوده است  که بر شهر حکم رانی می‌کرده‌اند و علیه قوای الجایتوی ایلخانی در ۷۰۶ مقاومتی بی‌ثمر را ترتیب داد. به هرحال این خاندان پس از سقوطشان با دختر یک سردار مغول وصلت کرد و بر دیگر شهرهای گیلان حکم رانی کرد.  درآن زمان لاهیجان به همراه فومن، در غرب، شهر اصلی گیلان بودند. لاهیجان شهری بوده است که در آن  ابریشم زیادی تولید می‌شده است  و برنج و ذرت در آن کشت می‌شد، و همچنین پرتقال و مرکبات و دیگر میوه‌های مناطق گرم. لاهیجان اولین دوره‌ی طلایی خود را در قرن نهم، در پی دوره‌ای از جنگ‌های خونین با بیه پس، در قرن هشتم، تجربه کرد. حکمرانی خاندان ناصروند پایان یافت و خاندان کیا جانشین آن شد که ازسال ۶۸–۱۳۶۷ تا ۱۵۹۲ که گیلان تاج ایران نام گرفت بر این شهر حکومت کردند. در قرن پانزدهم کیا علاوه بر بیه پیش بر قزوین، طارم، سلطانیه، ساوه، زنجان، فیروزکوه، تهران، ری و ورامین حکومت می‌کرده‌اند. دیگر دوره‌ی مهم در تاریخ  این شهر نقش مهم ولی غیر مستقیم کیا هنگام ظهور سلسله صفوی است که ادعاداشتند که از تبار علی زین العابدین امام چهارم شیعه هستند. آن‌ها درهنگام امپراطوری خود و انتخاب رشت به عنوان مرکز فرمانداری، باعث افول(نابودی) شهرستان لاهیجان شدند. راه قزوین به دریای خزر از طریق رشت و سفیدرود جایگزین مسیر قزوین -لاهیجان با کاروانسراهای کوهستانی‌اش واقع شد. شهرستان لاهیجان برای جغرافیدانان اولیه‌ی عرب شناخته شده نبوده است، هرچند حدودالعالم برای اولین بار به این شهر اشاره می‌کندو آن را یکی از هفت منطقه‌ی بزرگ جنوب شرق گیلان در بیه پیش می‌داند. پس از سقوط حکمرانان کیایی، حاکمان صفوی در این شهر حکومت می‌کرده‌اند. از حوادث ناگوار و مهم در تاریخ لاهیجان، طاعون در سال ۷۰۳ هجری قمری، آتش‌سوزی سال ۸۵۰ هجری قمری و اشغال آن توسط روس‌ها در سال ۱۷۲۵ میلادی می‌توانیم اشاره کنیم در سال ۱۲۳۰ هجری قمری لاهیجان دچار زلزله شد و در سال ۱۲۴۶، بار دیگر طاعون در این شهر همه گیر شد و افرادبسیاری را به کام مرگ کشاند.

 

مزارع چای لاهیجان

 

 حکومت ناصروندان

پس از آن شاهد خاندانی با ریشهی محلی به نام ناصروندان هستیم که از لاهیجان بر بیه پیش حکومت می‌کردند. داستان ریشه گرفتن آن‌ها از ناصر الدوله‌بن سبکتگین برادر محمود غزنوی که در تاریخ الجایتوی عبدالله‌بن‌علی‌کاشانی نقل شده است داستانی کاملا خیالی ست و نام ناصروند آشکارا به یک ارتباط واقعی یا فرضی با تصدی ناصرالدین الاطروش بر قدرت مربوط است. در زمان هولگو ایلخان مغول، جمال الدین شلوک بن شلوک نصیروند در لاهیجان حکم می‌راند، چند دهه بعد در دوره الجایتو خاندان را به دو شاخه شلوک‌بن‌سالار در کوتم و نوپادشاه در لاهیجان تقسیم کرد. لاهیجان در حال رشد بود و حمدالله مستوفی لاهیجان و فومن را دو شهر بزرگ گیلان می‌نامد. در نزدیکی شهرستان لاهیجان تولید ابریشم و بافندگی به‌طور فعالی انجام می‌شده است و ذرت، برنج، پرتقال و دیگر میوه‌های شبه استوایی را کشت می‌دادند. لاهیجان در زمان اولجایتو ضرابخانه داشته که سکه ضرب می‌کرده است نمونه‌هایی از سکه‌های دوران ابو سعید بهادرخان اولجایتو، فتحعلیشاه قاجار و شاه طهماسب صفوی مشاهده شده که در لاهیجان ضرب شده‌اند.

جاذبه‌های گردشگری


مسجد اکبریه

مسجد اکبریه، یکی از جاهای دیدنی لاهیجان است که دارای جنبه‌ی تاریخی نیز می‌باشد. این مسجد از بناهای مهم شهرستان لاهیجان به حساب می‌آید که در دوره‌ی فتحعلی شاه قاجار ساخته‌ شده است. مسجد اکبریه لاهیجان، در دوطبقه ساخته‌شده و دارای دو وضوخانه نیز می‌باشد. دیواره‌های شبستان مسجد به آیات قرآن مزین شده است. در قسمت شمالی مسجد، مناره‌ای زیبا قرار گرفته است. بدنه‌ی این مناره آجری است و دارای ارتفاعی حدود 18 متر می‌باشد. درب ورودی مسجد اکبریه، با آجر قرمز تزئین شده که بسیار زیباست. مسجد اکبریه در محله‌ی گابنه شهرستان لاهیجان واقع‌شده و یکی از مشهورترین مسجدهای لاهیجان است.

پل خشتی

این پل واقع در  میدان چهار پادشاه و در محله پردسر این شهر قرارگرفته است. قدمت این پل خشتی به دوره‌ی کیاییان بازمی‌گردد اما در سال 1271 هجری قمری، مورد مرمت و بازسازی قرارگرفته است. طول پل خشتی لاهیجان، حدود 50 متر و عرض آن بیش از 4 متر است. از مصالح به‌ کاررفته در ساخت این سازه‌ی قدیمی می‌توان به آهک و ساروج اشاره کرد. یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان، پل خشتی است که بر روی رودخانه‌ی سیم رود یا سیم جو واقع شده است.

مسجد جامع لاهیجان

مسجد جامع لاهیجان، در دوره‌ی کیاییان و در زمان سلطان محمد کیا بنا نهاده شده است. این مسجد تاریخی در ضلع غربی میدان سردار جنگل یا همان چهار پادشاه واقع شده  است. مسجد جامع لاهیجان در طول تاریخ، بارها و بارها مرمت‌ شده است. شبستان بزرگ این مسجد، بسیار زیباست و دیواره‌های آن با کاشی‌های مختلفی تزئین شده است. مسجد جامع لاهیجان، در زلزله‌ی استان گیلان، دچار آسیب‌های فراوانی شده و مناره‌های آن به‌طور کامل تخریب شده‌اند. این بنای تاریخی یکی از مهم‌ترین، مساجد شهرستان لاهیجان است که علاوه بر ارزش مذهبی از ارزش تاریخی بالایی نیز برخوردار است.

 

تالاب سوستان و طبیعت چشم نوازش

 

 تالاب سوستان

تالاب سوستان، یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاهیجان به حساب می‌آید که به یکی از مهم‌ترین نقاط گردشگری شمال کشور تبدیل‌شده است. در اطراف این تالاب، به دلیل آب‌ وهوای مناسب، گیاهان و درختان بسیار زیبایی نیز در این ناحیه قرار گرفته است. بهترین راه رسیدن به تالاب سوستان، طی کردن مسیر دانشگاه آزاد لاهیجان به سمت روستای سوستان است. این مسیر دارای منظره‌ها و گیاهان بسیار زیبایی است. تالاب سوستان در پاییز و زمستان یکی از پرآب‌ترین تالاب‌های لاهیجان محسوب می‌شود و آب آن شیرین است. 

  

نمای زیبای استخر لاهیجاناستخرلاهیجان

استخرلاهیجان، یکی از زیباترین مناطق گردشگری این شهرستان به حساب می‌آید که در دامنه‌ی شیطان کوه و در قسمت شرقی شهر لاهیجان قرارگرفته است. عمق استخر لاهیجان حدود 4 متر و وسعت آن 17 هکتار است. تنها عاملی که این استخر زیبا را نسبت به سایر استخرهای ایران متمایز می‌کند، وجود جزیره‌ای سرسبز در وسط آن است. استخر بزرگ لاهیجان، در دوران صفویان و به دستور شاه‌عباس صفوی ساخته ‌شده است. دورتادور این استخر را مراکز خرید و مراکز تفریحی لاهیجان احاطه کرده‌اند. درهنگام شب منظره‌ی این استخر بسیار چشم نواز است. زیرا چراغ‌های اطراف استخر روشن‌شده و آن را به منبع عظیمی از نور تبدیل می‌کند.

آبشار شیطان کوه

آبشار شیطان کوه، آبشاری مصنوعی است. که در شرق شهرستان لاهیجان واقع‌ شده و از جاهای دیدنی لاهیجان محسوب می‌شود. برای رسیدن به بام سبز لاهیجان یا همان قله‌ی کوه، باید بیش از 750 پله را پشت سر بگذارید. درختان سرسبز و متنوع اطراف آبشار شیطان کوه، جلوه و زیبایی آن را افزایش داده‌اند و قله‌ی کوه، به دلیل سرسبزی زیادی که دارد به بام سبز لاهیجان شهرت پیدا کرده است. 

حمام گلشن

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری لاهیجان حمام گلشن است. این بنا در دوره‌ی قاجار،  در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا شده است و در شمال شرقی میدان وحدت لاهیجان قرار گرفته است.  حمام گلشن، در طول تاریخ دچار آسیب‌های زیادی شده است و در حال حاضر، اثری از حوضچه‌ها و خزینه‌های آن نیست. درمعماری این حمام ، از ساروج، آهک و آجرهای قرمز استفاده‌ شده است. در سال‌های گذشته، حمام گلشن دارای دو سربینه بوده که سربینه‌ی کوچک ‌تر برای استفاده‌ی افراد معمولی و سربینهی بزرگ ‌تر برای استفاده‌ی افراد مهم‌تر بوده است.

تله کابین لاهیجان

کسانی که اهل ماجراجویی هستند لذت استفاده از تله کابین را از دست ندهند.  تله کابین لاهیجان، در سال 1384 با 2 ایستگاه، 5 دکل و 33 کابین احداث شد. این تله کابین مدرن، در 20 دقیقه مسافتی حدود 1500 متر را طی می‌کند و مسیر حرکتش از  بام سبز به قله تاج خروس است. 

آرمگاه کاشف السلطنه

یکی از مردان عالی‌رتبه و تحصیل‌ کرده دوره‌ی قاجار،  محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه بوده است. آرامگاه وی در خیابان کاشف شرقی شهر لاهیجان قرارگرفته است. آرامگاه کاشف السلطنه در سال 1375 به موزه‌ی چای ایران تبدیل شد. این بنای دوطبقه دارای یک برج و دو فضای شمالی و جنوبی است. در طبقه‌ی همکف موزه‌ی چای، وسایل مرتبط با چای و همچنین مدارک مربوط به کاشف السلطنه قرارگرفته‌اند. موزه‌ی چای ایران در دوره‌ی معاصر بنا شده است. این مجموعه با جای دادن وسایل سنتی و مخصوص چای، باعث جذب گردشگران زیادی شده است.

 

موزه‌ی چای


 بقعه شیخ زاهد گیلانی

بقعه شیخ زاهد گیلانی، از بناهای تاریخی و گردشگردی لاهیجان محسوب می‌شود. این بقعه بر دامنه‌ی کوه و در جاده‌ی لاهیجان به لنگرود قرارگرفته است. عمارت بقعه شیخ زاهد گیلانی، با معماری بسیار زیبایی ساخته‌ شده است  و دارای دو اتاق مستطیل شکل می‌باشد. گنبد این عمارت، هرمی شکل و با شیب‌های تندی ساخته ‌شده است.  نمای بیرونی این گنبد با کاشی‌های زرد و آبی تزئین شده است. گنبدی که  بر روی عمارت بقعه قرار دارد ما را به یاد بناهای ساخته ‌شده در چین می‌اندازد.


آبشار زیبای شیطان کوه


بازار سنتی لاهیجان

یکی از محبوب‌ترین و ارزان‌ترین بازارهای لاهیجان، که در خیابان کاشف غربی این شهر قرارگرفته بازار سنتی لاهیجان است. در این بازار، انواع مواد غذایی، ازجمله سبزی‌های خوش‌عطر، تخم‌مرغ‌های محلی، ماهی‌های تازه و انواع مختلف زیتون به فروش می‌رسند. در این بازار سنتی ماهی‌های زیادی به فروش می‌رسند به همین دلیل بسیاری از مردم لاهیجان به این بازار، بازار ماهی لاهیجان نیز می‌گویند. شور و شوق و انرژی که در این مکان وجود دارد، همه‌ی خریداران را به وجد می‌آورد به همین دلیل بازار سنتی لاهیجان در میان مردم این شهر و حتی گردشگران، از محبوبیت خاصی برخوردار است.

تالاب بین المللی امیر کلایه

تالاب امیرکلایه، در قسمت شمالی این شهر قرارگرفته است. این جاذبه‌ی طبیعی، دارای مساحتی حدود 1230 هکتار است و متوسط عمق آن 85/1 متر می‌باشد. تالاب امیرکلایه یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران به حساب می‌آید که آب این تالاب شیرین است. این تالاب زیبا، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر و ماهی‌هاست که در اطراف خود گیاهان کمیابی را نیز جای ‌داده است. تالاب بین‌المللی امیرکلایه در 28 کیلومتری شمال لنگرود و در نزدیکی مسیر کیاشهر به لنگرود قرارگرفته است.

شیخانبر

این منطقه که یکی دیگر از جاهای دیدنی لاهیجان است که بر دامنه‌ی کوهی سرسبز قرار دارد. این منطقه‌ی زیبا در دوره‌ی صفویه برای زیارت مقبره‌ی شیخ زاهد، بسیار مورد توجه قرار می‌گرفت و از آن به عنوان مکانی مقدس نیز یاد می‌شده است. به دلیل وجود درختان زیاد در این منطقه، آن را به مکانی برای تعطیلات آخر هفته مبدل کرده است. شیخانبر در شهر لاهیجان استان گیلان و در فاصله‌ی 3 کیلومتری جاده‌ی لاهیجان به لنگرود قرار گرفته است.

 

تجربه‌ی یک تفریح جذاب

 

 

 

 

سخن آخر

شهرستان لاهیجان یکی از زیبا‌ترین شهرهای شمال کشور است. که در استان گیلان جای گرفته است و به عروس گیلان شهرت دارد. 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد