آشنایی با انواع برنج ایرانی و ویژگی هر یک از آن‌ها

آشنایی با انواع برنج ایرانی و ویژگی هر یک از آن‌ها

انواع برنج ایرانی

 

 انواع برنج ایرانی

خواص برنج بی شمار است و فواید زیادی دارد، خصوصا اینکه برنج مصرفی از نوع با کیفیت باشد. برای شناسایی برنج ایرانی از هندی می‌توانیم به نحوه‌ی پخت برنج به صورت کته و آبکش اشاره کنیم. برخی از کارشناسان به مطالعه انواع برنج از قبیل برنج فجر، هاشمی، شیرودی و دم سیاه کرده‌اند. برنج‌های که به صورت مخلوط در بازار وجود دارند در زمان کشت به شکل مخلوط کاشته می‌شوند برخلاف تصور بیشتر مصارف کنندگان که بر این باورند بعد از کشت برنج، برنج‌ها را باهم مخلوط می‌کنند. دانشمندان بر این امر معتقد هستند که یکی از قدیمی‌ترین غلات برنج عمری در حدود پنج هزار سال دارد واصلی‌ترین کشورهای تولید کنند برنج مردمان جنوب و شرق آسیا هستند. برنج سفید مخصوصا برنج طارم پرمصرف‌ترین برنج در داخل کشور به شمار می‌رود. البته قدری قیمت تمام‌شده این برنج نسبت به سایر برنج‌های ایرانی گران‌تر است. بهترین نوع برنج‌های مخلوطی، برنج سنگ طارم با هاشمی می‌باشد که از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین برنج‌های مرغوب ایرانی است. این برنج عطر و طعم فوق العاده‌ی برخوردار است. انواع برنج ایرانی در نواحی شمال کشور و مناطقی مانند گیلان، گلستان و مازندران کشت داده می‌شوند. از نشانه‌های بارز برنج‌های شمال دانه درشت و بلند بودن آن است و برخی از نشانه‌ها در هنگام پخت خود را نشان می‌دهند.

 

برنج طارم

 

برنج طارم

یکی از قدیمی‌ترین محصولات کشاورزی در شمال که آوازه‌ی جهانی پیدا کرده است برنج طارم می‌باشد. برنج‌هایی که در این منطقه تولید و برداشت می‌شوند از لحاظ حجم تولیدی درهرهکتار پایین است. اما از لحاظ کیفیت و مشخصه‌هایی مثل عطر و طعم و ماندگاری بالای پس از پخت جزء برنج‌های درجه یک کشور محسوب می‌شود.

 

 

 

تفاوت برنج طارم و هاشمی

 

انواع برنج طارم درجه یک

 برنج طارم هاشمی

برنج طارم صدری

برنج طارم دم سیاه

برنج طارم هاشمی 


برنج طارم هاشمی

در واقع ترکیبی از برنج طارم و هاشمی می‌باشد. بعد از کشف برنج هاشمی توسط آقای یوسف هاشمی در سال ۶۴ کشت آن توسعه پیدا کرد و به تولید انبوه رسید. برنج هاشمی به دو دسته ی کلی تقسیم می‌شود که شامل برنج هاشمی سرد و برنج هاشمی گرم می‌باشد. برنج سرد هاشمی ساقه ی باریک تری نسبت به برنج گرم هاشمی  دارد. منظور از سرد بودن برنج، طبع ومزاج آن نیست بلکن منظور از سرد و گرم بودن برنج این است که طارم سرد هاشمی، یک هفته تا ده روز دیر‌تر از نوع گرم آن می‌رسد.

 

طارم هاشمی

 

برنج طارم صدری

برنج صدری از خانواده برنج طارم است که در همه‌ی شهرهای استان گیلان کشت می‌شود. این برنج حاوی مقدار پروتئین بالایی می‌باشد. این برنج خوش‌عطر بعد از پخت نرم شده و شکل ظاهری آن مناسب و خوش طعم خواهد بود. رنگ دانه‌های این برنج سفید مایل به کرم است و طول دانه‌ی خام برنج صدری ۸٫۷ میلی‌متر، طول دانه ی پخته شده آن ۱۱٫۷ میلی‌متر است. این نوع برنج برای استفاده در مهمانی‌ها و مجالس بسیار مناسب و خانم پسندانه است. برنج صدری به دلیل داشتن دانه‌های بلند و باریک که نشانه‌ای از کیفیت و پخت عالی این برنج است، قیمت بالاتری را به خود اختصاص داده است.

 

برنج طارم صدری

 

برنج طارم دم سیاه

این نوع برنج به دلیل  داشتن ویژگی‌های ظاهری بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است و دارای رنگ سفید متمایل به کرم است. طول این برنج به طور متوسط ۷٫۵ میلی‌متر و عرض آن ۱٫۸۷ میلی‌متر است. این برنج بعد از پخت ری می‌دهد و طول آن به ۱۲٫۱۵ میلی‌متر خواهد رسید. این برنج به دلیل کیفیت بالا و کم محصول بودن قیمت بالایی دارد و با برنج دم سیاه آستانه اشرفیه اشتباه گرفته می‌شود. برنج آستانه قد بلندتر و کشیده‌تری دارد و جزء ارقام نادر به حساب می‌آید.

طرز پخت برنج طارم

 برنج را ۲ دفعه  با آب ولرم یا سرد بشویید و زیاد برنج را چنگ نزنید، زیرا در این صورت دانه‌های برنج ممکن است از وسط نصف شوند و ظاهر زیبای خود را از دست بدهند.  برنج را به مدت ۶ الی ۸ ساعت در آب و نمک ( به نسبت هر پیمانه برنج، نصف قاشق غذا خوری نمک ) بگذارید تا خیس بخورد. برای برنج طارم کهنه (بیش از ۴ ماه از زمان برداشت) جهت قد کشیدن بیشتر، بهتر است از شب قبل برنج را در ظرف آب بخیسانید. برنج را در آب جوش ریخته و اجازه دهید برنج جوش بیاید. آب مورد نیاز تقریبا به اندازه‌ی انگشت اشاره بالاتر از سطح برنج باشد. مقدار دو قاشق غذا خوری سرکه یا آبلیمو ( جهت قد کشیدن بیشتر ) به آب جوش اضافه کنید. حال یکی الی دو مرتبه آهسته برنج را بهم بزنید و چند لحظه منتظر شوید تا مغز برنج کمی نرم شود به صورتی که وقتی دانه برنج را در دست له کردید مغز آن زبر و خشک نباشد. برنج شمال نباید زیاد جوش بخورد بخصوص اگر تازه باشد. زمانی که برنج روی سطح آب مشاهده کردید سریع آبکشی کنید چون نسبت به تمامی برنج‌ها سریع‌تر له می‌شود. حال بگذارید تا آب برنج خارج شود و به نسبت 2 پیمانه برنج، یک قاشق غذاخوری روغن درون قابلمه ریخته و هم بزنید حال برنج را درون قابلمه ریخته و اطرافش را به شکل مخروطی بالا بیاورید. قابلمه را روی اجاق با شعله کم به مدت ۲۵ دقیقه برای دو تا چهار پیمانه و مدت ۴۰ دقیقه برای چهار تا ده پیمانه قرار دهید تا دم بکشد. بعد از کم شدن سطح آب با توجه به حجیم شدن برنج حتما آب به آن اضافه کنید.

 

طارم دم سیاه

 

برنج هاشمی

برنج هاشمی از مرغوب‌ترین و با کیفیت ترین برنج‌های استان مازندران و گیلان است. این برنج به علت عطر و طعم فوق العاده‌ای که دارد از پرمصرف‌ترین برنج‌های ایرانی به حساب می‌آید، و پس از پخت از دیدن قد بسیار بلند آن تعجب خواهید کرد. قیمت برنج هاشمی ممتاز با توجه به دیگر محصولات بازار بسیار مقرون به صرفه می‌باشد و همین امر، از دلایل محبوبیت بالای این برنج اعلا در بین مصرف کنندگان ایرانی است. برنج هاشمی تحت عنوان برنج هاشمی گیلان، آستانه اشرفیه، تالش، رشت و رودسر نیز در بازار وجود دارد که این عناوین مختص استان گیلان هستند.  برنج هاشمی را می‌توانیم از مرغوب‌ترین ارقام برنج خوش‌پخت ایرانی نامید. رنگ دانه‌های برنج  در طارم هاشمی سفید متمایل به کرم و شکل دانه بلند و قلمی می‌باشد. علت بازار پسندی و محبوبیت بالای این محصول آن است که به مدت طولانی‌تری حالت نرمی و طعم خوب خود را حفظ می‌کند. 

خواص و ویژگی

طارم هاشمی در مقایسه با طارم سنگی یا عطری درشت‌ترو در هنگام پخت قد بیشتری می‌کشد، و دارای شکل دانه بلند و قلمی و رنگ سفید متمایل به کرم است. در استان مازندران کشت دوم برنج طارم هاشمی هم صورت می‌گیرد که از لحاظ کیفیت، عطر و طعم بهتر از کشت اول این برنج می‌باشد.

پخت برنج طارم هاشمی

 برنج را شسته، و مقداری نمک در آن می‌ریزیم، به مدت دو تا سه ساعت برنج را درون آب بخیسانید. حال درون یک قابلمه آب را تا نیمه پر کرده و روی شعله‌ی زیاد می‌گذاریم تا  آب جوش آید سپس برنج از قبل خیس خورده را درون قابلمه می‌ریزیم و مقداری نمک به آن اضافه می‌کنیم، پس  از گذشت چند دقیقه برنج را آبکش کنید توجه داشته باشید اگر مغز برنج شما نرم نبود قبل از آبکشی برنج حتما یک لیوان آب آن را بردارید و به همراه روغن بگذارید روی حرارت تا جوش آید حال مخلوط آب و روغن را بر روی  برنجتان اضافه کنید. درب قابلمه را می‌گذاریم و روی شعله‌ی ملایم قرار می‌دهیم  وقتی که برنج بخار نمود، پارچه دمکردنی را روی درب قابلمه قرار می‌دهیم. بعد از ۳۰ الی ۴۰ دقیقه برنج حاضر است.

 


برنج طارم هاشمی


خصوصیات و ویژگی‌های برنج فجر

یکی از انواع برنج‌‌های پرمحصول که از کیفت مناسبی برخوردار بوده،  برنج فجر است. در واقع برنج فجر یک محصول اصلاح شده ژنتیکی برنج ایرانی می‌باشد. برنج فجر بیشتر در استان گیلان تولید می‌شود اما کشاورزان مازندران به خصوص شهرستان آمل و فریدونکنار نیز تا حدودی به کشت این برنج مشغول هستند.

برنج فجر، عطردار یا بدون عطر؟

عطر برنج یکی از نشانه‌های بارز برنج خوب است . به طور کلی انواع پر‌ محصول برنج دارای عطر و طعم برنج‌های محلی نیستند. در ابتدای تولید برنج‌های فجر، با وجود اینکه پرمحصول بوده است اما عطری نداشته و همین امر باعث شده بود که محبوبیتی میان مصرف کنندگان نداشته باشد. با گذشت زمان طی مطالعات و پژوهش‌های به عمل آمده این برنج تا حدی عطر برنج طارم را به خود گرفته است.

ویژگی‌های ظاهری برنج فجر

طول دانه‌های این نوع برنج متوسط و تا حدودی ریز است و پس از پخت اندکی بلندتر می‌شود. ظاهر خنجر مانند این برنج تا حدودی آن را از سایر انواع برنج متمایز می‌نماید. شلتوک برنج به رنگ زرد روشن بوده و دانه‌های آن سفید رنگ و اندکی کدر هستند.

 

ویژگی ظاهری انواع برنج

 

ویژگی‌های برنج شیرودی

هدف از تولید این نوع گونه محصولات استفاده بهینه از زمین‌های کشاورزی، تولید غذای بیشتر در راستای افزایش جمعیت کره زمین و تامین امنیت غذایی آن‌هاست. نتیجه اصلاح ژنتیکی برنج‌های محلی نوع خزر و طارم دیلمانی، که جزو گونه‌های مرغوب و با کیفیت می‌باشند، منجر به تولید برنج‌های شیرودی شده است. این نوع برنج، محصول استان مازندران بوده است و کشاورزان آمل، چالوس و تنکابن بیشتر از سایر مناطق به کشت آن روی آورده‌اند. نام دیگر این برنج، برنج استخوانی شیرودی است. دانه‌های این برنج بلند و کشیده است و در برابر آفات و بیماری‌ها مقاومت خوبی دارد همین امر باعث شده است که در هنگام کشت زمین را سم پاشی نکنند.

ویژگی‌های ظاهری و کیفی برنج شیرودی

برنج پرمحصول شیرودی تا حدودی از لحاظ ویژگی‌های ظاهری و کیفی به برنج هاشمی و برنج طارم شباهت دارد. اما از نظر عطر و طعم مانند برنج‌های هاشمی و طارم نیست.

 

پخت

 

سخن آخر

در این مقاله سعی شده است که فرق میان برنج هاشمی، طارم، فجر، شیرودی نشان داده شود تا در هنگام خرید بتوانید راحت‌تر انواع برنج را   از هم تشخیص دهید. در این راستا شرکت ارس باران کوهپایه تلاش در تولید بهترین و مرغوب‌ترین برنج از مزارع استان گیلان توابع شهرستان لنگرود به عمل آورده است.

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد