طبیعت بکر و دیدنی هلودشت

طبیعت بکر و دیدنی هلودشت

هلودشت

 

زیبایی چشم نواز هلو دشت

 

هالیدشت یا همان هلو دشت به گیلکی هلیودشت یا هلی دشت یا هلو دشت خوانده می‌شود دهکده‌ای زیبا است که در منتهی‌الیه جنوبی دهستان لات لیل و شهرستان املش واقع شده است. فاصله‌ی هلو دشت با مرکز شهر املش حدود ۳۰ کیلومتر است. از نظر تقسیمات کشوری در حوزه بخش اتاقور شهرستان لنگرود واقع شده است اما از نظر اداره کل منابع طبیعی این منطقه با نام پارک جنگلی هلودشت در محدوده شهرستان املش قرار دارد. منطقه هلو دشت  در دولت نهم جزء مناطق نمونه‌ی گردشگری شهرستان املش، به تصویب هیئت وزیران انتخاب شده است. با خروج از قسمت جنوب غربی شهرستان املش و عبور از پل این شهر و طی مسیر از سمت روستای لات لیل و بلوردکان و پیمودن مسافتی کمتر از یک ساعت به سمت بالای کوه به دهکده ییلاقی هلودشت می‌رسید که منطقه‌ای بسیار چشم‌نواز می‌باشد. این دهکده زیبا در ابتدای حوزه استحفاظی شهرستان املش و انتهای دهستان لات لیل واقع شده به گونه‌ای که می‌توان گفت  دروازه ورودی به ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان می‌باشد. مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر و زیبای استان گیلان به شمار می‌آیند که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند. در منطقه بالادست دهکده هلودشت و در مسیر منتهی به سه راه شلیشه و همچنین خصیل دشت با مناظر فوق‌العاده زیبایی روبرو خواهید شد. 

 

جنگل‌های سرسبز

 

در وصف زیبایی این مناطق می‌توان گفت که در روزهای آفتابی از بلندای این کوه‌ها  مناطق جلگه‌ای شرق گیلان و دورنمای چند شهراز جمله لنگرود، رودسر، لاهیجان و حتی آستانه اشرفیه را مشاهده کنید. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن زیر سه خانوار بوده‌ است و دارای یک رستوران و چند خانه ویلایی می‌باشد، ناگفته نماند که  ساخت واحدهای اقامتی نیز رو به افزایش می‌باشد. در این منطقه راهدارخانه شهرستان املش به چشم می‌خورد که در مواقع بارش برف  سنگین در بازگشایی مسیرهای ییلاقی تلاش فراوانی می‌کنند. برای رسیدن به منطقه خوش آب و هوای ییلاقی هلودشت املش باید از جاده آسفالته‌ای که در حاشیه رود خانه شلمانرود احداث شده عبور کرد و جنگل‌های انبوه و پوشیده از در ختان توسکا، راش، ممرز، للیکی و خرمندی حاشیه‌ی جاده و مراتع سرسبز و پوشیده از گل‌های رنگارنگ در منطقه کوهستانی جلوه‌ای خاص به این منطقه بخشیده است. گردشگران در مسیر راه از آب گوارای چشمه معروف به منجق غوله برای رفع تشنگی استفاده می‌کنند و هنگام برگشت از هلودشت املش ،شیر، ماست،  کره محلی،  گل گاوزبان، گردو و فندق مناطق ییلاقی املش را با خود به سوغات می‌برند.

 

بهشت گمشده

 

بهشت گمشده در ارتفاعات ییلاقی و بکر هلودشت

استان گیلان از سرسبزترین و زیباترین مناطق ایران به حساب می‌آید که به دلیل داشتن طبیعتی چشم نواز، مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. دهکده‌ای زیبا بر فراز تپه‌ای بلند و گاه بر روی ابرها که دشتی دیدنی و سبزپوش اطرافش را احاطه کرده است چشم شما را نوازش می‌دهد. هر نقطه از این مکان وسوسه‌انگیز، می‌تواند مناطقی مناسب برای برپا کردن چادر و لذت بردن از محیط اطرافتان باشد. درطول مسیربه سمت هلودشت، هر چه بالاتر می‌روید، جذابیت‌های بیشتری از این دهکده را می‌بینید مانند:  مزارع چای و درختان فندق. بعد از رسیدن به هلو‌دشت ، به تماشای آبشاری که در نزدیکی این ییلاق است، بروید، اين آبشار بسیار زیبا و دیدنی همراه با استخری در دل سنگ‌ها، پايین دو کوه قرار دارد که با پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌های یکپارچه راه خود را به سمت دشت و دریا پیش می‌گیرد این آبشاربسیار زیبا و تماشایی از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد که با عبور از دامنه‌های پر شیب جنگل و پس از سرازیر شدن به رودخانه کوچکی تبدیل می‌شود که در ادامه‌ی مسیر خود به رودخانه لیل می‌ریزد، سپس مسیر خود را به سمت رودخانه شلمان رود طی می‌کند و درمرحله‌ی پایانی راه خود را به دریا پیدا می‌کند. برای رسیدن به جاده هالیدشت املش استان گیلان، باید از جنگلی پر پیچ و خم که آسفالته و زیبا است، عبور کنید، هلو دشت در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا قرار دارد که فاصله‌ی آن با شهر لنگرود 40 کیلومتر و با بلوردکان 13 کیلومتر می‌رسد. 

 

ارتفاعات هلو دشت

 

بلوردکان

بلوردکان جزء روستای لات لیل از توابع بخش اطاقور لنگرود می‌باشد، این منطقه جنگلی کوهستانی با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا دارای جاذبه‌های زیبای طبیعی چون پارك جنگلی، رودخانه، آثار تاریخی اعم از کاروانسرا، پل ... می‌باشد. ادامه مسیر به مناطق جنگلی و ییلاقی، منتهی می شود. تمامی مسیر آسفالته بوده و به منطقه مرتع هلودشت منتهی می شود. منطقه جنگلی محور بلوردکان به هلودشت پوشیده از جنگل‌هاي ممرز و توسکا، آمیخته با درختان فندق روستایی، باغات پراکنده چای و فندق است.

 

آبشارهلودشت

 

آبشار‌هلو‌دشت

همانطور که در بخش قبل توضیح داده‌ایم  دیواره‌های این آبشار به گونه‌ای است که بالا رفتن از آن برای هر صخره‌نوردی امکان‌پذیر نیست. مساحت استخر زیر آبشار بیش از 100 مترمربع است. آب این آبشار از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از دامنه‌های پرشیب جنگل، آبشاری به طول 9 متر و عرض 3 متر به وجود می‌آید که پس از سرازیر شدن از استخر تبدیل به رودخانه کوچکی می‌شود که به طرف روستای لیل سرازیر می‌شود و به رودخانه لیل می‌ریزد و از آن جا به سمت شلمان رود حرکت می‌کند و نهایتا راهی دریا می‌شود. آبشارهلو دشت در ناحیه‌ی کوهپایه‌ای و جنگلی پوشیده از درختان تنومند ممرز، توسکا، افرا، انجیلی، شمشاد و ... قرار گرفته است در این ناحیه جانوران وحشی مانند گراز و روباه زندگی می‌کنند. این آبشار به خاطر دارا بودن امتیازاتی مثل پوشش جنگلی فوق‌العاده زیبا و بکر برای گردشگران، هوای معتدل، چشمه و آب فراوان، امکان شنا در استخر از ظرفیت بالای گردشگری برخوردار است.

 

ییلاق هالی دشت

 

هلودشت بهشتی برای فراز ابرهاست

ییلاق هلودشت بهشتی بر فراز ابرهاست،اگر می‌خواهید تجربه راه رفتن بر روی ابرها را به معنای واقعی تجربه کنید قطعا هلودشت رویای شما را به حقیقتی شیرین تبدیل می‌کند. هلودشت در میان کوه‌هایی با پوشش جنگلی قرار گرفته است که چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. در ابتدای ورود به هلودشت ابرها یکی یکی و دسته دسته جلوی چشم‌تان ظاهر می‌شوند و دورتان را پر می‌کنند که چشم اندازی زیبا پیش روی شما به وجود می‌آورند با قدم زدن در این دشت زیبا درست میان ابرها حس و حال دیگری را تجربه خواهید کرد.

 

بهشتی بر فراز ابرها

 

ییلاق هلودشت

مناسب‌ترین زمان برای سفر به این منطقه کوهستانی،در فصل بهار و تابستان است. سفرکردن به هلودشت در فصل سرد به دلیل ارتفاع زیاد هلودشت نسبت به سطح دریا کار آسانی نیست. اما آب و هوای مطبوع و معتدل آن در نیمه‌ی‌ اول سال بهترین زمان برای دیدن این بهشت زیباست.

پارک جنگلی هلودشت

پارک جنگلی هلودشت این منطقه به دلیل موقعیت مکانی و طبیعی خاص دارای چشم انداز قابل توجهی می‌باشد. آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی از ویژگی‌های خاص این پارک است. این پارک در کیلومتر۱۲جاده ییلاقی بلوردکان خصیب دشت، در مناطق کوهستانی و ییلاقی جنوب غربی شهرستان رودسر و محدوده شهرستان املش واقع شده است. منطقه پارک جنگلی هلودشت در کیلومتر ۱۲ جاده ییلاقی بلوردکان خصیب دشت، در مناطق کوهستانی و ییلاقی جنوب غربی شهرستان رودسر و محدوده شهرستان املش واقع گردیده است. این منطقه به دلیل موقعیت مکانی و طبیعی خاص دارای چشم انداز قابل توجهی می‌باشد. آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی توام با فضاهای مرتعی (شبه جنگل) و زوایای دید گسترده از ویژگی‌های خاص این پارک است. وسعت این پارک جنگلی به 435 هکتار می‌رسد.


مناطق بکرودیدنی

 

 

 

 

 

 

 

 

سخن آخر

هرکدام از ما آرزوی پیاده‌روی یا گردش در میان ابرها را داریم بنابراین طبیعتی در هالی دشت به وجود آمده است که رویای شما را به حقیقت تبدیل می‌کند.

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد