آشنایی با راه‌کارهای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

آشنایی با راه‌کارهای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

بهترین راه کارها برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

 

عسل طبیعی

 

از هزاران سال پیش از خاصیت درمانی عسل در بهبود زخم‌ها، سوختگی‌ها و التهاب استفاده می‌کرده‌اند، لذا این ماده غذایی در طب سنتی جایگاه خاصی دارد .عسل به عنوان یکی از ارزشمندترین مواد غذایی به دلیل دارا بودن مواد مغذی از قبیل قندهای طبیعی، مواد آلی، معدنی، ویتامین‌ها و بویژه تامین بخشی از انرژی روزانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و علاوه بر این در طب سنتی  از عسل برای درمان  بیماری‌های گوارشی، ضعف اعصاب، سرفه  استفاده می‌شود. تنها منبع تولید عسل، زنبور عسل است. از ویژگی‌های مهم عسل طبیعی ساکارز درون آن است  اگر ساکارز آن زیر 5 باشد  عسل طبیعی است . درصورتی ساکارز یا قند عسل بیشتر خواهد شد که زنبوردار از آب و شکر نسبتا زیادی برای تغذیه زنبور عسل استفاده کند.

چگونگی تشخیص عسل طبیعی با تقلبی

چگونه می‌توان عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص بدهیم؟

ویژگی عسل طبیعی و تقاوت‌های آن با عسل تقلبی؟ 

مزه‌ی عسل طبیعی و تفاوتش با عسل تقلبی؟

طعم عسل اصل

عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم خاصی است که فقط در عسل وجود دارد و عسل‌های مصنوعی فاقد این نوع مزه می‌باشند. طعم عسل خالص با توجه به گیاه آن متفاوت است درحالیکه عسل‌های نامرغوب ، تقلبی ، مصنوعی و صنعتی به جز مزه شیرینی چیزی ندارند. 

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی با بو

اگر درپوش عسل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن درپوش بو و رایحه خوش عسل طبیعی را می‌توانید استشمام کنید. عسلی که بوی خاصی ندارد کمی مشکوک به تقلبی است. 

سفتی و غلظت عسل طبیعی و تشخیصش از تقلبی 

عسل طبیعی به سرعت در دهان آب می‌شود و پس از استفاده از آن ایجاد انرژی می‌کند، اما عسل غیرطبیعی طعم آبنبات می‌دهد. 

آب یک راه ساده برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

عسل را در آب سرد بریزید اگر حالت چسبندگی خود را حفظ کرد و خیلی سخت و دیر در آب سرد حل شود و اگر عسل را داخل لیوان به صورت عمودی ریختید و در لیوان تهنشین شد، عسل طبیعی است  اما اگر سریع در آب حل حل شود عسل تقلبی است.

 

تشخیص عسل تقبلی به کمک آب

 

تست عسل طبیعی از تقلبی با کبریت

یک کبریت را روشن کرده و درون ظرف عسل بیندازید اگر کبریت روشن موجب آتش گرفتن عسل شد یعنی عسل طبیعی است ولی اگر به راحتی نسوزد عسل تقلبی است.

تست عسل طبیعی از تقلبی با نان تست

اگر عسل طبیعی را روی نان تست بمالید نان بعد از چند دقیقه  حالت سفتی به خود می‌گیرد اما اگر عسل تقلبی روی نان مالیده شود نان شما نمدار می‌شود.

تست عسل طبیعی از تقلبی با زرده تخم مرغ

یکی از جالب ترین روی‌هاش تست عسل طبیعی از تقلبی استفاده از زرده تخم مرغ است ، عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کنید اگر زرده خام شبیه زرده تخم مرغ پخته شد درآید عسل طبیعی است در غیر این صورت عسل تقلبی است. 

 

عسل رس دار

 

آیا عسل طبیعی شکرک می زند؟

عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته نشین می‌شود و رس می زند،  یعنی ذرات قندی درون عسل متبلور می‌شود و عسل مانند روغن نباتی سفت خواهد شد. شکرک درون عسل با شکرک مربا فرق دارد به این گونه که دانه‌های شکرک عسل بسیار ریزتر از دانه‌های شکرک مربا هستند. 

 

 

شفافیت عسل راهی برای تشخیص تقلبی یا طبیعی بودن عسل

 

شفافیت عسل

یکی از راه‌های تشخیص عسل طبیعی این است که به شفافیت آن توجه کنیم به این صورت که دیدن نور و اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل طبیعی غیر ممکن است اما دیدن اشیاء از پشت شیشه‌ی عسل تقلبی راحت است.

تشخیص عسل طبیعی با کاغذ

چند قطره از عسل را روی کاغذ بریزید، اگر جذب کاغذ نشودعسل طبیعی است ولی اگر به سرعت روی کاغذ جذب شود این عسل، عسل تقلبی خواهد بود.

میزان ناخالصی‌ها

گرده و تکه‌های بدن زنبور عسل را به راحتی درون عسل طبیعی می‌توانید ببینید، درحالیکه هیچ ذرات کثیف و گرده‌ای را در عسل تقلبی یافت نخواهید کرد.

اگر با عسل با موم فروخته شود دلیلی بر اصل بودن آن نیست.

اگر درون ظرف عسل یا روی عسل مقداری موم خرد شده باشد به طبیعی بودن عسل شک کنید، زیرا در مرحله‌ی عسل گیری عسل بدون هیچ مواد اضافی تهیه می‌شود. 

اگرجایی را یافته‌اید که عسل مرغوب را بسیار ارزان می‌فروشد به طبیعی بودن عسل شک کنید زیرا عسل خیلی ارزان به سلامتی بدنتان آسیب می‌زند.

همچنین را عسل خیلی گران نخرید زیرا فقط جیب شما را خالی می‌کند. گران بودن عسل  نشانه‌ای  برای اصل بودن عسل نیست.

 

عسل یک میان وعده خوشمزه

 

روش‌های درست کردن عسل تقلبی

در تهیه عسل مصنوعی شکر معمولی فراوانی را درون آب حل می‌کنند و بعد با درست کردن شربت غلیظ، آن را روی حرارت قرار می‌دهند و بعد رنگ و مواد شیمیایی را به عسل اضافه می‌کنند. عسل مصنوعی ظاهری شبیه به عسل طبیعی دارد ولی هیچ زنبوری در ساخت این عسل مصنوعی دخالت ندارد.

در روش تهیه عسل تغذیه‌ای ظرفی که حاوی  شربت آب و شکر است را جلوی کندوی زنبورعسل می‌گذارند و زنبور به جای این‌ که از گل‌ها و گیاه‌ها تغذیه کند از شربت درست شده تغذیه می‌کند ومنبع غذایی را که استفاده کرده است با خود به داخل کندو برده و به عسل تبدیلش می‌کند به این نوع عسل، عسل تغذیه‌ای گفته می‌شود. درست است که این عسل طبیعی نیست اما تا حدودی به عسل طبیعی شباهت دارد زیرا زنبور عسل در آن فعالیت‌های آنزیمی انجام داده است.

انواع عسل

 زنبورداری


 

عسل گون

عسل گون کاملا زرد رنگ بوده و ظاهر آن شبیه عسل‌های معمولی است اما ذکر این نکته لازم است که عسل گون گونه‌های متفاوتی دارد بنابراین رنگ و طعم آن‌ها باهم فرق دارد، مثلا برخی گونه‌های گون عسل قرمز رنگ و کهربایی دارند، اما معمولا این عسل به رنگ زرد مشاهده می‌شود. از مهمترین خواص عسل طبیعی گون کاهش دردهای مفصلی و استخوانی ، گرفتگی سینه و حنجره و کمک به بهبود گرفتگی صدا، کاهش عوارض شیمی درمانی، محافظت از کبد ، آرامش بخش ،افزایش سرعت بهبود زخم ، مفید برای بیماری‌های ریوی، سرفه و برونشیت، درمان زخم و درد چشم، تقویت معده ، پیشگیری از سرماخوردگی اشاره کرد. گون  گیاهی از خانواده باقلاییان است. گون یک گیاه چندساله است که حداکثر ارتفاع آن ۷۵ سانتیمتر می‌باشد. این گیاه به صورت بوته‌ای و علفی است.  یکی از برترین محصولات گیاه گون، کتیرا می‌باشد. بیش از ۸۰۰ گونه گون در ایران کشت می‌شود. برخی از گونه‌های گون سمی هستند. اما گون گونه دارویی نیز دارد. گونه دارویی گون دارای گل‌هایی به رنگ صورتی، قرمز، آبی، بنفش و یا سفید است.

معروف ترین گونه‌های گون

گونه سفید

گونه قشلاقی

گونه گزیاست

 

کندوهای زنبور عسل

 

عسل جنگلی

عسل جنگلی، یکی دیگر از انواع عسل طبیعی است که از درختانی چون صنوبر، کاج و سرو جنگلی  به دست می‌آید. این درختان گل ندارند، اما در برخی از فصول سال، شهد خاصی از خود تولید می‌کنند که از آن شهد، عسل جنگلی تهیه می‌شود.  این عسل در صادرات نقش مهمی ایفا می‌کند. عسل جنگلی معمولا به دو صورت به عمل آورده می‌شود که در نوع اول، از کندوهای زنبوران وحشی که در دل جنگل قرار داده شده‌اند ، برای برداشت عسل مورد استفاده قرار می‌گیرند، که به  این عسل "عسل وحشی" می‌گویند. نوع دوم، معمولا زنبورداران کندو‌های خود را در دل جنگل قرار می‌دهند و زنبور‌ها در داخل جنگل پرواز کرده و از گل‌های داخل جنگل تغذیه می‌کنند. عسل حاصل را که عسلی طبیعی است، عسل جنگلی می‌نامند. این عسل دارای طعم و عطر بسیار دلنشین و آب و رنگ تیره می‌باشد. از عسل جنگلی برای درمان ارتروز و روماتیسم استفاده می‌شود و مفید و مقوی ضدعفونی کننده بدن می‌باشد.

 

عسل کوهی

 

عسل کوهی

عسل کوهی را با نام  عسل وحشی و عسل کوهستان می‌خوانند. که بدون دخالت انسان ساخته می‌شود، در تهیه این عسل زنبورعسل ریز از شهد گل‌ها استفاده می‌کند و کندوی خود را در لابه‌لای بلندترین درختان و در دل صخره‌‌ها می‌سازند.عسل شیرین و ارگانیک

 

 

 

 

 

سخن آخر

در تهیه این مقاله سعی کرده‌ایم که نشانه‌های عسل طبیعی و تقلبی را بازگو کنیم. امیدواریم که نهایت استفاده را از این مقاله برده باشید.

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد