جاذبه‌های تاریخی شهرستان اصفهان

جاذبه‌های تاریخی شهرستان اصفهان

جاذبه‌های تاریخی شهرستان اصفهان


شهرتاریخی اصفهان

 

اصفهان، بی‌شک یکی از زیباترین نقاط ایران و حتی جهان است. جاهای دیدنی اصفهان بسیار زیاد و حیرت انگیز هستند و علاوه بر مکان‌های تاریخی و باستانی مراکز تفریحی و جاذبه‌های طبیعی زیادی نیز دارد.

جاذبه‌های گردشگری

 

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان که به میدان شاه معروف است و پس از انقلاب 1357 ایران با نام رسمی میدان امام، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان عبارتنداز: عالی‌قاپو، مسجد شاه (مسجد امام)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره دو طبقه پیرامون میدان واقع شده‌ است که جایگاه عرضه‌ی صنایع دستی اصفهان می‌باشد.

بازار بزرگ اصفهان

شما از طریق  سردر قیصریه واقع در میدان نقش جهان می‌توانید وارد بازار بزرگ اصفهان بشوید. غرق شدن در هزارتوی زیبای این بازار هم بسیار لذت‌ بخش است. زیر طاق و گنبدهای بازار، پر است از حجره‌های فرش، ادویه‌فروشی‌ها، مغازه‌های لباس‌فروشی و… . این بازار دیدنی در قرن 11ساخته شده است و به مسجد جامع این شهر منتهی می‌شود.

بازار قیصریه

یکی از جاهای دیدنی اصفهان بازار قیصریه است. بازار قیصریه یکی از معروفترین بازارهای تاریخی ایران است که به بازار شاهى نیز شهرت یافته، این بازار از سردر قیصریه شروع و به بازار چیت‌ساز‌ها و از آنجا به بـازار دارالشفا ختم می‌شود. بازار قیصریه یکی از مراکز مشهور صنایع دستی اصفهان است.


سی‌وسی‌پل


مسجد جامع

اگر اهل بازدید از بناهای مذهبی ایران هستید، یکی از مناسب‌ترین مکان‌های دیدنی و از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان در گروه بناهای مذهبی "مسجد جامع" می‌باشد. این مسجد زیبا و تاریخی که لقب کهن‌ترین ساختمان اصفهان را نیز به خود اختصاص داده است، بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است.

مسجد شیخ لطف‌الله

یکی دیگر از بناهای تاریخی که در شهر اصفهان واقع شده است و به عنوان یکی از پربازدیدترین مکان‌های دیدنی اصفهان شناخته می‌شود، "مسجد شیخ لطف‌الله"  است که در در میدان نقش جهان قرار دارد.

 

چهل ستون

 

مسجد امام

اصفهان به شهر بناهای ملی و مذهبی معروف است و مسجد شاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به حساب می‌آیند. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری در قرن 11 هجری است كه به دستور شاه عباس اول، توسط استاد علي اكبر اصفهاني ساخته شده است. 

چهل ‌ستون

چهل‌ ستون یکی دیگر از جاهای دیدنی شهر اصفهان است. کاخ چهل‌ ستون در غرب میدان نقش جهان قرار دارد. این مکان دیدنی که از کاخ‌های سلطنتی به جا مانده از دوره‌ی صفوی است که در سال‌های 1600 میلادی تأسیس شده است.  شاه‌عباس دوم، برای پذیرایی از مهمانان ویژه‌ی خود آن را تکمیل کرده است.

سی‌وسه‌ پل

یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان درهنگام  شب سی‌وسه پل است که چشم هر بیننده و گردشگری را به خود خیره می‌سازد. این اثر تاریخی، یکی از شناخته ‌شده‌ترین جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که قدمت آن به پادشاهی شاه عباس صفوی بازمی‌گردد. این مکان دیدنی را  "پل الله ‌وردی خان" نیز می‌نامند که سازندگان آن را در اوایل قرن 11 هجری قمری آن را بر روی رودخانه زاینده‌ روداحداث کرده‌اند. سی‌وسه پل، 33 طاق دارد. 

پل خواجو

پل خواجو یکی از  جاذبه‌های گردشگری و یکی از دوست ‌داشتنی‌ترین جاهای دیدنی اصفهان در شب است که نورپردازی قابل تحسینی که در آن انجام شده است، زیبایی و جذابیت این مکان دیدنی، را دوچندان کرده است. یکی از بی‌نظیرترین مکان‌های معماری شده در زمان شاه عباس دوم همین پل است، پل خواجو را با نام رکن الدین هم می‌شناسند. 

 

آکواریم اصفهان

 

عمارت عالی‌قاپو

یکی از بناهای تاریخی شهر اصفهان  که متعلق به دوران حکومت صفویان می‌باشد. البته این جاذبه گردشگری اصفهان در دوران گذشته به نام‌های دیگری مانند "دولت‌خانه مبارکه نقش‌ جهان"  و "قصر دولت‌خانه" شهرت داشته است.

منارجنبان

یکی از بی‌نظیرترین معماری‌های شهر اصفهان " منارجنبان" است. 

مدرسه چهار باغ

یکی از حیرت برانگیزترین مکان‌های تاریخی اصفهان است که  مدرسه چهار باغ که به مدرسه مادر شاه و مدرسه سلطان حسین نیز مشهور بوده است و  آخرین بنایی است که در عصر حکومت صفوی ساخته شده است. 

عمارت هشت بهشت

این عمارت در بعضی از فصل‌های سال، به دلیل موقعیت مکانی، زیبایی خیره‌ کننده‌ای دارد. فضای سبز اطراف عمارت و حوض هشت‌ضلعی زیبا در وسط سرسرا، چشم‌اندازی زیبا و رویایی نه فقط در بهار و تابستان، بلکه در پاییز و زمستان را به گردشگران هدیه می‌دهد.

آتشگاه

از دیگر جاذبه‌های گردشگری اصفهان، آتشگاه یا کوه آتشگاه است که قدمت آن به دوران ایران باستان بر می‌گردد. این اثر باستانی در فاصله 8 کیلومتری از مرکز شهر اصفهان قرار دارد و در فاصله کمی از زاینده رود،  روی کوهی قرار گرفته است. این بنا در زمان پهلوی بازسازی و مرمت شده است.

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان از دیگر جاذبه‌های گردشگری اصفهان است که ارزش این را دارد که از این جاذبه‌ی زیبا دیدن فرمایید. در این آکواریوم مدرن 5000 موجود زنده نگهداری می‌شوند که بیش از 350 گونه از ماهی‌های پنج قاره جهان هم جزو آن‌ها هستند. در این آکواریوم شیرهای دریایی و 6 نوع کوسه زندگی می‌کند که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

باغ پرندگان

یکی از مناطق تفریحی در شهر اصفهان باغ پرندگان است. باغ پرندگان اصفهان زیستگاه حدود 4 هزار قطعه پرنده در گونه‌های مختلف است که سقفی از تور به مساحت 40 هزار متر مربع روی آن قرار دارد. این سقف روی ستون‌هایی که ارتفاع آن‌ها از 22 متر تا 25 متر برآورد شده، ساخته شده است.

باغ خزندگان

باغ خزندگان در پارک ناژوان افتتاح شد تا شهروندان با انواع خزندگان و گونه‌های مختلف آن آشنا شوند و این جانداران را از نزدیک مشاهده کنند. همچنین این مجموعه در تلاش آن است که فایده هر یک از خزندگان را بازگو کنند.


جاذبه‌های دیدنی


باغ گل‌ها

باغ گل‌های اصفهان یکی از جاذبه‌های متفاوتی است که در کنار بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر تجربه جدیدی برای شما به وجود می‌آورد. این باغ با گل‌های زیبا و رنگارنگش روحیه‌ی شما را خوب می‌کند. 

موزه هنرهای تزئینی

از دیگر جاهای دیدنی اصفهان در فصل پاییز و زمستان، مکانی است فرهنگی، تاریخی و هنری که به نام"موزه هنرهای تزئینی"نامگذاری شده است. این جاذبه گردشگری اصفهان را به دلیل فضای سرپوشیده‌ای که دارد، می‌توانیم جزء بهترین مکان‌های گردشگری در فصل سرما است. 

کلیسای وانک

این کلیسای در مرکز محله‌ی جلفا واقع شده است. نقاشی‌های روی دیواره‌های این کلیسا، داستان‌های انجیل را روایت می‌کند. شاید نمای بیرونی آن چندان جلب توجه نمی‌کند، اما درون آن واقعا خیره‌ کننده و متفاوت است. تصاویر و طرح‌های این کلیسا، آن ‌قدر زیباست که باید از همه‌ی آن‌ها عکسی گرفت و در قابی زیبا، آن را ثبت کرد.

محله جلفا

در کنار رودخانه‌ زاینده‌ رود، در سمت میدان نقش جهان، محله‌ی زیبای جلفا واقع شده است،  محله‌ی جلفا، محله‌ای ارمنی‌نشین است و در سال 1606 میلادی تحت نظارت شاه‌عباس ساخته شده و نشان‌دهنده‌ی تنوع فرهنگ و دین و… در ایران است. کلیساها، کافه‌ها و خانه‌های قدیمی جلفا هم بی‌تردید ازجمله جاهای دیدنی اصفهان هستند.

 

محله جلفا

 

کوه صفه

کوه صفه یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. این کوه در جنوب اصفهان قرار داد و در حقیقت یکی از نمادهای شهر اصفهان است و هنگامی که در بالای کوه هستید کل شهر زیر پایتان است.

زاینده‌ رود

زاینده ‌رود یا زنده‌ رود به معنی رود زندگی‌بخش یکی دیگر از جاهای دیدنی اصفهان است. زاینده ‌رود بزرگترین رودخانه فلات مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی به ویژه زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق حدود 200 کیلومتر پیش می‌رود و در نهایت به مانداب گاوخونی می‌ریزد.

صنایع دستی

 

کویر ورزنه

کشور ایران دارای بهترین کویرهاست ک در این میان کویر ورزنه از نقاط بکر و دیدنی در هنگام شب است. در هنگام کویر گردی از دریاچه نمک دیدن فرمایید.

غذاهای سنتی


بریانی اصفهان

چیزی که به هر گردشگر ایرانی و خارجی پیشنهاد می‌شود، خوردن غذاهای سنتی اصفهانی مانند بریانی است. بریونی یکی از معروف ترین، لذیذترین و شناخته شده ترین غذاهای محلی اصفهان بوده و در میان مردمان این شهر از محبوبیت ویژه ای برخورداراست. در هنگام سفر به این شهر طمع لذیذ این غذا را هرگز فراموش نخواهید کرد. مواد لازم برای این خوراک خوش‌مزه گوشت گردن گوسفند، جگر سفید، پیاز، ادویه و فلفل استفاده می‌شود.

کله جوش

کله جوش یکی از غذاهای سنتی اصفهان بوده و به دلیل پخت سریع و آسان، آن را به عنوان یک غذای حاضری می‌شناسند. برای تهیه کله جوش از نعنا، پیاز، گردو، کشک، روغن و نمک استفاده شده و این غذا را معمولا با نان سنگک میل می‌کنند.

کشک بادمجان

کشک بادمجان در بین بیشتر مردم دنیا طرفدار دارد اما این غذا ریشه‌ی اصفهانی دارد.

قیمه ریزه نخودچی

یکی از غذاهای محلی اصفهان، قیمه ریزه نخود چی بوده است که در گویش محلی به آن قیمه نخود چی می‌گویند. این غذا از ترکیب آرد نخود و گوشت تهیه شده و معمولا با برنج  میل می‌شود.

 

صنایع دستی اصفهان

 

یخنی لوبیا

یکی از غذاهای محلی محبوب و پرطرفدار شهر اصفهان، یخنی لوبیا بوده که در گویش محلی به آن گوشدالوبیا نیز گفته می‌شود. این غذا به  صورت حلیم پخته می‌شود، و در طبخ آن از گوشت گوسفند، تره، جعفری و شنبلیله، لوبیا سفید، برنج، پیاز و ادویه استفاده می‌شود. این غذا بیشتر در ظروف مسی پخته می‌شود و آن را با نان میل می‌کنند.

نخود آب

برای تهیه این غذا نخود را در آب خیسانده و به همراه نمک، فلفل و زردچوبه پخته و سپس به آن کمی آرد اضافه می‌کنند. نخود آب را با آبغوره و یا سرکه میل می‌کنند به همین علت آن را نخود آبغوره نامیده‌اند.

کله گنجشکی

یکی از غذاهای سنتی اصفهان که درسریعترین زمان ممکن آماده می‌شود، سر گنجشکی و یا همان کله گنجشکی است. این غذا با ترکیب گوشت چرخ کرده، پیاز، ادویه، رب، روغن و ترخون خشک شده با یکدیگر، طبخ می‌شود و معمولا آن را با نان سرو می‌کنند.

 


 

 بریونی اصفهانی

 

سخن آخر:

امیدواریم که توانسته باشیم برای شما خوانندگان عزیز نمای کاملی از اصفهان قدیمی تا کنونی را بازگو کرده باشیم. 


گرد آورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد