عسل و انواع آن و خاصیت بی‌نظیر آن

عسل و انواع آن و خاصیت بی‌نظیر آن

عسل و خواص شگفت انگیزش

 

عسل و شگفتانه‌هایش

 

عسل یا انگبین نوعی مایعی شیرین که توسط زنبور عسل و یا برخی حشرات تولید می‌شود.  زنبورها، عسل را از شهد گل‌ها یا ترشحات برخی حشرات دیگر (مانند عسلک) از راه بالااوری، فعالیت آنزیمی و تبخیر آب تولید می‌کنند. زنبورها عسل را در ساختارهایی از جنس موم به نام کندو ذخیره می‌کنند. عسلی که زنبور عسل تولید می‌کند به دلیل تولید جهانی و تجاری سازی آن، بیشترین شهرت را دارد. عسل از کلونی‌های زنبورهای وحشی یا از کندوهای زنبورهای اهلی جمع‌آوری می‌شود، که به این فعالیت زنبورداری گفته می‌شود. شیرینی عسل از مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز به عمل می‌آید و شیرینی نسبی خود را از ساکارز گرفته است، میزان کالری عسل حدود ۳۲۵ کیلو کالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم است. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد. عسل به علت دارا بودن اسیدیتهی خاص، مقدار بسیار اندک آب و وجود هیدروژن پراکسید به سختی فاسد می‌شود و به همین علت نگهداری و تجارت آن آسان است  استفاده از عسل برای کودکان زیر دو سال ممنوع است زیرا دارای سم بوتولینم است. عسل به مرور زمان شکرک می‌زند و این یک فرایند طبیعی است که هیچ تاثیری بر روی ترکیبات شیمیایی عسل برجای نخواهد گذاشت. برای از بین بردن  شکرک می‌توان از آب گرم استفاده کرد اما توجه داشته باشید که اگر عسل با دمایی بیش از ۴۰ درجه سلسیوس گرم شود، مواد بیولوژیکی فعال خود را از دست می‌دهد. در گذشته مصری‌ها و یونانی‌ها، مردگان خود را با عسل مومیایی می‌کردند. استفاده از عسل در مصر به  ۲۲۰۰ تا ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. استفاده از فراورده‌های عسل در جهان به 300000تن می‌رسد. عسل در زندگی روحانی، اجتماعی و اقتصادی مصریان باستان نقش مهمی داشته است. از حکایات قدیمی چنین برمی‌آید که  عسل در آن روزگار از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و در سنن قدیمی به دلیل داشتن خواص دارویی برای بیماران تجویز می‌شده است. مصریان در زمان‌های قدیم از ترکیب جو، عسل و گندم به جای الکل استفاده می‌کرده‌اند. یونانیان باستان بر این باور بوده‌اند که  خدایان چون خوراک بهشتی می‌خوردند فناناپذیر و ابدی هستند و ایمان داشتند عسل یکی از اجزای مهم این خوراک بهشتی است. ابوعلی سینا ۱۰۰۰ طبیب و دانشمند معروف ایرانی سال‌ها پیش در کتاب قانون خود نسخه‌های زیادی بر پایه عسل و موم آن تجویز کرده‌است. بقراط پدر پزشکی و بنیان‌گذار طب یونان ۲۵۰۰ سال پیش در مورد عسل چنین گفته‌ است: هر دارویی از مواد غذایی درست می‌شود و متعاقب آن هر غذایی نیز جانشین دارو می‌گردد، عسل پاسخگوی این دو شرط است. موریس مترلینک در مورد عسل گفته است: همین امروز اگر زنبور عسل از بین برود هزاران نوع از گیاهان از بین خواهد رفت و از کجا معلوم که تمدن، از بین نرود.

ویژگی‌ها

برای تولید فقط ۱ کیلوگرم عسل طبیعی به بیش از ۱ میلیون گل و بیش از ۴۰ هزار بار پرواز زنبورها نیاز است، هر زنبور در هر بار پرواز نزدیک به ۴۰ میلی‌گرم شهد با خود حمل می‌کند. ویژگی مهم عسل آن است که در طولانی مدت فاسد نمی‌شود. برای جلوگیری از فاسد شدن بعضی مواد مانند شاه‌ توت را با عسل مخلوط می‌کنند و هر چند روز یک بار آن را وارونه می‌کنند تا عسل به همه جای شاه توت  برسد و به این صورت شاه توت تا یک سال فاسد نمی شود. وزن مخصوص عسل در دمای ۲۰ درجه سلسیوس حدود 4/1 – 42/1 و PH متوسط آن در حدود 9/3 است اما می‌تواند در بازه ۳تا۴ تا ۶تا۱ متغیر باشد بنابراین با وجود این که عسل یک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن دیده نمی‌شود.


چگونگی تولید عسل


تولید عسل

تولید عسل طبیعی در کشور چین هر ساله در حال افزایش تولید است در حالیکه تولید عسل طبیعی درآمریکا روندی نزولی داشته ‌است. تولید عسل در ایران نیز از سال ۲۰۰۴ رشد پیدا کرده است. تولید عسل از جمع‌آوری شهد گیاهان آغاز می‌شود. به این صورت که زنبور‌عسل شهد شیرین را از گل‌ها جمع می‌نماید و با تغییر ساختار آن‌ها، آن‌ها را به شکل محلولی عالی، غلیظ و پرانرژی درمی‌آورد. زنبور‌عسل شهد گیاهان را در هنگام جمع‌آوری، موقتا در عسلدان خود جمع آوری می‌کند و در هر نوبت پرواز برای جمع‌آوری شهد، حدود ۴۰ میلی‌گرم شهد را به کندو حمل می‌کند. زنبور مزرعه موقع برگشت و حمل شهد به کندو، در میان راه مقداری از آب شهد را جذب، و سپس از کلیه‌ها دفع می‌کند. مقداری دیاستاز از نوع اینورتاز (که تجزیه‌کننده مواد قندی است) از جداره عسلدان ترشح و به شهد می‌افزاید. کارگر مزرعه، این شهد یا به اصطلاح عسل نارس را در داخل سلول‌ها قرار می‌دهد و دوباره جهت جمع‌آوری به سوی کشتزارها و سرچشمه‌ها برمی‌گردد. ترکیبات و نوع عسل، بسته به نوع تغذیه زنبورعسل و نوع گل‌های مورد استفاده، متفاوت هستند. آب درون عسل‌ها، به شرایط اقلیمی و میزان رطوبت منطقه بستگی دارد، در مناطقی که میزان رطوبت هوا بالاتر است، درصد آب عسل بیش‌تر است. به این صورت که عسل‌های ناحیه‌ی شمال رقیق‌تر از عسل‌های ناحیه‌ی شمیران تهران است. درصد آب درون عسل بسته به شرایط قرارگیری کندو به 25 درصد می‌رسد به این ترتیب از لحظه‌ی  شهد آوری تا تولید عسل، دو مرحله انجام می‌گیرد. مرحله‌ی اول زنبوران هم به‌ طور فعال هم به‌ طور انفعالی آب را از محلول رقیق شهد که به ‌طور معمول دارای ۶۰ درصد آب است، جدا می‌کنند.  در مرحله‌ی دوم،  به طور یقین قند درون شهد از ساکارز است  که با فعالیتهای  آنزیمی به دکستروز و لوولوز و مقدار کمی از سایر قندها طی این مرحله ترکیب می‌شوند. در نتیجه محلول غلیظی از قندهای ساده که ماده حل شده آن بیش از حل نشده‌هاست، ماده‌ای مغذی به نام "عسل" به وجود می‌آید. عسل‌های دارای منبع گیاهی متفاوت با رنگ و طعم متفاوت بوده‌اند و حاوی مقادیری از قندها (ساکاروز، لوولوز، دکستروز، مالتوز و غیره) و حاوی اسیدها، پروتئین‌ها، پیک مان‌ها، مواد معطر و خوشبوکننده وهم‌چنین املاح (نظیر سدیم، گوگرد، منیزیوم، فسفر، کلر، پتاسیم، سیلیکا و غیره) آنزیم‌ها (مانند دیاستاز، گلوکز اکسیداز، کاتالاز، فسفاتاز و انورتاز) و هم‌چنین حاوی ویتامین‌ها (پرودوکسین، فولیک اسید) و غیره می‌باشند. میزان املاح معدنی در انواع مختلف عسل با هم فرق  دارد که در این بین عسل‌های تیره املاح معدنی بیشتری دارند که مهم‌ترین آن‌ها کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، مس، فسفر، منیزیم و گوگرد است. عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطراست.تقسیم بندی عسل برمبنای شهدگل‌ها


تقسیم بندی عسل برمبنای شهد گل آن 

عسل تک گل

زنبورداران عسل شهد را از روی یک گل خاص جمع آوری می‌کنند، مانند: عسل شبدر، عسل اقاقیا، عسل آفتابگردان. 

عسل تک گل خالص با زحمت بسیاری به دست می‌آید. 

عسل چند گل

زنبورداران شهد را از روی چندین گل جمع آوری می‌کنند، مانند: عسل کوهستان، عسل مرکبات و انواع درختان میوه و بی میوه. 

متناسب با زمان تولید

عسل بهاره

عسل بهاره مانند عسل مرکبات و عسل اقاقیا  هستند که زنبور داران در اوایل بهار آن‌ها را از درختان میوه جمع آوری می‌کنند.

عسل پاییزه

تولید این نوع عسل از اواسط تابستان تا اوایل پاییز صورت می‌گیرد.

متناسب با منطقه تولید

بسته به شرایط هر منطقه عسل متفاوتی به عمل می‌آید مانند: عسل دماوند و عسل کوهرنگ. 

متناسب با رنگ عسل

عسلی که ما استفاده می‌کنیم رنگ متفاوتی دارد مثل: 

عسل اقاقیا که بی رنگ است یا مانند عسل اسپرس که رنگ زرد دارد و مانند عسل آویشن که رنگ آن قرمز است. 


انواع عسل و ویژگی‌های هر یکانواع عسل

عسل طبیعی

به عسلی، عسل طبیعی گفته می‌شود که زنبور از شهد درون گل استفاده کند و اگر زنبور از قند سفید و شکر تغذیه کند عسل آن طبیعی نخواهد بود. زنبورعسل قابلیت تشخیص گل‌های مفید از غیر مفید را دارا می‌باشد بنابراین املاح و ویتامین‌های مفید درون گل را جمع آوری کرده و با ترکیب این مواد آن‌ها را قابل جذب در خون می‌کند.

بیشتر زنبورداران چند شان عسل را از پاییز برای تغذیه‌ی زنبورها در بهار ذخیره می‌کنند و این آسان ترین راه غذا دادن به زنبورها می‌تواند باشد.

عسل تغذیه‌ای

عسل به علت داشتن خواص بسیار زیاد و قیمت نسبتا بالایی که دارد همواره مورد توجه سود جویان قرار گرفته که با دست زدن و تقلب در آن، درآمد زیادی را به جیب می‌زنند. در بعضی‌ زمان‌ها عسل را از طریق تغذیه مصنوعی زنبوران یا محلول آب و شکر و یا شیره انگور و توت تهیه می‌کنند و آن را به جای عسل طبیعی می‌فروشند، این عسل دارای هیچ عطر و طعم مطبوعی نبوده و مسلما خواص مفیدی هم ندارد کیفیت عسل طبیعی ۱۰ برابر بیشتر از عسل مصنوعی است. عسل مصنوعی برای تغذیه زنبوران تا حدی مناسب بوده و برای انسان اهمیت چندانی ندارد.

 عسل مصنوعی یا تقلبی

مواد و ترکیباتی که مانند عسل هستند که زنبورعسل در تولید آن نقشی ندارد.  این گونه از عسل‌ها از قند نیشکر و میوه‌های شیرین، مانند: خربزه، هندوانه، کدوتنبل و خرما به دست می‌‌‌آید هر چند که از این فراورده‌ها به عنوان عسل از نام برده می‌شود ولی این مواد از غلیظ کردن آبمیوه‌ها به طریق مصنوعی و صنعتی به دست می‌آیند. این روش در ایران انجام نمی‌گیرد ولی در بعضی از کشورهای خارجی مرسوم است.

عسلک

بعضی از حشرات ، مانند شته‌ها و شپشک‌ها ضمن تغذیه از نباتات مختلف، کربوهیدرات (مواد قندی) اضافی خود را روی سطح برگ‌های نباتات مورد تغذیه دفع می‌کنند. زمانی که در طبیعت شهد کمیاب باشد، زنبور عسل به اجبار مواد قندی  و همچنین سایر ترشحات شیرین گیاهان (به غیر از شهد گل‌ها) را جمع آوری و پس از تبدیل به صورت عسل در داخل سلول‌های قاب ذخیره می‌کند، به این نوع عسل، عسلک گفته می‌شود که از نظر عطر، رنگ و مواد تشکیل دهنده، از کیفیت کمتری نسبت به عسل معمولی برخوردار است. عسلک در مقایسه با عسل تیره تر و لوولوز و دکستروز کمتری دارد. قندهای مرکب، مواد معدنی، نیتروژن و مواد اسیدی عسلک بیشتر از عسل می‌باشد مقدار مواد معدنی چون پتاسیم، فسفر و آهن در عسلک بیشتر از عسل می‌باشد که این عناصر، به خصوص نمک پتاسیم در عسلک، برای تغذیه زمستانی زنبور‌عسل مناسب نیست؛ زیرا باعث اسهالی و سپس مرگ و میر نوزادان زنبور می‌گردد. عسلک را اغلب  می‌توان برروی برگ درختانی نظیر بلوط، راش، تبریزی، نارون، افرا، بید، ... پیدا کرد.

عسل سمی

گاهی اوقات عسل به دست آمده از بعضی گیاهان برای انسان سمی بوده و ایجاد مسمومیت و عوارضی از قبیل استفراغ، سرگیجه و عدم تعادل می‌نماید، علت سمی بودن بعضی عسل‌ها گلوکزید درون گیاه می‌باشد که ترکیبی مسموم کننده است. این نوع عسل‌ها برای خود زنبور سمی نیست و زنبوران آن را به راحتی مصرف می‌کنند. مطالعات به دست آمده  نشان داده‌اند که عسل حاصل از شهد گیاهان زهری مانند:  بنکدانه، گل انگشتانه خرزهره، شوکران، گل پنجه اعلى و غیره هرگز برای انسان‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کنند. عسلی که با بوییدن آن عطسه و یا با نوشیدنش مستی به همراه باشد و یا هنگام مزه کردن گلویتان سوزش گرفت عسل مسموم کننده خواهد بود که برای تغذیه مناسب نیست. عسل سمی از سم موجود در شهد گل‌های آزاله و گل صد تومانی به وجود می‌آید. سم درون عسل پایدار نبوده و در صورت نگهداری طولانی مدت عسل، حتی در شرایط عادی از سمیت آن کاسته می‌شود.

عسل رادیواکتیو

در بعضی از عسل‌ها ، مقدار خیلی ناچیزی رادیوم وجود دارد و این عمل با پوشاندن شیشه‌های عسل با فیلم‌های حساس عکاسی و پوشاندن آن با کاغذ سیاه و مشاهده تصاویری از تشعشع رادیوم در کاغذ حساس عکاسی ثابت شده است. این خاصیت مربوط به خاک و زمینی است که گیاهان عسل زا در آن رشد کرده‌اند.


انواع گیاهانی که زنبورعسل از آن‌ها تغذیه می‌کند

گیاهان عسل زا

 انواع یونجه ها: يونجه باغی، یونجه معمولی

انواع شبدرها: شبدر سفید، قرمز، شیرین

گیاهان وحشی: گل قاصدک، انواع کنگر، تلخه، آویشن، کاکوتی، گرز، گون و ده‌ها گونه دیگر.

سایر گیاهان: اسپرس، پنبه، آفتابگردان، گندم سیاه، گشنیز، ریحان، نعناع، سماق، تمشک، توت فرنگی، مرکبات، سیب، گلابی، آلبالو، بادام، آلو، اقاقیا، لیلکی، انگور‌فرنگی، انگور‌معمولی، بید، درخت جوالدوز، مریم گلی، سویا، سیاه دانه، گشنیز، کنار، پیاز و جعفری…


عسل خوش‌عطم اقاقیا


عسل اقاقیا

یکی از بهترین انواع عسل‌ها، عسل اقاقیا است. درهنگامی که  مایع است کاملا شفاف بوده و به هنگام کریستالیزاسیون یا بلوری کردن (رس بستن) رنگ آن به سفیدی برف می‌شود. عسل اقاقیا شامل ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز می‌باشد. زنبورها از یک هکتار اقاقیای سفید ۱۷۰۰ کیلوگرم عسل تولید میکنند. عسل اقاقیا مقوی و انرژی زا بوده که باعث بهبود و تقویت حافظه می‌شود،  همچنین نشاط آور و بسیار معطر است و به درمان بیماری‌های صفرا، دیابت، ملین، کم‌ خونی، عفونت در خانم‌ها کمک میکند، و همچنین  خواب آور، و در بهبود ناراحتی‌های چشمی، رشد کودکان و آرام بخش بودن آن برای بزرگسالان نیز بسیار مفید است. اگر با سیب مصرف شود بهترین آنتی‌ بیوتیک است و برای سرماخوردگی مؤثر و سودمند می‌باشد.

عسل آویشن

عسل آویشن برای مغز و اعصاب  مفید می‌باشد و به تقویت حافظه کمک میکند، همچنین برای دردهای قاعدگی، دردهای شکمی و روده، تسکین سرفه و گلودرد، درمان دیابت بی مزه، عفونت های عمومی بدن و برای پانسمان زخم های بستر مفید است.


عسل گونعسل گون

عسل گون باعث تقویت مغز و اعصاب می‌شود و به علت داشتن خاصیت انرژی زایی خود به تقویت حافظه نیز کمک می‌کند، برای کم خونی مفید است، خواب آور می باشد، درمان درد معده ملین، زخهای چشم و دردهای چشم، دردهای سینه و حلق و حنجره، مفید برای گرفتگی صدا، درد روده، درد کلیه و مثانه و مجاری ادراری بسیار مفید است.

عسل کتیرا

عسل کتیرا که شهد غالب آن یکی از گونه‌های معروف گون به نام گیاه کتیرا می‌باشد، که دارای خواص دارویی بسیاری مانند تقویت اعصاب، تقویت حافظه و تقویت معده می‌باشد.

عسل چند گیاه

عسل چند گیاه یا چهل گیاه به این خاطر با این نام خوانده می‌شود که چون زنبور عسل از چند نوع گیاه تغذیه می‌کند.  عموما در فصل بهار که گیاهان مختلفی در یک منطقه رشد می‌کنند، زنبور شهد گل‌های مختلفی را به عسل تبدیل می‌کند. این نوع عسل خواص عمومی زیادی برای بدن داشته و برای بیماری‌های مختلفی توصیه شده است. عسل چند گیاه خاصیت ضد ورم و عفونت روده، ضد یبوست، ضد عفونی کننده دستگاه گوارش، ضد اسهال، تب بر، تقویت اعصاب، ضد سرفه و آسم، ضد سنگ کلیه و مثانه، اشتها آور، خواب آور، تصفیه خون و کبد، درمان میگرن، مبارزه با پوکی استخوان را دارد.


ویژگی‌های عسل یونجهعسل یونجه

عسل یونجه، عسلی است که  از گل‌های بنفش رنگ یونجه به دست می‌آید. عسلی که  تازه استخراج شده، بی رنگ یا کهربایی رنگ است. عسل یونجه به سرعت کریستالی شده و توده سفید رنگی را مانند شیر غلیظ ایجاد می‌کند. این عسل، عطر و طعم خوبی دارد. حاوی ۵۷ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز می‌باشد. عسل یونجه مقوی مغز و اعصاب و حافظه را افزایش می‌دهد،  و برای افرادی که خون دماغ می‌شوند، بسیارمفید است. این عسل بسیار خوش عطر و طعم می‌باشد. ملین و خون ساز است، بندآورنده خون، مفید برای اختلالات عادت ماهیانه خانم‌ها، برای افرادی که دچار لرزش‌های اندام می‌شوند مفید است و همچنین نشاط آور است.

عسل شوید

رنگ عسل شوید نسبت به دیگر عسلها تیره تر است. این گونه عسل به رنگ کهربایی تیره دیده می‌شود. عسل شوید شیرینی نرمالی دارد. خواص آرام‌بخشی، کاهش چربی خون، تقویت معده و درمان دل پیچه، افزایش شیر مادران شیرده، تقویت استخوان‌ها و درمان دردهای مفصلی، کم کردن ضربان قلب، تقویت بدن و افزایش نیرو و انرژی از خواص عسل شوید به شمار می‌روند.

عسل رازیانه

رازیانه گیاهی دارویی،  با عطر و طعم بسیار و خواص درمانی می‌باشد.عسلی که از شهد گیاه رازیانه به وجود می‌آید همه‌ی خواص گیاه رازیانه را دارا می‌باشد. این عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن، مقابله با سرطان و پیشگیری از آن، تقویت سیستم گوارشی بدن، درمان سوءهاضمه و نفخ، خاصیت ضد‌عفونی و ضد‌میکروبی، کاهش فشار خون و کلسترول، پیشگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین درمان تنبلی تخمدان، تسکین درد‌های قاعدگی و افزایش میل جنسی در بانوان مفید است.

عسل سیاهدانه


عسل سياهدانه

عسل سیاهدانه برای مغز و اعصاب مفید بوده است و به تقویت حافظه کمک می‌کند و خواب آور است، باعث ازیاد شدن شیر مادر و درمان بیماری‌های کلیوی می‌شود. بادشکن و قاعده آور است، سردرد و روماتیسم را بهبود می‌بخشد. همچنین برای ضعف بدن، رفع مسمومیت‌های خون، کبد، تهوع، شکم درد، یبوست، کاهش رطوبت‌های موجود درون بدن، مفید برای دیابت بی‌مزه، مفید برای انواع قولنج، ناراحتی‌های تنفسی، روشن کردن رنگ و رو، برای سنگ کلیه، مثانه و سیستم اورولوژی و دردهای رحمی تاثیرات بسزایی دارد.

عسل کنار

 عسل کنار، این دسته از عسل‌ها  مقوی و انرژی زا هستند که به تقویت حافظه و برای رشد کودکان بسیار مفید بوده‌اند، مسهل صفرا، حرارت بدن را کاهش می‌دهند، از بین برنده‌ی کرم معده و روده ، مفید برای گرم مزاجان، برای از بین بردن ناراحتیها و زخم روده و تب مفید است، برای آبله و عطش، همچنین سستی اعضا، تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو، تقویت اعصاب و تحلیل ورم‌های گرم سودمند بوده است. 

عسل مرکبات

عسل مرکبات برای تقویت حافظه استفاده می‌شود و همچنین  مفید برای درمان مشکلات معده، بادشکن، کمبود ویتامین C، تهوع و سم، نرم کننده سینه، سرماخوردگی، ورم‌های بدن، ضدعفونی کننده، تصفیه خون، اشتها آور، ناراحتیهای صفرا، مسکن، مفید برای سکسکه، کرم های روده، مفید برای سرطان‌های معده، پیشگیری از انواع سرطان‌ها، کاهش کلسترول، ضدباکتری و قارچ است.

عسل گشنيز

عسل گشنیز دارای عطر تند و طعم خاصی است. این عسل از گل‌های سفید و صورتی چتردار جمع آوری می‌شود. شکوفه‌های گشنیز رشد کرده در یک هکتار زمین، حدود ۵۰۰ کیلوگرم عسل می‌دهند. از خواص عسل گشنیز می‌توان به: اشتها آوری، مقوی معده، رفع سوءهاضمه، بادشکن، نرم کننده سینه، تب بُر، مفید برای بیماریهای عفونی مانند: سرخک و آبله، برای سرفه و سرماخوردگی، مسکن و آرام‌بخش، دفع سموم بدن، خواب آور، مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه‌ای، شیر‌افزا، مفید برای تب‌های روماتیسمی، خواب آور، مفید برای آفت دهان، تقویت لثه، تنگی نفس، مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، اسپرم، ناراحتی روده و حافظه اشاره کرد.

عسل زرشک

عسل زرشک از شهد گل‌های درخت زرشک به عمل می‌آید، این عسل  در ادریبهشت و خرداد تولید شده و از عسل‌های بهاره به شمار می‌آید که خاص منطقه خراسان است و به دلیل شرایط اقلیمی و پوشش گیاهی خاص از خواص زیادی برخوردار است. عسل زرشک به رنگ زرد طلایی با عطر مطبوع و طعم شیرین دل‌چسب می‌باشد. عسل زرشک باعث تصفیه خون، کاهش فشار خون، درمان مشکلات کبدی و تنظیم قند خون خواهد بود.

 

عسل زرشک و خواص آن

 

عسل مریم گلی

این عسل از شهد گیاه معروف مریم گلی تهیه می‌شود که از گیاهان دارویی پر کاربرد است. عسل مریم گلی به رنگ کهربایی روشن تا تیره زرین با بو و مزه دل‌پسند است. هر هکتار زمین زیر  کشت گیاه مریم گلی حدود ۶۰۰ کیلوگرم عسل می‌دهد. از خواص آن می‌توانیم  به تصفیه کنندگی خون، رفع تعریق بیش از حد بدن، کمک به سیستم گوارش، بهبود زخم‌ها و بریدگی‌ها، تحریک اشتها و بهبود سرماخوردگی اشاره کنیم.

عسل وحشی

عسل وحشی را نوعی زنبور‌های کوچکی که با زنبور‌های معمولی و پرورش یافته فرق دارند به وجود می‌آورند. این زنبور‌ها در بالای درختان و شکاف صخره‌ها در کوهستان‌ها اقدام به ساخت کلنی خود  می‌کنند و عسل‌ها با دشواری بسیاری از این کلنی‌ها برداشت می‌شوند. چون جمع ‌آوری این عسل سخت است و عسلی کمیاب به حساب می‌آید قیمت نسبتا بالایی دارد. از مهمترین خواص این نوع عسل می توانیم  به انرژی زایی بالا، درمان مشکلات گوارشی، درمان کم خونی، تقویت حافظه و همچنین تقویت قوای جنسی اشاره کنیم. 

عسل جعفری

عسل جعفری انرژی زای خوبی به حساب می‌آید که به بهبود بی‌خوابی، تقویت مغز و حافظه کمک شایانی کرده است. مناسب برای کاهش نفخ و گرفتگی عروق بوده، همچنین قاعده آور و اشتها آور است. برای ناراحتی‌های کبدی و طحال، برای دیابت بی‌مزه و همچنین برای ناراحتی های روده هم نیز مفید است.

 

 

زنبورداری

 

عسل ریحان

عسل ریحان از دسته عسل‌های گیاهان تک گل است و برای درمان بیماری‌ها در طب سنتی تجویز شده است، رنگ این عسل به رنگ عقیق روشن است و توسط زنبوران از شهد گیاه ریحان به عمل می‌‌‌‌آید. عسل ریحان به عنوان یکی از داروهای طبیعی و خوراکی شناخته شده است ، خواص عسل عبارتنداز: خواص ضد عفونی و ضد باکتری، بهبود دردهای میگرنی، بهبود سرگیجه، مقوی برای اعصاب و جسم انسان، بهبود ضعف بدن، غنی از ویتامین‌های ،A، کلسیم و مواد معدنی دیگر است. 

عسل جاوشیر

عسل جاوشیر از شهد گل‌های جاوشیر توسط زنبور عسل فرآوری می‌شود، جاوشیر یک نوع گیاه بومی در نواحی کوهستانی در کشور ایران است که خواص دارویی زیادی دارد و در طب سنتی از آن استفاده بهره برده‌اند. عسل جاوشیر رنگ قهوه‌ای روشن دارد که در فصل بهار برداشت می‌شود و دارای مزه شیرینی است. این عسل برای  بهبود عملکرد بهترکلیه‌ها، بازکننده مجاری ادراری، مقوی برای سیستم عصبی بدن، بهبود آسم و تنگی نفس، بهبود صرع، بهبود تشنج، بهبود لرزه اندام یا رعشه، درمان درد‌های مفصلی و تقویت کننده چشم و بینایی بسیار مفید بوده است.

عسل مانوکا

این عسل در مناطق جنگلی استرالیا و نیوزلند از شهد درخت مانوکا، به وسیله‌ی زنبور تولید می‌شود و به علت کیفیت بالای خود   یک مرهم طبیعی برای زخم‌ها به شمار می‌رود، در گذشته که دسترسی به آنتی بیوتیک‌ها میسر نبوده، از عسل مانوکا برای ضد عفونی کردن و درمان زخم‌ها استفاده می‌کرده‌اند.

عسل گل آفتابگردان

عسل آفتابگردان در شکل مایع به رنگ زرد طلایی و در شکل کریستالی به رنگ زرد کهربایی با رگه‌های مایل به سبز در می‌آید. این عسل عطری ضعیف و طعم مطلوبی دارد، این عسل  مقوی و انرژی زا بوده  که به تقویت و همچنین برای نرم کردن سینه، ناراحتی برونش‌ها، ناراحتی‌های حنجره، صاف کردن صدا، ناراحتی‌های ریوی، تسکین سرفه و سرماخوردگی و برای خنثی کردن سم مفید است.

عسل گندم سیاه

این عسل  به رنگ رنگ زرد تیره یا قهوه‌ای تیره می‌باشد و در شبیه به  عسلک است. با دارا بودن طعم و عطری مشخص در شکل بلوری چسبناک خواهد بود. این عسل حاوی ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است. میزان پروتئین و آهن آن از عسل روشن بیشتر بوده و استفاده از آن به علت داشتن میزان زیاد آهن در درمان کم خونی توصیه می‌شود. از گذشته گفته‌اند که  خوردن عسل‌های تیره برای افراد رنگ پریده خوب است. این عسل از شهد گندم سیاه که به مقدار زیاد در باغستان‌ها و به صورت محصول زراعی رشد می‌کند، تهیه می‌شود. از یک هکتار زمین تحت کشت گندم سیاه حدود ۶۰ کیلوگرم عسل گندم سیاه به عمل می‌آید.عسل بابونه و خواص


عسل بابونه

از عسل بابونه برای پیشگیری از التهاب مغز، انواع ورم‌ها، کاهش تب، میگرن، سردرد، آرتروز، کاهش حساسیت، درد، کاهش پسوریازیس، اسپوندلیت آنکلوزان، دردهای قاعدگی، ناراحتی‌های زنانه و یائسگی، آلرژی‌ها، فشار خون، سرگیجه، سوءهاضمه، ضداسپاسم، ناراحتی‌های روده، درد و ورم مثانه، ورم طحال، معده درد، بی خوابی، دفع کرم کدو در کودکان، سرماخوردگی، روماتیسم، غلظت خون، ضد عفونی دهان و دندان، شستشو و پانسمان زخم‌ها، تقویت سیستم بدن، تقویت مغز و حافظه، ترشح شیر در خانم‌های شیرده، ورم پروستات، ایمنی بدن، تقویت مغز و حافظه، زخم‌های دهان و کولیت استفاده کنید.

عسل شاه بلوط

عسل شاه بلوط به رنگ تیره و عطر نامطبوعی  که دارد که از گل‌های شاه بلوط شیرین به دست آمده است. عسل شاه بلوط از نظر رده بندی جزء عسل‌های درجه ۲ می‌باشد.

عسل کلزا

عسل کلزا به رنگ سفید و گاهی زرد، که دارای عطر دلپذير ولی بدون طعم خوب می‌باشد. این عسل سریعا به  شکل بلورهای ضخیم درآمده که به سختی در آب حل می‌شوند و اگر به مدت طولانی از آن  نگهداری کنید به سرعت ترش می‌شود.

عسل گل گندم

عسل گل گندم (قنطوریون) به رنگ زرد و سبز دیده شده است که با بویی مانند  بادام و طعم آن اندکی تلخ است. گل گندم یکی از بهترین گیاهان عسل زا است.

 

نحوه‌ی تولید عسل

 

عسل گل پنبه

رنگ آن روشن است و بعد از بلوری شدن رنگ آن سفید می‌شودو دانه‌های بسیار ریزیی را تشکیل می‌دهد. این عسل حاوی ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است. یک هکتار زمین تحت کشت پنبه حدود ۱۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم عسل می‌دهد. زنبور عسل با گرده افشانی خود محصول پنبه را ۴۰ تا ۵۶ درصد افزایش می‌دهد.

عسل شبدر

یکی از بهترین عسل‌ها، عسل شبدر است. کاملا بی رنگ است و عطر بسیار خوبی دارد. در حالت  بلوری به صورت یک توده جامد سفید در می‌آید. عسل شبدر حاوی ۳۵ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز می‌باشد. یک هکتار زمین تحت کشت شبدر سفید حدود ۱۰۰ کیلوگرم عسل به شما خواهد داد.

عسل سیب

عسل سیب،  به رنگ زرد کم رنگ با عطری بی نظیر و شیرینی مطبوعی که دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته است.  این عسل حاوی ۳۲ درصد گلوکز و ۴۲ درصد فروکتوز بوده و از شکوفه‌های سیب به دست می‌آید. یک هکتار شکوفه سیب حدود ۴۰ کیلوگرم عسل می‌دهد.

عسل لیمو

این عسل به عنوان یکی از بهترین عسل‌ها شناخته شده است و  به خاطر طعم خاصش، ارزش و قیمت بالایی دارد. عسل تازه استخراج شده معطر و رنگ آن شفاف و متمایل به زرد یا سبز رنگ است. عسل ليمو حاوی ۳۶ درصد گلوکز و ۳۹ درصد فروکتوز می‌باشد. از این عسل برای درمان  سرماخوردگی استفاده می‌شود. عسل لیمو از شهد شکوفه‌های زرد متمایل به سبز لیمو به دست آمده است. از یک درخت لیمو حدود ۱۶ کیلوگرم عسل و از یک هکتار تحت کشت حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم عسل به دست می آید.

عسل هویج

عسل هویج به رنگ زرد تیره بوده و عطر مطبوعی دارد. بیشتر از گل‌های سفید چتردار هویج وحشی یا پرورشی به دست شکل گرفته است.

عسل اکالیپتوس

بسیاری از زنبورهای عسل علاقه زیادی به شهد اکالیپتوس دارند. امروزه به دلیل وجود گونه‌های متنوع این گیاه طعم و عطر قوی و فواید درمانی زیاد آن برداشت عسل اکالیپتوس در سراسر دنیا انجام می‌شود. عمده برداشت این عسل در کشور ما در شهرستان‌های فسا و جهرم صورت بوده است که از اوایل اردیبهشت تا اواسط خرداد ماه برداشت این عسل ادامه دارد. عسل اکالیپتوس طعم نامطبوعی دارد  و به همین علت در پزشکی ارزش بسیار زیادی دارد و از آن برای درمان سل ریوی، بهبود آنفولانزا و سرما خوردگی، درمان تنگی نفس، درمان کننده عفونت دستگاه ادراری و برای بهبود اختلالات گوارشی استفاده می‌کنند.

عسل قاصدک

عسل قاصدک با رنگ زرد طلایی، و داشتن حالت ضخیم و چسبناک معروف است. این عسل به سرعت بلوری (شکرک) شده و طعم قوی دارد. عسل قاصدک از شهد گیاهانی که در هر منطقه بیشترین رشد را نسبت به گونه‌های دیگردارند  به دست می‌آید. عسل قاصدک دارای ۳۶ درصد گلوکز و ۴۲ درصد فروكتوز است.

عسل تمشک

این عسل، به رنگ سفید و عطر مطبوعی که دارد بسیار خوشمزه است. از ویژگی این عسل می‌توانیم به سرعت آب شدنش درون دهان اشاره کنیم. همانطور که معلوم است عسل تمشک از شکوفه‌های تمشک به عمل می‌آید. تمشک جنگلی در هر هکتار حدود ۷۰ کیلوگرم و تمشک کشت شده آبی در هر هکتار تقریبا ۵۰ کیلوگرم عسل می‌دهد. این عسل دارای ۳۴ درصد گلوکز و ۴۱ درصد فروکتوز است.

عسل سنبل

عسل سنبل دارای رنگ زرد طلایی و عطر ملایم است. این عسل که یکی از بهترین انواع عسل بوده، که زنبور عسل آن را از شهد گل‌های زرد کم رنگ یا آبی متمایل به بنفش درختچه‌های روغنی پایا می‌سازد.

عسل زیرفون

یکی از بهترین عسل ها، عسل زیرفون می‌باشد و به خاطر طعم عالی که دارد، از اهمیت خاصی برخوردار است. عسل تازه استخراج شده، زلال و عموما به رنگ زرد کم رنگ یا سبز است. عسل زیرفون محتوی ۳۶ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز می‌باشد. طعم خوش‌بو و مزه قابل ملاحظه ای آن که در هنگام خوردن به تلخی می‌زند که بسیار سریع از بین خواهد رفت. در پزشکی تجربی از این عسل به عنوان عرق آور و به صورت خنکی استفاده می‌شود، از یک درخت زیرفون حدود ۱۶ کیلوگرم عسل به دست می‌آید.

عسل اکلیل کوهی

عسل اکلیل کوهی، عسلی است با کیفیتی عالی و مزه‌های دلپسند، به رنگ کهربایی روشن یا سفید با بوی‌خوش وانیل می‌باشد. حاوی ۳۷ درصد گلوکز و ۴۰ درصد فروکتوز است. از یک هکتار زمین گیاه خودرو ۲۰۰ کیلوگرم و از یک هکتار زمین تحت کشت اکلیل کوهی حدود ۶۰۰ کیلوگرم عسل تولید می‌شود.

عسل اسپرس

عسل اسپرس، به رنگ زرد زرین، بسیار خوش‌بو، که به  داشتن مزه‌ای دلپسند و خاص معروف شده است. یک هکتار تحت کشت اسپرس حدود ۱۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم عسل عالی می‌دهد.

عسل خلنگ

این عسل به رنگ  قهوه‌ای متمایل به قرمز، تیره که بوی شدید دارد و طعم آن کاملا مخصوص است و به شکل نیمه روان و شدیدا چسبنده است. این عسل برای از بین بردن عفونت‌های روده، ورم مثانه و پروستات، مفید است و استفاده از آن به کسانی که روماتیسم دارند توصیه می‌شود.

 

ویژگی‌مهم عسل

 

 

 

سخن آخر

عسل یکی از بهترین محصولاتی می‌باشد که می‌توانید بر سر سفره صبحانه‌تان استفاده کنید در این راستا شرکت ارسباران کوهپایه با ارائه‌ی ارگانیک‌ترین محصولات عسل خود کوشیده است تا طعم زندگیتان را به شیرنی عسل مبدل کند.

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد