جاذبه‌های تاریخی شهرستان همدان(ادامه‌ی مقاله شهرستان همدان و وقایع تاریخی آن)

جاذبه‌های تاریخی شهرستان همدان(ادامه‌ی مقاله شهرستان همدان و وقایع تاریخی آن)

جاذبه‌های گردشگری و تاریخی همدان

 

مناطق گردشگری و بناها‌ی تاریخی همدان

 

بنای شهر همدان را به دیا آکو پادشاه مادها که در حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح زندگی می‌کرده است نسبت می‌دهند. همدان شهر علم و ایمان و به عنوان دارالمونین شهرت پیدا کرده است و از نعمت رودخانه و چشمه سارهای فراوان برخوردار است.

هگمتانه

که پایتخت شاهنشاهی مادها و هخامنشیان و اشکانیان بوده است نخستین پایتخت ایران است که به همراه آتن در یونان و رم در ایتالیا همچنان زنده و مهم است. این تپه باستانی در دل زیر زمینی قرار دارد که قدمت آن به 3000 سال قبل برمی‌گردد که پیشینه‌ی تاریخی ایرانیان را به رخ می‌کشد. 

غارعلیصدر

یکی از مشهورترین و معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر همدان این غار است که لقب طویل‌ترین غار آبی جهان را به خود اختصاص داده است. این غار در ارتفاعات ساری قیه و نزدیکی روستای علیصدر کبودرآهنگ استان همدان قرار دارد. درون غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی وجود دارد که جاذبه‌های این غار را دو چندان کرده‌اند.

برج قربان

این برج آثار به جای مانده از دوران هفتم و هشتم هجری است که در چهار باغ شهید مدنی و خیابان طالقانی واقع شده است. این بنا محل دفن حسن بن عطارحافظ ابوالعلاهمدانی و امرای سلجوقی است. گفته شده است که در زمان صفویه وقتی افغان‌ها شورش می‌کنند فردی به نام قربان در این برج از مردم محافظت کرده و به همین علت این برج‌ را، برج قربان می‌خوانند.

آرامگاه باباطاهر

این آرامگاه برسرخود گنبد فیروزه‌ای را دارد که زیبایی تحسین برانگیزی به آن داده و محل مدفن باباطاهر دوره‌ی معاصر است.

سراب گیان همدان

یکی از زیباترین و پرآب‌ترین سراب‌های استان همدان که در 18 کیلومتری جنوب شهر نهاوند و 2 کیلومتری شمال شهر گیان واقع شده است، این چشمه بسیار غنی و مرغوب با پوشش گیاهی از درختان چنار رو بلند و تنومند،  بسیار چشم‌نواز است.

گنبد علویان

این گنبد در قرن ششم هجری در دوره‌ی سلجوقیان توسط خاندان علویان به عنوان مسجد بنا شده است. یکی از شاهکارهای گچ‌بری و معماری بعد از اسلام است.

 

هگمتانه همدان


شیر سنگی همدان

شیر سنگی از جاذبه‌های دوران باستان در زمان اسکندر مقدونی است که برای یاد بود بهترین سردار خود هفیستیون ساخته است که در یکی از میدان‌های همدان قرار دارد.

حمام تاریخی قلعه

حمام قدیمی قلعه به حمام حاج محمد سعید که در یکی از محله‌های قدیمی و اصیل شهر همدان به نام قاشق محله یا محله قلعه در خیابان شریعتی قرار دارد معروف است. این حمام دو بخش سرد و گرم دارد که درب ورودی آن هشتی شکل است این حمام به جای مانده از دوران قاجار است. 

آرامگاه ابوعلی سینا

آرامگاه فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی که در میدان بوعلی سینا قرار دارد این بنا در زمان قاجاریه به فرمان نگار نوه‌ی فتحعلی شاه ساخته شد. 

گنجنامه

سنگ نوشته‌ی که در زمان داریوش و خشایار  شاه بر دل کوه، الوند نوشته شده است. این کتیبه زبان پارسی باستان، بابلی و عیلامی قدیم نوشته شده‌اند.

دشت میشان

یکی از زیباترین دشت‌های ایران که مانند بهشت می‌ماند دشت میشان است این دشت در دامنه‌های کوه الوند واقع شده است. 

مسجد شورین

این مسجد در دوران قاجار ساخته شده است که به مسجد امیر افخم حسام الملک هم معروف است.

آرامگاه حیقوق نبی

آرامگاه حیقوق نبی یکی از بناهای دیدنی این استان که در شهرستان تویسرکان واقع شده است. این آرامگاه یکی از قدیمی‌‌ترین آثار تاریخی ایران است که در خیابان شهید اشرفی اصفهانی در انتهای خیابان حیقوق نبی قرار دارد. ساختمان آرامگاه حیقوق نبی (ع) مربوط به دوره‌ی سلجوقیان، قرن هفتم هجری قمری، است. این بنا بدنه‌ای هشت‌ضلعی شامل هشت ترکه‌ی آجری به عنوان ستون‌های اصلی بنا و سقفی مخروطی‌ شکل دارد. ارتفاع این بنا از سطح زمین، ۱۲ متر است و سقف آن که گنبدی با انحنا و تحدب کم است، از ارتفاع ۷ متری شروع می‌شود و در قسمت انتهای پیشانی بنا، چندین کنگره‌ی آجری برجسته به شکل مثلث دارد. 

 

آرامگاه حیقوق نبی

 

بقعه‌ی امامزاده حسین

این بقعه، امامزاده حسین یا شاهزاده حسین در همدان در ابتدای خیابان شهدا قرار دارد. این بقعه از آثار ممتاز معماری شهر همدان است که گنبد آجری زیبایی بر بالای آن قرار دارد. ساختمان مقبره شمالی است و یک ایوان کوچک، ورودی و دو حرم با پلان‌های صلیبی دارد. نمای ورودی دو طبقه است. در هر طبقه حجره‌هایی قرار دارد. رسمی‌بندی‌هایی در داخل طاق نما وجود دارد و ضریح‌ چوبی نفیس و گنبدی مرتفع در این بنا ساخته شده است. این بنا مدفن امامزاده حسین از نواداگان امام حسن مجتبی است و جزء آثار خیلی قدیمی به حساب نمی‌آید و در حیاط این بنا یک درخت توت کهن سالی به چشم می‌خورد.

بازار سنتی همدان

مجموعه تاريخی بازار همدان در محدوده‌ی خيابان‌های باباطاهر، اکباتان و شهدا قرار دارد و عمده بناهای آن مربوط به دوره‌ی قاجاريه می‌باشد.  مانند همه‌ی بازارهای شهرهای قدیمی ایران، بازار سنتی همدان نیز مسقف است. بعضی بخش‌های آن پوششی گنبدی شکل به خود دارند. این بازار به علت داشتن اصناف مختلف معماری ویژه‌ای دارد. محققین براین باورند این بازار از زمان قاجاریه باقی مانده است.

موزه‌ی تاریخ طبیعی

در انتهای چهارباغ آزادگان در شهر همدان، در زیربنای تقریبی2000مترمربعی، موزه تاریخ طبیعی همدان قرار دارد. موزه تاریخ طبیعی همدان به همت جعفر محمد علیزاده شکل یک موزه را بر خود گرفته و تمامی نمونه‌ها با تلاش ایشان و دانشجویان جمع‌آوری شده‌اند. این موزه در داخل دانشکده‌ی کشاورزی قرار دارد. این موزه‌ای کم‌نظیر انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی مربوط به اقلیم ایران و جهان را در خود جای داده است. این موزه در حال حاضر به عنوان سرمایه‌ای گران‌بها است که برای مطالعه و تحقیق دانش‌پژوهان مفید بوده است در این موزه نمونه‌های زنده، سنگواره و تاکسی‌درمی شده از گونه‌های مختلف جانداران نگهداری می‌شود.

ابولقاسم عارف قزوینی

ابوالقاسم عارف قزوینی از شاعران و تصنیف‌ سازان زمان مشروطه ایران بوده است. وی در سال ۱۲۵۹ خورشیدی در قزوین به دنیا آمد. قبر این شاعر در همدان، خیابان بوعلی و در آرامگاه بوعلی سینا قرار دارد.

ستایش مر آن ایزد تابناک     که پاک آمدم پاک رفتم به خاک

 مسجد جامع

مسجد جامع همدان از بناهای به جای مانده از دوران قاجار است که دارای دو کتیه به سال‌های ۱۲۵۳ و ۱۲۵۱ هجری قمری است. قدمت این مسجد به زمان فتحعلی شاه و محمد شاه از پادشاهان قاجار می‌رسد. با گذشت زمان این مسجد دستخوش تغییرات جدیدی قرار گرفته است.

 معبد نهاوند، لائود‌یسه

این معبد در منطقه‌ی دو خواهران این شهر قرار دارد از آثار تاریخی دوران سلوکیه در ایران و در استان همدان است. براساس کتیبه‌ای سنگی با خط یونانی که از این مکان پیدا شده این معبد را پادشاه سلوکی آنتوخیوس سوم که در سال‌های 223-187پیش از میلاد حکومت می‌کرده برای  نیایش همسرش لائودیسه این بنا را ایجاد کرد. از لائودیسه مجسمه‌ی برنزی خدایان یونان، پایه ستون، سرستون کشف شده است. بعد از دوران سلوکیان، در زمان اشکانیان در این معبد حضور داشته‌اند.

سوغاتی‌های همدان


سفال لالجین استان همدان

از دیگر سوغاتی‌های همدان می‌توان به صنایع سفالی آن اشاره کرد. هنر سفالگری قدمت۷۰۰ سال در این استان دارد و در بازارچه‌های این استان به فروش می‌رسد. قدمت این صنعت را در موزه‌ سفال شهر همدان که در یکی از مناطق قدیمی شهر قرار گرفته است، می‌توانید ببینید.

 

صنعت چرم دوزی اصفهان

 

چرم استان همدان

یکی از مهمترین مواردی که نقش عمده‌ای در زندگی مردم استان همدان به خصوص در نواحی حاشیه‌ای این استان دارد شغل دامپروری است. مردم این شهر نزدیک به ۳۰۰۰ سال قبل از پوست حیوانات چرم تهیه می‌کرده‌اند و با آن برای خود لباس و کفش درست می کرداند. از همین رو عده‌ی زیادی از افرادی که در این استان زندگی می‌کنند چرم دوزی را بلد هستند و همین سبب شده که همدان، به دباغخانه نیز شهرت پیدا کند و کارخانه‌های ساخت چرم بسیاری در آن دایر شود. اما متاسفانه اکنون تعدادی از این کارخانه‌ها و کارگاه‌‌ها به کار خود ادامه نمی‌دهند. چرم استان همدان بسیار مرغوب و باکیفیت است و حتی به کشورهای اروپایی هم صادر می‌شود.

گلیم استان همدان

گلیم، فرش بافته شده‌ی‌ صاف و یا قالی بدون گره،  پرز و خواب است. گلیم استان همدان بسیار معروف است استاد کاران ماهر و زبردست، طر‌ح‌ها و نقش‌های زیبایی بر روی گلیم پیاده می‌کنند و به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا، مجذوب گلیم‌های شهر همدان می‌شوند. گل قندی، خرچنگی،زنگوله، دست دلبر، گل لاله، اسلیمی، گل سبدی، ضربدری و جناقی از معروف‌ترین طرح‌های گلیم شهر همدان هستند. گلیم شهر نهاوند در استان همدان، حرف اول را می‌زند و حتی به کشورهای آسیایی و اروپایی هم صادر می‌شود.

قالی‌بافی استان همدان

مردم همدان بسیار هنرمند هستند و در هر زمینه‌ای از هنرهای دستی فعالیت چشمگیری دارند. قالی بافی یکی دیگر از سوغاتی‌های همدان است که توجه ایرانی‌ها و خارجی‌های بسیاری را به خود جلب کرده است. هنرمندان قالی‌ باف شهر همدان برای رنگ کردن نخ، از شیره‌‌ی گیاهان و درختان استفاده می‌کنند. طرح‌های ترنج و ماهی جزء بیشترین طرح‌هایی هستند که روی قالی‌ها بافته می‌شوند.

مروار بافی استان همدان

با توجه به این که مروار به خوبی در این شهر پیدا می شود، اهالی هنرمند این استان با استفاده از اقدام به تزئیین صندلی، میز، سبد و لباس کرده‌اند که همین هنر به سوغاتی‌های این استان افزوده است. 

انگشت ‌پیچ

یکی از شیرینی‌های قدیمی و سنتی شهر همدان که قدمت آن به یک قرن می‌رسد انگشت پیچ است. این شیرینی معمولا در ماه مبارک رمضان درست می‌شود. انگشت پیچ به این دلیل با این نام خوانده می‌‌‌‌‌‌‌شود چون در گذشته قاشق نبوده مردم برای خوردن این شیرینی باید آن را بین دو انگشت خود می‌‌‌‌‌پیچیدند و بعد میل می‌‌‌‌‌‌کردند. انگشت پیچ را با شکر، آب، سفیده‌ی تخم‌مرغ، گلاب و جوهر لیمو تهیه می‌کنند.

نان کماج استان همدان

نان کماج قدیمی‌ترین و خوشمزه‌ترین شیرینی‌های استان همدان است که در محله‌های قدیمی یافت می‌شود. این نان از ترکیباتی نظیر آب، آرد، روغن مایع، کره، پودر دارچین، تخم‌مرغ، نمک، شکر، کنجد، خمیرمایه‌‌ی فوری، گردو، شیر و کمی شکلات درست می‌شود.

نان شیرمال استان همدان

یک نان بسیار محبوب که در تمام ایران طرفدار دارد و یکی از گزینه‌های اصلی میزهای صبحانه و عصرانه ما ایرانی‌هاست. این نان یکی از خوراکی‌های سنتی و محبوب همدان است و دارای ترکیباتی نظیر گردو، تخم‌مرغ، آرد، کشمش، شیر، روغن، ماست، کره، نمک و کنجد می‌باشد. 

حلوا زرده‌ی استان همدان

یکی از مقوی‌ترین غذاهای پخته شده در همدان،  حلوا زرده است و اغلب اوقات بر سر سفره‌ی همدانی‌ها قرار دارد این حلوا را با شکر، زعفران، نشاسته، زرده‌ی تخم‌مرغ، گلاب، و روغن تهیه می‌کنند.

باسلوق استان همدان

شیرینی باسلوق یکی از شیرینی‌های معروفی که در همدان همراه با فرا رسیدن سال نو تهیه می‌شود و با عطر و بوی بی‌نظیری که دارد تمام کوچه‌ها و محله‌های همدان بوی خوش می‌گیرد. 

عسل طبیعی

به دلیل رواج زنبورداری در استان همدان، عسل یکی از سوغاتی‌های است که می‌تواند طعم شیرین طبیعت را برایتان به ارمغان بیاورد. 

 

 

ظروف خوش‌نگار شهرستان همدان

 

غذاهای سنتی

از غذاهای خوشمزه و لذیذ این استان می‌توانیم به آبگوشت قورمه همدان، کله جوش همدان، آش خشکبار، کوفته همدانی، آش آماج همدان، سرداشی اشاره کرد.

 

غذاهای چشم نواز و سنتی

 

 

 

سخن آخر

طعم کم نظیر ترشی‌ها و شیرینی و مرباهای لذیذ همدان برای همیشه زیر دندان شما می‌ماند. در سفر به این شهر از طعم این خوردنی‌های لذیذ بی نصیب نمانید.

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد