شهرستان انزلی و جاذبه‌های دیدنی آن

شهرستان انزلی و جاذبه‌های دیدنی آن

شهرستان انزلی

 

انزلی و نقاط بکر و دیدنی آن

 

بندر انزلی که تا قبل از انقلاب 1375 ایران به بندر پهلوی نامیده شده بود. یکی از مهم‌ترین و اقتصادی‌ترین و ورزشی‌ترین شهر در ایران است. مردم این شهر به دو دسته تقسیم می‌شوند. بومیان این شهر را گیلکی‌ها تشکیل داده‌اند و به زبان گیلگی صحبت می‌کنند و مهاجران را آذری‌ها تشکیل می‌دهند که به زبان ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند که در دوران پهلوی اول برای کارگری و ماهیگیری از اردبیل و خلخال و بعد به انزلی مهاجرت کردند. انزلی بعد از رشت یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان گیلان به حساب می‌آید و یکی از پرباران‌ترین نقاط به حساب می‌آید. شهر انزلی با داشتن آب و هوای مرطوب و بارندگی بالا که میزان بارندگی سالانه متوسط 1892 میلی‌متر است، میزان رطوبت نسبی آن به 71 تا 97 درصد می‌رسد. این شهر در غرب استان گیلان که به واسطه‌ی سواحل خزر و تالاب بین‌المللی بندر انزلی از چند جزیره و شبه جزیره تشکیل شده است که این نواحی توسط پل به یکدیگروصلند. نام قدیمی شهر انزلی در بیشتر شهرهای اروپایی شهرت یافته است. نوار ساحلی شهرستان انزلی حدود 42 کیلومتر است. خواهر‌خواندگی قراردادی است بین دو شهرکه برای شکل گیری اتحاد و فرهنگی بسته می‌شود. واژه‌ی خواهر‌خواندگی به این علت خواهر است که شهر وازه‌ی مونث است و معمولا زمانی دو شهر نسبت به هم خواهر خوانده می‌شوند که از نظر دو شهر تاریخی و دوشهرعلمی یا دانشگاهی و دوبندریا دو سمبل مشترک داشته باشند. در بهار سال 1390 بندر انزلی خواهر‌خوانده‌ی شهر بروجرد شد زیرا این دوشهر از نظر فرهنگی و آب و هوایی و قطب اقتصادی مثل هم هستند، قبل از این بندر انزلی با شهرهای خارجی مانند: ویتنام، قازان در تاتارستان، بندراوکتائو در قزاقستان خواهر‌خوانده شده بود. بندر انزلی در طول جغرافیایی 49 درجه و 28 دقیقه و عرض جغرافیایی 37 درجه و 28 دقیقه واقع شده است و ارتفاع آن از سطح دریا 26 متر است. بندر انزلی از شمال به دریای خزر و از جنوب به شهرستان صومعه سرا و از شرق به شهرستان رشت و از غرب به شهرستان رضوانشهر وصل است. شهرستان انزلی به علت وجود دریای خزرکاملا جلگه‌ای است و آب و هوای مرطوب دارد. 

سواحل زیبای بندر انزلی

 

محیط زیست این شهر را دریا و اکوسیستم ارزشمند تالاب انزلی تشکیل داده‌اند. فاصله‌ی این شهر تا شهر تهران 380 کیلومتر، تا مرکز استان 140 کیلومتر و تا اولین فرودگاه 35 کیلومتر است. انزلی به طور کلی تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های ملایم و گاهی سرد دارد وبه علت بارندگی زیاد مردم ایران این شهر را با نام شهر باران می‌خوانند. فصل پاییزپرباران‌ترین و فصل بهار کم‌ باران‌ترین فصل‌های این شهر هستند، تعداد روزهای که در این شهر باران می‌بارد 148 روز می‌باشد، در گذشته شغل بیشتر مردم بندر انزلی صیادی بود، برنج‌ کاری و کشاورزی از دیگر مشاغل سنتی این بندر هستند امروزه مشاغل بیشترمردم در بخش اداری و دولتی و آزاد است.

عمده‌ترین سوغات این شهر انواع ماهیان خزری است اما در کنار آن سبزیجات محلی و ترشیجات هم می‌توان اشاره کرد. صنایع دستی چوبین و صنایع مروار بافی جزء تولیدات انزلی هستند، که محل تهیه‌ی ماهی و سوغات در این شهرستان شنبه بازاراست که این بازار در سال 1307 برپا شده است. شیرینی‌های انزلی شامل حلوا عسلی و نباتی و ... است.  بیشتر مردم این شهر مسلمان شیعه هستند و در کنار آن‌ها ارمنی‌ها هم زندگی می‌کنند که این دو قشر در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند به طوری که احمد نوری‌زاده اشعار ارمنی سروده و امروزه کتاب‌های وی در کشور ارمنستان تدریس می‌شود. ساخت مساجد در شهرانزلی قدمت بالایی دارد رابینو در سال 1911 میلادی مصادف با 1290 شمسی می‌گوید: چهار مسجد به نام "مسجد خان" که توسط هاشم خان انزلی در اواخر دوره‌ی سلطنت محمدشاه ساخته و به آن مسجد جامع می‌گویند، "مسجد سرخی" این مسجد به وسیله‌ی سرخی ساخته شده است، مسجد استاد محمد رضی که با نام "آخرمسجد" معروف است توسط استاد محمد رضی بنا شده و توسط عمید همایون مرمت گشته و "مسجدتازه" که توسط حاج آقا مجتهد ساخته شده است. ارمنی‌ها در شهر انزلی کلیسا و گورستان دارند که جزء بنای تاریخی شهر انزلی است در گذشته 4 هزار خانوار و امروزه 23 خانوار در این شهر زندگی می‌کنند.

نقاط گردشگری و تاریخی

تالاب پرجاذبه‌ی انزلی

 

تالاب انزلی

تالاب انزلی یکی از مهم‌ترین دیدنی‌های شهر انزلی است و مهم‌ترین تالاب کشور به حساب می‌آید که در جنوب غربی شهر انزلی قرار دارد. زیستگاه بیش از صد گونه پرنده‌ی مهاجرو بومی، 50  گونه ماهی است، لاله‌ی‌ مرداب و نیلوفرهای آبی که در تمام سطح این تالاب گسترده شده‌اند زیبایی بی نظیری به این مکان داده‌اند. 

 

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی سرخانکل

 

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی سرخانکل

اگر مایلید که نیلوفرهای آبی را در تالاب انزلی ببینید باید از سرخانکل بروید. بسیاری از پرندگان مهاجر مانند: مرغابی‌ها، کاکایی، پرستوی دریایی، طاووسک و قو... برای گذراندن زمستان به این منطقه می‌آیند. گونه‌های گیاهی این تالاب از جمله آزولا، لاله تالابی، نی، نیلوفر آبی در این منطقه وجود دارند. وجود نیلوفر آبی علاوه بر زیبایی برای تخم ریزی پرستو‌های دریایی مهم است.

بلوار ساحلی بندر انزلی

به دلیل وجود این بلوار به انزلی اروپای کوچک می‌گویند. چشم نواز بکر و دیدنی که از طرفی کشتی و بندر و طرفی دیگر درختان همیشه سبز واقع شده است از جاذبه‌های این بلوار ساحلی می‌باشد.

 

موج شکن انزلی

 

موج شکن انزلی

این موج شکن 500 متری در انزلی برای جلوگیری آسیب کشتی‌ها در اثر موج دریا ساخته شده است و در سال 1293 یعنی 104 سال پیش ساخته شده است.

کشتی تفریحی میرزاکوچک خان

سفر کردن با کشتی تجربه‌‌ای بی‌نظیری است که با کشتی تفریحی میرزا کوچک خان می‌توانید از دریا گردی خود لذت ببرید این کشتی توانایی حمل 250 مسافر داخلی و خارجی در دریای خزر را دارد که در  5 طبقه در دهه هشتاد میلادی در ژاپن ساخته شده است. 

حافظیه انزلی

موزیک جیگا یا محل موزیک انزلی بخاطر شباهت زیادی که به حافظیه‌‌ی شیراز دارد، حافظیه‌ی انزلی خوانده می‌شود. این بنای سفید رنگ واقع در بلوار ساحلی در سال 1311 یعنی 80 سال پیش بنا شده است. 

دهکده‌ی ساحلی انزلی

بزرگترین باغ ایران در سال 1348 بنا شده است که این باغ در منطقه‌ی غازیان انزلی قرار دارد این دهکده با داشتن رستوران‌ها و کافه‌ها، ویلا‌ها و پلاژها و مراکز خرید و زمین‌های ورزش محلی بسیار جذاب برای خوش گذرانی و تفریح است.

کاخ میان پشته یا کاخ موزه بندر انزلی

این مکان به دلیل نزدیکی به روسیه و مهاجران ارمنی که در این شهر زندگی می‌کنند از معماری آن‌ها استفاده شده است و این موزه‌ی زیبا در سال 1312 ساخته شده و اکنون به موزه نظامی تبدیل شده است که سلاح‌های به جای مانده از دوره‌ی صفوی در این موزه وجود دارد. 

 

برج ساعت بنای به جای مانده از زمان ناصرالدین شاه

 

برج ساعت با مناره انزلی

برج ساعت که در زمان ناصرالدین شاه ساخته شده یکی از قدیمی‌ترین بناهای این شهر به حساب می‌آید. برای ساخت این موزه در سال 1230 هجری قمری یا 1194 شمسی از آجر استفاده کرده‌اند. هدف از ساخت این بنا دیده‌بانی از دریا بوده است و به همین علت با نام فانوس دریایی خوانده شده است که در هنگام شب دریا نوردان با دیدن نور از این برج مسیر خود رابه کانال پیدا کنند. ساعت بکار گرفته شده در این برج که در خیابان سپه انزلی قرار دارد هنوز هم درست عمل می‌کند.

روستای اشپلا

این روستا کمی از شهرانزلی دور است ولی به علت داشتن پارک جنگلی بسیار زیبا و با داشتن برکه‌ای در دل خود از دیدنی‌های بسیارزیبای انزلی به حساب می‌آید.

بازار سپه

این بازاربا داشتن مغازه‌های پوشاک و کفش بسیار جذاب است اما چیزی که بیشتر باعث جذابیت این بازار می‌شود حال و هوای نوستالژی و کوچه‌های کم عرض سنگفرش و ساختمان‌های قدیمی است.

بازار آسیانه‌ی میانه

این بازار در کنار انزلی بعد از قدم زدن در ساحل ماسه‌ای و لذت بردن از طبیعت دریا برای گذراندن روزخود  از این بازار و سوغاتی‌هایش لذت ببرید.

بازار گیلار

این بازار جذاب در منطقه‌ی غازیان انزلی برپا می‌شود اجناسی که در این بازار به فروش می‌رسد بیشتر از جنس اجناس ترک و روس هستند که مشتریان خاص به خود را دارد.

 

 

 

طبیعت گردی در میان آب‌ها

 

سخن آخر

شهرستان انزلی با دارا بودن دریا و تالاب‌ها طبیعتی بسیار بکر برای مسافران خود رقم زده است زمانی که  به این شهر مسافرت می‌کنید از بازارکاسپین دیدن فرمایید.

 

 

 

 

 

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس 

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد