شهرستان فومن و جاذبه‌های تاریخی آن

شهرستان فومن و جاذبه‌های تاریخی آن

 شهرستان فومن 

 

شهرستان فومن و جاذبه‌های تاریخی آن 

 

یکی از شهرهای استان گیلان و مرکز شهرستان فومن که شانزدهمین شهر گردشگری ایران است. این شهر در ناحیه‌ی جلگه‌ای گیلان که توسط باغ‌ها و شالیزار‌ها محصور شده است قرار دارد. به دلیل وجود مجسمه‌های زیاد در این شهر آن را با نام شهر مجسمه‌ها می‌خوانند. از زیبایی‌های شهر فومن می‌توانیم به وجود درختان چنار در خیابان‌های این شهر اشاره کنیم، که درون شهر فومن جاذبه‌ی تاریخی قلعه رود خان واقع شده است. فومن با داشتن دشت سرسبز و مناطق کوهستانی و کوه‌پایه‌ای یکی ازقدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین منطقه‌های شمالی بوده است که قدمت چند هزار ساله دارد. قدمت این ناحیه به پیش از اسلام برمی‌گردد یعنی به زمان ساسانیان  و حتی دو قوم کاسپی و کادوسی به عنوام دو قوم باستانی  در سواحل جنوبی دریای خزر که حدود 2500 تا 3000 سال پیش در این ناحیه زندگی می‌کرده‌اند، در آن زمان بخش سیاسی و اقتصادی این منطقه دربیه پس یا گیلان غرب بوده است. در قرن یازدهم هجری، در زمان شاه عباس کبیر‌صفوی، مرکز تختگاه و کانون فرمانروایان بوده است که توسط خان احمد گیلانی مورد حمله و غارت قرار گرفته است. گفته شده است که این شهر جزء مناطق اولیه گیلان به حساب می‌آید. فومن یکی از کانون‌های زندگی،  دو دسته از اقوام گیلک و تالش بوده است. نام این شهر زمانی فومن خوانده شد که در زمان حکومت دو گروه "گیلان‌شاه" و "دابویهیان" از دوره‌ی ساسانی گرفته شده است. با گذشت زمان نام فومن با گروه اسحاق‌وند گره‌خورده است. این خاندان از معروف‌ترین و سرشناس‌ترین قوم‌ها بوده‌اند که از برجسته‌ترین چهره‌ی این خاندان می‌توانیم به امیره‌دباج اشاره کرد وی از افرادی بوده است ک درکنار سربازان و همراهی تولمی در مقابل اولجایتو فرمانده‌ی مغولی ک در سال 706 هجری قمری به این شهر حمله کرد مقابله نمود با وجود آن همه تلاش باز مجبور به پرداخت خراج و ابریشم به مغول‌ها شد. مردم این شهر به زبان گیلکی صحبت می‌کنند از نظر مذهبی به غیر از اندکی که اهل تسنن هستند مابقی شیعه اثنی عشری می‌باشند. فومن منطقه‌ی معتدلی است که بسیار سرسبز و باطراوت است و همین سرسبزی باعث شده است که مردم آن به کشاورزی و دامپروری مشغول باشند علاوه برآن به کشت چای و برنج هم می‌پردازند. کشت توتون ازدیگرفعالیت‌های مردم این شهر است البته الان به علت گرانی و سخت به دست آمدن توتون این فعالیت رنگ و لعاب خود را از دست داده است. پرورش کرم ابریشم از دیگر فعالیت‌های بوده است که مردم فومن به آن مشغول بوده‌اند و الان این صنعت از رونق افتاده است. 

فومن شهر مجسمه‌ها

 

کشاورزی در فومن بسیار رونق گرفته است به طوری که چند نوع برنج در این ناحیه به عمل می‌آید. این شهرستان 6 درصد برنج استان را تامین می‌کند. فومن قدیم شهری بین دو رودخانه بوده است با نام‌های "شوپول" و "گازروبار" می‌شناسند و از محله‌های قدیمی این شهر به بالا محله و پایین محله می‌توان اشاره کرد که با گذشت زمان از بین رفته‌اند.

 

قلعه رودخان و طبیعت چشم نواز آن

 

جاذبه‌های گردشگری


ماسوله

شهرک کوهستانی ماسوله با وسعتی 100 هکتار در 36 کیلومتری غرب و جنوب غربی شهر فومن قرار دارد. این منطقه ازسه جهت به کوه تکیه داده است و با داشتن منظره‌ی زیبا و دره‌های بی‌نظیرخود گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است. این منطقه بافتی تاریخی و سنتی دارد، وبا داشتن آب و هوای دل‌ انگیز و خانه‌های پلکانی از ارزش معماری بالایی برخوردار است. علاوه برآن جاده‌ای که به خلخال منتهی می‌شود، زمانی این جاده محل فعالیت تجاری بین فومن و خلخال بوده است و حال به عنوان یک جاذبه‌ی بسیار زیبا از او یاد می‌شود.

رشته خشکارسوغات خوشمزه‌ی فومن

 

قلعه رود خان

"دژ رودخان" یا "قلعه حسامی" که در 20 کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. عده‌ای از کارشناسان ساخت این قلعه را به دوران ساسانیان و مقارن با حمله‌ی عرب‌ها به ایران می‌دانند. این قلعه با داشتن 6/2 هکتارمساحت برفراز روستای رودخان واقع شده است. دیوار قلعه 1500 متر طول دارد و در آن 65 برج و بارو قراردارد. ارتفاع این قلعه به 665 تا 715 متر می‌رسد که در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام واقع شده است. نام‌های دیگر قلعه رودخان عبارتنداز: "قلعه‌ی هزار پله" ، "دژ روگان" ، "قلعه رخون" هستند. بارزترین ویژگی این قلعه آن بوده است که دشمن توانایی دسترسی وفتح این قلعه را نداشته است. از بخش‌های قدیمی این قلعه، قورخانه و دو ارگ که محل سکونت حاکم و خانواده‌اش بوده است و سردخانه، زندان، آب انبار، حوض، آبریزگاه، حمام، چندین اتاقک دیده‌بانی، برج دیده‌بانی، واحدهای مسکونی از قسمت‌های این قلعه می‌باشند. 

 

 

مناطق طبیعی و سرسبز

 

پارک فومن

این پارک  با داشتن انواع مجسمه‌ها و فضای سرسبز و داشتن امکانات رفاهی بسیار عالی چندین سال است که پذیرای میهمانان زیادی شده است. مجسمه‌های ساخته شده در این شهر نماد سخت کوشی و تلاش بی‌دریغ دختران و زنان روستای فومن را نشان می‌دهد که در کشاورزی فعال بوده‌اند و تلاش همیشه سرلوحه‌‌ی زندگیشان بوده است. 

 

روستای فوشه با زیباترین چشم انداز طبیعی

 

روستای فوشه

این روستا در فاصله‌ی 22 کیلومتری جنوب غربی فومن قرار دارد. یکی از مناطق دیدنی و بسیار جذاب است این روستا توسط جنگل‌های زیبا و کوهستان محصور شده است. پوشش گیاهی این شهر شامل درختان راش، توسکا، افرا، خرمندی، لرگ می‌باشد.

 

غارخون فوشه با قدمتی هزارساله

 

غار‌خون فوشه

در نزدیکی قلعه رودخان در فاصله‌ی 15 کیلومتری از روستای فوشه غاری قدیمی که قدمت آن به سه هزار سال قبل برمی‌گردد، که عنوان یکی از ارزشمندترین جاذبه‌های استان گیلان و شهر فومن می‌باشد. مسیر دسترسی به این غار پرشیب و سرسبز است که واقعا جالب و دیدنی است طوری سختی مسیر رسیدن به این غار را فراموش می‌کنید. 


بقعه سبزقبا در شهرستان فومن

 

بقعه سبز قبا

آستان مقدس امامزاده سبز قبا یکی از اماکن مذهبی شهر فومن واقع در شنبه بازار این شهر است که گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است درخت تنومندی در نزدیکی این امامزاده وجود دارد که در گذشته "درخت آقا دار" خوانده می‌شده است و مردم به امید حاجت روا شدن پارچه‌ی سبزرنگی به آن درخت وصل می‌کردند.

 

درخت آقاداردر بقعه سبزقبا

 

ییلاق زودل سرفومن

ییلاقی چشم نواز و زیبا با آب و هوایی بسیار خوب در مسیر"قله‌ی تراشوم" در شهرستان فومن و در نزدیکی روستایی "خانوانه‌ی" قرارگرفته است، که به "زودل" معروف است.

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی گشت رودخان و سیاه مزگی

در سال 1378 این منطقه‌ی حفاظت شده شناخته شد این منطقه به دلیل داشتن پوشش گیاهی بومی و جنگل‌های کم نظیر هیرکانی، جاگه، آب و هوای اقلیمی، مرطوب و معتدل، مراتع ییلاقی، رودهای متعدد و خروشان و باغ‌های وسیع چای به یکی از مناطق گردشگری تبدیل شده است. در این منطقه گونه‌های جانوری از قبیل آبیا، مرال، خوک، گراز، خرس قهوه‌ای، قرقاول، گورکن، شغال، پلنگ و گربه‌ی وحشی می‌باشد. وجود رودهای بسیار و آبشار‌های خروشان و دره‌های عمیق این ناحیه را به منطقه‌ی بکر و دیدنی تبدیل کرده است. 

 

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی شهرستان فومن

 

چشمه‌ی آب معدنی علی زا خونی و زمزمه

این چشمه حاوی بیکربنات و خاصیت درمانی دارد و یکی از ارزشمندترین نقاط این منطقه به حساب می‌آید و دیگری چشمه‌ی واقع در ماسوله ، به نام "چشمه‌ی زمزمه" اشاره کرد. این چشمه به علت نزدیک بودن به معدن آهن بسیار تلخ است اما به علت داشتن خواص دارویی ساکنین محلی آب چشمه را با شکر مخلوط می‌کنند و از آن برای درمان بیماری‌هایی گوارشی استفاده می‌کنند.

گسکره

این روستای سرسبز از توابع بخش سردار جنگل شهرستان فومن است، ویکی از قدیمی‌ترین شهرستان‌ها به حساب می‌آید. این روستا در 9 کیلومتری جاده‌ی ماسوله با آب و هوایی کوهستانی قرار دارد. گسکره شامل محله‌های چون شولم یا شولمه کوه، کنده سر، کوچه چال، سیاچلافت، لات، که امروزه هریک روستایی برای خود شده‌اند، است. این روستا دارای محله‌ی با نام مهدی محله یا میدی مله و کفین مله است روزگاری این محلات محل استراحت برای سربازان میرزا کوچک خان بوده است. زمین فوتبال کسگره در کنار رود ماسوله خان قرار دارد که همه سال در سیزده بدر پذیرای مهمان‌های نورزی است.

سوغات فومن

کلوچه فومن، ابریشم، رشته خشکار، چای، برنج، ماهی دودی، ماهی شور، سیرترشی، هفت بیجار، لاکو، بافت پشمی، گیوه بافی، گالش و شال بافتی، حصیر‌بافی، اناربیج، فسنجان گیلانی، ماهی خاویار، میرزاقاسمی، اشپل کوکو، باقلاقاتق، پلاسرتر، پنیر بوروشته، ترش آش و غورآبه و هنر عروسک سازی به سبک ماسوله در این ناحیه رواج دارد. 

 

کلوچه‌ی فومن خوراکی محبوب و خوشمزه

 

 

سخن آخر

شهرستان فومن یکی از مناطق بسیار زیبا و خوش آب و هوای استان گیلان می‌باشد که قدمت تاریخی بالایی دارد و همه ساله گردشگران زیادی از این شهرستان دیدن می‌کنند.

 

گردآورنده: خانم ساناز حقیقت پناه کارشناس 

 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد