شناخت میگو و خواص آن

شناخت میگو و خواص آن

میگو

میگو بزرگترین شاخه از بندپایان، سخت پوستان هستند که بیش از 42 گونه در آن جای گرفته است و از این میان 12 گونه تجاری بوده است و از مهم‌ترین آن­ها می­‌توانیم به میگو اشاره کنیم. طول بدن میگو 250 میلی مترو وزن آن­ها 300 گرم است. بدنشان از سر و سینه تشکیل شده است. رنگ بدن میگوها باهم متفاوت است. میگو به صورت موزی یا صورتی، سبز پلنگی، سفید هندی، سرتیز یا میگوی کوچک تقسیم می­‌شود. رنگ بدن میگو به درجه­‌ی حرارت، درجه­‌ی شوری، موادغذایی، رنگ محیط و ابتلا به بیماری بستگی دارد. در فرهنگ یهودیت میگو را حلال نمی­‌دانند و به همین خاطر در آشپزی ازآن استفاده نمی­‌کنند. خوراکی­‌های دریایی در سراسر جهان طرفداران زیادی دارند به ویژه در آسیای شرقی، بسیار استفاده می­‌شوند. که هریک طعم و مز­ه­‌ی  خود را دارند در این میان به میگو اشاره شده است. که به شکل آب پز، سرخ شده، کبابی، سوخاری، تهیه می­‌شود. میگو یک غذای رسمی و گران قیمت بوده است. برای استفاده از این غذا آن را در کنار پنیر، برنج، حبوبات، سبزیجات، سرو کنید. میگو یکی از سخت پوستان آبزی است که در آب شور و آب شیرین یافت می­‌شود. میگو علاوه بر این که منبع غذایی انسان­‌ها می‌­باشد منبع غذایی برای موجودات دریایی هم به حساب می­‌آید. جالب است که بدانید میگوها رو به عقب هم شنا می­‌کنند. میگو هم مانند بیشتر خوراکی­‌ها شامل  کلسیم، ید، و پروتئین است. همچنین میگو دارای ۱۲۲ تا ۲۵۱ میلی‌گرم کلسترول می­‌باشد. که  مصرف میگو اثر مستقیم روی سیستم گردش خون انسان دارد و به همین علت غذایی کاملا سالم محسوب می‌شود. 85 گرم میگو، چیزی حدود 20 گرم پروتئین دارد. استفاده از 12 گرم میگوی بخارپز، 90 درصد سلنیوم، ۷۵ درصد ویتامین B12، ۵۰ درصد فسفر و ۳۰ درصد کولین، مس و یُد مورد نیاز روزانه­‌ی بدن را فراهم می‌کند. پرورش میگو در دهه­‌ی 1980 در چین شایع بوده است.

چرخه­‌ی زندگی میگو

تخم ریزی

قبل از شروع به تخم ریزی میگوی ماده جایی که قرار است آن جا تخم ریزی و استراحت کند را انتخاب می­‌کند. در محل مورد نظر خود ساکن می‌شود و بعد از مدتی کمی بلند می­‌شود و به سمت بالا شنا می­‌کند در همین حین شروع به تخم ریزی کرده در این زمان با حرکت خود تخم­‌ها را به همراه اسپرم­‌ها ترکیب می­‌کندکه عمل لقاح به درستی انجام شود،  لقاح میگو لقاح خارجی است. محیطی که او برای تخم ریزی انتخاب کرده است محیطی بسته به عبارتی اتاقک لقاح نام دارد تا عمیلیات تخم ریزی انجام گیرد.

انکوباسیون تخم

پوشش ژل‌ه­ای اطراف تخم 30-40 دقیقه بعد ناپدید می­‌شود و تخم به شکل کروی درمی‌­آید. در این مدت سلول جنینی شروع به اولین تقسیم خود می‌کند و در اطراف جنین یک غشای تکامل یافته ایجاد می­‌گردد. 12-14 ساعت بعد از تخم ریزی، تخم کشایی صورت می­گیرد. اولین مرحله­‌ی لاروی پس از خروج تخم را ناپیلوس می­‌گویند.

مرحله ناپلیوس

در این مرحله اولین تخم گشایی انجام می­گیرد خود به 6 مرحله تقسیم می­‌شود که در 5 مرحله لاور،  شروع به پوست اندازی می­‌کند و بعد از مرحله‌­ی 6 وارد مرحله­‌ی لاروی می­‌شود. اندازه ناپلیوس بین 32/0 یا28/0 میلی متر است و بدن آن یک قطعه‌­ای است. ناپلی­‌ها سه زوج زائده دارند که زوج اول جلوی دهان که بعدا تبدیل می­‌شود به آنتول و زوج دوم کنار دهان که بعدا تبدیل می­‌شود به آنتن و زوج سوم درحیوان بالغ تبدیل به آرواره‌­های پایینی می­‌شود. ناپیلوس­‌ها بعد از خروج از تخم به مدت3-4 دقیقه ساکنند و بعد از آن شروع به حرکت می­‌کنند. بعد از 20 دقیقه حرکات آن­ها تند می­‌شود و به نور واکنش نشان می­‌دهند. ناپلی­‌ها فاقد مخرج و دهان هستند آن­ها برای تغذیه از زرده استفاده می­‌کنند. در ناپلی با هر بار پوست اندازی طول بدن لاروها بلندتر می­‌شود و تعداد مویچه­‌ها­ی روی بدن افزایش می­‌یابد و افزایش دو شاخه شدن قسمت انتهایی و قسمت­های شکمی تکامل می­‌یابد. در پایان این مراحل طول ناپلی­‌ها به 500 میکرون می­­‌رسد. بعد تمام شدن مرحله­‌ی ششم وارد مرحله­‌ی پروتوزوا که 30-36 ساعت طول می­‌کشد و در پایان این مرحله زوائد لارو به هفت زوج می­‌رسد.

مرحله پروتوزوا

دراین مرحله لاور 3 دفعه پوست اندازی می­‌کند و مرحله­‌ی سوم حدود6 روز طول می­‌کشد. در این مرحله میگو به دنبال غذا است یعنی رفتار شناسی در آن شکل گرفته است. نوزاد میگو از ذرات غذایی و پلانکتون­‌ها تغذیه می­‌کند. اولین مرحله‌­ی پروتوزوا نوزاد میگو فاقد چشم مرکب است که در آخرین مرحله چشم مرکب شکل می­‌گیرد. در این مرحله نیمه­‌ی انتهای بدن که بعدها تبدیل به شکم می­‌شود به صورت 6 قطعه درمی­‌آید که دراز، استوانه­‌ی، باریک هستند و فاقد پوسته‌­ی خارجی بوده است. تلسون در این چرخه شروع به رشد می­‌کند به طوری که بدن به دو قسمت تفکیک می­‌شود و چشم­‌ها شروع به برجستگی می­‌کنند.

مایسیس

نوازد میگو پس از پوست اندازی نهم خود وارد مرحله­‌ی مایسیس می­‌شود. کم کم شروع به حرکت می­‌کند و از زئوپلانکتون­‌ها تغذیه می­‌کند. این مرحله به سه زیر مرحله تقسیم می­‌شود که در آخر پاهای شنای میگو بندبند می­‌شود اماکن دارد که در بعضی نقاط نوزاد میگو ساکن شود.

مرحله پست‌لاروی (پس نوزادی)

در این مرحله نوزاد میگو شروع به حرکت آرام کرده و به آب­‌های کم عمق ساحلی رسیده است و  شکل آن مانند یک میگوی بالغ است. رنگ بدن آن شفاف و از روتیفر، ناپلی آرتمیا، سایرپلانکتون‌های موجود در آب استفاده می­‌کند. با توجه به روزهای سپری شده کم کم بدن نوزاد از شفافیت خود در می­‌آید و تیره تر می­‌شود نوزاد پست لاور به شرایط محیطی بد عادت دارد علت آن می­‌تواند غریزه­‌ی طبیعی باشد، و این که میگونسبت به جریان جزر و مد، وزش باد و شنا خود را وفق می­‌دهد. پس از اینکه نوزاد میگو به والدین خود شباهت پیدا کرد وارد مرحله­‌ی جوانی می­‌شود در این مرحله شنای خود را به سمت نقاط عمیق تر پیش می­‌گیرد و در این زمان واردمرحله­‌ی پیش بلوغ می‌­رسد. در مرحله­‌ی جوانی دندان و روستروم کامل می­‌شود ولی هنوز اندام­‌های تناسلی را ندارد و بعد از کامل شدن اندام تناسلی همانند والدین خود آماده­ی جفت گیری می­‌شود.

 

قسمت­‌های بدن میگو

قسمت سر­سینه

در این قسمت دو جفت آنتن وجود دارد که وظیفه‌­ی حسی - تعادلی را به عهده دارد. این قسمت دارای ماندیبول و ماگزیلا است که به ترتیب در گرفتن غذا و تنفس نقش مهمی دارند. چشم­‌ها روی اولین قطعه‌­­ی سروجود دارد. 

دو جفت آنتن دارد که دارای وظیفه حسی – تعادلی می‌باشند. ضمائم دهانی شامل ماندیبول و ماگزیلا می‌باشند که به ترتیب درگرفتن غذا و تنفس نقش دارند. پایه چشم‌ها بر روی اولین قطعه سری قرار گرفته‌است که در انتهای آن یک چشم مرکب قرار دارد.

رئوپودها

شامل 5 جفت هستند که در بخش انتهایی دارای بخشی مانند گیره یا انبرک هستند. که از آن برای گرفتن غذا استفاده می­‌کنند. و قسمتی که فاقد انبر است برای حرکت وحفر گودال استفاده می­‌شود.

کاراپاس

وظیفه­‌ی آن محافظت سطوح پشتی و جانبی بدن میگو است.

روستروم

در انتهایی قسمت جلوی بدن میگو زائده­ی نوک تیز وجود دارد که به میگو کمک می­‌کند انواع گونه­‌ها را تشخیص دهد.

قسمت شکمی

این بخش شش بند دارد که شامل پاها می­‌باشد و به حرکت جانور کمک می­‌کند و در جنس ماده برای نگهداری و آزاد کردن تخمک­‌ها استفاده می‌شود.

بخش انتهایی شکم

شامل Telson و دو جفت Uropod می‌باشد. Uropodها این بخش در میگو وظیفه­ی کنترل، جهت شنای میگو را برعهده دارد. Telson به مقعد جانور گفته می‌­شود.

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون میگو باز است که شامل سینوس­‌ها، قلب، سرخرگ­‌ها، کانال­‌های خونی، است. قلب میگو به شکل توده‌ه­ای نامنظم است.  بافت خونی بدن میگو بی رنگ است و شامل پلاسما، گلبول سفید، رنگدانه­­‌ی تنفسی(هموسیانین) می‌باشد. گفته می­‌شود که هموسیانین بی رنگ است و در اثر ترکیب با اکسیژن به رنگ آبی در می­‌آید.

دستگاه تنفس

میگو به کمک آبشش­‌ها تنفس می­‌کند که در دو طرف ناحیه‌­ی سینه‌­ای و در حفره‌­ای که توسط کاراپاس پوشیده شده است قرار دارند. هر آبشش در یک محور مرکزی قرار دارد که به شکل شاخه‌­های درخت است که به آن سری برانشی گفته می­‌شود. هرطرف بدن میگو حداقل شش سرسی برانشی وجود دارد.

دستگاه گوارش

دستگاه گوارش میگو از دهان تا مخرج او به شکل لوله­‌ی طویلی است. قسمت اولیه دستگاه گوارش شامل شکاف دهانی و حفره­‌ی دهانی، اندام­‌های خرد کننده و گیرنده­‌ی غذا، مری  و معده وجود دارد که غذا را می­‌گیرند و خرد می­‌کنند. بخش میانی باعث هضم شیمیایی مواد غذای می­‌شود و در انتها پسماند غذا به شکل مدفوع خارج می­‌شود.

روده‌ها

روده از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتنداز: قدامی، میانی، خلفی.

هپاتوپانکراس یک اندام ترشحی است که درون آن آنزیم­‌های گوارشی وجود دارد که نقش ذخیره کردن عناصری مانند کلسیم را دارد و خون ساز است و ارتباط ساختمانی با لوله­‌ی گوارشی دارد و درقسمت روده­‌ی میانی قرار می­‌گیرد.

دستگاه دفع

درمیگوها یک جفت غده­‌ی آنتی یا غده­ی سبز وجود دارد که در قاعده­‌ی هر یک از دومین جفت آنتن­‌ها قرار گرفته است و وظیفه­‌ی آن دفع مواد زاید است.

دستگاه عصبی

این دستگاه شامل یک طناب عصبی و گره­‌های عصبی می­‌باشد. شامل سه گروه است.  گره­‌های مری، گره­‌های زیر مری، گره­‌ی عصبی می­‌باشدو انتهای این رشته‌­ی عصبی در تلسون و اروپودها انتشار می­‌یابد.

دستگاه تولید مثل

در بیشتر گونه‌­ها نر و ماده باهم فرق دارند. در گونه­‌های از میگو جنسیت آن­‌ها از ابتدا مشخص است ولی در گونه­‌ی دیگر ابتدا نر بوده و بعد تبدیل به ماده می­‌شود. دستگاه تولید مثل ماده شامل تخمدان­‌ها، مجرای تخمک بر، منفذ و قسمت خارجی، دستگاه تناسلی یا تلیکوم می‌باشد. تلیکوم به شکل باز و بسته وجود دارد که وظیفه­­‌ی آن نگهداری از اسپرماتوفورهایی که در زمان جفت گیری از میگوی نر به میگوی ماده منتقل شده است. دستگاه تولید مثل نر شامل یک جفت بیضه، لوله­‌های اسپرم بر، و قسمت خارجی، دستگاه تناسلی یا پتاسما می­‌باشد.

خواص

مواد مغذی

میگو دارای دو نوع آنتی اکسیدان است که عبارتنداز: سلنیوم که برای از بین بردن رادیکال­‌های آزاد بسیار مفید بوده است و باعث افزایش ایمنی بدن و عملکرد درست غده­‌ی تیروئید می‌­شود و نوع دیگر آن آستاکسانتین که رنگ اولیه­‌ی میگو را فراهم می­‌کند و مانع از پیری زودرس می­‌شود.

خاصیت ضد پیری 

تابش مستقیم نورآفتاب باعث انواع بیماری­‌های پوستی و پیری زودرس می­‌شود و اگر میگو را وارد زنجیره­‌ی غذایی خود کنید، باعث شادابی پوست شما می­‌شود.

سلامت بینایی

میگو حاوی ترکیباتی چون هپارین و آستاکسانتین بوده است. که در درمان بیماری­ چشمی بسیار مفید خواهد بود.

کاهش ریزی مو 

کمبود مواد مغذی درون بدن باعث ریزش موی شما می­‌شود. حال با مصرف میگو مانع از کچلی خود شوید.

استخوان‌هایی سالم

پروتئین، ویتامین، کلسیم، منیزیم، فسفر از فاکتورهایی هستند که استخوان­‌ها را از پوکی محافظت می­‌کنند. درون میگو تمام این خواص دیده می­‌شود و با خوردن میگو این مواد مفید وارد بدن شما شده است و از پوکی استخوان جلوگیری می­‌کند.

ضد سرطان

میگو دارای کاروتنوئیدی با عنوان آستاکسانتین است که بروز سرطان را کاهش می­‌دهد. علاوه برآن به علت دارا بودن سلنیوم از بروز سرطان پروستات و ریه جلوگیری می­‌کند.

مناسب برای لاغری

کسانی که می­‌خواهند لاغر شوند میگو میل کنند زیرا جزء غذاهای کم کالری است به طوری که یک میگو حدود7 کالری دارد.

سخن آخر

انواع غذاهای دریایی وجود دارد که هر یک خواص متفاوت دارند که یکی از این غذاهای معروف میگواست که دارای ارزش غذایی بسیار بالایی است.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد