آشنایی با خواص خیار ونحوه تهیه خیارشور

آشنایی با خواص خیار ونحوه تهیه خیارشور

Cucumber خیار 

خیارکه نام دیگر آن بادرنگ می باشد؛ از خانواده کدو قلیایی و تیرۀ کدوییان است. دارای ساقه بالارونده که مثل نخ دور هرتکیه گاهی می­پیچند. مبدا ومنشا کشت وتولید خیار کشورهنداست. خیار،  رنگ سبز روشن تا تیره، پوستی نازک، گوشتی بسیار مرطوب با دانه های خوراکی دارد و در سالادها، ساندویچ ها یا آبمیوه ها به کارمی رود. این میوه، آب فراوانی دارد ومیوه مناسبی برای افرادی است که سعی برکاهش وزن خوددارند. خیارماسک بسیار خوبی برای شفافیت وآبرسانی به پوست، رفع تیرگی و پف کردگی دورچشم است که با ترکیب ماست، عسل، ژل آلوورا و آبلیمو تهیه می­شود. بعداز مخلوط این مواد آن را روی پوست ودورچشم خود قرارداده و بعدازاینکه خشک شد باآب ولرم از صورت خود پاک کنید وصورت خودرا باآب سردبشویید. خیاربرای رهایی ازبوی بددهان بسیارموثراست. ازآب خیاربرای شستن موها میتوان استفاده کرد که موجب براقی وزیبایی موها می­شود.

کاشت خیار

خیارهارا باید درخارج از خانه و در خاک­های گرم بعداز آخرین یخبندان بکاریم. برای کاشت خیارهای مخصوص خیارشور بایدزمین را به صورت فراوان و مکرر آبیاری کرد. باید همیشه خاک را مرطوب نگهداری کرد مخصوصا زمانی که بذر خیار گل داده است.
 
در­اوایل بهار، ریشه­های خیار را­ با پلاستیک­های سیاه یا کاورهای پلی­استر می­پوشانند که هم زودتربه محصول برسند وهم ازآلودگی توسط سوسک­های خیار جلوگیری می­کنند. اگرفضای کوچکی برای اینکار اختصاص داده­اید می­توانید­ برگ­های بوته­ی خیاررا به یک داربست یا فنس تکیه بدهید.  اویل صبح برای برداشت خیارزمان مناسبی است وبعداز برداشت آن­هارا در کیسه­های پلاستیکی سوراخ­دار بریزیدودر یخچال نگهداری کنید. خیارهای شوری را زود به زود بچینید تا بزرگ­ترنشوند.

  انواع خیار

خیارسبز. خیار چمبره معمولی. چمبره ارمنی. جالیز اصفهان. زردزیردریایی. سفیدمینیاتوری. سفید تایلندی. سیب سبزریچموند. خیارمکزیکی( هندوانه مینیاتوری). گرد ایتالیایی( خربزه کاروسل). مشک. خیار وحشی( خیارجوجه تیغی). بیترملون یا کارلا. خالدار. شاخ­دار آفریقایی. لیمویی. خسیب پرگل هند

خیار شور 

خیارشور همیشه چاشنی مورد علاقه افراد در غذاهای فست­فودبوده است که از نظر سایزو کیفیت وطعم باهم تفاوت دارند. خیارشوررا می­توان درخانه هم درست کرد اما مطمعنا مزه کارخانه­ای آن بیشترمورداستقبال قرارمی­گیرد.

تولید خیارشور صنعتی


به محض این­که خیارهای سبز وارد کارخانه شدند آن­هارا آفت زدایی می­کنند وهرگونه آلودگی رااز­آن­ها می­زدایند. همه خیارهارا درجه بندی می­کنند وبراساس درجه بندی­های خود داخل سبد می­ریزند. خیارها را درون وان آب می­ریزند وبعد توسط دستگاه  نقاله به دستگاه دم گیر و گل گیر هدایت می شود. عمل گل گیری ودم گیری در بین میله­هایی صورت می گیرد که در جهت هم می چرخند و دم وگل را به درون خود می کشند، بعد از این مرحله خیار­ها وارد دستگاه شستشوی برسی  و سپس وارد مرحله سورتینگ می شود. در این مرحله خیارها به وسیله  تسمه­ نقاله­ای به سمت جلو حرکت داده می شوند که خیارهای کپک­زده و شکسته وخیارهایی که برای خیارشورمناسب نیستند بصورت دستی جداسازی می­شوند. ظروفی که برای بسته بندی خیارشور استفاده می­شود را پاکسازی و پاستوریزه می­کنند.دستگاهی دوار خیارهارا به سمت جلو هدایت می­کند وظروف را از خیار پرمی­کند وبعداز پرشدن، ظروف وارد دستگاه محلول ریز می شوند، این محلول شامل آب، نمک و سرکه می­ باشد. دمای محلولی که وارد ظروف می­شود نباید کمتر از ۷۸ درجه سانتی گراد باشد. محلول داغی که داخل خیارها می­ریزند باعث خلادرشیشه­ها می­شود که مدت زمان نگهداری خیارشورها رابالا می­برد. مرحله بعدی، ظروف وارد دستگاه دربندی می­شوند که بلافاصله وارد مرحله در بندی می شود. بعداز دربندی، ظروف توسط دستگاه پاستورایزاتوربابخاراستریل می­شود وبه مرحله برچسب زنی و بسته بندی درکارتن وانبارشدن می­رسد. خیارشورها به مدت 10روز درانبارها قرنطینه می­شوند وبعداز گذشت 10روز برای آزمایش نمونه گیری می­شود واگر از نظرکیفیت بی نقص باشد به بازار عرضه می­شود.

 تهیه خیار شور تخمیری

خیارهای تهیه شده را ابتدا درجه بندی کرده، سپس شستشوی کامل را انجام می­دهندف گل­های آن­هاراجدامی­کنند. خیارهارا به همراه سبزیجاتی که ازقبل پاکسازی شده به داخل ظرف­های استرلیزه میریزند وآب نمکی که 5تا8درصد غلظت دارد را به­ آن اضافه می­کنند. روزهای اول احتمال اینکه سطح ظرف لایه­ی سفیدرنگی ایجادشودزیاداست ازهمین رودرب ظرف را چندروزی باز می­گذاریم. این عمل6تا9هفته طول می­کشدتا خیارشورها آماده شوند. وجود نمک در آب باعث رشد میکرو­ارگانیسم­های تولید کننده اسید لاکتیک شده و تولید اسید به همراه نمک از رشد باکتری­های نامطلوب و گندیدگی محیط جلوگیری می کنند.

 تفاوت خیارشور تخمیری و غیرتخمیری 

در فراوری خیارشور غیر تخمیری میکروارگانیسم ها به علت پاستوریزاسیون انجام شده غیر فعال می شوند، پس خیارشور عاری از رشد میکروبی می باشد ولی در فراوری خیارشو­رهای تخمیری عملیات پاستوریزاسیون انجام نمی شوند،  بنابراین خیارشور طعم بهتری نسبت به خیارشور­غیرتخمیری دارد. این نوع خیار شور به دلیل عطر و طعم تخمیری که دارد با استقبال بیشتری روبرواست.

 

 

نشانه فساد خیارشور

 بادکردن

ممکن است خیارها دچاربادکردگی شوندکه با له­شدگی و ازهم پاشیدگی مشخص می­شود. دلیل آن ممکن است استفاده از خیارهایی با درجه متفاوت باشد ویادراثررشد باکتری­ها وترکیب آن با نمک بادکردگی درخیاررخ دهد.

 نرم شدن

معمولا چندروز یا چندماه طول می­کشد که این صدمه به خیارها واردشود ودلیلش هم رشدمیکروب، کپک ومخمرداخل خیار می­تواندباشد.
 

کپک زدگی

 کپک­زدگی دراثررشد مخمرهاست که عدم رعایت نکات بهداشتی در تهیه و نگهداری خیارشور می­توانددلیلش باشد.

محدودیت استفاده از خیار شور

 خیارشور به عنوان اشتهاآوروبهبودی طعمم غذااستفاده می­شود. مصرف بیش از اندازه ازخیارشور آسیب­هایی به دستگاه گواشی واردخواهدکرد. به علت نمک زیاداین محصول مصرف بیش ازحدآن به افرادمسنی که مشکل فشارخون دارند وهمینطورزنان باردار توصیه نمی­شود، زیرا بعد از آن که وارد خون شد از راه کلیه­ها دفع می شود و چون هنگام بارداری دفع نمک به راحتی صورت نمی­گیرد مقدار زیادی از آن در بافت­های گوناگون  بدن جمع می­شود و آب را به خود می­گیرد و بدین ترتیب باعث می­شود قسمت­های مختلف بدن ورم کنند.

نوع بسته ­بندی خیار صادراتی در ایران نسبت به سفارشات مشتریان داخلی و خارجی متفاوت است. به منظور صادرات خیارشورسبد وکارتن­هایی تعبیه شده است که مختص سفارش وسلیقه مشتری درنظرگرفته می­شود، با این تفاوت که کسانی که در کارتن سفارش خرید خود را اعلام می کردند، قیمت بالاتری نسبت به نوع سبدی پرداخت می­کردند. دربعضی مواقع فروشندگان وتامین­کنندگان محصولات خود را داخل نایلون­های نانوآنتی باکتریال بسته بندی می­کنند که باعث می­شود کیفیت خودرا درطی مسیرزیادی که بین مبداومقصدطی می­شود ازدست ندهد.

                     

سخن آخر: خیار میوه­ای است خنک وسبک که هرچقدر ازآن میل کنید عوارضی به همراه نخوادداشت. 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد