آشنایی با زعفران، این طلای سرخ و خواص و نحوه استفاده ازآن

آشنایی با زعفران، این طلای سرخ و خواص و نحوه استفاده ازآن

زعفران یا زَرپَران

گیاهی است از گروه زنبقیان  که خواص زیادی از قبیل دارویی و رنگ غذایی دارد ایران با تولید سالانه 330تن و 280 تن از محصول زعفران از بزرگترین تولید کنندگان و صادرکنندگان این محصول می­باشد. که بیشترین سهم از تولیدات مربوط به استان­های خراسان رضوی و جنوبی است. زعفران گیاهی چند ساله است که دارای پیاز می­باشد این پیاز به رنگ قهوه­ای است . این گیاه 6گلبرگ وساقه و3رشته کلاله قرمز دارد. به طور کلی زعفران به قسمتی اطلاق می­شود که کلاله به رنگ نارنجی است  کشف زعفران به 5000 سال پیش یعنی دوره ی برنز( 2500 سال قبل از تولد حضرت مسیح ) برمی­گردد. این گیاه رنگی و گرانبها است که بیشتر در مناطق کویری به عمل می­آید. برای مثال از هر گل 150گرم زعفران واز هر147گل یک کیلو گرم زعفران به دست می­آید. ایرانیان دراصفهان وخراسان زعفران را پرورش می­دهند. به این صورت که آن­ها گل زعفران را در رخته خواب­های خود قرارمی­دادند و برای استفاده از آن رشته­ها­ی زعفران درون آب جوش میریختند تا دم بکشد و از آن استفاده کنند. در آن زمان اسکندر مقدونی برای التیام زخم های خود حمام زعفران می­کردند. اما علاوه برایران کشورهای دیگری هم توسط ایران به کشت زعفران مشغول بودند به این صورت که زمانی که ایران به هندوستان حمله کرد شروع کشت زعفران و دیگر ادویه­ها را درکشمیر آغاز کردند و از آن پس کشمیرها بهنرین نوع از زعفران را پرورش دادند اما به علت رونق گرفتن کشت زعفران در ایران و کشورهای اروپای از قیمت محصول زعفران در کشمیر کم شد وبه دنبال آن با تبدیل شدن زمین­­ها­ی کشاورزی به ساختمان ها ازتولید این محصول کاسته شده است. و قدمت مصرف زعفران در چین به 1600سال قبل از میلاد برمی­گردد.

 

کاشت زعفران:

فصل کاشت زعفران و جابه­جایی پیاز از پایان اردیبهشت تا پایان آذر ماه ادامه دارد این حالت با توجه به آب هوای هر منطقه فرق می­کند. مناطقی که آب و هوای سرد­تری دارند باید زودتر شروع به کشت کنند واگر زمان کاشت در سال اول زودتر انجام گیرد مقدار گل و زعفران بیشتری برداشت خواهید کرد.

ابتدا زمین مورد نظر راتسطیح کرده و کود گاوی و یا کود کامل را به زمین افزوده و زمین را شخم می­زنیم و زمین را قطعه قطعه می­کنیم تا بتوانیم راحت­تر آبیاری کنیم در هر20 سانتی متر یک چاله به عمق15یا20 سانتی متری ایجاد کرده و 5یا6 عدد پیاز را رو به بالا قرار داده خاک را روی آن می­ریزیم و به همین ترتیب برای دیگر پیازهایمان به همین روش عمل می­کنیم. 

روش­های کاشت زعفران:

کشت کپه ای یا چاله ای

کشت ردیفی

کشت کپه ای زعفران:

چاله ی به عمق 20سانتی متر حفر کرده پیاز زعفران را که از قبل تهیه و ضد عفونی کرده اید را درون چاله قرار داده و روی آن را بپوشانید . اگر قصد چنین نوع از کشت را دارید باید بدانید که برای متراژ بالا استفاده نمی­شود.

کشت ردیفی زعفران:

به دو روش صورت می­گیرد:

کشت نواری معمولی 3-4تن درهر هکتار (کشت سنتی)

کشت آرمانی 10تن درهر هکتار (کشت نوین)

خواص زعفران

 • تقویت خلق و خو:

زعفران به دلیل تاثیر زیادی که بر غدد درون ریز بدن ما دارد به طوری که با تحریک هورمون ها­ی که باعث خوشحالی ما می­شود باعث بهبود روحیه ما می­شود. 

 • عملکرد سالم اعصاب:

دم کرده زعفران برای تقویت سیستم عصبی بدن ما بسیار تاثیرگذار است چرا که به دلیل داشتن ویتامین BوB6 بر روی عملکرد دستگاه عصبی تاثیر بسزایی دارد.

 • بهبود گردش خون:

برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش و متابولیسم بدن بهترین راه حل این است که از دم نوش عسل استفاده شود.

 • ارتقای عملکرد سلول:

زعفران بیش از 150 ترکیب مختلف است از جمله کاروتنوئید، سافرنال، آنتی اکسیدان­ها و سایر مواد بیو­شیمیایی وهمچنین مواد معدنی و ویتامین ها وجود دارد. که بر عملکرد سلول­های بدن کمک می­کند.

 • بهبود دستگاه گوارش:

برای عملکرد هرچه بهتر دستگا­ه گوارش دمنوش زعفران معجزه می­کند چرا که کاملا گیاهی است. 

 • درمان سرما­خوردگی:

زعفران طبع گرم دارد و می­توان از آن به عنوان داروی پیشگیری از سرما­خوردگی استفاده کرده که بهتر است زعفران را با عسل و آبلیمو مخلوط کرده و بعد معجون آماده شده را میل کنید. 

 • مناسب برای سلامت جنسی:

اعتقاد بر این است که برای مردان، زعفران منبع خوبی برای بهبود و تقویت باروری آن­ها به شمار می­رود. در همین حال، و اگر به سندرم پیش از قاعدگی و اسپاسم قاعدگی مبتلا هستید، مصرف زعفران بسیار مناسب است.

 • بهبود زخم و سوختگی:

با استفاده از زعفران می­توان نقاطی که در اثر زخم ویا سوختگی آسیب دیده است را درمان کرد. 

 • جلوگیری از ابتلا به پارکینسون:

طبق اطلاعات به دست آمده در سال2005 دانشمندان به این نتیجه رسیدند که برای کنترل بیماری پارکینسون استفاده از زعفران مناسب خواهد بود. پارکینسون بیماری است که توانایی صحبت کردن و حرکت را کاهش می­دهد.

 • جلوگیری از بروز سرطان:

زعفران خواص پیشگیری از سرطان می­باشد. آنتی­اکسیدان موجود در زعفران اثر رادیکال آزاد در بدن را مسدود کرده و مانع از رشد غیر طبیعی سلولها جلو­گیری می­کند. 

 • مهار رشد تومور:

تومور به اختلال در رشد غیر طبیعی سلول­ها اطلاق می­شود که با سرطان فرق دارد چرا که تومور به بافت­ها­ی دیگر بدن منتقل نمی­شود و زعفران با خاصیت معجزه آسای خود اثر آن را کاهش می­دهد. 

مهم ترین تهدید برای زعفران ایران:

تاجران اسپانیایی توسط تاجران ایرانی به زعفران کشور ما دسترسی پیدا کردند و باخرید زعفران سود کلانی را به کشور خود اختصاص دادن که این امر باعث شد تا کشاورزان ما با توجه به زحمت فراوان سود کمتری ببرند که با این کار از نظراقتصادی ضربه­ی به سود و اقتصاد ما وارد کردند. در کنارایران چین و افغانستان با تلاش­های خود توانستند وارد عرصه بازار تولید زعفران شوند. درعین حین کشور افغانستان به دلیل حمایت از کشورها­ی اروپایی توانسته برند خود را از تولید زعفران به عنوان محصولی مر غوب به ثبت برسانند. عملکرد کشت زعفران در افغانستان 2 برابر ایران شده است که خود تهدیدی برای زعفران کشور ما به شمار می­رود. 

 

بهترین زعفران ایران در کجا کشت می­شود

ایران مقام اول در تولید زعفران در دنیا را به خود اختصاص داده است و قاین به پایتخت طلای سرخ ایران شهرت دارد. سابقه کشت زعفران در ایران به عهد باستان برمی­گردد و پس ازایران به روم و یونان برده شد در دوره ی ساسانیان زعفران در قم نیز رایج بوده است   و در دوره­ی اسلامی زعفران به کشورهای عربی برده شد و کشورهای اطراف مدیترانه با طریقه ی کشت زعفران آشنا شدند. 

کشت زعفران در شهرها­ی مختلف استان خراسان رضوی که مقام اول کشت زعفران را به خود اختصاص داده است عبارتند از: زاوه، تربت حیدریه، تایباد، باخزر، گناباد، نیشابور، بجستان، رواج یافته است و مردم ازطریق کاشت و فروش زعفران امرار معاش می­کنند. 

اما کشت زعفران فقط مختص استان خراسان رضوی نیست بلکن استان خراسان جنوبی هم مشغول به کشت زعفران می­باشد.   ازجمله شهر­هایی که دراین زمینه فعالیت دارند عبارتنداز: قاینات، فردوس، بشرویه، بیرجند را می­توان نام برد. مشکلاتی که مردم شهر­های کوچک برای تولید زعفران وصادرات آن به خارج از کشور را عدم دستیابی آنها به پروازها­ی مستقیم خارجی است. کشت زعفران در قاین و دیگر شهر­ها استان خراسان به عنوان منبع اصلی درآمد ساکنان این شهر شناخته شده است. 

سخن آخر: زعفران به عنوان طلای سرخ دربین انسان­ها رواج پیداکرده است، ازاین رو از دیرباز به عنوان طعم دهنده غذا ومصارف دارویی مورداستفاده قرار می­گرفته است. شرکت ارسباران کوهپایه دررراستای رضایتمندی مصرف­کنندگان عزیز، زعفران مرغوبی دراختیارشما قرارمی­دهد. باشدکه بااستفاده آن انرژی­تان چندین برابرشود.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد