آشنایی با آداب غذاخوردن درایران ازگذشته های دورتاامروز

آشنایی با آداب غذاخوردن درایران ازگذشته های دورتاامروز

آداب غذاخوردن 

آداب غذاخوردن دراسلام :

غذاخوردن برای تداوم درحیات هرانسانی به خواست خداوندمتعال درذات انسان نهادینه شد­ه است. 250آیه­قرانی وروایات مختلف از معصومین(ع) براهمیت تغذیه تاکید کرده­اند ودر آیه­ی 172سور­ه­ بقره آمده است، که "ای مومنان از روزی پاکیزه بخورید و عمل صالح انجام دهید". 

غذاخوردن دردین اسلام دارای باید­ها ونبایدها­ی است: 

غذاخوردن دردین اسلام جنبه­ی­روانی، جسمانی، روحانی داردکه باید به آن توجه شود. اولین نکته درهنگام غذاخوردن"نیت الهی" چرا که به واسطه­ی آن زبان نورانی می­شود که در­­ این خصوص پیامبر­اکرم به ابوذر فرمودند: ای ابوذر باید در هر­کاری نیت داشت حتی خوردن و خوابیدن". همچنین در هنگام شروع غذا باید بسم­الله گفت و درآخرالحمدالله، درابتدا و انتهای غذا کمی نمک­خورده، دست­هایتان را بشورید و سفره­ی خود را زینت دهید.

 اما در کنار این اعمال، اعمالی چون نوشیدن آب در هنگام غذاخوردن  ودمیدن در غذا و خوردن غذای­ داغ و گذاشتن نان زیر ظرف غذا و خوابیدن بعد از غذا از اعمال مکروه محسوب می­شود. 

آداب غذاخوردن دراحادیث از معصومان(ع): 

امام­رضا بدن را به زمین تشبیه کردند: بدن انسان مانند زمین می­ماند یک زمین درابتدا پاک و آماده ی زراعت است اگر شمابیش از حد به آن آب دهید باعث  با­تلاق شدن و اگرکم­ آب دهید باعث تشنگی زمین خواهید شد حال به بدن­خود توجه کنید بیش از حدخوردن وپوشش ­نامناسب بدن را به تحلیل می­کشاند. 

پیامبر(ص) فرمودند: مومن در یک شکم چیز می­خورد ولی کافر در7شکم. ایشان فرمودندهنگامی که میل به غداخوردن ­داری غذا­بخور اما اگر حس براین داری که بیشترتناول کنی از خوردن­غذا دست­بکش. 

امام­ علی(ع) فرمودند: عادت به پر­خوری انواع درد­ها را به همراه دارد.


 • میانه­ روی درخوردن غذا:

درهمه جای اسلام ودربین تمامی سخنان خوردن به انداز­ه­ی غذا امری واجب است، چرا که باعث سالم ماندن بدن شما می­شود. 

 • تنوع در دریافت موادغذایی:

طبق احادیث و گفته­ی پزشکان بدن یک انسان نیاز به تمامی موادغذایی دارد برا­ی ادامه حیات و تندرستی باید غذا میل کنید. 

 • توجه به طبیعت­ غذا:

بعضی از غذا­هاطبعی سرد و بعضی از غذاها طبعی گرم دارن بنابراین واجب است که انسان طبع خود را بداند تامزاج هر غذایی را بشناسد. 

 • نوشیدن آب قبل از غذا:

در اسلام آمده است  که نیم­ساعت قبل از خوردن­غذا آب بنوشیدآن هم در 3 جرعه و از خوردن آب هنگام غذاخوردن اجتناب کنید. 

 • خوردن غذا زمان گشنگی:

یکی از درست ترین شیوه­های زندگی این است که زمانی احساس گشنگی و یا تشنگی کردید، غذامیل کنید ویا آب بنوشید اما درکنار خوردن وآشامیدن به این موضوع توجه داشته باشید که به انداز­ه نیاز بدنتان بخورید و بیاشامید. 

 • شستن دست­ها:

در روایات آمده است که قبل از شروع به خوردن غذا دست­هایتان را با آب وصابون بشوید و بدون خشک کردن دست ­ها بر سفره­ی غذا حاضرشوید. 

 • خوردن غذا با دست راست:

درهنگام خوردن غذا با دست راست خود،  لقمه­ی غذایتان را بردارید زیرا این کار باعث می­شود که شما احساس سیری کنید. 

 • خوردن دو، وعده غذا در روز:

در طول روز، دووعده­ غذا میل کنید. یک وعده در ابتدای روز و یک وعده در انتهای روز واگر عادت به خوردن غذا در هنگام ناهار دارید سعی کنید غذایی سبک تهیه کنید و از آن استفاده کنید. 

 • نگاه کردن به غذا:

در هنگام خوردن غذا به سفره و زیبایی آن نگاه کنید تا نعمت­های خداوند را ببینید.  دقت داشته باشید به صورت و یا ظرف غذای طرف مقابل خود نگاه نکنید. 

 • یاد خدا قبل از خوردن: 

در هنگام شروع غذا حتما بسم الله بگویید، و اگر چند نوع غذا بر سرسفره­ی خود آماده کرده­اید قبل از خوردن هر کدام یاد خدا را به جای آورید. 

 • آغاز و پایان دادن به غذا با نمک:

قبل و بعداز خوردن­غذا دو­مرتبه انگشت خود را به نمک زده و به دندانتان بکشید. هدف از این عمل آن است که، اسید درون دهان ازبین برود و همین­طور دندان­هایتان سالم بمانند و از بیماری­های معده جلوگیری شود. 

 • خوب جویدن غذا:

در هنگام غذاخوردن غذایتان راخوب بجوید با این کار هضم غذا راحت­تر می­شود. غده هیپوتالاموس، درون مغز باعث تحریک احساس سیری می­شود و همین امر جلوی پر خوری و چاقی را می­گیرد. 

 • ایجادمحیطی آرام و با نشاط:

در هنگام عذا محیط اطرافتان را شاد نگه دارید تا از خوردن غذا لذت ببرید دراین راستا امام­رضا فرمودند­: مدت زمانی که سر، سفره­ی غذا هستید جزعمر شما محسوب نمی­شود. 

 • صحبت نکردن در هنگام غذا خوردن:

درهنگام صرف غذا باید سکوت کردکسی که پر حرفی می­کندچون احساس سیری نکرده است شروع به خوردن بیش از حد غذا می­کند. 

 • درآوردن کفش ها:

آداب درست غذا خوردن این است که اگر کفش به پا دارید آن را درآورید ونشسته غذای خود را میل کنید و بلافاصله بعداز خوردن غذا نخوابید. 

 • فوت نکردن غذا: 

اگر غذایتان داغ است بگذارید تا کمی خنک شود چرا که در غذای داغ برکت از بین می­رود و آب را خیلی سرد نخورید چرا که به معده شما آسیب می­زند. 

 • خلال دندان بعد ازغذا

 • شکر خدا در پایان غذا:

در اسلام آمده است که اگز چیزی خوردی ویا نوشیدی یاد خدا را بجا آورید. 

آداب غذا خوردن در ایران باستان:

درهنگام غذاخوردن سر، سفره باید سکوت کرد وقبل از خوردن غذا دست­هایتان را بشورید وبادهان پر صحبت نکنید هریک از افراد دست خود را در ظرفی جداگانه میشسته است و از یک جام خورشت همه استفاده نمی­کردند.  این آیین در بین ایرانیانی که زرتشتی بودند مرسوم بوده است. استفاده از چنگال از قرن 11میلادی رواج پیدا کرد و قبل از آن با دست خود غذارا می­خوردند. 

 

 

 

آداب غذا خوردن در ایران کنونی: 

قبل از ورود غذاها­ی فست فودی به ایران رسم براین بوده است که تمامی اعضای خانواده به دور سفره­ی غذا حاظر شوند و در کنار هم غذایشان را میل کنند.این­کار باعث می­شود که هم افسردگی و اضطراب از میان برود وهم  از کنار یکدیگر بودن لذت برده شود اما به دلیل ورود غذا­های فست­ فود به داخل ایران آداب جمع شدن بر سر یک سفره ازبین رفته است و جوانان امروزی کمتر از آداب و روسوم خودرن غذا می دانند چرا که به علت بیرون بودن از خانه مجبور به تهیه غذا بیرون از خانه هستند. 

 

بهترین قوانین برای درست رفتار کردن کودکان: 

 

هر خانواده­ ای سر میز غذا آداب خاص به خودشان را دارند یکسری از خانواده­ها هستند که برایشان پوشش لباس مناسب هنگام صرف غذا اهمیت دارد و یکسری از خانواده­ها برایشان حالت نشستن بر سرمیز غذا اهمیت دارد. به این ترتیب هر خانواده­ای آداب خاص به خود را برای خوردن غذا پیش می­گیرد. اما ذکر این موضوع مهم است که به کودکان خود بیاموزیم که چگونه از قاشق و چنگال استفاده کنند ویا به کودک خود بگوید که باید سر میز غذا به دیگران احترام بگذارند با این کار خود باعث می­شوید این رفتار در وی نهادینه شود که کمتر سروصدا، کثیف­کاری، شلوغ­کاری کند. البته لازم نیست که به کودک خود بگوید که تمام غذای خود را میل کند بلکه به او یاد بدهید به اندازه غذا بکشد و به اندازه غذا بخورد و اگر احساس سیری کرد و یا به دلیل جنب وجوش کودکان قصد بلند شدن از میز غذا را  کرد اجازه بگیرد و بعد میز غذا را ترک کند و یادآوری کنید که دوباره نمی­تواند به سر میز برگردد و دوباره شروع به خوردن غذا کند. 

 

آداب غذاخوردن در گذشته تا به امروز:

 

زود شام خوردن:

یکی از بهترین عادت­های غذایی، خوردن شام بعد از غروب آفتاب بوده است. در گذشته چون مردم شام خود را زود میل می­کردند فاصله­ی بین غذاخوردن و خوابیدن زیاد بود که باعث هضم غذا می­شود. امروزه فاصله بین خوردن و خوابیدن چندان زیاد نیست که این امر به خودی­خود باعث انواع بیماری­های مختص به معده می­شود. 

 

مصرف فراوان سبزی خوردن:

در گذشته چنین مرسوم بوده است که برای هرکس یک سبد سبزی­خوردن می­گذاشتند ولی امروزه سالاد جای سبزی را برسر میزغذاها گرفته است. درست است که سالاد حجم زیادی از معده را گرفته و مانع  از پرخوری می­شود اما خوردن سبزی باعث رساندن انواع ویتامین به بدن می­شود. 

 

مصرف روغن­های جامد و حیوانی:

مصرف روغن های جامد در گذشته بسیار زیاد بوده است که دوستدارقلب نیست اما چون در گذشته مردم فعالیت بدنی زیادی داشتند غذا­های چرب تا حد زیادی هضم می­شدند که جلوی ضررآن­ها را می­گرفت. 

 

  

 

سخن اخر : دراین مقاله شما عزیزان بانحوه­ی آداب غذا خوردن در ایران از گذشته تا به امروز آشنا می­شوید، و همینطور می­توانید بدانید که چه اعمالی در هنگام خوردن غذا درست است و نحوه­ی درست رفتار کردن رابه کودکان عزیزتان بیاموزید. 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد