شناخت موجودد اعجاب انگیزی به نام کرم ابریشم وآشنایی با مراحل زندگی او

شناخت موجودد اعجاب انگیزی به نام کرم ابریشم وآشنایی با مراحل زندگی او

کرم ابریشم 

تاریخچه

چینی­هاروش تهیه ابریشم را از 4000سال پیش می دانندکه این داستان برمی­گرددبه زمانی که روزی ملکه " سی لینگ شی" یک پیله کرم ابریشم رابه اشتباه داخل آب گرم می­اندازد که روز بعد از درون آب رشته­های ابریشمی مشاهده می­کند وبعد از آن چینی­ها از کرم ابریشم برای به دست آوردن ابریشم نگهداری می­کردند به منظور استفاده در لباس­های خود.  

سابقه تولید لباس درایران به قبل ازاسلام برمی­گردد که3نوع لباس وپارچه ازابریشم تهیه می­کردندعبارتند از:

نوع اول: دیبا که به لباس ساده ابریشمی می­گویند. 

نوع دوم: پرنیان که به لباس ابریشمی چند رنگ گفته می­شود. 

نوع سوم: پرندبه پارچه ابریشمی رنگی که دارای حاشیه بودوخاص خاندان امپراطوری است. 

 


چرخه زندگی کرم ابریشم:

کرم ابریشم درطول زندگی خود چهار مرحله از رشدراطی می­کند که عبارتنداز:

  1. تخم
  2. لارو
  3. شفیره
  4. حشره بالغ

حالت بالغ این حشره پروانه است. که کرم ابریشم از پیله خارج می­شود وتابه امروز150گونه کرم ابریشم سازشناسایی شده است کرم­های ابریشم برای تغذیه خوداز برگ توت سفید استفاده می­کندتاازتخم درآمدنشان ده روز طول می­کشد. هنگامی که سرآن­هاتیره شد به این معنی است که زمان پوست­اندازی فرا رسیده است. 

 

مراحل پرورش کرم ابریشم: 

تفریخ: به حالتی گفته می­­شودکه کرم­هاازتخم خارج می­شوند وبه محض مشاهده اولین آثارتفریخ برای اینکه یکنواخت باشدبه مدت 48ساعت دراتاقی تاریک بادمای 25درجه سانتی گراد با رطوبت 80درصدتخم­هاقرارمی­گیرندتاآماده خروج ازپیله باشند. 

کرم جوان:کرم ابریشم پنج مرحله تغذیه دارد(سن)وچهار مرحله پوست اندازی(خواب)وبه سنین 1و2و3سنین جوان گفته می­شودکه معمولا11روزطول می­کشدکه به سنین جوانی برسند.

کرم بالغ:سنین4و5را کرم بالغ می­گویند.که دراین سنین کرم­ها ازاشتهاافتاده وبه رنگ زردشفاف درمی­آیندو آماده پیله تنی میشوند. 

عادت غذایی کرم ابریشم: کرم ابریشم ازبرگ درختان توت سفید تازه که دراوایل بهاردردسترس است استفاده میکنند. وبعدازگندزدایی وکشتن آفت­ها در اختیار کرم جوان قرارمی­گیرد. 

تشکیل پیله: ابتدای تابستان بعداز جفتگیری کرم ابریشم ماده500تخم کوچک می­گذاردکه طی دوهفته کرم ابریشم سه میلی متری ازتخم­ها خارج می­شودوطی چهار مرحله پوست اندازی می کندکه حدود یک ماه هرکرم ابریشم شروع بیله تنیدن می­کند. این تار ابریشمی حدود3روز3شب تنیده می­شود. وتقریبابعداز2هفته کرم درون پیله تبدیل به شفیره می­شود. 

ابریشم: پیله از300تا900مترابریشم اولیه تشکیل شده است. که برای هر 500گرم ابریشم 2000تا3000پپله مورد احتیاج است. اگربه پیله اجازه بدهند تابیشتررشد کند این حشره با ایجاد سوراخی از پیله خارج خواهدشد وباعث می­شودکه غیر قابل استنفاده باشد برای جلوگیری از این امرپیله هارا جلوی نور آفتاب می­گذارند تا کرم درون پیله ازبین برود وبرای نخ کشیدن آماده شود. وبرای انجام این کار پیله­ها را درون آب گرم قرارمی­دهند، و لازم به ذکر است که ابریشم یک نخ طبیعی است که موادتشکیل دهنده آن پروتیین است. ابــریشـــم به عنوان ماده اولیه در تولید محصولاتی مانند فرش، پارچه، پیراهن، شال گردن، آویزهای دیواری و تزئینات داخلی منزل ... استفاده می­شود. علاوه برآن درساخت چتر نجات، تودوزی لاستیک، رگ­های مصنوعی، نخ جراحی، مواد عایق الکتریکی و... نیز مصرف می­گردد.


فواید کرم ابریشم: 

دانشمندان نسخه­های میکروسکوپی ساخته­اند که از داروهای حساس درمقابل تخریب حین ذخیره وپردازش در بدن محافظت می­کند ودر لوازم آرایشی هم استفاده می­شود. 

بدن کرم ابریشم: 

بدن کرم ابریشم از دوازده حلقه تشکیل شده سه حلقه آن راسینه ونه حلقه آن را شکم می­گویند. سه حلقه سینه به صورت چروکیده ویکپارچه درآمده واز طرفی حلقه باریکی به صورت سربه وجود  آمده است. کرم ابریشم 8جفت پادارد که3جفت آن در قسمت سینه و5جفت دیگردرحلقه ی3-4و5-6قرار دارد. 3جفت پای سینه جنس سخت دارد که برای حرکت استفاده نمی­شود. و5جفت پای دیگرکه حالتی گوشتی وقلابی دارندکه برای حرکت استفاده می­شوند. وسرکرم ابریشم دارای پوسته سخت است که دوفک گازانبری شکل، چشم هاوشاخک دراین قسمت هستند. خروج ابریشم ازبین 2فک و راه تنفسی کرم ابریشم از نقاط سیاه رنگ بدنش است. 

چگونه کرم ابریشم پرورش دهیم:

 نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم درکنار شغل اصلی کشاورزان به عنوان شغل جانبی آنها می­تواند باشد چرا که می­تواند درامد نسبتا بالای برای روستا نشینان به وجود آورد. افزایش مصرف فرآورده­های ابریشمی درجهان وکاهش فعالیت نوغانداری درکشورهای توسعه یافته به علت کمبود زمین برای احداث توتستان، آب مورد نیاز برای آبیاری، انرژی گران و ... فرصتی برای کشورهای در حال توسعه فراهم کرده است تا با توجه به داشتن نیروی انسانی، انرژی ارزان، آب و خاک فراوان، فعالیتهای نوغانداری و تولید ابریشم را درکشور خود گسترش دهند تا بتوانند درآمدزایی کنند و اگر حمایت دولت باشد بلکن بتوان نوغانداری را به دعنوان شغل اصلی خود برگزینند. 


راههای تشخیص ابریشم اصل از مصنوعی: 

  • سوزاندن پارچه: نخی از قسمتی پارچه جدا کرده و آن را به آرامی می­سوزانیم اگر نخ سوخته شده پودر و بو به حالت سوختن مو بدهد ابریشم اصل است واگر هنگام سوختن گلوله و بوی آن به حالت بوی سوختن کاغذ بدهدابریشم مصنوعی است. 
  • ظرافت پارچه: اگر پارچه اصل از یک حلقه ازدواج بگذردبه این معنا است که اصل است. 
  • لمس پارچه: با لمس پارچه ابریشمی کف دست گرم می­شودچرا که ابریشم با لمس کردن گرما تولید می­شود. 

 

بیمارهای کرم ابریشم: 

 

موسکاردین

 یک نوع بیماری قارچی است که  شامل چهار نوع سفید، زرد، سبز و سیاه می­باشد.

علائم بیماری: عدم تحرک، کاهش اشتها و پیدایش لکه­های سفید و سیاه درسطح بدن است.   کرمهایی که در اثر موسکاردین از بین می­روند درابتدا بدنی نرم دارند و بعد به تدریج بدنم آنها سفت و سخت میشود. 

سرایت بیماری: سرایت این بیماری از پوست می­باشدچراکه از طریق پوست وارد بدن می­شود ولاشه کرم ناقل کرمهای سالم هم از بین خواهد برد. 

کنترل بیماری: لازم است با مواد ضدعفونی کننده، محل نگهداری کرم­هارا ضدعفونی کرد ونکته قابل توجه این است که 30دقیقه بعداز ضدعفونی باید تغذیه کرمها انجام گیرد. 


 

بیماری آسپرژیلوس: 

این بیماری درمرحله کرم جوان وجودر دارد و رشد بیماری بسیار سریع است.  

علایم بیماری: اشتهای کرمها کمترمی­شود، بدنشان کوچک، رنگشان شفاف و رشدشان نا منظم می گردد و ازروزسوم ازبین میروند و، لاروهای مرده به رنگ سبز مایل به زرد یا قهوه ای تغییر شکل می­دهند.

سرایت بیماری: عامل این بیماری نیز مانند موسکاردین، از طریق پوست وارد بدن لارو می گردد. واگررطوبت بالاباشدبه سرعت رشد می­کند. 

کنترل بیماری: برای ازبین بردن بیماری از مواد ضدعفونی کننده استفاده می­شود.

 


فلاشری ها

 

علایم بیماری: کاهش تغذیه، ناهماهنگی در رشد و پوست اندازی، چین خوردن میان روده ای و خالی شدن آن و سپس اسهال و استفراغ.

سرایت بیماری: دونوع است :

از طریق دستگاه گوارش

ازطریق زخم های ایجاد شده بر روی بدن کرم سالم وارد بدن آن می­شود. 

کنترل بیماری: جلوگیری از ایجاد زخم بر روی بدن کرمهاوسوزاندن لاشه کرمها. 

 

 

 

 

گراسری

 

علایم بیماری: کاهش اشتها، پوست بدنشان شل و متورم می شود که فاصله بین حلقه هابیشتر می­شود.  بدن کرمها به شکل نی با گره های مشخص در می آید.

کنترل بیماری: از زخمی شدن کرمها در طول دوره پرورش جلوگیری شود. 

پبرین

 مهم ترین وخطرناک ترین بیماری دربین صنعت نوغانداری است.

علائم بیماری: رشد لاروها در سنین اولیه نامنظم شده و پوست اندازی آنها با اشکال مواجه می­شود. پس از پوست اندازی، بدن لاروها نرم شده و رنگ آنها شفاف به نظر می­رسد. 

کنترل بیماری: برای جلوگیری ازاین بیماری کشاورزان تخم نوغان مورد نیاز خود را از مراکز رسمی خریداری نمایند همچنین لازم است سالنهای پرورشی و ابزار مورد استفاده در زمان پرورش به دقت ضدعفونی شوند.

مهمترین آفات کرم ابریشم عبارتند از:


مورچه ها:

مهم ترین آفات برای کرم ابریشم در دوره­ی جوانی مورچه­ها هستن که باعث ازبین رفتن لاروها می­شوند. 

مورچه ها از2طریق به کرم ابریشم حمله می­کنند: الف- داشتن لانه در محیط پرورش ب- انتقال به محیط پرورش بوسیله برگ درختان توت. 

زنبورهای وحشی گوشتخوار:

زنبورها از طریق قطعه قطعه کردن بدن کرمهااز آنها استفاده می­کنند.


سخن آخر: امیدواریم که این مقاله مورد قبول واقع شود و با خواندن آن توانسته باشیم صنعت نوغانداری را به طور کامل و صریح توضیح بدهیم و کاربران عزیز نهایت استفاده را ازآن ببرنند و افرادی که در مناطق زندگی خود شرایط مناسب برای نگهداری کرم ابریشم دارند به این صنعت روی آورند تا با کمترین هزینه بیشترین سود را به دست آورند. 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد