آشنایی با برنج وحشی و خواص آن همراه با نحوه طبخ آن

آشنایی با برنج وحشی و خواص آن همراه با نحوه طبخ آن

برنج وحشی

برنج وحشی  رابه نام­های جوآبی و برنج کانادایی میشناسند. برنج وحشی جداازنام برنجی که دارد جزء خانواده برنج به حساب نمی­آید. برنج وحشی نوعی گیاه آبزی است که درباتلاق­ها وآب­های شیرین می­روید ودلیل نامگذاری برنج برروی این گیاه به علت شباهت و طرز پخت آن به برنج است.

برنج وحشی درگذشته توسط بومیان آمریکایی کشت وبرداشت می­شد که امروزه هم جزء یکی از منابع غذایی موردمصرف آنان می­باشد. سرخ پوستان آمریکایی این برنج را با برنجهای معمولی مخلوط کرده و طبخ می­کنند. این دانه گیاه به محض پخت 3تا4برابراندازه اصلی بزرگ می­شود. دانه­هایی شبیه به پاپکورن است که با ریختن آن­ها به درون روغن شروع به ترکیدن می­کند.

نحوه پخت این برنج به صورتی است که 1پیمانه برنج را با4پیمانه آب روی شعله قرارمی­دهیم ومدت زمان40 الی50دقیقه   زمان لازم است تا برنج­ها نرم وقابل مصرف بشوند واحتمال دارد مقداری از آن درحین پخت ازوسط به دو نیم تقسیم شوند. عطرو طعم این نوع غلات نسبت به برنج­های معمولی بسیارقوی است.

برنج وحشی شامل 4نوع برنج است که 1 نوع آن به عنوان سبزی برداشت ومورداستفاده قرارمی­گیردو3نوع دیگربه صورت دانه درغذاها طبخ می­شود.

خواص برنج وحشی

پروتئین

میزان پروتئین آن نسبت به غلات دیگربسیارزیادبوده وتمام 9اسیدآمینه­های ضروری بدن راداردو منابع غذایی مناسبی برای ورزشکاران وگیاهخواران به شمارمی­رود.

ضدسرطان

آنتی اکسیدان ازابتلا به بیماری­هایی چون سرطان وحملات قلبی جلوگیری می­کند که میزان آن دربرنج وحشی نسبت به برنج سفید30برابربیشتراست.

هضم آسان

فیبرموجود درموادغذایی برای هضم آسان وجلوگیری ازنفخ معده بسیارموثراست که می­توان گفت فیبر برنج وحشی با قهوه­ای برابری دارد.

قلب

برنج وحشی به عنوان یک غلات کامل کاهش دهنده کلسترول بدخون است وهمین امر احتمال حمله قلبی را کاهش می­دهد.

دیابت

آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده ثابت کرده که برنج وحشی درکنترل قندخون بدن بسیارموثرواقع شده است وباوجود داشتن ویتامین­ها، فیبروموادمعدنی خطرابتلا به دیابت را کاهش می­دهد.

بارداری

فولات یکی از موادموجود دربدن است که برای رشد وتکثیرسلول­ها بسیار ضروری استف میزان قابل توجهی فولات در برنج وحشی وجوددارد که مصرف آن برای زنان باردار بسیار مناسب بوده است، زیرا زنان بارداردوبرابر بیشتراز افراد دیگربه فولات نیاز دارند وکمبود ان منجربه کم خونی مادر ونقص جنین خواهد شد.

استخوان

فسفردسته­ای از مواد معدنی است که وجود آن دربدن بسیارضروری است که به تقویت استخوان­ها بخصوص افرادمسن کمک می­کند. مانع ازتضعیف استخوان­ها می­شود ودرصد شکستگی را کاهش می­دهد.

انرژی زا

اکثرافراد درساعاتی از روزدچارخستگی وبی­حالی می­شوند. به دلیل دارا بودن برنج وحشی از منیزیم، انرژی انسان بعداز میل کردنش تقویت شده وبرخستگی چیره می­شود.

گلوتن ندارد

گلوتنی که درغلات موجوداست درترکیبات شیمیایی مثل چسب بقیه موادراکنارهم نگه می­دارد که مصرف آن برای بیمارانی که به آن حساسیت دارند مثل بیماران سلیاکی، سندروم روده وافرادی که به گندم حساسیت دارند، ممنوع می­باشد. این برنج به دلیل نداشتن گلوتن منابع غذایی مناسبی است برای این افراد. 

پوست ومو

بامصرف برنج وحشی به دلیل دارابودن پروتئین ،ویتامین وآنتی اکسیدان­ها، فولیکول­های مو تقویت می­شود واین امربه رشدمو وجوان­سازی پوست کمک می­کند.

تفاوت با برنج سیاه

برنج سیاه جزء خانواده برنج محسوب می­شود اما برنج وحشی جزء خانواده برنج به حساب نمی­آید. هردو ازنظری ظاهری به هم شباهت دارندو فاقد گلوتن هستند.

برنج وحشی عوارض چندانی ندارد فقط امکان دارد بعضی مواقع دانه­های آن با قارچ سمی ارگوت آلوده شود.ارگوت قارچ سمی است که مصرف آن عوارضی چون تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد، سرگیجه وتشنج به دنبال خواهدداشت. تشخیص غلات آلوده به ارگوت بادیدن لکه رنگ­های بنفش وصورتی برروی آن­ها امکان­پذیراست. 

 

 

سخن آخر: برنج وحشی خواص بسیاری نسبت به برنج­های معمولی دارد اما مصرف آن بسته به مزاج انسان­هادارد می­توان این گیاه را همراه با برنج­ های معمولی طبخ کرد تا از فوایدش بهره­ مند  شد.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد