شناخت انواع چای و نحوه دم کردن انواع دمنوش ها وچای ها به همراه خواصشان

شناخت انواع چای و نحوه دم کردن انواع دمنوش ها وچای ها به همراه خواصشان

چای 

چای لغت چینی است و پس از آب پرمصرف­ترین نوشیدنی دنیا است، آشامیدنی گرم ، خوش عطر، خوش رنگ و گوارا. چای یک نوشیدنی است که با دم کردن برگها،جوانه ها یا شاخه های فرآوری شده بوته­ی چای به مدت چند دقیقه درآب داغ درست می شود. فرآوری آن می تواند شامل اکسیداسیون (تخمیر)، حرارت دهی، خشکسازی و افزودن گیاهان، گلها، چاشنیها و میوه های دیگر به آن باشد.  اصطلاح چای گیاهی یادمکرده گیاهی به دم کرده میوه و گیاه گفته می­شود که برگ چای دران دخلی ندارد.

انواع دم کرده گیاهی

این چای از ترکیب ادویه ­وگیاهان دارویی  درست می­شود که برای سوزش معده، سرفه، سرماخوردگی، سوء هاضمه و نفخ بسیارمفیداست.

بابونه

چای بابونه به شل کردن عضلات دستگاه گوارش بسیارکمک می­کندوهمینطور گازهای نفاخ را پراکنده می­کند، ای امرموجب آرامش و تسکین ناراحتی معده می­شود. مصرف چای بابونه برای بیماری­های پوستی مانند اگزماو آکنه مفیدواقع می­شود. روش دم کردن آن هم مخلوط مقداری بابونه و نبات درآب سرد است که برروی حرارت دم می­کشد.    

                                                                                                                                                                       

نعناع

ازچای نعناع برای تسکین درد و آرامش، درمان مشکلات گوارشی و نفخ، گرفتگی عضلات دوران قاعدگی  استفاده می­شود.


 

ترش یا مکی

گل هیبیسکوس سرشاراز آنتی اکسیدان ومقداری ویتامین سی است که فوایدی از قبیل کاهش فشارخون، تسکین گلودرد، بیماری لثه و التهاب مثانه دارد. ماچا

چای ماچا به دلیل داشتن آنتی اکسیدان­های فراوان  باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، تولیدانرژی، رفع بیماری­های پوستی و محافظت پوست از پرتوهای فرابنفش می­شود.


آویشن

برای چای آویشن لازم است مقداری آویشن را درآب جوش بیندازیدو چنددقیقه صبرکنیدکه دم بکشد.

 مدت زمانی که چای دم می­کشد 4دقیقه است ولی به دلیل گوناگون بودن انواع چای بیشتراز5دقیقه هم زمان لازم است برای دم کشیدن چای.

 

چای یخ

چای‌های طعم‌داریاهمان چای یخ تابستانی شامل کیسه­های چای با طعم انواع میوه­هامی­باشد که برای دم کردنش کافی است آب داغ را روی چای طعم داربریزید وبعد یخ به همراه آب لیموترش وشکراضافه کنید.  


زنجبیل

زنجبیل ادویه­است که ازسال­های دور مورداستفاده بشرقراگرفته است که برای درمان ناراحتی معده، کاهش نفخ و تسکین سیستم گوارش بسیار مفید است. خانم ها می­توانند برای تسکین درددوران قاعدگی ازآن استفاده کنند.

دم نوش اوسطوقدوس 

 مصرف این نوشیدنی در تابستان سبب کاهش حرارت بدن‌و خنکی می شود، تصفیه خون و پایین آوردن تب از دیگر خواص این نوشیدنی است.

 

دم نوش میوه عناب

 دم نوش میوه عناب باعث تصفیه خون وپایین آمدن تب می­شود.

دم‌نوش گل گاوزبان

که از نوشیدنی های سنتی ایران است و بهترین دارو برای آرامش اعصاب و قلب است.


 دم نوش بهار نارنج و گل محمدی 

این دمنوش  برای آرامش خواب و لا‌غری مفید است .

افزودن لیموبه چای ازخواص آن می­کاهد، بهتراین است که چای را بدون افزودنی بنوشید.


دمنوش گل گاو زبان و سنبل طیب

مقداری گل گاو زبان به همراه سنبل طیب ولیمو­عمانیرادر آب سرد بریزید وبرای تغییر طعم آن میتوان نبات اضافه کرد و روی حرارت قرارداد.

ازجمله فواید این دمنوش برای بدن، طبیعت گرم و تر،آرام بخش اعصاب، خواب آور، رفع سردردهای عصبی، رفع دردهای كلیوی، ضد سودا و صفرا ، ضد قولنج و اسپاسم، ضد تشنج و صرع، تقویت قوه باء است.

دمنوش به‎‎‎لیمو و زیرفون

مواد: به‎‎‎لیمو،زیرفون،آب سردومقداری نبات را مخلوط کرده و روی حرارت قرارمی­دهیم.

خواص آن طبیعت گرم، ضد سرماخوردگی، ضد ناراحتی عصبی، ضد تشنج، ضد نقرس، ضد سیاتیك، ضد غلظت خون، ضد رماتیسم، خواب‎‎‎آور شب، ضد میگرن، آرام بخش، ضد طپش قلب، ضد سردرد، تقویت حافظه، تقویت معده، ضد آسم، پایین آورنده فشار خون، ضد اسهال، شستشو دهنده كلیه است.

  دمنوش بادرنجبویه و زیرفون

بادرنجبویه، زیرفون،آب سردومقداری نبات را باهم ترکیب می­کنیم و روی حرارت قرارمی­دهیم وبعدازدم کشیدن میل می­کنیم تاازخواصی چون، طبیعت خیلی گرم، در بعضی مزاجها بالا برنده قوی فشار خون، مقوی قلب و اعصاب، خونساز، تقویت كننده سلولهای مغزی، آرام‎‎‎بخش، مقوی مغز، ضد صدای گوش، خواب‎‎‎آور، نشاط آور، ضد بیماریهای كلیه، ضد خوابهای وحشتناك، ضد بوی دهان بهره مندشویم.

 

چای سیاه

چای سیاه از برگ بوته چای ساخته شده است که انواع مختلفی دارد که به آن­ها اشاره می­کنیم.

چای سبز

یکی از انواع چای­ها چای سبز است که برای برخی بیماری­ها مفیدواقع می­شود. خوردن چای سبز به تسکین درد آرتریت ودرد عضلانی کمک می­کند. این چای حاوی ماده فعال اپی گالوکاتچین گالات (EGCG)  است که بدن را ازموادمضرپاکسازی می­کند.

چای سبز نیازبه دم کردن ندارد. کافی است چندبرگ چای سبزرا در یک لیوان آب داغ بریزید و بعدازچنددقیقه میل بفرمایید. لازم به ذکراست که هرچقدر میزان برگ­های چایی بیشترباشد مزه تلخی آن هم بیشترمی­شود وبرای اینکه تغییری در طعم تلخی رخ بدهد می­توان مقداری آب لیموترش و هل به آن اضافه شود.

 

چای اولانگ

نوشیدن چای اولونگ باعث کاهش بیماری­های قلبی، اختلالات التهابی و کلسترول بالا،هوشیاری روانی می­شود. طبیعت چای اولانگ سرد می باشد. چای اولانگ حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان و ترکیبات فنولی، ویتامین  کلسیم، منگنز، مس، کاروتین، سلنیوم، پتاسیم، اسید فولیک و نیاسین آمید، کافئین، تئوفیلین و تئوبرومین می­باشد.فرآیند تولید چای اولانگ   شبیه به چای سیاه است با این تفاوت که مرحله تخمیر خیلی کوتاه تر است و این باعث می شود طعم چای اولانگ اندکی ضعیف تر از چای سیاه و رنگ آن قرمز یا زرد باشد. تمام چای‌ها، چای سبز،چای سیاه و چای اولانگ همگی از یک گیاه مشخص با نام کاملیا سیننسیس گرفته می‌شوند و اگر از گیاه دیگری باشند دیگر به آن­ها نمیتوان چای گفت. این چای درچین طرفداران زیادی دارد. همه­ی چای­ها وقتی برداشت می­شوند سبزرنگ هستند وتفاوت درمیزان حرارت و خشک شدن واکسیداسیون آن­ها است. اولانگ درزبان چینی به معنی اژدهای سیاه است که نماد خوش یمنی را دربین مردمانش دارد، علت نامگذاری چای همین امرمی­باشد. 

چای سفید

این نوع ازچای هم ازگیاه کاملیا سنسیس به دست می­آید که به دلیل رنگ برفی و نقره­ای بودن برگ­هایش آن راچای سفید می­نامند. مانند چای اولانگ این نوع چای هم درچین مورداستقبال اکثرافرادمی­باشد.این چای با داشتن اسیدآمینه ال تیانین به آرامش و مبارزه با استرس کمک می­کند. 

خواص نوشیدن چایی سیاه

دهان و دندان

چای سیاه مانع ازرشد باکتر­ی­ها دردهان می­شود وهمینطوربانابودی باکتری­ها، دندان­ها ازپوسیدگی درامان هستند. البته لازم به ذکراست که چای همراه با موادقندی و شکرخورده نشود. 

سلامت قلب

مصرف چای به صورت کمرنگ درصد خطرسکته قلبی ومغزی را کاهش می­دهد.

سرطان

وجودآنتی اکسیدان­ها درچای به پیشگیری از سرطان کمک می­کند، همینطور زنانی که چای بیشتری می­نوشند کمتراز زنان دیگر به سرطان تخمدان دچارمی­شوند.

سلامت استخوان ها

با مصرف روزانه چای باوجود موادشیمیایی، گیاهی که دارد باعث کاهش ابتلا به آرتریت می­شود.

کاهش خطر ابتلا به دیابت

افرادمسنی که به طورمرتب چای می­نوشند کمتردچاردیابت می­شوند.

تسکین استرس

اگربه صورت مرتب ومنظم چای مصرف شود، سطح هورمون استرس کورتیزول کاهش پیدامی­کند واین امر موجب آرامش وتمرکز درافرادمی­شود.

تقویت سیستم ایمنی

چای سیاه حاوی آنتی ژن های آلکیلین است که باعث تقویت واکنش سیستم ایمنی بدن می­شود. همچنین، تانن­هایی که درچای موجوداست  توانایی مبارزه با ویروس ها را دارند واز ما در برابر آنفلوانزا، آنفلوانزای معده و دیگر ویروس های شایع در زندگی روزمره محافظت می کنند.

سلامت دستگاه گوارش

این تانن­های موجود در چای دارای یک اثر درمانی بر بیماری­های معده و روده هستند و همچنین به کاهش فعالیت گوارشی کمک می کنند.

افزایش انرژی

اصولا افراد برای رفع خستگی در طول روز از نوشیدن چای لذت می­برند، کافئین چای نسبت به نوشیدنی­های کافئین داردیگر کمتراست که به افزایش گردش خون، سوخت وساز، دستگاه تنفسی وبه تحریک قلب وکلیه­ها کمک می­کند. 

چای را همیشه تازه دم بنوشید. همانطورکه چای خواص قابل توجهی برای بدن انسان دارد اما چای کهنه ومانده در بدن تولید سم می­کند و موجب عوارضی چون سردرد وزخم معده می­شود. اضافه کردن هل به چای روزانه خود، باعث سوخت وشکسته شدن چربی­های بدن می­شود.

 

 

سخن آخر: مصرف مرتب وروزانه چای طبیعی فوایدی برای سلامت و تندرستی بدن به دنبال دارد، شرکت ارسباران کوهپایه ارائه دهنده چای های ارگانیک وبه صورت کاملا طبیعی است بدون افزودن ناخالصی. عطروطعم این چای ها همانی است که انتظارمی رود.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد