آشنایی با انواع برنج و شناخت آن و تشخیص مرغوب ترین نوع برنج

آشنایی با انواع برنج و شناخت آن و تشخیص مرغوب ترین نوع برنج

محبوب ترین خوراک ایران(برنج)

                                                    

برنج یکی از قدیمی ­ترین محصولات زراعی است که انسان­ها از هزاران سال قبل به کشت ان مشغول بودند. اولین بار کشت برنج شاما کشورهای هندوچین می­شود. برنج بعداز گندم بیشترین کشت را دارد وهمینطورکه می­دانید غذای اکثرانسان­های کره زمین است. برنج به دورنگ سفیدو قهوه­ای مورداستفاده عموم قرا گرفته است که رایج­ترین آن سفیداست اما درکشورهای غربی به علت بالابودن خواص بیشترمورد توجه قرارگرفته است.

 

زیستگاه برنج ایران

دسته­ای از مردم براین نظربوده­اندکه سابقه برنج ایران به اواخردوره ساسانی برمی­گردد وبرخی هم به دوران سلطنت انوشیروان نسبت می­دهند که به عنوان هدیه ازهندوستان به ایران آورده شده است. ایران یکی از  15کشوربرترتولیدکننده برنج است. 

نزدیک به هشتاددرصد تولید برنج دراستان­های گیلان و مازندران است وهمینطور دراستان­هایی چون گلستان، اصفهان و خوزستان کشت برنج انجام می­شود اما چون تولیدبرنج با بارندگی ارتباط مستقیم دارد نمی­توان ای­هارادرکنار تولیدگیلان ومازندران قرارداد. 

 

انواع برنج ایرانی

از انواع برنج ایرانی میتوان به برنج هاشمی ، صدری (دم سیاه، دم زرد، دم قرمز )، طارم، علی کاظمی و برنج پر محصول ( شیرودی، فجر، خزرو..)  اشاره کرد که به شناخت آن­ها می­پردازیم.

 

برنج هاشمی 

این برنج درسال 1364 به وسیله فردی بنام یوسف هاشمی درروستایی دراطراف خمام کشف شدو علت نامگذاری ان هم به این دلیل است. برنج هاشمی ساقه­های باریکی دارد که مانع از هجوم کرم ساقه خواربه درون آن می­شود وازاین رو کشاورزسم کمتری برای دفع افت­ها استفاده می­کند.برنج هاشمی به دو نوع گرم وسرد تقسیم می شود.  

ساقه نوع سردان بارک­تراز نوع گرم آن است. منظور سردو گرم بودن برنج هاشمی درطبع ومزاج نیست بلکه تفاوت در زمان رسیدن برنج­هاست که نوع سردآن یک هفته تا ده روز دیرتراز نوع گرم می­رسد. ازنظر خود آقای یوسف هاشمی نوع سرد بهتراز نوع گرم آن است.

 

 

 

 

صدری  

برنج صدری درهمه شهرستان­های گیلان بخصوص فومن و شفت کشت می­شود. این برنج با داشتن 8درصدپروتئین بالاترین مقداررادربین برنج ها دارد. رنگ این برنج سفیدروبه کرم است که طول دانه­های آن قبل از پخت 8میلی­متر وبعدازپخت11میلی­مترمی­شود. برنج صدری عطرو طعمی عالی دارد که بعداز پخت تاساعت­ها نرو وخوش طعم می­ماند


برنج طارم

طارم یکی از شهرستان­ها استان زنجان است که درمجاورت استان گیلان ومازندران قراردارد وهمینطور روستایی به نام طارم سر در رشت وجود داردکه در هردوی اینها کشت برنج انجام می­شود. به همین دلیل است که برروی برنج­هاییکه دراین مناطق برداشت می­شوند اسم طارم را گذاشتند. برنج طارم از مرغوب­ ترین وبهترین نوع برنج ایرانی است که انواع مختلفی دارد، ازجمله، طارم هاشمی، طارم صدری، طارم عطری وسنگ طارم.

عطرو طعم پخت این برنج طرفداران بسیاری دارد 


علی کاظمی 

کشف برنج علی کاظمی در روستای شکارگوراب بالا درسال1360توسط کشاورزی به نام علی کاظمی صورت گرفت. اوبییشتر برنج بی نام کشت میکردکه روزی درمیان خوشه­ها، چهار خوشه رادید که با خوشه­های دیگر متفاوت هستند، بانخ­های رنگی گره­ای برروی خوشه­ها زدتا بعدا بتواند آن­هاراتشخیص بدهد، فصل درو برنج فرا رسید علی کاظمی چهارخوشه را درو کرد ، و شلتوک ها را جدا کرد و درون یک شیشه مرباخواری نگه داشت ( شلتوک برنجی است که پوسته زرد یا به عبارتی سبوس دار آن هنوز از برنج جدا نشده است ) 

علی کاظمی شیشه مرباراتایک سال نگه داشت ودربهارسال بعد به آن­ها آب داد تا جوانه بزنند و
 علی کاظمی این شیشه مربا را تا سال بعد نگه داشت، در بهار سال بعد آن­ها را آب زد تا جوانه بزنند وازآن­هارا به دوراز برنج­های دیگردرخزانه­ای جدانگهداری کرد وبادست­های خود آن­هارانشاءکرد. این چهارخوشه به مرور زمان وگذشت سال­ها چندین برابرشد وآوازه برنج علی کاظمی در سرتاسر گیلان شنیده شد. تا قبل ازاین کشف، علی کاظمی هرچه برنج کشت می­کرد بعداز پخت خشک می­شد اما اینبار برنجی که کشت کرد خوش عطر و خوش پخت و خوش طعم بود.


 برنج پر محصول 

منظور از برنج پرمحصول میزان محصول برداشت شده در هر متر مربع از شالیزار است. بعضی از برنج­های ایرانی   دریک هکتار نسبت به برنج­های دیگرمحصول بیشتری می­دهند که شیرودی، فجر، خزر نمونه­ای ازاین برنج­هاست. 

شیرودی 

این برنج به عنوان یکی از برنج­های پرمحصول است که نسبت به برنج­های دیگر دررده پایین­تری قرارگرفته که عطروبوی خاصی ندارد و چند دقیقه بعداز پخت،  برنج کاملا خشک شده و نرمی خودرا ازدست می­دهد.

فجر

رنگ این برنج سفید کدراست ونسبت به برنج­های پرمحصول دیگر عطرو بوی زیادی دارد وازلحاظ پخت بهترین برنج پرمحصول مازندران به حساب می­آید. به دلیل خوش پخت بودن آن، اغلب رستوران­ها ازاین برنج درمنوی غذاییشان استفاده می­کنند.

خزر

 

رنگدانه­های برنج خزرسفیدتیره کدرمی­باشد که از نظر ظاهری شبیه برنج­های صدری، برنج طارم است. بعضی از تاجران این برن را با برنج­های خوش عطر طارم مخلوط می­کنند وبه فروش می­رسانند که درظاهر نمی­توان آن را تشخیص داد اما بعداز پخت ترکیبی بودن برن مشخص می­شود. این نوع برنج پرمحصول فاقد عطرو بواست وبعداز پخت کمی سفت می­شود.

 

تشخیص برنج خوب ایرانی 

از مشخصات برنج خوب وخوش پخت میتوان گفت که در وهله اول پوک نباشد و رنگ روشن وشفافی داشته باشد و در عمل سایش بین دستان کمی چربی حس شودو اگر برنج را در کف دستانتان ریختید و بو کشیدید باید عطر خوش و تندی داشته باشد. دیگر راه تشخیص خوردنشدن برنج زیردندان است که میتوان با جویدن برنج خام امتحان کرد، درصورت خوردشدن برنج درزیردندان ان برنج مرغوب نخواهدبود. 

 

طرز پخت برنج ایرانی  

کیفیت برنج در پخت آن تاثیربسزایی خواهدداشت، وهمینطور هرچه برنج کهنه ترباشد خوش پخت­تر خواهدبود. پخت برنج به دو صورت کته و آبکش انجام می­شود. 


پخت برنج ایرانی به روش آبکش 


ابتدا برنج را درون قابلمه ریخته و چندین بار آبکشی می کنیم.به ازای هر پیمانه به سه پیمانه آب و نصف قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و به مدت ۳ ساعت در گوشه ای میگذاریم تا خیس بخورد. برای خیس کردن برنج باید از آب ولرم استفاده کنیم زیرا آب ولرم باعث میشود برنج زودتر خیس بخورد. بعد از خیس خوردن برنج آن را تقریبا ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی حرارت قرار دهید تا به نقطه جوش برسدو خامی برنج گرفته شود. 
بعد از اینکه تست کردیم و دیدیم خامی دانه های برنج گرفته شده برنج را آبکش می کنیم و به قابلمه برمی­گردانیم. درب قابلمه را با استفاده از 

دم کنی یا پارچه حوله ای می پوشانیم و اجازه میدهیم به مدت ۴۵ دقیقه دم بکشد.


 

پخت برنح ایرانی به روش کته

 

ابتدا برنج را درون قابلمه ریخته و چندین بار آبکشی می کنیم.
به ازای هر پیمانه به یک و نیم پیمانه آب و یک چهارم قاشق چایخوری نمک به آن اضافه می کنیم و به مدت ۳ ساعت در گوشه ای میگذاریم تا خیس بخورد.
قابلمه را روی شعله ملایم گاز قرار می دهیم تا آب برنج تبخیر شود و برنج دم بکشد.
اگر برنج را بدون خیس کردن خواستیم بپزیم ابتدا با شعله زیاد آب برنج را به نقطه جوش می رسانیم و سپس شعله گاز را بسیار کم می کنیم تا آب برنج تبخیر شود و برنج دم بکشد
زمان دم کشیدن برنج در روش کته بستگی به میزان حرارت شعله گاز دارد اما به صورت حدودی ۴۵ دقیقه زمان نیاز داریمهمچنین با تست کردن دانه های برنج زیر دندان هم می توانیم متوجه پخته شدن برنج شویم.


 

چرا باید برنج ایرانی بخریم؟

 

کیفیت برنج ایرانی بسیاربالاتراز برنج­های کشورهای دیگراست. برنج­های ایرانی اصل دارای عطری خوش، طعمی دلنشین و همینطور خواص برای سلامتی بدن هستند.

 

تفاوت برنج ایرانی و خارجی

 

طبق اعلام سازمان های بین المللی برنج های ایرانی جزء سالم­ترین برنج­های دنیااست. این محصول ایرانی که دربین مردم محبوب­ترین منبع غذایی به حساب می­آید ازنظرطعم ،عطروپخت کیفیت بسیاربالایی دارد.

 راه های نگهداری از انواع برنج ایرانی

 

بعداز خرید برنج آن­هارا درون کیسه­های نخی بریزید واگر از ظروف شیشه­ای وپلاستیکی برای اینکاراستفاده می­کنید حتما از خشک بودن ظروف مطمعن شوید ومدت زمان طولانی اینکاررا انجام ندهید. محل نگهداری برنج باید خشک و خنک باشد به دوراز تابش نور آفتاب و رطوبت. برای دورنگه­داشتن برنج از آفات میتوانید دانه های سیرویا زردچوبه وزنجبیل داخل کیسه برنج بیندازید.        

 

 

تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی

سوختن

اگر برنجی خریدید و شک داشتید که تقلبی است یا اصل می­توانید با سوزاندن برنج از اصل بودن آن مطمعن شوید. درصورتی که مراحل سوختن به سرعت انجام شد وبوی حاصل به بوی پلاستیک سوخته نزدیک بود میتوان گفت که برنج تقلبی است.  

کوبیدن در هاون 

باکوبیدن برنج درهاون می­توان از اصل وتقلبی بودنش اطمینان حاصل کرد. اگربرنج کاملاخردشد برنج طبیعی است درغیراین صورت تقلبی خواهدبود.

 

 

 

سخن آخر: برنج به عنوان مهمترین منبع غذایی درسفره­های ایرانی مورداستفاده قرارمی­گیرد پس باید در انتخاب وخریدآن دقت شود. شرکت تعاونی ارسباران کوهپایه این اطمینان را به شما می­دهد برنج­هایی که ارائه می­دهددارای کیفیت بالا ازنظرپخت وعطروطعم هستند.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد