راه های شناخت آفت برنج و راهکارهای پیشگیری و دفع آن ها

راه های شناخت آفت برنج و راهکارهای پیشگیری و دفع آن ها

شپشک دربرنج 

هر کدام از غلات آفت های خاص خود رادارند، یکی از این آفت­ها شپشک است. شپشک برنج که نام علمی آن سیتوفیلوس اوریزائه ، آفت های بسیارریزی هستندد که به برخی محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، غلات و ... حمله می کنند و از این محصولات به عنوان غذای خود استفاده می کنند. این حشرات از نظر پزشکی برای انسان خطرناک نیستند و باعث عفونت نمی­شوند فقط به محصولات آسیب وارد می­کنند. اندازه شپشک­ها 2تا3میلی­متر است و به رنگ­های سرخ تاسیاه دیده می­شونداما لاروها به رنگ سفیدشیری هستند وپاندارند. آن­ها با نفوذ کردن به داخل گونی­ها به برنج­ها حمله می­کنند و سوراخ­هایی درآن­ها بوجودمی­آورند. هرکدام ازاین آفت­ها درروز می­توانند 4تخم بگذارند که لاروها بعداز3روز از تخم درمی­ آیند. آن­ها می­توانند با سرعت بالا پرواز کنند و درتاریکی جذب نورشوند. آنچه که باعث تکثیربیشتر آن­ها میشود وجود گرما ورطوبت است. برای هرکاری راه حلی وجود دارد وهمینطور برای نابودی این موجودات ریز مزاحم هم راهکارهایی ارائه می­دهیم.

 

 

راه نابودی آفت برنج 

اصولا برنج­های قدیمی یعنی برداشت سال­های گذشته زودتراز برنج­ها تازه دچار آفت می­شوند به همین دلیل براساس نیازتان برنج تهیه کنید. به محض خرید برنج آن­هارا داخل ظرف­های شیشه­ای، فلزی ویا پلاستیک­های بادوام بریزید.

فلفل خشک

قراردادن فلفل خشک دراطراف ظرف برنج ویا اینکه درون دستمال بپیچانیم و به داخل ظرف بیندازیم. آفت­ها ازبوی فلفل فراری هستند.

شستن با آب جوش

برنج را با آب جوش بشویید.بااین کار آفت­ها ازبین میروند و روی برنج درآب شناورمی­مانند که با دورریختن آن­ها می­توانیدازشرشان خلاص شوید

فریز کردن برنج

به محض دیدن شپشک دربرنجف آن را درفریزر بگذارید و بعداز 4روز می­توانید از فریزر بیرون آورید.

برگ بو

می­توانید مقداری برگ بو داخل بسته­های برنج قراربدهید

میخک

همینطور می­توانید داخل گونی برنج میخک بریزید که این آفت­ها را نابود می­کند

جعبه کبریت 

 یکی از کارهایی که می­توانید برای نابودی آفت­ها انجام دهید گذاشتن جعبه کبریت داخل برنج است، به علت داشتن گوگرد حشرات را فراری می ­دهد

تابش نور آفتاب

ازانجا که این حشرات به دنبال جای مرطوب وتاریک می­گردند، می­توانید دستمالی زیرتابش نور آفتاب پهن کنید و برنج­ها را روی آن بریزید که حشرات را دور می­کند، اما این عمل را طولانی مدت انجام ندهید وهمینطور برنج­هارا درمعرض مستقیم بادکولرهم قرارندهیدچون  باعث خردشدن برنج می­شود. 

قرص برنج

قرص­هایی در عطاری­ها به فروش می­رسند که برای دفع شپشک مورد استفاده قرار می­گیرد، به اسم قرص­های ض

قرص برنج در گذشته برای دفع حشرات مورداستفاده قرارمی­گرفته است، اما ازآنجا که این قرص سمی و کشنده است فروش آن ممنوع اعلام شده است و بهتراست از راه­های ایمن تری برای این کار استفاده شود.

سنگ نمک 

قراردادن سنگ نمک، زنجبیل، سیر وزردچوبه  داخل ظرف برنج­ها به ازبین بردن حشرات کمک می­کند.

بعداز دفع حشرات از برنج، لازم است که گونی برنج تعویض شود و درهمان گونی قبلی ریخته نشود به این دلیل که شپشک­ها درکل آن گونی 

تخم­گذاری کرده­اند.


در چه مکانی می توان برنج را نگه داری کرد

مکانی که برای نگهداری برنج انتخاب می­کنید حتما باید خشک و خنک باشد، کاملا به دوراز رطوبت و گرما. می­توانید قفسه­هایی که از زمین حداقل20سانت فاصله داشته باشد را تعبیه کنیدد و گونی­های برنج را روی آن بگذارید و ازچسباندن گونی­ها به دیوار خودداری کنید (حداقل فاصله تا دیوار5سانت) تا هوا بین گونی­ها جریان داشته باشد.

یکی ازکارهایی که انجام دادنش مانع از وجود شپشک درداخل برنج می­شود این است که برنج مصرفی دو الی سه هفته خودرا ازسایربرنج­ها جداکنید و درظرف مخصوص برنج نگداری کنید، این امر باعث می­شود پی درپی در گونی بازوبسته نشود. 

محلی که برنج­ها درآنجا نگهداری می­شوند، بایدهرساله شستشو وضدعفونی شود وبعداز ضدعفونی و سم پاشی تا دوروز نبایدازانبار استفاده شود دراین صورت با اطمینان برنج­هارا تایک سال میتوان نگهداری کرد. 

 

 

سخن آخر: افت برنج آسیب جدی به برج وارد می­کند، شرکت تعاونی ارسباران کوهپایه تحت روش­های کارشناسانه بافناوری به روز برنج­های عاری ازهرگونه افت دراختیارشماقرارمی­دهد.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد