آشنایی با گیاه آویشن و نحوه استفاده از این گیاه برای جذب راحت خواصش

آشنایی با گیاه آویشن و نحوه استفاده از این گیاه برای جذب راحت خواصش

آویشن

آویشن یا آزربه از گروه تیره نعناعیان می‌­باشد. آویشن حدود 350 گونه دارد. که 14 گونه از گیاه آویشن معطر، در ایران است این گیاه در مناطق کوهستانی و معتدله می­‌روید. در زبان کردی کرمانشاهی به آویشن "جعتری" می‌­گفتند. در زبان لری به این گیاه "اوشوم " می‌­گفتند و مردم رودبار استان گیلان به آن "پلنگ مشک " می­‌گویند یکی از گونه­‌های آویشن در مناطق کوهستانی شمال خراسان وجود دارد که به زبان کرمانجی به آن "آنخ " می­‌گفتند. آویشن یکی از قدیمی‌ترین گیاهان دارویی است که مصریان و یونانیان باستان برای درمان بیماری­‌های خود از آن استفاده می­‌کردند. در کتب سنتی فارسی آویشن را با نام "حاشا " و یا "صعرالحمیر" می­‌خواندند. در سیستان و بلوچستان، مردم آن منطقه  آویشن را با نام "از گنده " می‌­شناسند. آویشن گیاهی است علفی، ریشه­‌ی مستقیم کم و بیش چوبی و انشعابات فراوان دارد. شاخه­‌های زیادی دارد  که ارتفاع آن­ها به  30 سانتی مترمی­‌رسد. ساقه­‌ی آن چهار گوش، قهوه‌­ای مایل به سبز و از کرک پوشیده شده است. برگ‌­های گیاه آویشن کوچک، باریک، کشیده، به رنگ سبزمتمایل به خاکستری و پوشیده از کرک که روی ساقه قرار دارند. این برگ‌­ها بوی نافذی دارند و دارای دم برگ­‌های کوچک هستند. گل‌­های آن سفید که در اواخر و اوایل تیر می­‌روید. پیموس نام علمی آویشن از واژه­‌ی یونانی به معنی جرات و قدرت است در آن زمان روی لباس شوالیه­‌ها آویشن را گلدوزی می‌­کردند تا هنگام مسابقات سواری با نیزه به آن­ها جرات و شهامت دهد. در قدیم دسته­‌هایی از آویشن را برای پاک  کردن هوای داخل ساختمان می­‌سوزانند تا بیماری از خانه برود بخصوی بیماری طاعون که در آن زمان همه گیر شده بود و آویشن از گونه گیاهانی به شمار می­‌رود که دو لپه‌ی هستند و طبع گرم و خشک دارد. این گیاه در مصر باستان نقش عمده‌ای در مومیایی کردن اجساد ایفا می‌کرد. پزشکان یونانی و مصری ، اثر قوی و تحریک کننده این گیاه را شناخته بودند حتی آشپزهای آن روزگار هم به ارزش آن واقف بودند. این گیاه در قرون وسطی به عنوان نمادی از قدرت و جرات مطرح می‌شد و سربازهای آن موقع ، قبل از جنگ خود را با این گیاه می‌آراستند. آویشن کوهی بسیار زیبا و معطر است که در مناطق معتدله یافت می­‌شود. نمونه‌­ی اهلی این گیاه در شیراز کشت داده می‌­شود و مورد استفاده قرار می­‌گیرد. لازم به ذکر است که آویشن کوهی با آویشن شیرازی از نظر شکل و عطر فرق دارد و توصیه می‌­شود از نوع کوهی آن استفاده شود. گیاه آویشن از لحاظ طعم شبیه به گیاه ریحان، نوعی آلو، جوزهندی، اکلیل کوهی، مریم گلی است. از آویشن در غذا­هایی چون سرخ کردنی­‌ها بخصوص گوشت بزغاله، ماهی، پرنده، سس اسپاگتی، سس گوجه فرنگی، سوپ سبزیجات، سالاد، غذاهای قارچ دار، گوشت چرخ کرده در حجم زیاد، خورشت و غذای که درون آن سیب زمینی است، استفاده می‌­کنند. برای اینکه از این گیاه به مدت طولانی تری بهره ببرید آن را درون ظروف شیشه‌­ای در بسته و یا ظروف فلزی در بسته نگه دارید و از نور و رطوبت آن را دور کنید  با این کار بوی و شکل این گیاه حفظ می‌­شود و همیشه تازگی خود را حفظ می‌­کند.

 

خواص

آویشن در درمان اکسیورموثر است. خوردن روزانه یک قاشق مرباخوری از پودر آویشن به مدت دو هفته در از بین بردن کرم­‌های روده مفید است.

آویشن برای کسانی که نفخ دارند بسیار مفید است و حتی اشتهاآور است.

گیاه آویشن پاک کننده‌­ی ریه، جگر، روده­‌ها از رسوبات است.

خوردن آویشن به همراه غذا­های غلیظ که هضم سنگینی دارند توصیه می‌­شود زیرا باعث می­‌شود که هضم آن­ها سریع انجام گیرد.

اگر آویشن را به همراه انجیر خشک میل کنید پوست شفاف و زیبایی خواهید داشت.

افرادی که تمایل به چاقی دارند می­‌توانند آویشن را با پنیر بخورند.

برای فراری دادن حشرات موذی از خانه‌­ی خود آویشن را بخور بدهید تا رایحه­‌ی آن در فضای خانه­‌ی شما پخش شود.

کسانی که از درد معده رنج می­‌برند می‌­توانند برای تسکین درد خود از دم کرده‌­ی آویشن استفاده کنند.

هنگامی که به دلیل سرما خوردگی در خانه هستید آویشن را به خودتان بخور دهید تا اثرات بیماریتان را کم کند و احساس سبکی کنید.

آویشن خواص ضد باکتریایی، ضدقارچ، ضد انگلی دارد.

کسانی که از اسهال رنج می‌­برند از دم کرده­‌ی آویشن استفاده کنند و برای دفع انگل روده در گذشته از دم کرده­‌ی آویشن استفاده می‌­کردند.

آویشن باغی اثر ضد باکتریایی قوی دارد و این خاصیت به دلیل وجود تیمول و کارواکرول است و اسانس آویشن دارای اثرات ضد اسپاسم، ضد سرفه، خلط آور است. 

شستن سر با اسانس آویشن توصیه می‌­شود زیرا باعث افزایش جریان خون در پوست سر و قوی شدن پیاز مو می‌­شود و به این تربیت جلوی ریزش مو را می­‌گیرد.

آویشن خاصیت تصفیه کنندگی خوبی دارد و در درمان بی خوابی بسیار مفید است. 

آویشن ضد تشنج، ضدنفخ، ضدصرع، بوده و برای تقویت بینایی بسیار مفید است.

شما می‌­توانید با استفاده از جوشانده­‌ی گیاه آویشن در محل کوبیدگی و در­رفتگی مرهمی تهیه کنید و به محل آسیب دیده بمالید تا خوب شود و همینطور در درمان رماتیسم از دم کرده‌­ی گیاه آویشن بهره ببرید.

استفاده کردن از اسانس آویشن و حمام آویشن برای کسانی که به دردهای عضلانی، مفصلی، روماتیسمی مبتلا هستند بسیار مفید است.

آویشن از بین برنده‌­ی عفونت است و اگر از آن به عنوان شستشوی دهان بهره گیرد عفونت لثه را از بین می‌­برد. به همین علت در تهیه برخی دهان شوی و خمیر دندان از آویشن استفاده می­‌کنند.

در خوردن آویشن زیاده روی نکنید زیرا باعث بروز آلبومین در ادرار می­‌شود.

ده گرم دم کرده­‌ی آویشن به همراه عسل و آب گرم برای بسیاری از بیماری­‌ها از جمله:  افرادی فلج، بیماری فراموشی، صرع، تقویت کلیه مفید است.

خوردن گیاه تازه آویشن به همراه غذا بسیار مفید است.

شکوفه­‌ی گیاه آویشن مسهل خوبی برای سودا بوده است و اگر هشت گرم پودر آویشن را با نمک بخورید مسهل خوبی برای بلغم است. 

آویشن برای کسانی که تنگی نفس دارند و کسانی که خون آن­‌ها به دلیل مصرف سموم نباتی و حیوانی منجمد شده است بسیار  مفید است.

از دم کرده­‌ی آویشن هنگامی که سکسکه می‌­کنید و یا زمانی که دل پیچه دارید یا برای قطره قطره کردن ادرار و یا برای خردن کردن سنگ مثانه و ازبین بردن درد رحم استفاده کنید.

گیاه آویشن اختلالات عصبی را درمان می­‌کند و باعث ایجاد آرامش در مغز و اعصاب می­‌شود.

آویشن کوهی به بدن حرارت می‌­دهد و در هضم غذا به سرد مزاجان کمک می‌­کند.

امروزه برای درمان بیماری­‌های مجاری تنفسی مانند: آسم، سرفه­‌های خشک مکرر، گلودرد، آمفیزم، برونشیت، دم کرده‌­ی این گیاه بسیار مفید بوده است و روند تسریع بیماری را سرعت می­‌بخشد. دم کرده­‌ی آویشن ضد سرفه و خلط آور است که بخور آن در درمان برونشیت مزمن، سل، سیاه سرفه، استفاده می­‌شود. به همین علت در فرانسه از بیست تا ده گرم گیاه آویشن در روز استفاده می­‌کنند. زمانی که دچار نیش و گزیدگی حشرات شدید از آویشن استفاده کنید.

طرز تهیه ماسک آویشن

سه قاشق مربا خوری گل و برگ آویشن کوهی خشک شده را با نیم لیتر آب درون قابلمه‌­ای کوچک به مدت 10 دقیقه می‌جوشانیم و زمان می‌دهیم تا دم بکشد حال درون ظرفی دیگر این ماسک را از صافی عبور می­‌دهیم و برای پوست صورتمان استفاده می­‌کنیم که باعث شادابی پوست می‌­شود. حتی می­‌توانیم این دم کرده را درون ظرفی بزرگ یا تشت بریزید و پاهایتان را درون ظرف قرار دهید با این کار آرامش را به کل بدنتان بر می­‌گردانید.

برای جوش

دو گرم آویشن را به همراه یک لیوان آب جوش بگذارید تا15 دقیقه دم بکشد و بعد آن را از صافی عبور دهید، و بنوشید این روش برای ازبین بردن جوش­‌ها بسیار موثر است.

  

سخن آخر

آویشن گیاهی است کوهی که در مناطق کوهستانی می‌­روید که می‌توانید با رفتن به منظره‌های سبزو کوهستانی شاهد روییدن این گیاه باشید و امروزه در فروشگاه‌ها به عنوان داروی گیاهی و درمانی عرضه می‌شود. 

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد