شناخت انواع ماهی ها به همراه فواید آن

شناخت انواع ماهی ها به همراه فواید آن

ماهی

 به جاندارانی که درون آب  زندگی می‌کنند و خون سرد هستند ماهی گفته می‌­شود ماهی­‌ها هنگام  دورزدن از باله‌­های سینه­‌ای خود استفاده می‌­کنند و برای حرکت سریع از باله‌­ی دمی خود کمک می‌­گیرند. ماهی‌­ها تخم گذارند یعنی دورن آب تخم می­‌گذارند تا نسلشان ادامه یابد. پوست بدن ماهی­‌ها از پولک پوشیده شده است و دو طرف سر خود آبشش دارند و درون آب تنفس می­‌کنند. می­‌توان گفت هرجا که آب طبیعی وجود داشته باشد ماهی در آن زندگی می­‌کند. یکی از منابع مهم و خوراکی بسیار مفید برای انسان­‌ها ماهی است زیرا غذای لذیذ و سرشار از مواد مهم، که برای بدن لازم است در ماهیان یافت می­‌شود. بنابراین بیشتر مردم ماهی را از بازار تهیه می‌­کنند یا عده­ای ماهیگیری می‌­کنند از ماهی­‌ها علاوه بر جنبه‌­ی خوراکی بودنشان می­‌توان به عنوان ماهی تزئینی در آکواریوم­‌ها نگه داری کرد. ماهی به گروه جانواری اطلاق می‌­شود که فاقد چهار اندام باشد و ماهی­‌ها جزء دوزیستان، خزندگان، پرندگان، پستانداران، به حساب نمی‌­آیند و از این رو نافراگیر خوانده شده‌­اند. نخستین جاندارانی که در دسته­‌ی ماهیان جای گرفتند طنابدارانی بودند که در دوره­‌ی کامبرین پدید آمدند. ماهی به گونه­‌ی اطلاق می­‌شد که فاقد ستون فقرات بوده است در طول زمان ماهی­‌ها به تغیر خود ادامه دادند تا اینکه نخستین گونه از ماهی‌های آرواره دار شکل گرفت مانند کوسه‌ماهی. شکل ماهی دوکی است تا بتواند راحتر درون آب شنا کند. ماهی­‌ها هفت باله دارند که سه باله­‌ی آن­ها فرد و دو باله­‌ی آن­ها زوج است. باله‌­های فرد عبارتنداز: باله­‌ی دمی، باله­‌ی پشتی، باله­‌ی شکمی. باله­‌های زوج عبارتنداز: باله‌ی سینه‌ای، یک زوج باله‌ی شکمی. ماهی­‌های که فلس دارند جهت فلس‌ها از جلو به عقب است تا در آب راحت‌تر شنا کنند. 

انواع ماهی خوراکی

ماهی آزاد

بهترین و مرغوبترین نوع ماهی، ماهی آزاد است که به شکل دوکی و کشیده است. شما می‌­توانید فیله این ماهی را دودی کنید و میل نماید.

 

ماهی سفید

این نوع ماهی دوکی شکل با گوشت سفید و لطیف است جنس نر این گونه روی سر خود خال­‌های درشت و سفید دارد و کشیده‌تراست و گوشت بیشتر دارد. ناگفته نماند که این نوع ماهی را به صورت دریایی تهیه کنید زیرا مفید تر است. ماهی سفید را به صورت کبابی، بخارپز، دودی، سرخ کرده، می­‌توانید استفاده کنید.

اردک ماهی

اردک ماهی گوشت بسیار لذیذی دارد و آن را می‌­توانید سرخ کرده و یا کبابی میل کنید.

ماهی کفال

این نوع ماهی دوکی شکل با گوشتی سفت و سفید است و اصالت روسی دارد مردم شمال این ماهی را به صورت دودی و یا شور میل می­‌کنند و اگر بخواهند کباب یا سرخش کنند به آن نارنج و یا لیمو می­‌زنند.

ماهی حلوای سفید

این گونه از ماهی­‌ها فلس دارند که با کشیدن یک دست به بدن ماهی تمیز می‌­شوند. جنوبی­ ها به حلوا ماهی زبیده می­‌گویند و اکثرا حلوا ماهی را بدون پر کردن شکم سرخ می­‌کنند و بر سر سفره­‌ی خود می‌­آورند.
ماهی حلوای سیاه

این گونه ماهی کاملا مانند گونه‌­ی سفید خود است با این تفاوت که گوشت آن سیاه است و مزه‌­اش کاملا شبیه به نوع سفیدش است.

ماهی سنگسر

این نوع ماهی به شکل کتاب است. که استخوان زیادی دارد و معمولا آن را کباب و یا سرخ می‌­کنند. جنوبی­‌ها از ماهی سنگسر برای تهیه‌ی قلیه ماهی استفاده می­‌کنند.


ماهی شوریده

ماهی شوریده، دوکی شکل و ظریف است که گوشت این ماهی سفید و دارای تیغ کمتری است که در هنگام پخت نرم و لذیذ می­‌شود. این ماهی را به صورت درسته با شکم خالی می‌­توان سرخ کرد. 

ماهی شیر

درمیان تمام ماهی­‌های که نام بردیم این دسته از ماهی­‌ها تیغ ندارند و گوشتشان به رنگ صورتی است. که به صورت سرخ شده، کبابی، بخارپز، طبخ می­‌شود. 

 ماهی سرخو

این ماهی شبیه گونه­‌ی ماهیان سنگسر است با این تفاوت که گوشت سفید و لطیفی دارند. از این نوع ماهی برای تهیه قلیه ماهی استفاده می­‌شود و حتی می­‌توان آن را سرخ کرد.

ماهی هامور

هامور به تعداد زیادی از ماهی­‌های دریای عمان و خلیج فارس گفته می‌­شود که در این میان می‌­توان به هامور قهوه‌­ای اشاره کرده از گونه برای میهمانی­‌ها استفاده می­‌شود که به صورت درسته کباب می­‌کنند. لازم به ذکر است که بگوییم ماهی‌هامور بعد از پخته شدن گوشتش سفید و سفت می‌­شود و اگر بخواهند از آن در قلیه ماهی استفاده کنند پوستش را نمی­‌کنند چون لعاب زیادی می‌­اندازد.

ماهی راشکو

بهترین و مرغوبترین ماهی جنوب، ماهی راشکو است این ماهی گوشتی سفید و نرم دارد و هم به صورت بخارپز، سرخ کرده، کبابی استفاده می‌­شود. همینطور در تهیه قلیه ماهی از آن می‌­توان استفاده کرد.

ماهی پرورشی

ماهی­‌های پرورشی نسبت به انواع دریایی خود لاغرتر و کم بنیه‌­ترند. از ماهی­‌های پرورش داده شده می­‌توان به ماهی، کپورمعمولی، کپورآیینه، کپورچرمی، آمور، کپورنقره‌­ای، سرگنده و قزل­آلای رنگین­ کمان اشاره کرد.

ماهی رودخانه‌­ای

این دسته ازماهی‌ها کوچک و ارزا‌ن تر از انواع دریایی خود هستند و اگر طرز پخت آن‌ها را بدانید بسیار خوش خوراک هستند. ازاین دسته ماهی‌ها می­‌توان به ماهی سوف، لای ماهی، اردک ماهی، اسبله، سس ماهی، سیاه ماهی، قزل­ آلای خال قرمزو...اشاره کرد. 

ماهی سرد یا یخ زده

 زمانی که ماهی­‌ها را از مناطق دور می­ آورند یا پیش بینی می‌­کنند که زمان فروش و مصرفشان طولانی باشد. ماهی­‌ها را فریز می­‌کنند تا سالم بمانند در این میان کسانی هستند که ماهی فاسد شده را به عنوان ماهی یخ زده به مردم می­‌فروشند. برای اینکه گول چنین افرادی را نخورید به مردمک چشم ماهی توجه کنید اگر درون مردمک چشم ماهی خطی سفید بود این ماهی سالم است ولی اگر کدر یا شیری رنگ بود یعنی فاسد و ناسالم است.

خواص

خوردن ماهی و یا به عبارتی غذای دریای برای شما مفید است. که اکثرمردم از آن استفاده نمی­‌کنند. ماهی حاوی پروتئین و ید و مواد معدنی بسیار مهمی است. در میان گونه­‌های ماهی­‌ها، ماهی چرب دارمغذی‌تر است ماهی چرب دارعبارتنداز: ماهی آزاد، ماهی غزل آلا، ساردین، ماهی تن، ماهی خال مخالی. مواد مغذی درون بدن ماهی­‌های چرب دار شامل ویتامین Dمحلول در چربی است که بیشتر مردم دچار کمبود این ویتامین هستند این ویتامین مانند یک هورمون استروئیدی عمل می­‌کند. ماهی­‌های چرب، دارای امگا3 هستند که برای عملکرد بهتر بدن و مغزحیاتی هستند. در طول هفته یک الی دوبار ماهی بخورید تا از مواد مغذیش بهره ببرید. خوردن ماهی خطر ابتلا به بیماری­‌های قلبی را کاهش می‌­دهد. در مطالعات به دست آمده از ایالات متحده بر روی 40000هزار مردی که به طور مداوم از ماهی استفاده می­‌کرده‌­اند نشان داده است که آن­‌ها نسبت به مردانی که از ماهی استفاده نمی­‌کرده‌­اند15 درصد کمتر در معرض سکته­‌ی قلبی بوده­‌اند. همچنین به مادران باردار توصیه می­‌شود که ماهی بخورند تا مغز نوزادشان رشد کند اما باید توجه کنند که فقط ماهی­‌های بدون جیوه استفاده کنند مانند ماهی آزاد، ساردین، ماهی قزل آلا. بنابراین گفته می­‌شود که مواد مغذی موجود در ماهی در طول دوران رشد بسیار مفید است. ماهی، ماده‌ی خاکستری مغز را افزایش می‌هد تا از زوال مغز در دوران پیری جلوگیری کند. ماده‌­ی خاکستری حاوی سلول­‌های عصبی است که اطلاعات را پردازش می­‌کند، خاطرات شما را حفظ می‌کنند و از شما یک انسان می‌سازد. ماهی افسردگی را از شما دور می­‌کند و باعث بهبود کیفیت زندگی شما می­‌شود و همچنین اختلالات روانی مانند اختلال دوقطبی را از شما دور می­‌کند. همچنین باید گفته شود که ماهی شما را از خطر ابتلا به بیماری خود ایمنی که نوعی بیماری است که سیستم دفاعی به سلول­‌های سالم بدن حمله می‌­کند و آن­‌ها را ازبین می­‌برد مانند دیابت نوع یک، حفظ خواهد کرد. خوردن ماهی برای کودکان بسیار مفید است زیرا که باعث رشد و عملکرد بهتر مغزشان می­‌شود و هم به جذب ویتامین‌­­ها کمک می­‌کند و هم باعث می‌­شود که کودکان دچارآسم نشوند، و از ابتلا به زوال قرنیه­‌ی چشم و ایجاد رگ­‌های خونی درون چشم را تا 53 درصد کاهش می‌­دهد.

 

 

سخن آخر

 درهفته یک الی دوبار ماهی استفاده کنید خوردن ماهی برای کودکان بسیار خوب است چون بر قدرت هوشی آن‌­ها اثر می‌­گذارد. ماهی انواع گوناگونی دارد که هر فردی بنا بر سلیقه خود از آن استفاده می‌کند.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد