آشنایی با شهرتاکستان و جاذبه های گردشگری ومحصولات آن

آشنایی با شهرتاکستان و جاذبه های گردشگری ومحصولات آن

تاکستان 

 شهرستان تاکستان در استان قزوینِ در شمال غربی ایران واقع شده است. ارتفاع متوسط این شهر از سطح دریا ۱٬۲۶۵ متر می‌باشد. فاصله تاکستان تا مرکز استان  قزوین 35 کیلومتراست. تاکستان یکی از بزرگترین  شهرهای تات‌ نشین و تات ‌زبان ایران و جهان می­‌باشد. آثار بدست آمده از تپه‌های باستانی تاکستان و روستاهای آن نشان از قدمت این شهر قبل از اسلام دارد.  از آثار باستانی آن می‌توان به مسجد شاه عباس، مسجد سرخندق، امامزاده فارسجین، تپه باستانی خندا، تپه باستانی خله کو، استراحتگاه رضاشاه که اکنون به ساختمان بانک ملی تاکستان شعبه‌ی مرکزی تبدیل شده‌است، مقبره پیر، حمام شاه عباسی، قز قلعه، امامزاده ولی ضیاء آباد، و …. اشاره کرد. تاکستان با دارا بودن بیش از ۲۰۰واحد صنعتی بزرگ و کوچک، ذخایر بزرگ معدنی ویک مجتمع و شهرک صنعتی به عنوان دومین شهر مهم صنعتی انتخاب شده است. در این استان باغ­‌های انگور زیادی وجود دارد. تاکستان امروزی 7000هزار سال پیش وجود داشته است بنابراین یکی از قدیمی ترین شهرها­ی ایران و جهان محسوب می­‌شود. این منطقه از مسیرها­ی پر رفت و آمد و جهانی ابریشم بوده است. تاکستان از شهر­های قدیمی بوده است که در گذشته آن را"سیاده" و یا"سیادهن" می­‌خواندند. سیادهن، بر روی یکی از کتیبه‌های دوران هخامنشی حکاکی شده است. که این کتبیه به زبان یونانی نوشته شده است و در حال حاضر در موزه شهر وین نگهداری می­‌شود. این شهر به دلیل دارا بودن آب و هوای مناسب، خاک حاصلخیز و دست رسی به آب مورد نیاز برای کشاورزی باعث گسترش وتوسعه اقتصادی خود شده است. شهر تاکستان به دلیل داشتن باغ­‌های انگور فراوان شهرت زیادی دارد. باستان شناسان از تپه­‌های خله کو آثار ارزشمندی را پیدا کرده‌­اند که الان در موزه فرانسه از این آثارارزشمند نگهداری می‌­شود. شهر تاکستان دو طایفه بزرگ دارد به نام­‌های طاهر خانی و رحمانی که در 12 ناحیه مختلف این شهر زندگی می‌کنند. تاکستان از بزرگترین شهرهای جهان است که به زبان تاتی صحبت می­‌کنند. فرهنگستان زبان و ادب فارسی در دوره­‌ی پهلوی نام تاکستان کنونی را انتخاب کردند و علت این انتخاب آن­ها این بوده است که شهرتاکستان  بیش از ۳۵ هزار هکتار باغ انگوردارد و  دومین شهر تولیدکننده‌ی  انگوراین بوده است که تاک در زبان فارسی به معنای درخت انگورو تاکستان به معنای باغ انگور است. در شهرستان تاکستان ۳۰۳ اثر باستانی شناسایی شده‌است که ازاین میان۱۹۶ اثر به ثبت ملی رسیده‌ است و107 اثر ملی دیگر در نوبت اخذ ثبت ملی هستند.  


آثارتاریخی تاکستان

قیزقلعه شهرستان تاکستان

یکی از قلعه‌های بزرگ شهر تاکستان قیز قلعه و یا دژآناهیتا است. که در 20 کیلومتری تاکستان و 3 کیلومتری روستای آبکلو از بخش ضیاء آباد قرار گرفته است. این قلعه بر روی کوه بزرگ و منفردی که بر تمام نواحی تسلط پیدا کرده است ساخته­‌اند. این دژ در دوره­‌ی ساسانیان ساخته شده است. که یاد آور آیین مهر گرایی در این استان است. آناهیتا در ایران نماد فرشته‌­ی نگهبان، آب و خواهر خورشید است. در حال حاضر آثار باقی مانده از این بنا یک چهار تاقی، که از سنگ و ساروج ساخته شده‌است و اتاق­‌های آن فروریخته شده است و فقط پایه­‌هایی که این بنا روی آن قرار گرفته است تا حدی سالم مانده است. برای ساخت این بنا از مصالح سنگ لاشه و ملات ساروج و آجرهای دوره ساسانی استفاده کرده‌اند. 

بقعه پیر شهرستان تاکستان

در قسمت جنوبی شهرستان تاکستان برجی از دوران سلجوقیان مانده است که به نام بقعه پیر شناخته شده است. یک بنای چهار طاقی ساخته شده است. متاسفانه از تزئینات زیبای این بنا چیزی باقی نمانده و در طاقنمای این قلعه از آجر چینی، طرح­‌های هندسی، از جمله صلیب شکسته، صلیب ایرانی یا چلیپا یا گردونه مهر، استفاده شده است. علامت­‌های به­‌جای مانده بر روی این صلیب‌­ها نماد دینی مهر پرستان بوده است. ولی در حال حاضرازچگونگی پیدایش آیین میترا تاریخ مشخصی وجود ندارد. اما با وجود این صلیب‌­ها می‌­توان گفت که کهن ترین دین ایرانی‌­ها، دین میترایی بوده است. 

صلیب­‌های به‌­جای مانده از این بنا، نماد خورشید تابان است که 4خط روی آن،  نماد فصل­‌های سال است و یا نماد 4عنصر اصلی، آب، باد، خاک، نور می­‌باشد. چلیپا نماد سرو، گاو، شیر، عقاب، اسب است که ازمهم‌ترین سمبل‌های ایرانی محسوب می­‌شوند. 

امام زاده هفت صندوق تاکستان

این بنا در نزدیکی گورستان، روستایی از بخش ضیاآباد شهرستان تاکستان قرار دارد به شکل  مستطیل ساخته شده که دارای حرمی مربعی شکل است که در جلوی آن ایوان ساخته شده است. که در نمای شرقی و غربی این بنا  یک چهار طاقی ساخته شده است  ودر ضلع شمالی سه طاق نما قرار دارد.  گنبد آن  بدون کاشی کاری و به وسیله­‌ی تیرهای چوبی بنا نهاده شده است.  برای تزئینات داخل قلعه آن را رنگ آمیزی کرده‌اند و برای بیرون قلعه از آجرهای ساده استفاده کرده­‌اند و  گفته شده است که این بنا در زمان صفویان ساخته شده است.

 

تپه سلک

تپه سلک، سلک یعنی سفال، وهر ظرفی که از جنس سفال باشد را سلک می­‌خوانند. این تپه در جنوب تاکستان و در ناحیه­ ی شمال باختری تپه‌ی خندا که در فاصله­ ی 4 متری آن قرار دارد ساخته شده است . تپه سلک دارای مساحت یک هکتار و با ارتفاع 7متر شناخته شده است که به دلیل دخالت‌های انسان از مساحت آن کم شده است.

امام زاده ولی شهرستان تاکستان

این بنا بر روی صفحه طبیعی سنگی ساخته شده است. که شکل این بنا شبیه به یک مکعب است که روی آن یک گنبد قرار دارد که بقعه­‌ی نوادگان امام موسی کاظم است و از آثار به جای مانده‌­ی دوره­‌ی ایلخانی محسوب می­‌شود.

میل خرم‌ آباد شهرستان تاکستان

این بنا در ۱۲ کیلومتری تاکستان،  درروستای خرم‌آباد واقع شده است. مصالح استفاده شده در این بنا ملات گل وگچ است. درقسمت شمالی این بنا ازآجر لعابدار فیروزه‌ای به شکل لوزی استفاده کرده‌­اند وشکل تزئینی دیگری که در چهار گوشه‌ی این بنا جای دارد نقش چلیپا را در آن به کار رفته‌ است، و ازدو ردیف آجرلعابداردر لبه­‌های این بنا استفاده شده است. این بنا به جای مانده در دوران صفویه است. 

مدرسه خیام شهرستان تاکستان

این ساختمان از بناهای به جای مانده از دوره‌ی پهلوی است که هم‌ زمان با عمارت بانک ملی و ساختمان شهرداری بنا شده ‌است. ساختمان اصلی این بنا بسیار بزرگ بوده است. این ساختمان دارای سه درب بزرگ است که یکی از درها در قسمت باختری در دیگر در قسمت ضلع جنوبی و در دیگر در ضلع باختری جای گرفته است.  و این بنا به دفعات متعدد تغیر کاربری داده است. 

امام زاده کمال تاکستان

این بنا به شکل شش ضلعی ساخته شده است  و در حاشیه‌­ی  ضیا آباد شهرستان تاکستان قرار گرفته ‌است این بنا شامل سه بخش است که دو بخش آن جزاثرهنری نمی­‌باشد چون باسازی شده است. تزئینات به کار گرفته شده در این بنا نقوش گل مانند است که ازآثار به جای مانده در قرن نهم به حساب می‌­آید. 

حیات وحش تاکستان  

این منطقه حفاظت شده در محدوده­‌ی  دهستان قاقازان قراردارد و از گونه­‌های جانواری در این حیات وحش می­‌توان به قوچ و میش وآهو و دیگر گونه­‌ها اشاره کرد. قلعه­‌ی دختر و بنای امامزاده صندوق در این منطقه است.

تپهٔ باستانی نرگه

این تپه درون دشت هموار تاکستان واقع شده است. آثار به جای مانده از این تپه دلالت براین امر دارد که بازمانده­‌ی دوران قبل از  میلاد تا دوران صفوی هستند. نام این ناحیه در زمان ساسانیان هرگه بوده است و بعدا نرگه نام گرفت یعنی شکارگاه آهو. لازم به ذکر است که مردم این شهر نرگه را با زبان نرجه هم می­‌خوانند. 

تپه قرق

این تپه در جنوب باختری تاکستان واقع شده است و به دلیل دارا بودن عتیقه جات مورد حفاری ناشیانه­‌ی گروهی سود جو قرار گرفته است. آثار مهم به جای مانده در این تپه از دوران ساسانیان است. 

گیلک تپه

این تپه، از تپه‌های قدیمی تاکستان به شمار می‌­رود که در جنوب تپه‌­ی قرق قرار دارد ارتفاع این تپه به سه الی چهار متر می­‌رسد که در زمینی به مساحت یک هکتار جای گرفته است. 

سخن آخر:شهرستان تاکستان در نزدیکی استان قزوین واقع شده است که بسیار زیبا و دلنشین است این شهرستان به داشتن باغ­‌های بسیار زیاد انگور معروف است و آثار تاریخی بسیار زیادی در دل این منطقه جای گرفته است.

این مجموعه در سال 1398 فعالیت خود را در زمینه بسته بندی وعرضه محصولات ارگانیک شامل برنج، چای، حبوبات، عسل ،قهوه وترکیبات قهوه شامل کافی میکس ،هات چاکلت،کاپوچینو وانواع زیتون و روغن زیتون شروع و بصورت سنتی و بدون واسطه در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد،از این رو به فکر توسعه و افزایش تعداد شرکاء تصمیم به افزایش سرمایه و ثبت برند گرفتیم.این شرکت توانست در خرداد سال 99،تحت نظارت صنعت و معدن استان مجوز فعالیت خود را در دریافت نماید و با احداث یک کارخانه تولید برنج و چای در شمال کشور و یک واحد تولید و بسته بندی در تهران‌ به فعالیت خود ادامه دهد

© کلیه حقوق برای اریکه ارس باران کوهپایه محفوظ می باشد